Edirne 19°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Zehir, Ergene’ye ulaşabilir - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Zehir, Ergene’ye ulaşabilir 24.5.2019 - 10:44:49
Kırklareli’nin Babaeski ilçesinin sınırları içinde bulunan Şeytan Dere’de önceki gün meydana gelen yüzlerce balık ölümü, ilçe yönetimi, sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Derenin kıyısında yapılan açıklamada; kirliliğe neden olan tesislerin tespit edilmesi ve paraya çevrilemeyen cezalarla cezalandırılmaları talep edildi. Kırklareli Valiliği yazılı açıklamada, işletmelerden numunelerin alındığı belirtildi. Deredeki zehrin Ergene’ye ulaşabileceği belirtiliyor.Zehir, Ergene’ye ulaşabilir

Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde, önceki gün Şeytan Dere’de meydana gelen balık ölümleri, ilçe yönetimini ve sivil toplum örgütlerini alarma geçirdi. İlçenin Gazi Kemal Mahallesi ile Atatürk Mahallesi’ni ayıran derede meydana gelen yüzlerce balık ölümünün ardından belediye yönetimi, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar dere yanında bulunan Gündüz Onat Festival Alanı’nda bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Kırklareli Kent Konseyi Çevre Komisyonu Başkanı ve Trakya Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Göksal Çidem, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu, İYİ Parti Babaeski İlçe Başkanı Ayhan Akcan, Kırklareli İl Genel Meclisi Üyeleri, Babaeski Belediye Meclis Üyeleri, Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan, Babaeski Kent Konseyi Çevre Komisyonu Başkanı Hülya Güder, köy ve mahalle muhtarları ve vatandaşların katıldığı açıklamaya Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) da ‘Balıklarımızı Zehirlediniz, Sıra Çocuklarımızda mı!’ ve ‘Susarak Yaşanmaz, Susuz Hiç Yaşanmaz’ yazılı pankartlar ile destek verdi. Belediye Başkanı Abdullah Hacı, Ziraat Odası Şahin Arslan ve Kent Konseyi Çevre Komisyonu Başkanı Hülya Güder tarafından gerçekleştirilen ortak açıklamada, Babaeski ilçe sınırlarının içinde 7 adet dere olduğuna dikkat çekilirken; 2018 yılında Çimenli Dere’nin Kadıköy, Oruçlu ve Karacaoğlan hatları ile Üsküp Dere’nin Kırıkköy ve Düğüncülü hatlarında balık ölümlerinin olduğu hatırlatıldı. Açıklmada doğayı katledenler kınanırken; Şeytan Dere’deki balık ölümlerinin 21 Mayıs Salı günü ortaya çıktığı ve tespitlerin zamanında yapılmaması nedeniyle örnek numune alınana kadar geçen sürede balıkların ölümüne neden olan maddenin kirliliğinin arındığı iddia edildi.

“Halk sağlığı sorunu olabilir”

Balık ölümlerine sebep olan tesislerin bugüne kadar korunduğu iddia edilen açıklamada, ölü balıkların Şeytan Dere istikametinde olan Ergene Nehri’ne ulaşma olasılığının yüksek olduğu belirtildi. Açıklamada tesislerin korunmaması gerektiği vurgulanırken; halkın balık yeme ihtimalinin ise ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğu ifade edildi. Kirlenen sulama sularının ise toprakla buluşmasıyla birlikte bitkisel ve hayvansal toprak canlılarının zarara uğrayacağı, tarlalarda üretilen besinlerin dengesinin bozulacağı ve taban sularının etkilenmesi nedeniyle içme sularının dahi içilmez hale gelebileceği açıkladı.

“Sadece para cezası olmamalı”

Açıklamada devlet yetkililerinden şirketlerin değil, halkın çıkarlarının gözetilmesi istenerek; balık ölümlerine neden olan tesislerin tespit edilmesi ve tedirginlik yaşayan kamuoyuna açıklanması, sorumlulara sadece para cezası ile değil; paraya çevrilemeyen müeyyideler uygulanması ile bölgedeki derelerin eskiden olduğu gibi temiz ve duru akması istekleri sıralandı. Açıklamada ayrıca gelecek nesillerin, kirlenme artışı nedeniyle vahim bir tablo ile karşı karşıya kalacağı ifade edilirken; yaşanabilir bir çevre için bireysel ve kurumsal anlamda yapılması gerekenlerin araştırılması ve bir araya gelerek politikalar üretilmesi gerektiği belirtildi. Açıklamanın ardından eylem sona erdi.

Valilik açıklama yaptı

Babaeski’de gerçekleştirilen balık ölümlerine tepki açıklamasının ardından Kırklareli Valiliği de balık ölümleri ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Kırklareli’nin Babaeski ilçesi sınırlarında bulunan Şeytan Dere’de balık ölümleri konusunda gelen şikâyetler ve haber üzerine İl Jandarma Komutanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerinin, 20-22-23 Mayıs 2019 tarihlerinde balık ölümü gerçekleşen Değirmencik köyü ile Asilbeyli köyü arasında bulunan dere boyunca denetimlerin gerçekleştirildiği ifade edildi. Açıklamada, dereye deşarjı olabilecek bazı işletmelerden de akredite olan laboratuvar yetkilileri tarafından numuneler alındığı belirtilirken; “Numunelerin analiz sonuçları doğrultusunda Çevre Kanunu’nun ilgili hükümleri doğrultusunda gerekli işlemler tesis edilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” sözlerine yer verildi.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 184 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Sergide sürpriz buluşma Sergide sürpriz buluşma 17.6.2019
Bulunamayan sanığa arama kararı Bulunamayan sanığa arama kararı 17.6.2019
Dayıoğlu yeniden başkan Dayıoğlu yeniden başkan 17.6.2019
Yılın babası Yılın babası 17.6.2019
Turizme park engeli Turizme park engeli 17.6.2019
Edirne’de üretiyor, Dünya’ya satıyor Edirne’de üretiyor, Dünya’ya satıyor 14.6.2019
Kırkpınar güreşleri DMAX’de Kırkpınar güreşleri DMAX’de 14.6.2019
Kadınlara para yönetimi dersi Kadınlara para yönetimi dersi 14.6.2019
Lavantalı devai misk Lavantalı devai misk 14.6.2019
Kiraz yüklü TIR yandı Kiraz yüklü TIR yandı 14.6.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 95
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 239 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Lavanta çılgınlığı
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Hırs
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.