Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Eczacılar Türkiye’ye seslendi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Eczacılar Türkiye’ye seslendi 15.5.2019 - 09:59:50
Edirne Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Kes, 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü kutlamaları kapsamında düzenlenen törende tüm Türkiye’ye seslenerek, anne ve bebek ürünlerinin internetten satın alınmaması gerektiğini vurguladı. Kes, internetten alınan ürünlerin, anne ve bebeklerde geri dönülemez sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirtirken; son dönemlerde dünyada ve Türkiye’de artan aşı karşıtlığına da dikkat çekti. Kes, aşı karşıtlığının halk ve bilim düşmanlığı olduğunu söyledi.Eczacılar Türkiye’ye seslendi

Türk Eczacıları Birliği 39’uncu Bölge Edirne Eczacı Odası, 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü’nü törenlerle kutladı. Bilimsel eczacılığın 180’inci yıl dönümü kapsamında Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene Edirne Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Kes ve yönetim kurulu üyeleri, Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Elvan Bakar, eczacılar, akademisyenler ve öğrenciler katıldılar. Oda ve Fakülte adına Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başlayan törende, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulurken, Edirne Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Oda Başkanı Cenk Kes yaptı. Kes, konuşmasında bilimsel eczacılığın kuruluşunun 180’inci yılını kutlayarak; “Her sene temalar belirliyoruz ve 14 Mayıs’ı bu temalar çerçevesinde çeşitli etkinliklerle kutluyoruz. Bu yıl da anne ve bebek sağlığına odaklandık. Biz eczacıların bu alandaki rolünü pekiştirmek amacıyla temamızı ‘Anne ve Bebek Dostu Eczane’ olarak belirledik. Toplum sağlığını ve kamu yararını her şeyin üstünde tutan sağlık çalışanları olarak hastalarımızın daha iyi bir sağlığa ulaşmaları her zaman öncelikli hedeflerimizden olmuştur. Ne yazık ki son dönemlerde tarafımızca asla kabul edilmeyecek uygulamalara üzülerek şahitlik ediyoruz. Bugüne dek eczanelerde, eczacı danışmanlığında halkımıza sunulan ürünlerin, eczane dışında satılmaya başladığını, ticari kaygılar ile hareket edildiğini, toplum sağlığının hiçe sayıldığını görüyoruz. Bu tarz plansızca atılan adımların toplum sağlığı açısından geri dönüşü olmayan ve istenmeyen sonuçlara yol açabileceği uyarımızı yineliyor, sağlık gibi hassas bir konuda reklamın ve pazarlamanın gücünün değil, sağlık çalışanlarının bilgi ve deneyiminin önemini vurguluyoruz” ifadelerine yer verdi.

“İnternetten almayın”

Konuşmasında tüm Türkiye’ye seslenen Kes; “İnternetten pek çok şey alabilirsiniz, ancak anne bebek ürünlerini internetten almayın; ilacınızı, ilaç dışı sağlık ürünlerini internetten almayın. Bu ürünleri, bebeğinizin ve sizin hak ettiği şekilde, en güvenilir yer olan eczanelerden, bu konuda kapsamlı bir eğitim görmüş eczacınızın danışmanlığında alın” dedi.

“Aşı karşıtlığı kabul edilemez”

Kes, konuşmasında aşı karşıtlığının son dönemlerde gerek dünyada, gerek Türkiye’de ivme kazandığına dikkat çekerek; “Aşılara, aşıların içeriğine ilişkin bilimsel dayanağı olmayan söylemler her yerde karşımıza çıkıyor. Aşılama ile önlenebilir hastalıklara ilişkin salgın riski günden güne artmaktadır. Açıkça ifade etmek gerekir ki halk sağlığının sürdürülebilirliği tehdit altındadır. Sayısal veriler de tehlikenin boyutunu gözler önüne sermektedir. Ülkemizde; 2011 yılında aşı reddi 183, 2013 yılında 913, 2015 yılında 5 bin 91, 2017 verilerine göre 23 binin üzerinde ve bugün geldiğimiz noktada ise 40 binlerin üzerindedir. Bu oldukça vahim ve halk sağlığı açısından, geleceğimiz açısından kabul edilemez bir tablodur. Ülkemizde, tüm dünyada en gelişmiş kapsamlı aşılama politikalarından biri uygulanmaktadır. Biz eczacılar da o ulusal aşılama politikalarının başarıya ulaşabilmesi ve sürdürülebilir olması için sorumluluk bilinciyle çalışıyoruz. Aşıların savunuculuğunu yapıyor, aşı ile ilgili doğru bilgilendirmeler yapıyor, aşıların güvenilir bir şekilde teminini gerçekleştirmek adına çalışmalar yürütüyor; danışanlarımıza aşı ile ilgili tavsiye ve hatırlatmalarda bulunuyoruz” sözlerine yer verdi.

“Aşıları tartışmak bilim düşmanlığıdır”

Aşıların güvenilir ya da gerekli olup olmadığının tartışmaya açık bir konu olmadığını vurgulayan Kes; “Etkinliği kanıtlanmış aşıları tartışmaya açmaya çalışmak, halkı yanlış yönlendirmek abesle iştigaldir ve açıkça söylemek gerekir ki halk düşmanlığıdır, bilim düşmanlığıdır, bu ülkenin geleceğine yapılabilecek en kötü şeylerdendir. Aşı olmayan her çocuğun diğer çocukları ve dolayısıyla ülkemizin geleceğini tehlikeye attığı asla unutulmamalıdır. Tüm meslektaşlarımızın 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü’nü sizlerin nezdinde bir kez daha kutluyor, katılımlarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyoruz” dedi.

“Geri dönülmez sorunlara yol açar”

Kes, tüm anne ve bebek ürünlerinin, özellikle de anne tarafından bebeğe uygulanan ürünlerin internet ya da bir başka kanaldan satın alınmaması gerektiğini söyleyerek; “Çünkü bebeğinize uygulayacağınız bu preparatlar, bebeğinizde geri dönülemez sağlık sorunlarına yol açacaktır. Bunu mutlaka bir eczacı ve hekimin danışmanlığında vermeniz, hem çocuğunuzun, hem de kendinizin sağlığı açısından çok daha olumlu neticeler doğuracak. Aksi takdirde geri dönülemez sağlık sorunlarına yol açacaktır” ifadelerine yer verdi. Kes’in açıklamalarının ardından katılımcılar günün anısına fotoğraf çektirirken; tören sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 497 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Ciğercilerden 1 Haziran mesaisi Ciğercilerden 1 Haziran mesaisi 30.5.2020
20 yıllık hasret bitti 20 yıllık hasret bitti 30.5.2020
Kitaplar dezenfekte edilip verilecek Kitaplar dezenfekte edilip verilecek 30.5.2020
Mobil İzolasyon Sedyesi hizmette Mobil İzolasyon Sedyesi hizmette 30.5.2020
Korona tedbirli Cuma namazı Korona tedbirli Cuma namazı 29.5.2020
Kırkpınar kararı 5 Haziran'da Kırkpınar kararı 5 Haziran'da 29.5.2020
Selimiye’de şükür kurbanı kesildi Selimiye’de şükür kurbanı kesildi 29.5.2020
Ciğerciler açılışa hazırlanıyor Ciğerciler açılışa hazırlanıyor 29.5.2020
Kreşler 1 Haziran'a hazırlanıyor Kreşler 1 Haziran'a hazırlanıyor 29.5.2020
Cuma’ya seccadenle gel Cuma’ya seccadenle gel 29.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yarın seçim olsa…
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Belediye bisikletle işe gidene para veriyor
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.