Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kürsüde birincilik sürprizi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kürsüde birincilik sürprizi 9.5.2019 - 09:55:27
Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi, dün düzenlediği 3 ayrı tören ile toplam 957 öğrencisini mezun etti. Mezuniyet törenlerinde fakülte birincisi İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Simge Sarı, konuşmasında ailesine özel bir sürpriz gerçekleştirdi. Sarı, konuşmasında fakülte birinciliğini, ailesi ile paylaşmadığını ve ailesinin de katılımcılar ile birlikte konuşması sırasında öğrendiğini söyledi. Birincilik sürpriziyle katılımcılardan yoğun alkış alan Sarı; “Bu başarı, onlar için umarım en güzel sürpriz olmuştur. Çok teşekkür ederim canım ailem, iyi ki varsınız” derken, ailesinin ise gözyaşlarını tutamadı.Kürsüde birincilik sürprizi

Trakya Üniversitesi 2018-2019 akademik dönemi mezuniyetleri başladı. 2 Mayıs Perşembe günü Uzunköprü Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürlüğü’nün mezuniyet töreni ile başlayan törenler, Eğitim Fakültesi Dekanlığının düzenlediği mezuniyet töreni ile devam etti. Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Sakarya Maden, akademisyenler, veliler ve öğrenciler katıldılar.

Mezuniyet töreni, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Orkestrası eşliğinde İstiklal Marşı ve Öğretmen Marşı’nın okunması ile başladı. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Çok Sesli Korosu’nun mini konseriyle devam eden törende Trakya Üniversitesi tanıtım filminin gösterimi de gerçekleştirildi.

Törende mezun olan öğrenciler adına konuşmayı Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi birincisi ve İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Simge Sarı yaptı. Sarı, konuşmasında 4 yıllık Eğitim Fakültesi öğrenciliği boyunca öğretmenlerinden birçok şey öğrendiğini belirterek; “Ama öğrendiğim en değerli şey, sadece öğretmeyi değil; aynı zamanda öğrenmeyi sevdirmek oldu. Öğrendiğim her şey için ilk olarak Başöğretmen, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ve ardından üzerimde emeği geçen bütün öğretmenlerime teşekkür ederim. Bu diplomayı almamda en az öğretmenlerim kadar üzerimde emeği geçen, beni bu yaşa getiren canım aileme teşekkür ediyorum. Şu anda ailem de sizinle birlikte fakülte birincisi olduğumu öğreniyor. Aileme de söylememiştim, sürpriz olmasını istedim. Bu başarı, onlar için umarım en güzel sürpriz olmuştur. Çok teşekkür ederim canım ailem, iyi ki varsınız” ifadelerine yer verdi. Sarı’nın sürprizi, katılımcılar tarafından yoğun alkış aldı.

“957 öğrencimizi mezun ediyoruz”

Sarı’nın konuşmasının ardından törende bir konuşma da Prof. Dr. Sevinç Sakarya Maden yaptı. Maden, konuşmasında Eğitim Fakültesi’nin kuruluşunun 29’uncu yılında 27’nci mezuniyet törenini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını söyleyerek; “Eğitim Fakültesi bugün 2 bin 234 kız ve bin 231 erkek olmak üzere toplam 3 bin 463 öğrencisi ile Trakya Üniversitesi’nin en çok öğrencisi olan fakültelerinin başında gelmektedir. Hatta pedagojik formasyon öğrencilerimizi de katacak olursak bu sayı 6 bine kadar yükselmektedir. Eğitim Fakültesi, 391 uluslararası öğrencisi ile Trakya Üniversitesi’nin geleceğe köprü ve sınır ötesi üniversite vizyonuna en çok hizmet eden fakültelerin başında gelmektedir. Bu bağlamda fakültemiz, toplam 117 öğretim elemanıyla ülkemize ve komşu olan bölge ülkelere de eğitim öğretim konusunda hizmet vermektedir. 8 bölüm, 13’ü aktif, 2’si pasif, 3’ü sadece Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri derslerini vermek üzere toplam 18 anabilim dalı bulunan Eğitim Fakültesi’nin 3 oturum halinde yapılacak olan bugünkü mezuniyet töreninde toplam 957 öğrenciyi mezun edeceğiz” dedi.

