Edirne 31°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İşte Selimiye’nin tapusu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İşte Selimiye’nin tapusu 23.5.2019 - 10:12:04
Edirne Tapu ve Kadastro 14’üncü Bölge Müdürlüğü, Ramazan ayı ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 172’nci kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında düzenlediği iftar yemeğinde açılan sergi, katılımcıların ilgi odağı oldu. Selimiye Camii, İkinci Bayezid Camii ve Rüstempaşa Kervansarayı’nın tapu senetlerinin gösterime açıldığı sergide özellikle Selimiye Camii tapu senedi ve senette bulunan karekod dikkat çekti. Vali Ekrem Canalp’in gezdiği serginin ardından dualar eşliğinde oruçlarını açarken; Canalp, programda yaptığı konuşmada Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün son 20 yıldaki çalışmalarıyla iyi bir örnek olduğunu söyledi.İşte Selimiye’nin tapusu

Edirne Tapu ve Kadastro 14’üncü Bölge Müdürlüğü, kuruluşu 21 Mayıs 1847 tarihine dayanan ve Cumhuriyet’e kadar çeşitli isimler altında görevini sürdüren Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 172’nci kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında iftar yemeği verdi. Lalezar Restoran’da düzenlenen iftar yemeğinde Selimiye Camii, İkinci Bayezid Camii ve Rüstempaşa Kervansarayı’nın tapu senetlerinin gösterime açıldığı sergi, katılımcılardan ilgi topladı.

Edirne Valisi Ekrem Canalp, Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Ömer Sinan Bayçelebi, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Alpaslan Doğan, Edirne Tapu ve Kadastro 14’üncü Bölge Müdürü Orhan Erdoğan ile kamu kurum ve kuruluşlarının müdürlerinin katıldığı iftar yemeği öncesi, Edirne Tapu ve Kadastro 14’üncü Bölge Müdürlüğü’nün sergisi gezildi.

Sergide Selimiye Camii, İkinci Bayezid Camii ve Rüstempaşa Kervansarayı’nın yanı sıra Cumhuriyet’in ilk dönemlerinden Osmanlıca yazılmış tapu örneği, Sultan Reşat dönemi tapu örneği, Cumhuriyet’in ilk yıllarında tapu defteri örneği ve 1969 yılı Edirne belediye hududunu gösteren harita sergilendi. Sergiyi ziyaret eden Vali Canalp, Selimiye Camii’nin tapu senedi ile ilgili bilgileri Edirne Tapu ve Kadastro 14’üncü Bölge Müdürü Orhan Erdoğan’dan aldı. Sergide, Selimiye Camii’nin tapu senedinde karekod bulunması dikkat çekti. Karekodun, cep telefonlarından okutularak Selimiye Camii’nin ada, parsel ve harita bilgilerine ulaşılabildiği açıklandı.

“Teknolojiyi en iyi kullanan kurum”

Serginin ardından okunan ezan ile birlikte oruçlar açılırken; yemeğin ardından şükür duası okundu. İftar yemeğinin ardından Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün tanıtım videosunun gösterimi gerçekleştirilirken; Orhan Erdoğan ve Vali Canalp, konuşma yaparak katılımcılara seslendiler. Erdoğan, konuşmasında 21 Mayıs 1847 tarihinde kurulan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 172 yaşında olduğunu belirterek; “Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, 19 Mayıs’ta 100’üncü yılını kutlamış olduğumuz milli mücadele sonucu aziz şehitlerimizin kanıyla sulanmış vatan toprağını ölçekli olarak haritalandırmış, kayıt altına almış, mülkiyet haline getiren ve mülkiyete muhafızlık eden bir kurumdur. Geçmişten aldığı mirası güvenle geleceğe taşıyan, mülkiyet sorununu çözerek ülke ekonomisine katkı sağlayan, arşivinde bulunan 26 ülkenin kaydı ile tarihe adeta ışık tutan, teknolojiyi en iyi kullanan kurum ödülüne sahip, gayrimenkul sektörüne yön veren politikalar oluşturan, yılda 25 milyon vatandaşa hizmet üreten ve ‘tapu gibi sağlam’ deyimini oluşturan, mensubu olmaktan gurur duyduğumuz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 172’nci yıldönümünü kutlar, katılımınızdan dolayı tüm haziruna teşekkür eder, saygılarımı sunarım” ifadelerine yer verdi.

