Edirne 5°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Bravo Muhammet Yaser! - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Bravo Muhammet Yaser! 21.5.2019 - 09:57:51
Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezuniyet töreni, örnek bir başarı hikâyesine sahne oldu. Törende Fakülte birincisi olarak açıklanan Muhammet Yaser Yağan’ın, 2014 yılında Suriye savaşı nedeniyle Humus Baas Üniversitesi’ndeki eğitimini sonlandırarak Türkiye’ye geldiği ortaya çıktı. 2015 yılında Türkçe öğrenen Yağan, her yıl bölüm birincisi olmayı başarırken; 2019 yılında da fakülte birinciliği ile başarısını taçlandırdı. Yağan, törende öğrenciler adına konuşma gerçekleştirirken, Suriye’de yaşadıklarıyla ilgili de açıklamalarda bulundu.Bravo Muhammet Yaser!

Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, 2018-2019 akademik yılı mezuniyet törenini gerçekleştirdi. Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende 2014 yılında Suriye’den Türkiye’ye savaş nedeniyle gelerek Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Bölümü’nde eğitim öğretimine devam eden Muhammet Yaser Yağan’ın (23) fakülte birinciliği başarısı dikkat çekti.

Suriye’nin Humus kentinden Edirne’ye gelerek Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde eğitimine devam eden Yağan, 2013 yılında lise eğitimini tamamlamasının ardından Humus Baas Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nü kazanırken; Suriye’de çıkan savaş nedeniyle eğitim öğretimine bir yıl devam edebilmiş. Yağan, bir yılın sonunda Suriye’yi terk etmek zorunda kalırken, 2014 yılında Trakya Üniversitesi Dil Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde Türkçe hazırlık okuyarak mühendislik hayalini devam ettirmiş. 2011 yılında başlayan Suriye Savaşı’nda Yağan, ailesiyle birlikte ilk olarak mahallesini terk etmek zorunda kalırken, Humus Baas Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nde devam ettiği eğitim öğretiminde bir yandan yaşam savaşı verirken, bir yandan da eğitimde yaşanan sıkıntıları gözlemlemiş. Humus’ta ortaya çıkan elektrik ve su sıkıntısı ile birlikte üniversitenin öğretim elemanlarının da okulu terk etmesiyle birlikte eğitim öğretimine devam edemeyeceğini anlayan Yağan; savaşla birlikte her şeyin değiştiğini söylüyor.

2015 yılında Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde eğitimine devam eden Yağan, 2019 yılında mezuniyetine kadar her yıl bölüm birincisi olmayı başarırken; 2018 yılında Suriye’den Edirne’ye taşınan annesiyle birlikte katıldığı mezuniyet töreninde Fakülte birincisi olmanın haklı gururunu yaşadı. Yağan, gelecek planlarında ise Türkiye ve Edirne’yi unutmuyor. Türk milletine ve Türkiye Cumhuriyeti’ne borçlu olduğunu söyleyen Yağan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Çok minnattarım. Bu borcumu bir şekilde ödemem gerektiğini düşünüyorum. Şu anda buradayım, okula ve hocalarıma hizmet etmek için belki araştırma görevlisi olurum. Hocalarıma çok teşekkür ediyorum, üzerimizde çok emekleri var. Bana hiç yabancı olduğumu hissettirmediler” dedi.

“Şanslı ve gururluyum”

Yağan’ın fakülte birinciliği mutluluğunu yaşadığı törende ise kendisine Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Tahir Altınbalık, akademisyenler, veliler ve öğrenciler eşlik ettiler. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Trakya Üniversitesi tanıtım videosunun gösterimi ile başlayan törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Yağan, 2014 yılında Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde okumak amacıyla Suriye’den Türkiye’ye geldiğini açıklayarak; “İlk bir yıl boyunca Türkçe hazırlık eğitimi gördüm ve 2015 yılında mühendislik eğitimime başladım. Bugün, bu sahnede 2019 mezunlarını temsilen bulunmaktan gurur duyuyorum ve katılımınızdan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Trakya Üniversitesi öğrencisi olduğum için ne kadar şanslı ve gururlu olduğumu da buradan vurgulamak istiyorum. Bugün, 4 yıllık yolculuğumuzun sonucunda hepimiz, mühendis olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tüm arkadaşlarımı da bu anlamda tebrik ediyorum. 4 yıllık süre zarfında yaşadığımız tüm zorlukları en çok değerli hocalarımız ve ailelerimiz biliyor. Sizin destekleriniz ile tüm bu zorlukların üstesinden gelebildik. Tüm bunlar için size teşekkürümüz, iyi bir mühendis ve daha da önemlisi iyiliği benimsemiş, saygılı, dürüst bir insan olmamız olacaktır” ifadelerine yer verdi.

