Edirne 30°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sanat Okulu 142 yaşında - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sanat Okulu 142 yaşında 20.5.2019 - 10:51:49
Edirne Sanat Okulu Mezunları ve Yetişenler Derneği, Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kuruluşunun 142’nci yılını okul bahçesinde ve Atatürk Anıtı’nda düzenlediği törenlerle kutladı. Törenlerde konuşma yapan Okul Müdürü Tolga Ünal, Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden mezun olacak öğrencilerin işsiz kalmayacaklarını söylerken; 1977 yılı mezunu Mesut Taşdöven ise 42 yıl sonra okuluna yeniden gelmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.Sanat Okulu 142 yaşında

Edirne Sanat Okulu Mezunları ve Yetişenler Derneği, Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kuruluşunun 142’nci yılını düzenlediği törenlerle kutladı. Okul bahçesinde başlayan törenler, Atatürk Anıtı’nda sona ererken; okul mezunları yıllar sonra bir araya gelmenin heyecanını yaşadılar.

Okul bahçesinde düzenlenen törenin ardından okul bandosu eşliğinde Atatürk Anıtı’na yürüyüş gerçekleştirilirken; törene Okul Müdürü Tolga Ünal, Edirne Sanat Okulu Mezunları ve Yetişenler Derneği yönetim kurulu üyeleri ve okul mezunları katıldılar. Anıta çelenk sunulması ile başlayan törende, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

Okul Müdürü Tolga Ünal, törenler kapsamında günün anlam ve önemi ile ilgili gerçekleştirdiği konuşmada; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ve Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kuruluşunun 142’nci yılını kutlayarak; “1877 yılında kurulan ve eğitim öğretim hayatına başlayan okulumuzun kuruluşunun 142’nci yılını kutluyoruz. Bu büyük ve güçlü aileyi bir arada görmekten gurur duymaktayız. 142 yıldır mezun veren okulumuz, gerek Edirne, gerekse Türkiye için büyük ustalar, teknisyenler, teknikerler, öğretmenler ve mühendisler yetiştirmiş; bundan sonra da yetiştirmeye devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

“Öğrencilerimiz işsiz kalmayacak”

Ünal, Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden mezun olacak öğrencilerin, hem ustalık belgesi, hem de işyeri açma belgesi alarak teknisyen kadrosunda mezun olacaklarına dikkat çekerek; “Aldıkları bu belgelerle meslek lisesinde olmanın avantajlarından büyük ölçüde yararlanacaklardır. Öğrencilerimiz işsiz kalmayacak ve istedikleri alanlarda yükseköğrenimlerine devam edebileceklerdir. Günümüzün en büyük sıkıntısı işsizliktir. Fakat bu, bizim okullarımızın mezunları için geçerli değildir. Halen işyerleri, yetişmiş eleman bulmakta zorlanmaktadır. Öğrenci sayımızı ve kalitesini arttırarak işsizliğin olmadığı bir Türkiye’yi, meslek liseleri olarak biz inşa edeceğiz. Ailelerimizin, öğretmenlerimizin ve mezunlarımızın gurur duyacağı okulumuzu her geçen gün güçlendirmeye çalışıyor, bizden desteklerinizi esirgemediğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

42 yıl sonra yeniden

Ünal’ın konuşmasının ardından törende bir konuşma da 1977 yılı mezunu Mesut Taşdöven yaptı. Taşdöven, konuşmasında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ve Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kuruluşunun 142’nci yılını kutlayarak; “Hayatımız boyunca kalbimizin bir köşesinde her daim yer tutan anıları, unutulmaz dostlukları ve 100’üncü yılında mezun olduğum Edirne Teknik Lisesi’ne 42 yıl sonra tekrar gelmek, lise yıllarının özlemini gidermek, okulumuzun kuruluş yıldönümünü sizlerle birlikte kutlamak, benim için büyük bir onur kaynağı olmuştur. Bizler, bu okulda sadece mesleki bilgi ve beceriyi öğrenmekle kalmadık; sevgiyi, saygıyı, çalışmayı, üretmeyi, gelişen teknolojileri takip edebilmeyi, kendini yenileyebilmeyi ve hangi meslek alanlarında çalışırsak çalışalım üstün nitelikler taşımayı ve öz kültürünü unutmamayı öğrendik” sözlerine yer verdi.

“Meslek liselerine yönlendirmek önemli”

Taşdöven, konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk’ün de belirttiği gibi çağdaş medeniyetler seviyesinde bir Türkiye olabilmenin yolunun eğitim ve bilgiyle donatılmış genç nesillerin yetiştirilmesinden geçtiğini söyleyerek; “Bunda da mesleki ve teknik eğitimin payı oldukça büyüktür. Bu nedenle çocuklarımızın meslek liselerine yönlendirilmesi çok önemlidir. Böylece yetiştirilen iş gücü, ekonomiye kazandırılmış olur. Nitelikli mesleki teknik eğitim alınarak sanayi, bilişim ve hizmet sektöründe istihdam sağlanmış olur. Ülke ekonomisinde önemli bir görev üstlenen meslek lisesi mezunlarının kazandığı bilgi ve beceriyle kolayca amaçlarına ulaşmasını sağlayan geçmişten bugüne tüm öğretmenlerimize sevgi ve saygıyla şükranlarımı sunuyorum. Değerli gençler; Atatürk’ün açtığı yolda, öğretmenlerinizin sizlere sunduğu bilgi ve becerilerle kendinize güvenin, her alanda çağı yakalayın, sizlere teslim edilen bayrağı daha da ileriye taşıyın. Bunun için sizlere inanıyor ve güveniyorum” dedi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 428 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın 7.7.2020
Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı 7.7.2020
Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi 7.7.2020
Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı 7.7.2020
Kadınlar kaygılı Kadınlar kaygılı 6.7.2020
İtiraz edenin faturası incelenecek İtiraz edenin faturası incelenecek 6.7.2020
Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı 6.7.2020
ETSO’da organik tarım eğitimi ETSO’da organik tarım eğitimi 6.7.2020
İba’dan Özel İdare’ye ziyaret İba’dan Özel İdare’ye ziyaret 6.7.2020
Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi 6.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.