Edirne 33°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Trakya sitemli albüm - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Trakya sitemli albüm 17.5.2019 - 10:00:52
Müzisyen, öğretim görevlisi Hasan Islattı, 2018 yılında sunduğu ‘Şehr-i Sultan Edirne’ albümünün ardından üretmeye devam ediyor. Islattı, yaklaşık bir hafta sonra ‘Trakya Düğünleri’ adlı albümünün raflarda yer alacağını ve albümde 16 adet Trakya havası bulunduğu söyledi. Islattı, amacının unutulmaya yüz tutmuş oyun havalarını hatırlatmak olduğunu belirterek; “9/8’in anavatanı Edirne’deyiz ve düğünlerde İzmir, Balıkesir, Antalya, Ankara gibi şehirlerin oyun havalarını çalıyorlar. Bizim oyun havalarımız var. Bunları nasıl unuturuz? Deli Selim’den sonra Edirne, Roman havası bile üretmedi” dedi.Trakya sitemli albüm

Edirne için önemli bir çalışmaya imza atarak Müzik Yönetmenliğini yaptığı ‘Şehr-i Sultan Edirne’ adlı albümünü 2018 yılında müzikseverlerle buluşturan Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Almanca Bölümü Öğretim Görevlisi Hasan Islattı, yeni albümünü açıkladı. Orhan Gencebay’ın bağlama çalmasına hayran kalarak, 8 yaşındayken ilk kez bağlama ile müziğe başlayan Islattı, 40 yıl boyunca çok farklı enstrüman deneyimleri yaşamasına ve müzik eğitimi almamasına rağmen ikinci albümünü de Taşkın Müzik etiketiyle çıkaracak.

Hint Sitarı’ndan Yunan Buzukisi, Azerbaycan Tarı, Rus Balalaykasına kadar pek çok yabancı ülkenin 30’a yakın enstrümanını çalan Islattı, 2009 yılında kurduğu stüdyosunda altyapısı hazırladığı ve kayıtlarının İstanbul’da gerçekleştirildiği ‘Trakya Düğünleri’ albümünün bir hafta sonra müzikseverlerle buluşacağını söyledi. Spor kulüplerine marşlar, siyasi partilere seçim şarkıları ve sosyal medyadan müzikseverlere sunduğu birçok şarkı ile dikkat çeken Islattı, 7 enstrümantal şarkının yer aldığı toplam 33 dakikalık ‘Şehr-i Sultan Edirne’ adlı albümünü de 2018 yılında müzikseverlere sunmuştu.

‘Trakya Düğünleri’ adlı albümünün baskıya girdiğini açıklayan Islattı, albümdeki amacının özellikte Edirne’de bilinen ve uzun zamandır albümlerde yer almayan, unutulmaya yüz tutmuş oyun havalarını yeniden gün yüzüne çıkarmak olduğunu söyledi. Islattı, folklorun, düğünün ve 9/8’lik ritmin merkezi olan Edirne’de düzenlenen düğünlerde, yerel melodilerin unutulduğunu söylerken; “Başka yerlerin oyun havaları ile eğlenir hale gelmişiz. Umarım bu albümle tekrar oyun havalarımızı hatırlar, albümdeki şarkılar ile neşeli bir yaza ‘merhaba’ deriz” ifadelerine yer verdi.

“Bütün albüm 4 kişiyle bitti”

‘Trakya Düğünleri’ albümünde görev alan isimleri de açıklayan Islattı; “Rumeli, Balkan ve Trakya müziklerinin en iyi aranjörü Ferdi Bilir, klavye, mix ve mastering ile çalışmamın en büyük yükünü üstlendi. Fotoğraf çekimlerini Demirali Ergin yaptı. Fotoğraflar, Edirne’nin değişik yerlerinde, Sarayiçi’nde Lozan Anıtı’nda çekildi. ‘Şehr-i Sultan Edirne’ albümümde olduğu gibi yine can kardeşim, değerli prodüktörüm Yunus Taşkın (TMP) ile çalıştım. Albüm yine Taşkın Müzik’ten çıkacak. Albümün grafiklerini de yine Türkiye’nin en iyi grafik tasarımcılarından Sinan Kızılkaya gerçekleştirdi. Bütün albüm 4 kişi ile bitti. Yapmak isteyince yapılıyor” dedi.