“Kaynaşma ve dayanışma imkânı buluyoruz”

Erdoğan’ın konuşmasının ardından programda bir konuşma da Vali Canalp yaptı. Canalp, konuşmasında Ramazan ayının, bireysel bir ibadet ayı olduğunu söylerken; “Oruçlarımızı tutmak, ibadetlerimize daha da dikkat ediyor olmak son derece kıymetli ve değerlidir. Ama bu ay, aynı zamanda bizlerin birbirleriyle dayanışma duygularının da güçlenmesi açısından çok önemli bir fırsat teşkil ediyor. En önemli fırsatı da böylesi iftar organizasyonları içerisinde hepimiz, birbirimizle kaynaşmak ve dayanışmak suretiyle de yaşama imkânı bulabiliyoruz. Bu, bazen kurumlarımızın iftarları şeklinde oluyor, bazen resmi hüvviyeti olan insanlar bir araya geliyor, bazen de vatandaşlarımızla bir araya gelme imkânı buluyoruz ve çoğu zaman da fakir vatandaşlarımızla bir araya gelebildiğimizde Ramazan’ı en iyi, güzel ve güçlü şekilde yaşama imkânı buluyoruz” dedi.

‘Hernando De Soto’dan örnek verdi

Canalp, konuşmasında ‘Hernando De Soto’nun Sermayenin Sırrı adlı kitabına dikkat çekerek; “Kitap, bütün dünyada çok fazla sattığı için Türkçe’ye de çevrildi. Hernando De Soto, bir dünya bankası uzmanıdır. Yaklaşık 35 yıl kadar dünya bankası uzmanı olarak pek çok ülkede, özellikle ülkelerin kalkınmalarıyla ilgili konularda fikir yormuş, uygulamaları ve projeleri bizzat yönetmiş bir kişidir. Hernando De Soto, Sermayenin Sırrı adlı kitabında özet olarak şunu söylüyor; ‘Ben, geri kalmış ülkelerin neden geri kaldığını, zengin ve gelişmiş ülkelerin de neden zengin ve gelişmiş ülke olduklarının sırrını çözdüm. Bunun 2 tane basit sebebi var. Bir tanesi zengin ülkeler, üzerinde yaşamış oldukları sermayenin ve toprağın, ekonominin çarkları içerisinde çok canlı, diri ve dinamik şekilde koymayı biliyorlar. Yani yaşamış oldukları ülkelerin üzerindeki her karış toprağı bir şekilde ekonomik aktivitenin içerisinde yer almasını sağlayabiliyorlar. İkinci olarak da yapılmış olan ekonomik işlemler, belli bir hukuk güvenliğine sahip ve pratik şekilde yapılabiliyor.’ Bu tespiti, bizim Tapu ve Kadastro sistemimize uygulayacak olursanız ortaya çıkan sonuç şudur; bizim de aynı şekilde üzerinde yaşadığımız bu vatan parçasının üzerindeki her karış vatan toprağını bir şekilde net biçimde kayıt altına almamız gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra aynı zamanda yapılacak iş ve işlemlerin de basit ve güvenilir, hukuk güvenliğini sağlayacak mahiyette olması gerekiyor. Hernando De Soto diyor ki; ‘Eğer bir ülke bu 2 şartı beraber sağlayamıyorsa, o ülkeler fakir kalmaya mahkûm oluyorlar.’ Bu 2 şartı beraberce sağlayabilen ülkeler de zengin ve müreffeh hale geliyorlar. Kendi tezini de hem ABD üzerinden, hem de dünyada geri kalmış ülkeler üzerindeki pek çok örnek üzerinden gerçekten de çok güçlü ve diri şekilde ifade ediyor” sözlerine yer verdi.