“Edirne çok güzel bir öğretmendir”

Maden’in konuşmasının ardından törende bir konuşma da Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu yaptı. Tabakoğlu, konuşmasında Trakya Üniversitesi’nin 49 bin öğrencisi, 3 bin 200 uluslararası öğrencisi ile bölgenin en eski ve en köklü eğitim kurumu olduğunu belirterek; “Aynı zamanda Balkanlar’dan gelen en çok öğrencisi olan üniversitedir. Balkan Üniversiteler Birliği’nin Kalıcı Genel Sekreteri ve Balkanları hedef almış bir ‘Akıncı’ üniversitedir. 1361’de Osmanlı, Edirne’ye geldiğinde aslında çok eskiden gelmiş Türk boylarını da gördü ve çok kısa bir zamanda burayı başkent yaptı. Bünyesinden Fatih’i doğuran bu şehir, İstanbul’u fethetti. Edirne, bir çağı açıp, bir çağı kapatan bir şehirdir. Aslında Edirne, hepimiz için çok güzel bir öğretmendir. Selimiye ile burada ne büyük bir kültürün ve medeniyetin yaşadığını, nasıl bir fizik ve sanat bilgisinin olduğunu öğreten, II. Bayezid Külliyesi ile insana, ilme nasıl bir değer verdiğini gösteren, pek çok yapısıyla burada nasıl büyük bir medeniyet yeşerdiğini gösteren, çok güzel bir öğretmendir. Bu yüzden Eğitim Fakültesi gibi öğretmen yetiştiren bölümler çok önemli ve değerlidir” sözlerine yer verdi.

Eski dekan İbar unutulmadı

Tabakoğlu’nun konuşmasının ardından törende Prof. Dr. Sevinç Sakarya Maden, Eğitim Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Hilmi İbar’a teşekkür plaketi takdim etti. Teşekkür plaketi alan İbar, katılımcılara seslenerek; “2019 yılında ilk defa davet edildiğim için teşekkür ederim. 1992 yılında 2018 yılına kadar ilk defa Eğitim Fakültesi’nde yetişen bir dekan atandı. Bundan önce hep dışarıdan dekanlar vardı. Ben de onlardan biriydim. Şu anda Eğitim Fakültesi’nde bir sürü de Profesör yetişti. Bundan sonra herhalde Eğitim Fakültesi Dekanlığı dışarıdan gelecek kişilerle değil, kendi bünyesinden hocalarla oluşacak diye düşünüyorum. Plaket bir sürpriz oldu. Teşekkür ederim” dedi.

Dereceye girenlere plaket

İbar’ın konuşmasının ardından törende Eğitim Fakültesi’nde ilk 3 dereye giren öğrencilere plaketleri takdim edildi. Plaketlerin verilmesinin ardından Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencilerinin sahneye davet edilmesi ile bölüm öğretim üyeleri ve görevlileri, öğrencilere mezuniyet belgelerini takdim ettiler. Gün boyunca 3 ayrı program ile gerçekleştirilen törenlerde Eğitim Fakültesi’nden toplam 957 öğrenci kep atma mutluluğu yaşadılar. Mezuniyet törenleri, 11 Mayıs Cumartesi günü İlahiyat Fakültesi ile devam edecek. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 972 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Ciğercilerden 1 Haziran mesaisi Ciğercilerden 1 Haziran mesaisi 30.5.2020
20 yıllık hasret bitti 20 yıllık hasret bitti 30.5.2020
Kitaplar dezenfekte edilip verilecek Kitaplar dezenfekte edilip verilecek 30.5.2020
Mobil İzolasyon Sedyesi hizmette Mobil İzolasyon Sedyesi hizmette 30.5.2020
Korona tedbirli Cuma namazı Korona tedbirli Cuma namazı 29.5.2020
Kırkpınar kararı 5 Haziran'da Kırkpınar kararı 5 Haziran'da 29.5.2020
Selimiye’de şükür kurbanı kesildi Selimiye’de şükür kurbanı kesildi 29.5.2020
Ciğerciler açılışa hazırlanıyor Ciğerciler açılışa hazırlanıyor 29.5.2020
Kreşler 1 Haziran'a hazırlanıyor Kreşler 1 Haziran'a hazırlanıyor 29.5.2020
Cuma’ya seccadenle gel Cuma’ya seccadenle gel 29.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yarın seçim olsa…
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Belediye bisikletle işe gidene para veriyor
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.