Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Borçsuz çiftçi yoktur - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Borçsuz çiftçi yoktur 15.5.2019 - 09:56:56
Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kapsamında Atatürk Anıtı’nda düzenlenen çelenk töreninin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Arabacı, açıklamasında sıfır gümrük vergili buğday ithalatı, üretim girdileri ve 2019 yılı buğday fiyatları, ayçiçeğinde yaşanan hastalık sorununa dikkat çekerken; bir basın mensubunun Edirne’deki üreticilerin borcunu sorması üzerine cevap vererek; “Çiftçinin en az yüzde 90 oranında borcu vardır. Borcu olmayan çiftçi yoktur diyebilirim” dedi.Borçsuz çiftçi yoktur

Edirne Ziraat Odası Başkanlığı, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü törenlerle kutladı. Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı ve yönetim kurulu üyeleri, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Üyesi Şafak Kırbiç, Edirne Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai Canım, banka müdürleri ve çiftçiler katıldılar.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başlayan törende, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşı’nın ardından Başkan Hüseyin Arabacı, tüm katılımcıları makamında ağırladı. Katılımcılara gün kapsamında ikramlar sunulurken; Arabacı, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Arabacı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıkladığı buğday fiyatlarının, üreticileri, girdi maliyetlerinin yüksek olması ile birlikte başta gübre ve mazot olmak üzere girdilere yüzde 100’e varan zam yapılmasına rağmen buğday fiyatlarının yüzde 29’da kalması nedeniyle üreticileri zor duruma soktuğunu söyleyerek; “Bizim beklentimiz aslında 1,70 TL idi. Çiftçinin ayakta kalabilmesi, daha iyi üretim yapabilmesi adına bu rakam olsaydı mutlu edecekti. Ama maalesef bu rakamın altında kaldı. Bunu, bakanlığımıza iletmeye çalışıyoruz. Bu konuda tekrar düzenleme yapılırsa çiftçimiz sevinecektir. Son zamanlarda yurt dışından sıfır gümrüklü buğday getiriyoruz. Şu anda ülkemize sıfır gümrüklü buğday sokmamız, girdi maliyetlerinin yüksek olduğu bu dönemde çiftçimizin belini bükmekte ve zor durumda bırakmaktadır. Bu konuda düzenlemeler yapılırsa ve sıfır gümrüklü ürün girişi engellenirse, gümrük fiyatlarının üzerine belli bir rakam konulursa daha iyi olacaktır. Çiftçimiz biraz daha nefes alacaktır” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin kendi kendine yetemediğine ve dışa bağımlı olduğuna dikkat çeken Arabacı; “Dışarıdan buğday gelmesine bir şey demiyoruz ama en azından gümrük vergilerinin sıfıra çekilmemesini ve belirli bir oranda olmasını, çiftçinin ürününün daha da aşağıya düşmesinin engellenmesini istiyoruz. Edirne bölgesi olarak akıp giden üç tane nehrimiz var. Bu nehirlerle ilgili daha iyi çalışmalar yapılmasını bekliyoruz. Bunlar yapılırsa biz daha çok buğday ve ayçiçeği yetiştirme şansına sahip olacağız. O yüzden bu tarz çalışmalara biraz daha ağırlık verilmeli ve gündeme alınmalı. Girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı bizler bazen ilaçtan, gübreden tasarruf etmeye çalışıyoruz. Bu da hem verim düşüklüğüne, hem de kalite düşüklüğüne neden oluyor. Girdi maliyetlerimiz belimizi büktüğünden dolayı bu tarz sıkıntılar yaşıyoruz” dedi.

Edirne’nin, çeltik ekiminde Türkiye’nin yüzde 44’lük ihtiyacını karşıladığını belirten Arabacı; “Şu ana kadar da çeltik ekiminin birçoğu yapılmış durumdadır. Hava şartlarının iyi gitmesiyle yerlerimizi erken hazırlayıp, erken işçilik yapmamıza neden olmuştur. Şu anda ekim ve üretimde herhangi bir sıkıntı yok. Buğdaylarımız iyi durumda ve iyi bir verim olmasını bekliyoruz. Ama bunun için zaman daha erkendir. Ayçiçeğinde bu dönemde sıkıntı yaşıyoruz. Bazı çeşitlerde köse hastalığı gözüküyor ve birçoğumuz da şu anda bozuyoruz. Çiftçinin bu zor döneminde bir de böyle bir hastalığın olması bütün çiftçiyi zor soktu ve üzdü. Girdi maliyetlerimizin zaten yüksek olması bizi zorluyordu. Bir de bu hastalığın ortaya çıkması bizi ekstra üzdü” sözlerine yer verdi.

Toplantıda bir basın mensubunun Edirne’deki üreticilerin borcunu sorması üzerine cevap veren Arabacı; “Edirne bölgesindeki çiftçinin borcunu net olarak belirlemek çok zor ama şu anda çiftçinin en az yüzde 90 oranında borcu vardır. Borcu olmayan çiftçi yoktur diyebilirim. Yüzde 90’ın da üzerindedir ama rakam olarak net bir rakam söyleyemem” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 447 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Ciğercilerden 1 Haziran mesaisi Ciğercilerden 1 Haziran mesaisi 30.5.2020
20 yıllık hasret bitti 20 yıllık hasret bitti 30.5.2020
Kitaplar dezenfekte edilip verilecek Kitaplar dezenfekte edilip verilecek 30.5.2020
Mobil İzolasyon Sedyesi hizmette Mobil İzolasyon Sedyesi hizmette 30.5.2020
Korona tedbirli Cuma namazı Korona tedbirli Cuma namazı 29.5.2020
Kırkpınar kararı 5 Haziran'da Kırkpınar kararı 5 Haziran'da 29.5.2020
Selimiye’de şükür kurbanı kesildi Selimiye’de şükür kurbanı kesildi 29.5.2020
Ciğerciler açılışa hazırlanıyor Ciğerciler açılışa hazırlanıyor 29.5.2020
Kreşler 1 Haziran'a hazırlanıyor Kreşler 1 Haziran'a hazırlanıyor 29.5.2020
Cuma’ya seccadenle gel Cuma’ya seccadenle gel 29.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yarın seçim olsa…
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Belediye bisikletle işe gidene para veriyor
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.