Edirne 32°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Moldovalı Olga fakülte birincisi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Moldovalı Olga fakülte birincisi 24.5.2019 - 10:10:53
Suriyeli bir öğrencinin Trakya Üniversitesi’nde fakülte birincisi olmasından sonra bu kez bir başka yabancı öğrenci Moldovalı Olga TÜ Güzel Sanatlar Fakültesini birincilikle bitirerek mezun oldu. Türkiye’ye ilk kez 11 yıl önce gelen Dascinscaia, Türkiye’deki ilk 3 yılında Türkçe öğrenememesine rağmen, öğrenmenin imkânsız olmadığını gösterdi.Moldovalı Olga fakülte birincisi

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 2018-2019 akademik yılı mezuniyet töreni gerçekleştirildi. Devlet Konservatuvarı Salonu’nda düzenlenen törene Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Melihat Tüzün, akademisyenler, veliler ve öğrenciler katıldılar. Törende Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi birinciliğini Moldova kökenli öğrenci Olga Dascinscaia’nın (23) kazandığı açıklandı.

Moldova’dan Türkiye’ye 11 yıl önce taşınan ve İstanbul’da ailesiyle birlikte hayatına devam ettiği sırada Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni kazanan Dascinscaia, 4 yıl önce geldiği Edirne’de fakülte birinciliği mutluluğu yaşarken; “Çok güzel bir mutluluk, hâlâ içim içime sığmıyor. Üzerimde emeği olan çok fazla insan var. O yüzden herkese çok minnettarım” dedi. Dascinscaia, 11 yıl önce geldiği Türkiye’de, Türkçe öğrenmekte zorluklar yaşadığını ve ilk 3 sene Türkçe konuşamadığını açıklarken; öğrenmenin imkânsız olmadığını söyleyerek elde ettiği başarıdan dolayı mutlu olduğunu ifade etti.

Güzel Sanatlar Fakültesi’nde okuyarak hayalini gerçekleştirdiğini açıklayan Dascinscaia, Trakya Üniversitesi’ni kazanmadan önce de sanatın içinde olduğunu ve çizim yaptığını söyledi. Dascinscaia, sevdiği mesleği yaparak kendisini geliştirmeye kararlı olduğunu ifade ederken; Edirne’de ve Trakya Üniversitesi’nde okumaktan dolayı şanslı hissettiğini belirtti. Türkiye’nin, Moldova’nın ardından ikinci memleketi olduğunu söyleyen Dascinscaia; “Türkiye, her şeyiyle çok güzel bir ülke. Özellikle insanları çok sıcakkanlı ve burada çok kolay uyum sağladım. Hiç yabancılık çekmedim ve kendimi bu kadar geliştirmemin sebebinin de bu olabileceğini düşünüyorum” sözlerine yer verdi.

Birinciliğinin nedeni ‘olumlu rekabet’

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Trakya Üniversitesi tanıtım videosu gösterimi ve Devlet Konservatuvarı triosu konseri gerçekleştirildi. Törende öğrenciler adına konuşmayı Güzel Sanatlar Fakültesi birincisi Olga Dascinscaia yaptı. Moldova kökenli öğrenci, konuşmasında öğrencilerin 4 yıl önce hayalleri ve istekleri doğrultusunda adım atarak, yapmak istedikleri mesleğin gerekleri doğrultusunda akademik bir eğitim almak amacıyla bir araya geldiklerini belirterek; “Bir araya gelişimiz şimdi baktığımda, ne mutlu ki olabilecek en adil koşullarda ve birbirine eşit seviyedeki bir gruptan oluşmuş. Benim bugün burada sizlere konuşuyor olmamın en önemli nedeni, bahsetmiş olduğum bu olumlu rekabettir. Bu adil rekabet ortamını, özgürlükleri sınırsız olarak açıp yaratan kurumun bütün çalışanlarına teşekkür etmeyi borç biliyorum. Akademik olarak sağladığımız bu başarı sadece benim değil, aynı zamanda bir dönemin başarısıdır” ifadelerine yer verdi. Dascinscaia, konuşmasının sonunda eğitiminde destek veren tüm öğretim görevlilerine, ailesine ve arkadaşlarına teşekkür etti.

