Edirne 29°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Okura imza, siyasiye soru - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Okura imza, siyasiye soru 22.5.2019 - 10:42:53
Emekli Tümgeneral Ali İhsan Gürcihan, Ceren Yayıncılık’tan yayınlanan ‘Siz Hoca Efendi Derken Biz Diyorduk ki…’ kitabını Ceren Kitabevi’nde düzenlenen imza gününde okurları için imzaladı. Gürcihan, kitabıyla ilgili GÜNDEM’e açıklamalarda bulunurken; Ergenekon ve Balyoz safhalarında yaşananlara, yazarlığa bakış açısından ikinci kitabında yerel bir yayınevini tercih etmesinin nedenlerini anlattı. Gürcihan, Ergenekon ve Balyoz safhalarındaki istihbari ve operasyonel örgütlenmenin arkasında ABD’nin olduğunu söylerken; “Ama dünün ve bugünün siyasileri de çok iyi düşünmeliler. Kendileri bunun neresindeydi?” dedi.Okura imza, siyasiye soru

Emekli Tümgeneral Ali İhsan Gürcihan, Ceren Yayıncılık’tan yayınlanan ‘Siz Hoca Efendi Derken Biz Diyorduk ki…’ kitabını okurları için imzaladı. Ceren Kitabevi’nde düzenlenen imza gününe Gürcihan’ın okurlarının yanı sıra Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, emekli Kurmay Albay ve avukat Fatih Altun, Edirne Belediye Başkanlığı Turizm Danışmanı Aydemir Ay ile kitapseverler katıldılar.

Gürcihan, ikinci kitabını okurları için imzalarken; yazım sürecine karar vermesinden Ergenekon ve Balyoz safhalarında yaşananlara, yazarlığa bakış açısından ikinci kitabında yerel bir yayınevini tercih etmesinin nedenlerine kadar GÜNDEM’e açıklamalarda bulundu. Gürcihan, Siz Hoca Efendi Derken Biz Diyorduk ki…’ kitabını yazıp yazmamayı uzun süre düşündüğünü açıklarken; “Başlangıçta devlet adabım ve geçmişteki çalışmalarım nedeniyle uygun olmayacağını düşündüm. Ama daha sonra bu konuda çok yazılanlar oldu. Onların yanında belgesel bir kitap yazamazsam bir şey ifade etmeyeceğini düşündüm ve caydırıcı oldu. Fakat geçtiğimiz yıl da, ‘Ben de bundan mağdur oldum. Benim de birebir yaşadıklarım ve bildiklerim var’ dedim ve bu kitabı, devlet terbiyeme uygun şekilde, belge kullanmaksızın, hafızamda kalana göre kısaca bir not düşmek istedim. Bu konuda yazılmış gerçekten çok kıymetli ve daha belgesel kitaplar var. Ama ben de bizzat kendi yaşadığımı, aile olarak çektiğimiz sıkıntıları içine katarak, fazla genelleme yapmadan bir şekilde not düşmek istedim. En azından bilinmesini istedim” ifadelerine yer verdi.

Gürcihan, Ergenekon ve Balyoz safhalarında yaşananlara ‘kumpas’ denilerek geçilmesinin, kumpasın devamı olduğunu belirterek; “Kitap da bunu vurguluyor. Çünkü bu iş çok büyük çaptadır. Başlangıçta istihbari örgütlenme, daha sonra operasyonel örgütlenmedir. Bunların arkasında da ABD vardır. Bunda bir tereddüt yoktur. Ama dünün ve bugünün siyasileri de çok iyi düşünmeliler. Kendileri bunun neresindeydi? Şu anda aklanmaya çalıştıkları, ‘Bilmiyorduk’ diyebilecekleri bir konu değil. İkaz edilen, askerin siyasi uyarısı değil de kendilerine hatırlattığı, böyle bir sıkıntının olduğu konusunda bilgilendirildikleri, bilinen bir gerçektir. Bunun neresindeydiler ve ne kadar katkıları var? Bunu da düşünmeleri gerekir. Kitaptaki bir amacım buydu. Yoksa basitçe ‘kumpas’ diyerek işin içinden sıyrılmak, kendilerini milletin önünde belki aklar ama ABD’yi aklamaz. Bu nedenle kitabın kapağına ABD bayrağı koydum. Doğrudan bir ilişkidir. Elbette bu ülke hepimizin ve bu nedenle dilimi biraz bükmeye çalışıyorum. Doğrudan söylemesem bile şunu söylemeye çalışıyorum; kendileri bunun neresindeydi? Ne yapmaları gerektiğini çok iyi düşünmeleri gerekir” dedi.