“Ben dâhil kimse inanmazdı”

Yağan, mühendisliğin, bir ülkenin ve insanlığın geleceğini oluşturan en önemli bilim dallarından olduğunu belirterek; “Biz artık mühendis olarak bu önemli sorumluluğu taşımaya ilk adımımızı atmış bulunmaktayız. 4 yıl önce hayal ettiğimiz bu mesleği yapmak için acemi ve hiçbir şey bilmeyen bireyler olarak buraya geldik, hocalarımızı tanıdık ve yeni arkadaşlar edindik. Ben, o sırada Türk dilinde daha doğru ve düzgün bir cümle kuramazken, ‘Arkadaşlarıma mezuniyet konuşması yapacağım’ deseydim kimse inanmazdı. Haklılar çünkü buna ben de inanmazdım. Sonra hep birlikte mücadele ederek sabahın köründe uyanıp, kar, kış demeden derslerimize katılarak okul sıralarında zor, mutlu, yorucu ve komik anılar biriktirerek bu başarıya eriştik. Bu yaşadığımız anılar, aldığımız eğitimin haricinde kişiliğimize büyük bir katkı sunan hazinedir” dedi.

“Yorulduğunuzda Atatürk’ün sözünü hatırlayın”

Yağan’ın konuşmasının ardından törende bir konuşma da Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Tahir Altınbalık yaptı. Altınbalık, konuşmasında mezuniyet töreninin ilk oturumunda gıda mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ve genetik ve biyomühendislik bölümlerinin mezuniyet kutlamasının gerçekleştirileceğini açıklayarak; “Öğrenciler genellikle okulda bize, ‘Hocam, siz yaz tatilinde ne yapıyorsunuz? Okulda canınız sıkılmıyor mu?’ diye sorarlar. Burası bir eğitim binası ve okul ama aynı zamanda bizim de iş yerimizdir. Öğrencilerimiz de artık Haziran, Temmuz, Ağustos ve yarıya kadar Eylül aylarının aslında tatil ayı olmadığını, insanların bu aylarda çalışmak zorunda olduğunu yavaş yavaş öğrenmenin bir adım gerisindeler. Çalışacağınız firmaların büyüklüğüne bağlı olarak belki sizleri zorlayacaklar ama her ne olursa olsun hedef kitlenizin insanlar olduğunu, onlara karşı görevler yapmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Orada yapacağınız işleri sadece alacağınız maaşın karşılığı olarak değil; sizi bugünlere getiren bu ülkeye de bir ödev, bir borç ödeme olarak düşünün. Bundan sonra hayat, gemiyi limana sağ salim getirip getirmediğinizle ilgilenecektir. Yorulduğunuzda, sıkıldığınızda bundan 100 sene önce milli mücadeleyi başlatan ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün size sözünü hatırlayın, ‘Muhtaç olduğunuz kudret, damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur.’ Teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi.

Kep atma mutluluğu yaşadılar

Altınbalık, konuşmasının ardından Mühendislik Fakültesi birincisi Muhammet Yaser Yağan’a plaketini takdim etti. Mühendislik Fakültesi’nde dereceye giren öğrencilere plaketlerinin verilmesinin ardından törende gıda mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ve genetik ve biyomühendislik bölümlerinin öğrencilerine, akademisyenler tarafından mezuniyet belgeleri takdim edildi. Törenin sonunda Altınbalık’ın yönetiminde öğrenciler, meslek andını okuyarak, kep atma mutluluğunu yaşadılar. Mühendislik Fakültesi mezuniyet töreni, öğleden sonra fakülteye bağlı diğer bölümlerin de mezuniyet törenlerinin düzenlenmesi ile sona erdi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 558 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
O muhtara ödül O muhtara ödül 22.2.2020
Rapor aldı, duruşmaya gelmedi Rapor aldı, duruşmaya gelmedi 22.2.2020
Yusuf Güney Edirne’den duyurdu Yusuf Güney Edirne’den duyurdu 21.2.2020
Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı Kanada ve İranlı kaçakçılara gözaltı 21.2.2020
Yapmadıklarını bırakmadılar Yapmadıklarını bırakmadılar 21.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.