Edirne 23°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Turizm kaynağına Edirne katkısı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Turizm kaynağına Edirne katkısı 23.5.2019 - 10:18:01
Edirne, 2018 yılında ağırladığı 5 buçuk milyon turist ile Türkiye turizmine damga vururken, turizmin bilimsel gelişimine de katkı sunuyor. Prof. Dr. Orhan İçöz ve Prof. Dr. Muzaffer Uysal editörlüğünde hazırlanan ‘Turizm Ansiklopedisi Türkiye: Turizm ve Ağırlama Endüstrisinin Temel Kavramları’ kitabında Trakya Üniversitesi’nden 11 ve Edirne Belediyesi’nden 1 olmak üzere Edirne’den toplam 12 uzman yer aldı. Kitabın satışa sunulmasının ardından açıklamalarda bulunan Edirne Belediyesi Turizm Danışmanı Aydemir Ay, ansiklopedi ile birlikte Edirne’nin, turizm eğitimindeki ağırlığının da ortaya çıktığını söyledi.Turizm kaynağına Edirne katkısı

Edirne, 2018 yılında ağırladığı 5 buçuk milyon turist ile Türkiye’de gelen turist sayısı bakımından İstanbul ve Ankara’nın ardından üçüncü olmayı başarırken; turizmin bilimsel kaynaklarına da ortak oluyor. Prof. Dr. Orhan İçöz ve Prof. Dr. Muzaffer Uysal editörlüğünde hazırlanan ‘Turizm Ansiklopedisi Türkiye: Turizm ve Ağırlama Endüstrisinin Temel Kavramları’ kitabına Trakya Üniversitesi ve Edirne Belediyesi’nden uzmanlar, bilimsel katkı verdiler.

Türkiye’de ilk kez hazırlanan ve Detay Yayıncılık’tan okurlara sunulan turizm ansiklopedisi, Türkiye turizmi için örnek bir kaynak oluştururken; her geçen gün iç ve dış turizm için önemli bir kent haline gelen Edirne’nin deneyimleri de uzman isimler tarafından bilim kaynaklarına aktarılıyor. Trakya Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Bahadır Sezer, Arş. Gör. Başak Özyurt, Arş. Gör. Dr. Çiğdem Unurlu, Doç. Dr. Emel Gönenç Güler, Dr. Öğr. Üyesi Gülsel Çiftci, Doç. Dr. Gülsevim Y. Günay, Dr. Öğr. Üyesi Gülüm Burcu Dalkıran, Doç. Dr. Güney Çetin Gürkan, Dr. Öğr. Üyesi Işıl Usta, Dr. Öğr. Üyesi Serol Karalar, Öğr. Gör. Sivel S. Albayrak’ın yanı sıra Edirne Belediyesi Turizm Danışmanı Aydemir Ay’ın da katkı verdiği turizm ansiklopedisinde çoğunluğu akademisyen 380 yazar, toplam 1672 adet maddenin içeriğini hazırladı.

Turizmin üç temel alanı olarak kabul edilen ulaştırma, konaklama ve yeme içme faaliyetlerine öncelik verilen ansiklopedide, temel alanlarındaki kavramların yanı sıra turizm ile doğrudan ya da dolaylı olarak ilgili olan diğer alanlardaki kavramlar da açıklandı. 2017 yılı Haziran ayı başında bir fikir olarak düşünülen ve 2 yıllık süreyi kapsayan bir ortak çalışma sonucu ortaya çıkan ansiklopedi ile ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Belediyesi Turizm Danışmanı Aydemir Ay, ansiklopedi ile birlikte Edirne’nin, turizm eğitimindeki ağırlığının da ortaya çıktığını belirterek; “Çünkü kitapta Edirne Belediyesi’nden ben ve Trakya Üniversitesi’nden 11 tane hoca var. Kitapta hem Trakya Üniversitesi’nin, hem de Edirne Belediyesi’nin yer alması çok önemlidir. Turizm Ansiklopedisi’nde turizm ile alakalı her madde açıklanmış olarak var. Ayrıca bu kaynak, Türkiye’nin ilk turizm ansiklopedisidir. Ansiklopedinin editörleri, yer verilen konularda uzman kişilere yazdırıyorlar. Alan editörleri doğru kişileri seçtiği için de ansiklopedi, kaynak bir kitaptır” dedi. Turizm ansiklopedisi, kitabevlerinin yanı sıra internet üzerinden de okurları için satışa sunuldu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 402 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
 Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı 21.8.2019
Köroğlu esti gürledi Köroğlu esti gürledi 21.8.2019
Eroini tamirci koymuş olabilir Eroini tamirci koymuş olabilir 21.8.2019
200 bin TL sokağa atıldı iddiası 200 bin TL sokağa atıldı iddiası 21.8.2019
Teklif edilen sefalet zammı Teklif edilen sefalet zammı 20.8.2019
Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor 20.8.2019
Kontenjanlar dolacak Kontenjanlar dolacak 20.8.2019
Ailesiyle aynı üniversitede Ailesiyle aynı üniversitede 20.8.2019
Telefon yerine şişe çıktı Telefon yerine şişe çıktı 20.8.2019
İstismar sanığı yeniden tutuklandı İstismar sanığı yeniden tutuklandı 20.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dilimde tüy bitti
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.