Edirne 16°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Hemşirelerden ahde vefa - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Hemşirelerden ahde vefa 14.5.2019 - 10:15:57
Trakya Üniversitesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü’nde görev yapan hemşireler, düzenledikleri 2 adet kermesten elde ettikleri gelirle, örnek bir uygulamaya imza attılar. Merhume hemşireler Nurhan Demirci Kalender ve Aylin Akbulut’un isimlerini yaşatmak amacıyla Psikiyatri Kliniği bahçesinin düzenlemesi ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde NST odasının açılışı, 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası kapsamında gerçekleştirildi. Törene katılan Kalender’in kızı Gamze İşbilen’e de plaket takdim edilirken; duygusal anlar yaşayan İşbilen, gözyaşlarına hakim olamadı.Hemşirelerden ahde vefa

Trakya Üniversitesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü, 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası kapsamında gerçekleştirdiği açılışlar ile merhume hemşireler Nurhan Demirci Kalender ve Aylin Akbulut’un isimlerini yaşatacak. Psikiyatri Kliniği bahçesinde düzenlenen açılış törenlerine Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yönetimi, Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Saadet Elmas ve hemşireler katıldılar.

Törende, Trakya Üniversitesi hemşirelerinin düzenlediği 2 adet kermes sonucunda toplanan gelir ile Nurhan Demirci Kalender anısına Psikiyatri Kliniği bahçesinin düzenlenmesi ve Aylin Akbulut’un anısına ise Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde NST odasının açılışı gerçekleştirildi. Törende ayrıca emekli hemşireler ile Nurhan Demirci Kalender’in kızı Gamze İşbilen’e de plaket takdim edildi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinden önce törende konuşma yapan Saadet Elmas, Hemşirelik Haftası’nın kutlarken; “Geçen yıla kadar klasik tarzda kapalı alanlarda sorunlarımızın dile getirildiği toplantılar yapıldı. Ama arkadaşlarımla birlikte geçen yıl itibariyle aldığımız karar neticesinde kurumumuzda kalıcı eserler bırakmaya karar verdik. Geçen yıl, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun bahçesine, Trakya Üniversitesi’nin hemşireleri adına orman oluşturduk. Akabinde aynı etkinlikler çerçevesinde Trakya Üniversitesi hemşireleri adına genel cerrahi servisinde bir oda döşettik. Bu yıl da 2 çok değerli kaybımız var ve biz kesinlikle insanların sadece nefes aldığı sürece bizlerle olmasını istemiyoruz. Arkadaşlarımızın anısını her zaman yaşatmak istiyoruz. Her şeyden önce ahde vefa çok önemlidir. Burada hepimizin emeği var. 2 adet kermes düzenledik ve tamamen kermes gelirlerimiz ile kaybettiğimiz 2 arkadaşımız adına kalıcı birer eser bırakmak istedik. Bu yüzden dayanışmayı da göstermiş olduk. Emeği geçen arkadaşlarıma tek tek teşekkür ediyorum. Çiçeklendirme de her zaman yanımızda olan hastane yönetimimize aittir. Her kararımızda yanımızda oldukları her zaman göstermişlerdir. Nurhan Kalender anısına psikiyatrinin bahçesini düzenlemeye karar verdik. Hastalarımız kullansın istedik. Plaketini de yaptırdığımız kamelyaya astık. Ruhu şad, mekânı cennet olsun” ifadelerine yer verdi.

“Türkiye’ye örnek buluyorum”

Elmas’ın konuşmasının ardından törende bir konuşma da Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu yaptı. Tabakoğlu, konuşmasında hemşireler ve ebelerin, sağlık ordusunun çok önemli neferleri olduğunu belirterek; “7 gün 24 saat hiç bıkmadan, usanmadan, gece nöbetleriyle, gündüz hastalarıyla çok fedakarca çalışıyorlar. Hastalar, dertli insanlar ve onlara mümkün olduğu kadar hastalık zamanlarında yardımcı olmaya çalışıyorlar. Çok kutsal bir görevi yerine getiriyorlar. Onlar için ne yapılsa azdır. Hemşirelik günlerini kutluyorum. Trakya Üniversitesi’nde 2 tane de fakültemiz var. Buradan yetiştirdiğimiz hemşirelerimiz bölgenin bütün hastanelerinde emek veriyorlar. Onları da tek tek kutluyorum. Başhemşiremizin ve değerli ekibinin 2 yıldır çok güzel uygulamaları olmaya başladı. Geçen sene bir orman oluşturdular. Tamamen kendilerinin topladıkları paralarla da burada emek vermiş 2 hemşiremizin anısına, adlarını yaşatmak için 2 güzel uygulama yapıyorlar. Bir tanesi bahçe düzenlemesi ki bu bir vefadır, hatırlanmadır. Bu uygulamayı çok değerli ve Türkiye’ye örnek buluyorum. Bu açılışta bulunmaktan dolayı da mutluyum” dedi.

II. Bayezid Külliyesi’nin yansıması

Tabakoğlu, konuşmasının ardından Elmas’a çiçek takdim etti. Törende Nurhan Kalender’in kızı Gamze İşbilen ise duygusal anlar yaşarken, gözyaşlarına hâkim olamadı. Tabakoğlu, Kalender adına hazırlanan kamelyada ise Psikiyatri Kliniği’nde başlatılan ebru sanatı kursu ile ilgili bilgiler aldı. Kursla ilgili açıklamalarda bulunan Tabakoğlu; “Buradaki hastalarımız ayrıca ebru sanatı eğitimi alacaklar. Bugün de güzel bir açık hava eğitim alanı oluşturulmuş. II. Bayezid Külliyesi’nde 1488’den beri yapılan uygulamalar, burada günümüzde de yansımasını buluyor” sözlerine yer verdi. Törenler, Aylin Akbulut’un anısına ise Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliği’nde NST odasının açılışının ardından sona erdi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 548 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Düğün tarihleri yeniden ayarlanıyor Düğün tarihleri yeniden ayarlanıyor 4.6.2020
Mavi yumurtaya ilgi büyük Mavi yumurtaya ilgi büyük 4.6.2020
Saros bizim geleceğimiz Saros bizim geleceğimiz 4.6.2020
Gaytancıoğlu’ndan tarihi çarşılar için kanun teklifi Gaytancıoğlu’ndan tarihi çarşılar için kanun teklifi 4.6.2020
65 yaş üstü özgürlük istedi 65 yaş üstü özgürlük istedi 4.6.2020
Gazi İlkokulu yıkılacak Gazi İlkokulu yıkılacak 4.6.2020
AK Parti’den beldelere çıkarma AK Parti’den beldelere çıkarma 4.6.2020
Kent Ormanı faaliyette Kent Ormanı faaliyette 4.6.2020
Esnafın yerel yönetimden beklentisi var Esnafın yerel yönetimden beklentisi var 4.6.2020
Vakıf kiracıları için soru önergesi Vakıf kiracıları için soru önergesi 3.6.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu rapor çok can yakar
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Turuncu Yelekliler Meydanlarda
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.