“Evrensel dil olan sanatı öğrettik”

Dancinscaia’nın konuşmasının ardından törende bir konuşma da Prof. Melihat Tüzün yaptı. Tüzün, konuşmasında 4 yıl boyunca öğrenci olan mezunların, mezuniyet töreninin ardından meslektaşları olduklarını söyleyerek; “Bu başarı, kurumumuzun tüm çalışanları ve öğrencilerimiz ile birlikte aynı zamanda velilerimizindir. Fakültemiz, öğrencileri yalnızca iş hayatına hazırlayan, bunun için gerekli teknik bilgi ve eğitimi veren bir fakülteden ibaret değildir. Fakültemiz, çağımızın en önemli evrensel dili olan sanatı öğretmektedir. Bizim fakültemiz, sadece akademik bilginin depolandığı ve aktarıldığı bir yer değildir. Uygarlığın, insana dair olan bütün göstergelerinin, üretiminin ve algısının, estetik bakış açısıyla yeniden yapılandırıldığı; insanlığın, sanat ve tasarımla yeniden şekillendirildiği bir alanı oluşturmaktadır. Sanat, insanların kendisini ifadesinin en güçlü ve güzel yoludur. İstatistikler, sayıltılar ve kavramlar, sanat olmadan tam olarak karşılığını bulamayan olgulardır. Bunların anlamlarını yaratan ve bu anlamı tam olarak insanlığa taşıyan evrensel dil ise sanattır. Bu nedenle fakültemizden mezun öğrencilerimizin başarısı, onların iş dünyasındaki başarılarından ibaret değildir. Her bir öğrencimiz, mezuniyetten sonra artık bu evrensel dilin parçasıdır ve en büyük başarıları bu dili kullanarak uygarlığımızı ve insanı yüceltmek olacaktır” dedi.

“Başarılı olacağınıza inanıyoruz”

Tüzün’ün konuşmasının ardından törende bir konuşma da Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu yaptı. Tabakoğlu, konuşmasında Güzel Sanatlar Fakültesi’nin 8’inci mezunlarını verdiğini açıklarken; “Güzel Sanatlar Fakültesi biraz genç ama gerçekten çok iyi çalışan bir fakültemizdir. Edirne çok özel bir yer, medeniyetimizi en iyi anlatan yerlerden biri ve burada bir öğrencilik geçirdiler. Şimdi hasat zamanı diyebiliriz. Duygulu ve güzel bir an. Bir toplumda öncelikle karnını doyurmak, gereksinimlerini karşılamak gibi ana unsurlar vardır. Bunlar yavaş yavaş karşılanmaya başladıktan sonra bir toplum artık sanat talep etmeye başlıyor. Sanat, bir şekilde toplumun gelişmişliğini gösteren bir şeydir. Medeniyetler, sanat ile konuşuyor. Nasıl bir medeniyet kurduğunuzu Selimiye’de, çinilerde, mimaride, estetikte görüyorsunuz. Günümüzde bizim medeniyetimizin en güzel göstergesi olarak sanatla konuşan öğrencilerimiz, bizi temsil edecekler. Bizim medeniyetimizin unsurlarını gün yüzüne çıkartacaklar. Hem işinizde iyi olun, hem de kendinizi geliştirmeyi bırakmayın. Her gününüz, bir öncekisinden iyi olsun. İnsani faktörlerinizi iyi tutun. İyi bir insan, eş, evlat, arkadaş, dost olun. İnsani faktörleri bünyenizde bulundurursanız başarılı olmamanız mümkün değil. Biz, size inanıyoruz ve biliyoruz ki başarılı olacaksınız” sözlerine yer verdi.

“Bölgeye ve dünyaya değer katıyoruz”

                Tabakoğlu, konuşmasının ardından fakülte birincisi Olga Dascinscaia’ya plaket takdim etti. Tabakoğlu, plaket takdim etmeden önce yaptığı konuşmada Mühendislik Fakültesi mezuniyet törenini hatırlatarak; “Mühendislik Fakültesi’nin birincisi de Suriyeli bir öğrencimizdi. Şimdi de Güzel Sanatlar Fakülte’mizin birincisi de bir Moldovalı öğrencimiz. Trakya Üniversitesi, 3 bin 200 uluslararası öğrencisiyle bölgeye ve dünyaya da değer katıyor. Trakya Üniversitesi öğrencimizi aynı zamanda fakültesi birincisi görmekten de onur duyuyorum” dedi. Birincilik plaketini alan Dascinscaia, fakülte tarihinde birinci olan öğrencilerin isimlerinin bulunduğu kütüğe ismini çaktı. Törende ayrıca derece giren öğrencilere de plaket takdim edildi. Törenin sonunda mezun olan öğrencilere, akademisyenler tarafından mezuniyet belgeleri verilirken; öğrenciler meslek andını okuyup kep atma mutluluğu yaşadılar. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 792 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın 7.7.2020
Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı 7.7.2020
Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi 7.7.2020
Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı 7.7.2020
Kadınlar kaygılı Kadınlar kaygılı 6.7.2020
İtiraz edenin faturası incelenecek İtiraz edenin faturası incelenecek 6.7.2020
Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı 6.7.2020
ETSO’da organik tarım eğitimi ETSO’da organik tarım eğitimi 6.7.2020
İba’dan Özel İdare’ye ziyaret İba’dan Özel İdare’ye ziyaret 6.7.2020
Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi 6.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.