“Yazar değil, tarihe not düşmek isteyen biriyim”

Galeati Yayıncılık’tan yayınlanan ilk kitabı ‘Devletin Kayıp Kitabı: Türkiye’nin Terörle Bitmeyen Sınavı’nın ardından ikinci kitabını da okurlarına sunan Gürcihan, yazarlık sıfatına ise temkinli yaklaşıyor. Gürcihan, kitap yazsa da yazarlığın ayrı bir konu olduğunu söylerken; “Yazarlık ciddi bir edebi ve felsefi bir kültür ile tarihi birikim istiyor. Bu özellikler bende mükemmel nitelikte değil. Herkes kendini, haddini bilmeli. Çünkü bu işin felsefi, sosyolojik ve toplumsal yanı gerçekten çok daha başka nitelikler istiyor. Bu nedenle yazar sıfatıyla değil; bildiklerini tarihe not düşmek isteyen biri olarak kaleme aldım. Kitabın yazarlık anlamında hiçbir iddiası yoktur” sözlerine yer verdi.

“Edirne’de basılması gurur verici oldu”

İkinci kitabında yerel bir yayıncı olan Ceren Yayıncılık’ı tercih etmesinin nedenini de açıklayan Gürcihan; “Kitabı Ankara ya da İstanbul’da basma imkânı vardı. Ama ilk kitabımın imza gününde Ceren Yayıncılık sahibi Şeref Kurtiş, ikinci kitabımı basmayı teklif etti. Aramızda böyle bir anı oldu ve söz vermiştim. Hem sözümü yerine getirdim, hem de daha pratik oldu. Çok kısa sürede koordineyi tamamladık ve daha güzel oldu. Yerel olmasıyla da iftihar ediyorum. Köken olarak Edirneli olmamakla birlikte genetik kodlarıma benim de işlendi. Edirneliyim, Edirne’de basılması benim için gurur verici bir şey oldu. İlgi duyanlar için internet üzerinden bütün yayınevleri üzerinden ulaşmak da mümkündür. Şu anda 17 tane yayınevi kitabı sahiplenmiş ve satıyor. Bugün için yerellik bu anlamda kalmadı. Ulaşmak isteyen Türkiye çapında da ulaşabilir” dedi. Gürcihan, açıklamalarının ardından okurları için kitabını imzalamaya devam etti. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 251 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Cem Evi’nde aşure etkinliği Cem Evi’nde aşure etkinliği 16.9.2019
Tܒde nöbet değişimi Tܒde nöbet değişimi 16.9.2019
Türkiye Yunanistan’a fark attı Türkiye Yunanistan’a fark attı 16.9.2019
Fransa’dan Edirne’ye kaynak Fransa’dan Edirne’ye kaynak 16.9.2019
Gırnatalı bağ bozumu Gırnatalı bağ bozumu 16.9.2019
Artist değil amele Artist değil amele 16.9.2019
Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi 13.9.2019
Payitahtların çizeri Payitahtların çizeri 13.9.2019
O tabelalar kaldırıldı mı? O tabelalar kaldırıldı mı? 13.9.2019
Köprü altında define aramışlar Köprü altında define aramışlar 13.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 82
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 256 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu sorular cevaplarını arıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.