Edirne 33°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Turizm kaynağına Edirne katkısı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Turizm kaynağına Edirne katkısı 23.5.2019 - 10:18:01
Edirne, 2018 yılında ağırladığı 5 buçuk milyon turist ile Türkiye turizmine damga vururken, turizmin bilimsel gelişimine de katkı sunuyor. Prof. Dr. Orhan İçöz ve Prof. Dr. Muzaffer Uysal editörlüğünde hazırlanan ‘Turizm Ansiklopedisi Türkiye: Turizm ve Ağırlama Endüstrisinin Temel Kavramları’ kitabında Trakya Üniversitesi’nden 11 ve Edirne Belediyesi’nden 1 olmak üzere Edirne’den toplam 12 uzman yer aldı. Kitabın satışa sunulmasının ardından açıklamalarda bulunan Edirne Belediyesi Turizm Danışmanı Aydemir Ay, ansiklopedi ile birlikte Edirne’nin, turizm eğitimindeki ağırlığının da ortaya çıktığını söyledi.Turizm kaynağına Edirne katkısı

Edirne, 2018 yılında ağırladığı 5 buçuk milyon turist ile Türkiye’de gelen turist sayısı bakımından İstanbul ve Ankara’nın ardından üçüncü olmayı başarırken; turizmin bilimsel kaynaklarına da ortak oluyor. Prof. Dr. Orhan İçöz ve Prof. Dr. Muzaffer Uysal editörlüğünde hazırlanan ‘Turizm Ansiklopedisi Türkiye: Turizm ve Ağırlama Endüstrisinin Temel Kavramları’ kitabına Trakya Üniversitesi ve Edirne Belediyesi’nden uzmanlar, bilimsel katkı verdiler.

Türkiye’de ilk kez hazırlanan ve Detay Yayıncılık’tan okurlara sunulan turizm ansiklopedisi, Türkiye turizmi için örnek bir kaynak oluştururken; her geçen gün iç ve dış turizm için önemli bir kent haline gelen Edirne’nin deneyimleri de uzman isimler tarafından bilim kaynaklarına aktarılıyor. Trakya Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Bahadır Sezer, Arş. Gör. Başak Özyurt, Arş. Gör. Dr. Çiğdem Unurlu, Doç. Dr. Emel Gönenç Güler, Dr. Öğr. Üyesi Gülsel Çiftci, Doç. Dr. Gülsevim Y. Günay, Dr. Öğr. Üyesi Gülüm Burcu Dalkıran, Doç. Dr. Güney Çetin Gürkan, Dr. Öğr. Üyesi Işıl Usta, Dr. Öğr. Üyesi Serol Karalar, Öğr. Gör. Sivel S. Albayrak’ın yanı sıra Edirne Belediyesi Turizm Danışmanı Aydemir Ay’ın da katkı verdiği turizm ansiklopedisinde çoğunluğu akademisyen 380 yazar, toplam 1672 adet maddenin içeriğini hazırladı.

Turizmin üç temel alanı olarak kabul edilen ulaştırma, konaklama ve yeme içme faaliyetlerine öncelik verilen ansiklopedide, temel alanlarındaki kavramların yanı sıra turizm ile doğrudan ya da dolaylı olarak ilgili olan diğer alanlardaki kavramlar da açıklandı. 2017 yılı Haziran ayı başında bir fikir olarak düşünülen ve 2 yıllık süreyi kapsayan bir ortak çalışma sonucu ortaya çıkan ansiklopedi ile ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Belediyesi Turizm Danışmanı Aydemir Ay, ansiklopedi ile birlikte Edirne’nin, turizm eğitimindeki ağırlığının da ortaya çıktığını belirterek; “Çünkü kitapta Edirne Belediyesi’nden ben ve Trakya Üniversitesi’nden 11 tane hoca var. Kitapta hem Trakya Üniversitesi’nin, hem de Edirne Belediyesi’nin yer alması çok önemlidir. Turizm Ansiklopedisi’nde turizm ile alakalı her madde açıklanmış olarak var. Ayrıca bu kaynak, Türkiye’nin ilk turizm ansiklopedisidir. Ansiklopedinin editörleri, yer verilen konularda uzman kişilere yazdırıyorlar. Alan editörleri doğru kişileri seçtiği için de ansiklopedi, kaynak bir kitaptır” dedi. Turizm ansiklopedisi, kitabevlerinin yanı sıra internet üzerinden de okurları için satışa sunuldu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 833 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadınlar kaygılı Kadınlar kaygılı 6.7.2020
İtiraz edenin faturası incelenecek İtiraz edenin faturası incelenecek 6.7.2020
Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı 6.7.2020
ETSO’da organik tarım eğitimi ETSO’da organik tarım eğitimi 6.7.2020
İba’dan Özel İdare’ye ziyaret İba’dan Özel İdare’ye ziyaret 6.7.2020
Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi 6.7.2020
Bilirkişi heyeti Kavacık’a OSB olmaz dedi Bilirkişi heyeti Kavacık’a OSB olmaz dedi 6.7.2020
Esnafın elektrik isyanı Esnafın elektrik isyanı 6.7.2020
Plajlarda Kovid-19 tedbirleri Plajlarda Kovid-19 tedbirleri 6.7.2020
Kırkpınar Eylül’de yapılabilir Kırkpınar Eylül’de yapılabilir 6.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.