Edirne 27°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
100’üncü yılın coşku gecesi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
100’üncü yılın coşku gecesi 21.5.2019 - 10:41:50
Edirne Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatmasının 100’üncü yılında gençlik yürüyüşü gerçekleştirdi. Şükrüpaşa İlkokulu’ndan başlayan yürüyüşte kortejin Selimiye Meydanı önündeki belediye dükkânlarına ulaşmasıyla coşku zirveye çıktı. Türk bayrakları, Atatürk posterleri, meşaleler, havai fişekler ve marşlar eşliğinde gerçekleştirilen kutlamalar, Atatürk Anıtı’nda zeybek gösterisi ve Belediye Başkanı Gürkan’ın konuşması ile sona erdi.100’üncü yılın coşku gecesi

Edirne Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatmasının 100’üncü yılını gençlik yürüyüşü ile kutladı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve eşi Esra Gürkan, Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşların katıldığı yürüyüş, Şükrüpaşa İlkokulu önünden Atatürk Anıtı’na gerçekleştirildi.

Türk bayrakları, Mustafa Kemal Atatürk posterleri ve Edirne Belediye Bandosu’nun marşları eşliğinde yürüyen korteje, bazı vatandaşlar da evlerinden destek verdiler. Talatpaşa Caddesi üzerinden Selimiye Meydanı’nın önüne kadar yürüyen kortej, ilk kutlamayı burada gerçekleştirdi. Meşaleler ve havai fişekler eşliğinde başlayan kutlamada, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi tüm katılımcılarla birlikte coşkuyla okundu. Kutlamada ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç̧ evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar’ yazılı pankart alkışlar eşliğinde Eski Cami ile belediye dükkânları arasına asıldı. Edirne Belediye Bandosu’nun ünlü rock grubu Duman’ın ‘Senden Daha Güzel’ adlı şarkısını Mustafa Kemal Atatürk için seslendirmesiyle kortej, Atatürk Anıtı’na yürüyüşüne devam etti.

Tören kortejinin anıta ulaşmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Edirne Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu Eğitmeni Gürkan Güzelharcan ve ekibi gösterilerini sundular. Vatandaşların yoğun ilgiyle izlediği gösteri alkışlarla sona ererken; törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptı.

“Mirasın sorumluluğu gençlerimizdedir”

Gürkan, Galatasaray’ın Süper Toto Süper Lig şampiyonluğunu kutlayarak ve Nazım Hikmet Ran’ın ‘Büyük Taarruz’ şiirini okuyarak başladığı konuşmasında; “19 Mayıs, ulu önder Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mız kutlu olsun. Cumhuriyet’imizin, özgürlüğümüzün, bağımsızlığımızın ilk harcı, ilk mayası, ilk temeli; sarı saçlı, mavi gözlü devin attığı ilk adımın 100’üncü yılı kutlu olsun, mutlu olsun. 100 yıl geçti. 100 yıl önce yenilmedik. 100 bin yıl geçse de yine asla ve asla yenilmeyeceğiz. Cumhuriyet’i kuran, demokrasiyi bu ülkeye getiren Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları öyle bir temel attılar ki, öyle bir harç kardılar ki, öyle bir maya tutturdular ki kim üstümüze gelirse gelsin, ister 7 düvel ister bütün akvam-ı beşer; Türkiye Cumhuriyet’i ve büyük Türk milleti, 100 yıl önce olduğu gibi yine asla yenilmeyecektir. Bugün ulusal bağımsızlığımızın ilk adımının atıldığı gün. Bugün mandayı, himayeyi, işgali, emperyalizmi kabul etmeyen bir avuç kahramanın başı çektiği, “Biz Türk Milleti’ne güveniyoruz” diyerek yola çıktığı günün yüzüncü yılı. O bir avuç kahraman, başlarında boynunda bir idam fermanı ile dolaşan Gazi Mustafa Kemal ve değerli silah arkadaşları, bir baktılar ki o kar tanesi kartopu oldu, çığ oldu. Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti oldu. Birleşti, çoğaldı, güçlendi; Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti oldu. Daha büyüdü ve Kuvay-ı Milliye oldu, azgın bir sel oldu, Kurtuluş Savaşı oldu. Bugün 100’üncü yılını kutladığımız bu büyük gün, bizim atalarımızdan devraldığımız bu büyük miras ama bir o kadar da büyük sorumluluk şimdi gençlerimizdedir. Ulu önderin gençliğe hitabesinde söylediği gibi onlar, muhtaç oldukları kudreti, damarlarındaki asil kanda bulacaklar ve ne mutlu Türk’üm diyene diyecekler” ifadelerine yer verdi.

“İster PKK gelsin, ister FET֔

Türkiye’nin, dünyanın en güzel ülkelerinden biri olduğunu söyleyen Gürkan; “Bu vatan, dünyanın en özgür ve bağımsız vatanlarından biridir. Bu millet, dünyanın en asil ve yüce milletidir. Çünkü bu millet, büyük Türk milletidir. O yüzden kim üzerine gelirse gelsin; ister tıpkı Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi emperyalistler gelsin, ister bu yurdun bölünmez bütünlüğüne göz diken PKK’lılar gelsin, ister içimizden bizi bölerek bu ülkeyi parçalamak isteyen FET֒cüler gelsin, kim gelirse gelsin asaletini kanından, cesaretini Mustafa Kemal Atatürk’ten alan bu millet hiç kimseye yenilmemiştir, hiç kimseye de yenilmeyecektir. Bugün gölgesinde sonsuza kadar yaşayacağımız bayrağımız gönderde özgürce dalgalanıyorsa, minarelerimizden ezanlarımız 5 vakit okunuyorsa, bu güzel vatanın her bir karış köşesinde özgürce dolaşıyorsak bunu Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına ve şehitlerimize borçluyuz. İnanıyorum ki bu vatanın bölünmez bütünlüğü, bu milletin birliği ve dirliği için bu vatanın her bir ferdi gözünü kırpmadan şehadet şerbetini içmeye hazırdır. Bu millet, tıpkı Kurtuluş Savaşı’ndaki gibi ayağında çarık, sırtında palto, mavzerinde tek kurşun olmasa da eliyle, dişiyle, tırnağıyla düşmanın üzerine gider ve yurdunu, dinini, dilini ve şanlı bayrağını savunur. Bu millet böyle büyük bir millettir, böyle kahramandır” dedi.

‘Andımız’ ile sona erdi

Gürkan, konuşmasında ayrıca Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’nın 7’nci kıtasını okurken; vatandaşlarla birlikte ise ‘Ey büyük Atam; açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım, Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türk’üm diyene” sözlerini tekrarladı. Atatürk Anıtı’ndaki törenin sona ermesinin ardından katılımcılar, Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen Milli Mücadelenin 100’üncü Yılı Gençlik Konserine katıldılar. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 449 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda DEVA’nın il başkanı Kerem Arda 9.7.2020
AFAD Pardus'a geçti AFAD Pardus'a geçti 8.7.2020
Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor 8.7.2020
Online doçentlik sınavı Online doçentlik sınavı 8.7.2020
65 yaş üstü mağdur edildi 65 yaş üstü mağdur edildi 8.7.2020
POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI 8.7.2020
Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın 7.7.2020
Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı 7.7.2020
Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi 7.7.2020
Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı 7.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
Edirne’de bir dönem AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı gör..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.