Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
‘Ben’i sorgulayan sergi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
‘Ben’i sorgulayan sergi 14.5.2019 - 10:01:50
Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Figen Girgin’in, hem ‘Ben’i, hem de ‘Ben’i etkileyen öğelerle birlikte içsel yolculuğunu sunduğu ‘Benden Öte’ kişisel resim sergisi, Osman İnci Müzesi’nde gösterime girdi. 22 Mayıs Çarşamba gününe kadar sanatseverlere açık olacak sergi ile açıklamalarda bulunan Girgin; “Ben dediğimiz kişiyi, birey olarak kendimizi ne kadar tanıyoruz ya da ne kadar özümüze yakınız? Sergi, bunun üzerine yaptığım bir sorgulama” dedi.‘Ben’i sorgulayan sergi

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Figen Girgin, ‘Benden Öte’ adını verdiği kişisel resim sergisini sanatseverlerle buluşturdu. Girgin’in hem ‘Ben’i, hem de ‘Ben’i etkileyen öğelerle birlikte içsel yolculuğunun sunulduğu sergi, Osman İnci Müzesi’nde gösterime girdi.

Serginin açılış töreninde Gizem Yılgın çello dinletisi sunarken; törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Osman İnci Müzesi Müdürü Bilal Sarıgül, tüm katılımcılara teşekkür etti. Yılgın’ın çello dinletisinin ardından törende sanatseverlere seslenen Figen Girgin, ‘Benden Öte’ sergisi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Girgin, sergisinin isminde yer alan ‘Ben’in ruh ve bedenden oluşan bir bütünlük olduğunu belirterek; “Ama ‘ben’ dediğimiz kişiyi, birey olarak kendimizi ne kadar tanıyoruz ya da ne kadar özümüze yakınız? Sergi, bunun üzerine yaptığım bir sorgulama. Hayatımızın içerisinde birçok ‘ben’ söz konusudur. Örneğin; anne olarak ‘ben’, çocuk olarak ‘ben’ ile yönetici olarak ‘ben’ acaba aynı kişi miyiz? Aynı duygulara, aynı etkileşime sahip oluyor muyuz? Aynı içsel etkiyi taşıyor muyuz? Bu konu, sorgulanması gereken bir konudur. Burada kendimiz olmamızı etkileyen şeyler neler? Yöneticilerimiz, geleneklerimiz, göreneklerimiz, ailemiz, dostlarımız, arkadaşlarımız ve aslında birçok şey bizim, ‘ben’ olmamızı etkiliyor ve kendi özümüze inmemizin önünde de bir engel teşkil ediyor. ‘Benden Öte’ sergisinde, benim içsel yolculuğumun dışında çevremdeki dostlarımın bende bıraktığı etkiler ve o etkilerin izlerini resimlerde göreceksiniz” ifadelerine yer verdi.

Girgin, eserlerinde semboller kullanmayı sevdiğini söyleyerek; “Bazen aynı sembolü, aynı nesneyi ya da aynı öğeyi birkaç resimde görebilirsiniz. Onun, benim için bir anlamı olduğu için birkaç resimde taşıyıcı imge olarak yer almaktadır. ‘Benden Öte’ derken iki farklı anlam söz konusudur. Hem benden sizlere, hem de benden başkalarının hayatları var. Çünkü ‘ben’ derken bizsiz olamıyoruz, ‘biz’ derken de bensiz olamıyoruz. Umarım herkes kendi özünü, duygularını yakalayabilir, kendi derinliğine inebilir. Ben hâlâ bunun arayışındayım. Resimlerin isimlerini mümkün olduğunca ne anlatmak istediğime çok uygun başlıklarla anlatmaya gayret ettim. Resimlerin isimlerine bakmadan, direkt resme bakıp da resmi algılayıp, ondan sonra isme bakarsanız, ‘Acaba ben ne anlamıştım ama sanatçı ne anlatmıştı?’ diyerek aradaki keyfi yaşamak çok daha zevkli olacaktır. Herkese geldiğiniz için çok teşekkür ediyor, iyi seyirler diliyorum” dedi. Girgin’in konuşmasının ardından serginin açılışı gerçekleştirildi. Sergi, 22 Mayıs Çarşamba gününe kadar gösterimde kalacak.

Figen Girgin kimdir?

1984 yılında Edirne’de doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini Edirne’de tamamladıktan sonra 2006 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı’ndan mezun oldu. Ardından 2009 yılında Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı, Resim-İş Eğitimi Bilim Dalında yüksek lisans eğitimini; 2015 yılında ise Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Resim-İş Eğitimi Bilim Dalında doktora eğitimini tamamladı. 2018 yılında ‘Çağdaş Sanat ve Yeniden Üretim: Alıntı, Öykünme, Kolaj, Taklit’ alı kitabı yazdı. Girgin, 1 kişisel serginin yanı sıra birçok ulusal ve uluslararası karma sergiye de katılmıştır. Katıldığı ulusal ve uluslararası kongre ve sempozyumlarda bildiriler sunan Girgin’in, sanat ve sanat eğitimi konusunda birçok makalesi bulunmaktadır. Girgin, halen Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 708 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Düğün tarihleri yeniden ayarlanıyor Düğün tarihleri yeniden ayarlanıyor 4.6.2020
Mavi yumurtaya ilgi büyük Mavi yumurtaya ilgi büyük 4.6.2020
Saros bizim geleceğimiz Saros bizim geleceğimiz 4.6.2020
Gaytancıoğlu’ndan tarihi çarşılar için kanun teklifi Gaytancıoğlu’ndan tarihi çarşılar için kanun teklifi 4.6.2020
65 yaş üstü özgürlük istedi 65 yaş üstü özgürlük istedi 4.6.2020
Gazi İlkokulu yıkılacak Gazi İlkokulu yıkılacak 4.6.2020
AK Parti’den beldelere çıkarma AK Parti’den beldelere çıkarma 4.6.2020
Kent Ormanı faaliyette Kent Ormanı faaliyette 4.6.2020
Esnafın yerel yönetimden beklentisi var Esnafın yerel yönetimden beklentisi var 4.6.2020
Vakıf kiracıları için soru önergesi Vakıf kiracıları için soru önergesi 3.6.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu rapor çok can yakar
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Turuncu Yelekliler Meydanlarda
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.