Edirne 33°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Eczane açacak yer yok! - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Eczane açacak yer yok! 16.5.2019 - 10:32:20
Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi birinci sınıf öğrencileri, bilimsel eczacılığın 180’inci yıl dönümünde düzenlenen törende beyaz önlük giyerek eczacılığa ilk adımlarını attılar. Öğrenciler, Trakya bölgesindeki tek eczacılık fakültesinde öğretimlerin sürdürecekler. Ancak törene katılarak bir konuşma yapan Edirne Eczacı Odası Başkanı Cenk Kes eczacılık fakültelerinden her yıl 2 bin öğrencinin mezun olduğunu belirterek “Türkiye’de eczane açılabilecek yer sayısı, Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumu verilerine göre bin 800’dür. Artık yer yok” dedi.Eczane açacak yer yok!

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, bilimsel eczacılığın 180’inci yıl dönümü kutlama programı kapsamında 2018-2019 eğitim öğretim yılı beyaz önlük törenini gerçekleştirdi. Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülay Şeren, Edirne Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Kes, Arda Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Yeşim Yeşiloğlu, Dekan Yardımcıları, akademisyenler ve öğrenciler katıldılar. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende, Trakya Üniversitesi tanıtım videosunun da gösterimi gerçekleştirildi. Törenin açılış konuşmasını öğrenciler adına Eczacılık Fakültesi birinci sınıf öğrencisi Şenol Karaburuk yaptı. Karaburuk, konuşmasında birinci sınıf öğrencilerinin, eczacılığa ilk adımı atmak amacıyla bir araya geldiğini belirterek; “Bu adımı atarken, hepimiz aldığımız sorumluluğun bilincindeyiz. Bu yolda karşılaşacağımız zorluklarla mücadele etmek için hazırız. Değerli öğretmenlerimizin önderliğinde bu adımı atacağız. Bilimdeki her gelişmeyi takip ederek, mesleğimizi icra edeceğiz. İlk adımımızı attığımız bu günde, beraber önlük giyme şerefine nail olduğum tüm arkadaşlarımı tebrik ederim” ifadelerine yer verdi.

                Karaburuk’un konuşmasının ardından törende bir konuşma da Cenk Kes yaptı. Kes, konuşmasına öğrencileri ve velileri tebrik ederek başladı. Kes, öğrencilerin beyaz önlük giyme töreninden itibaren eczacı adayı olduğunu söyleyerek; “Çok önemli bir sorunumuz var. Türkiye’de maalesef son 7 yılda Eczacılık Fakültelerinin kontenjanları yüzde 71,7 oranında artırıldı. 2001 yılında Eczacılık Fakültesi sayısı 8 iken, bugün geldiğimiz noktada 49’dur. Her yıl 2 bin öğrencimiz mezun oluyor ama Türkiye’de eczane açılabilecek yer sayısı, Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumu verilerine göre bin 800’dür. Artık yer yok, kalmadı gibi bir şey var. Sağlık Bakanlığı’nın verileri, 2023 vizyonunda Türkiye’de eczacı sayısının 32 bin olduğunu gösteriyor. Şu anda 37 binin üzerinde eczacı sahibiz. Maalesef plansızca ilerleyen bir iş ile karşı karşıyayız. Eczacılık Fakülteleri açıyoruz, açmakta sıkıntı yok ama belirli bir noktaya kadar yok. Kontenjanları o kadar çok artırıyoruz ki artık ne hocalarımız yetişebiliyor, ne size bir istihdam alanı yaratılabiliyor. Bu ülkede 50 bin kişilik bir istihdam alanı yaratılırsa hiç problem değil; burası 150 kişi yerine 250 kişi alsın. Ama istihdam alanı yaratamazsanız işsiz eczacı ordusu ile karşı karşıya kalmak durumunda kalırsınız. Bu ülkenin çok daha doğru bir şekilde eczacı planlaması yapması lazım. Bunu her platformda dillendirmemiz rağmen maalesef başta YÖK olmak üzere kurumlar biraz kulak ardı ediyorlar. İnşallah ileride işsiz eczacı orduları ile karşı karşıya kalmayız” dedi

“Trakya bölgesinde tekiz”

Kes’in konuşmasının ardından törende Prof. Dr. Gülay Şeren de bir konuşma yaptı. Şeren, konuşmasında bilimsel eczacılığın 180’inci yılının hafta boyunca kutlandığını hatırlatarak; “Fakültemiz, 24 Ekim 2011 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak kurulmuş ve 2013-2014 eğitim öğretim yılında ilk öğrencilerini alarak akademik hayatına başlamıştır. Fakültemiz, 2018 yılı üniversite giriş sınavı başarı sıralaması, taban puanları açısından devlet eczacılık programlarından 28 program içerisinde 9’uncu sırada yer almaktadır. Akademik olarak değerlendirildiğinde öğretim üyelerimiz, ulusal, uluslararası katıldıkları bilimsel platformlarda üniversitemizi başarıyla temsil etmekte, projeler yürütmektedir. Fakültemiz, öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı bakımından son 4 yılda her yıl ortalama 2 yayın ile öncü eczacılık fakülteleri arasında yer almaktadır. Öğrencilerimiz, akademisyenlerimizin danışmanlığında pek çok proje yarışmasına katılarak, her yarışmadan ödüllerle dönmektedirler. Kurulduğumuz günden bu yana akademik personelimiz var gücüyle çalışmakta, öğrencilerimiz başarılı çalışmalarıyla bu yorgunluğumuzu almaktadırlar. Biz, İstanbul’un Avrupa yakası dışında Trakya bölgesinde tek eczacılık fakültesi olmanın haklı gururunu yaşıyoruz” sözlerine yer verdi.

Beyaz önlüklerine kavuştular

Şeren’in konuşmasının ardından törende Cenk Kes, Prof. Dr. Gülay Şeren, Prof. Dr. Yeşim Yeşiloğlu, Dekan Yardımcıları ve akademisyenler, sahneye tek tek davet edilen öğrencilere beyaz önlüklerini giydirdiler. Tören, beyaz önlüklerini giyerek eczacılığa ilk adımlarına atan öğrenciler ile akademisyenlerin fotoğraf çektirmesi ile sona erdi.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 588 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadınlar kaygılı Kadınlar kaygılı 6.7.2020
İtiraz edenin faturası incelenecek İtiraz edenin faturası incelenecek 6.7.2020
Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı 6.7.2020
ETSO’da organik tarım eğitimi ETSO’da organik tarım eğitimi 6.7.2020
İba’dan Özel İdare’ye ziyaret İba’dan Özel İdare’ye ziyaret 6.7.2020
Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi 6.7.2020
Bilirkişi heyeti Kavacık’a OSB olmaz dedi Bilirkişi heyeti Kavacık’a OSB olmaz dedi 6.7.2020
Esnafın elektrik isyanı Esnafın elektrik isyanı 6.7.2020
Plajlarda Kovid-19 tedbirleri Plajlarda Kovid-19 tedbirleri 6.7.2020
Kırkpınar Eylül’de yapılabilir Kırkpınar Eylül’de yapılabilir 6.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.