“20 yılda iyi örnek sergilendi”

Tapu ve Kadastro teşkilatının bugün geldiği seviyenin, iş ve işlemleri yürütmedeki kapasitesi, kabiliyeti ve becerisinin; ülkelerin gelişmesi, kalkınması, refahının artırılması yönünde çok kıymetli ve önemli olduğunu belirten Canalp; “Bugün burada tapunun üzerindeki bir karekodu, cep telefonunuza okutmak suretiyle karekod üzerindeki parselin neresi olduğunu, bununla ilgili iş ve işlemlerin ne olduğunu çok rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. Bundan 20 yıl önce Kaymakam adayı olarak ilk görevime başladığım yılda, Afyon’un Sinanpaşa ilçesinde Kaymakam adayı ve vekili olarak görevime başlamıştım. O zamanki tapu ve kadastro işlemlerindeki sıkıntıları çok net bir şekilde yaşıyor ve hissediyorduk. Öncelikle vatandaşlarımızın iş ve işlemleri yapmadaki sıkıntıları, sıralar, özellikle de kuyruk şeklinde sıralar, randevu alamamak, işlemleri yapamamak gibi sıkıntıları hepimiz yaşıyorduk. Ama aradan geçen 20 yıllık süre içerisinde teşkilatımız gerçekten iyi bir örnek sergiledi. Sergilemiş olduğu örnek de dünyada gelişmiş ülkelerin uygulamış olduğu ‘e-Devlet’ uygulamalarını Türkiye’de de faaliyete geçirdi. ‘e-Devlet’ uygulamaları, en başta bütün dünyada şu anda kamu yönetimi reformları açısından en temel ve vazgeçilmez unsurlar haline geldi. Eğer ‘e-Devlet’ uygulamalarını bütün kamu teşkilatlarına çok iyi bir şekilde uygulayabiliyorsanız bir defa vatandaş memnuniyetini en üst seviyeye çıkarma imkânınız oluyor. Diğer taraftan iş ve işlemleri çok daha hızlı bir şekilde yönetebiliyorsunuz. Bugün kamu hizmetinin kalitesi dediğiniz zaman akla 2 şey geliyor. Bir tanesi, iş ve işlemlerin çok hızlı bir şekilde yapılıyor olması; ikincisi, iş ve işlemlerin kaliteli şekilde yapılıyor olmasıdır. Tapu ve Kadastro teşkilatımızın yaptığı gibi ‘e-Devlet’ işlemlerini de hızlı ve seri şekilde uygulamaya koyabilirseniz, vatandaş düzeyindeki memnuniyet artıyor” dedi.

Hediye takdimi ile sona erdi

Edirne Tapu ve Kadastro 14’üncü Bölge Müdürlüğü’nün de büyük bir çalışma gayretinde olduğunu söyleyen Canalp; “Bölge Müdürümüz Orhan Bey’in şahsında bütün teşkilat mensubu arkadaşlarımızın da büyük bir çaba ve gayret içerisinde olduklarını memnuniyetle görebiliyorum. Bu aşk ve şevkle yapacağınız çalışmalar, Edirne için de, memleketimiz için de hayırlı gelişmelere vesile olacaktır” ifadelerine yer verdi. Program, Ömer Sinan Bayçelebi ve Orhan Erdoğan’ın, Vali Canalp’e hediye takdimleri ile sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 743 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadınlar kaygılı Kadınlar kaygılı 6.7.2020
İtiraz edenin faturası incelenecek İtiraz edenin faturası incelenecek 6.7.2020
Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı 6.7.2020
ETSO’da organik tarım eğitimi ETSO’da organik tarım eğitimi 6.7.2020
İba’dan Özel İdare’ye ziyaret İba’dan Özel İdare’ye ziyaret 6.7.2020
Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi 6.7.2020
Bilirkişi heyeti Kavacık’a OSB olmaz dedi Bilirkişi heyeti Kavacık’a OSB olmaz dedi 6.7.2020
Esnafın elektrik isyanı Esnafın elektrik isyanı 6.7.2020
Plajlarda Kovid-19 tedbirleri Plajlarda Kovid-19 tedbirleri 6.7.2020
Kırkpınar Eylül’de yapılabilir Kırkpınar Eylül’de yapılabilir 6.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.