“Albümlerimde hep sitem var”

‘Şehr-i Sultan Edirne’ albümünde Edirne’de bir ilki gerçekleştirdiğini, fakat beklediği geri dönüşü alamadığını söyleyen Islattı; “Önümüzdeki hafta da ‘Trakya Düğünleri’ adlı albümüm çıkacak. Albümde 16 şarkı var ve hepsi oyun havalarından oluşuyor. Toplam 60 dakikalık bir albüm oldu. Albümde Trakya bölgesinden ‘Aman Aman Kaynana’, ‘Babuba’, ‘Çayır Çimen Geze Geze’, ‘Dere Geliyor Dere’, ‘Dol Kara Bakır’, ‘Düriyemin Güğümleri’, ‘Eylen Sunam’, ‘Fatma, ‘Kızılcıklar Oldu Mu?’, ‘Kara Çalı’, ‘Kelle’, ‘Osman Aga’, ‘Sarı Kavun Dilimi’, ‘Şinanari’, ‘Tepside Tepsi Fındıklar’ ve ‘Yüksek Yüksek Tepelere’ eserlerini icra ettim. Benim yaptığım albümlerde aslında hep bir sitem var. Bu albümdeki sitemim ise 9/8’in anavatanı Edirne’deyiz ve düğünlerde İzmir, Balıkesir, Antalya, Ankara gibi şehirlerin oyun havalarını çalmalarıdır. Bizim oyun havalarımız var. Bunları nasıl unuturuz? Deli Selim’den sonra Edirne, Roman havası bile üretmedi. Halen Deli Selim’in şarkılarında kaldık. Bu albüme, adeta unutulmaya başladığımız şarkıları, günümüz teknolojisi ile icra ettim. 30-40 yıl önceki kasetlerde, plaklarda vardır ama günümüzdeki modern cihazlarla bu şarkılar icra edilmiyor” sözlerine yer verdi.

“Albüm ‘düğüncü işi’ oldu”

‘Trakya Düğünleri’ albümünün Edirne ve İstanbul’da kaydedildiğini açıklayan Islattı; “Günümüz şartlarında albüm kaydetmek artık çok zor değil. Bu albüm 2 kişi kaydetti. Edirne’de, kendi stüdyomda altyapılarını hazırladım ve okumasını yaptı. Enstrüman çalmaları da Ferdi Bilir tarafından İstanbul’da gerçekleştirildi. Bu albümde gerçek saz hiç kullanılmadı. Sadece düğünlerdeki org ile albüm kaydedildi. Bildiğimiz ‘düğüncü işi’ diye tabir edilen bir albüm ortaya çıktı. Maliyeti de çok düşük oldu. ‘Şehr-i Sultan Edirne’ albümüm 62 bin TL’ye mal olmuştu. Bu albüm ise 17 bin TL’ye bitti. Bu yüzden Edirneli müzisyenlere sitem ediyorum. İstedikten sonra bu albümler yapılabiliyor. Ağızları çalışmasın, bir şey üretsinler. Bu benim işim mi? Ben 50 yaşında bir üniversite hocasıyım. Bu albümü aslında gerçek bir müzisyen, ekmeğini bu işten kazananlar yapması gerekirdi. Bu iş, onların işidir ama Edirne üretmiyor. Ben reklam almıyorum ama bir başkası reklam da alabilir. Bu kadar düşük bir maliyete de reklam alarak bedavaya albüm yapabilirler” dedi.

“İlk albüm Edirne’de 500 adet sattı”

‘Trakya Düğünleri’ albümünün bir hafta sona müzikseverlerin beğenisine sunulacağını açıklayan Islattı; “Ayrıca yine düzenleyeceğim lansman ile albümün tanıtımını gerçekleştireceğim. Edirne’de de albümün satışı olacak. ‘Şehr-i Sultan Edirne’ albümümün satışı çok kötüydü. O konuda çok üzgünüm. 450 tane Edirne Belediyesi aldı. Edirne Belediye Başkanımız Recep Gürkan’a desteği için teşekkür ediyorum. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası da 50 tane aldı. Bütün Edirne’deki satış toplam 500 taneydi. 62 bin TL gideri oldu ama geriye kazandığım 9 bin TL oldu. Gerisi tamamen zarar oldu. Kazanmak amacında değilim ama albüme sahip çıkılsın istedim. Çünkü bir tanıtım albümüydü. Edirne’de insanlara tanıtım olarak biraz müzik de verelim. Yeni albüm tamamen dinleyici odaklı oldu. Tanıtım amacım yoktu. 60 dakikalık oyun havası albümü ortaya çıktı” ifadelerine yer verdi. Islattı’nın ‘Trakya Düğünleri’ albümü, yaklaşık bir hafta sonra müzik marketlerin raflarında yerini alacak. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 775 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadınlar kaygılı Kadınlar kaygılı 6.7.2020
İtiraz edenin faturası incelenecek İtiraz edenin faturası incelenecek 6.7.2020
Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı 6.7.2020
ETSO’da organik tarım eğitimi ETSO’da organik tarım eğitimi 6.7.2020
İba’dan Özel İdare’ye ziyaret İba’dan Özel İdare’ye ziyaret 6.7.2020
Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi 6.7.2020
Bilirkişi heyeti Kavacık’a OSB olmaz dedi Bilirkişi heyeti Kavacık’a OSB olmaz dedi 6.7.2020
Esnafın elektrik isyanı Esnafın elektrik isyanı 6.7.2020
Plajlarda Kovid-19 tedbirleri Plajlarda Kovid-19 tedbirleri 6.7.2020
Kırkpınar Eylül’de yapılabilir Kırkpınar Eylül’de yapılabilir 6.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.