Edirne 33°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Her 7-8 çocuktan biri astım - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Her 7-8 çocuktan biri astım 8.5.2019 - 10:37:06
Dünya Astım Günü dolayısıyla Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu tarafından bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Prof. Hatipoğlu her 7-8 çocuktan birinin astım hastası olduğunun altını çizdi.Her 7-8 çocuktan biri astım

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde düzenlenen toplantıda, Dünya Astım günü kapsamında “Astımınızla Sağlıklı Yaşayabilirsiniz” teması ile bu yıl ülkemizde de çeşitli etkinlikler yapıldığını ifade eden Prof. Hatipoğlu, ilk olarak astım hastalığını tanımladı. Hatipoğlu, astımının akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve ataklar ile seyreden kronik bir akciğer hastalığı olduğunu ifade ederek, “Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı, hışıltı, ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir” dedi.

“Her 7 – 8 çocuktan biri astım”

Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astımlı hasta olduğunun tahmin edildiğini söyleyen Hatipoğlu, “Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır. Astımın görülme sıklığı yıllar içinde giderek artmaktadır. Astımın çocukluk yaşlarında daha sık olduğunu görebiliyoruz. Çocuklarda görülen astımın olumlu yanı ise ergenlikte veya ilerleyen yaşlarda kendiliğinden geçebilmesi” şeklinde konuştu.
“Aşırı titiz ailelerin çocuklarında daha sık görülüyor”

Hatipoğlu, aşırı titiz ailelerin çocuklarında hastalığın daha sık görüldüğünü ifade ederek, “Temizliğe anormal önem veren, aşırı titiz olan, çocuk herhangi bir yere dokunmasın, mikrop kapmasın şeklinde davranan ailelerin çocuklarında daha sık astım gözleniyor. Aslında çocukların yaşları itibarıyla geçirdiği enfeksiyonlar ileride astıma karşı koruyucu bir etki yaratabiliyor. Bağışıklığı güçlendiriyor. Bu anlamda hiçbir şeyi çok abartmamamız lazım. Her şeyi dengeli yapmakta fayda var. Çocuk mikrop kapmasın, şuraya dokunmasın, dışarı çıkmasın şeklinde engelleyici yaşam tarzı bağışıklığın gelişmesine engel oluyor. Buna bağlı olarak böyle yaşayan ailelerin çocuklarında astım daha sık karşımıza çıkıyor” şeklinde konuştu.
“Hedef kontrol altına alınması”

Astım tedavisinde temel hedefin hastalığın kontrol altına alınması olduğunu vurgulayan Hatipoğlu, “Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır. Uygun ilaç tedavisiyle astımlılar iş ve okul dahil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler” dedi. Astım ilaçlarının büyük bir kısmı soluk alma yolu ile kullanılan ilaçlar olduğunu belirten Hatipoğlu, “Bu yolla daha az yan etki ile direk hava yollarında istenen tedavi edici etkiyi oluştururlar. Özel cihazlarla verilirler. Tedaviye başlanırken bu özel cihazların kullanım şekli mutlaka hastalara gösterilmelidir” ifadelerini kullandı.
“Spora engel değil”

Hatipoğlu, astımlı hastalarının çevresel olarak yakınmalarını artıran faktörlere dikkat etmek koşulu ile günlük yaşamda diledikleri birçok şeyi yapabileceklerine dikkat çekerek, “Astımlı hastaların günlük işlerini yapabilmesi seyahate gidebilmesi, hobileri ile uğraşması, kısaca yaşamın içinde yer almaları hekimlerin en arzu ettiği noktadır” şeklinde konuştu.  Astımın spor yapılmasına engel olmadığının altını çizen Hatipoğlu daha sonra şöyle konuştu:, “Astımlı hastalar doktorlarıyla paylaşarak ve çevresel tetikleyicilere dikkat ederek, kontrol altında yürüyüş, hafif koşu, yüzme hatta performans sporlarını yapabilirler. Özellikle çocukluk yaş grubunda fiziksel aktivitenin artırılmasının, mümkünse düzenli sporun hastalığın seyrine olumlu katkıları olduğu gösterilmiştir. Bu sayede günlük kullanılan ilaç dozları, randevusuz hekim başvuruları ve astım nedeniyle hastaneye yatışlar, acile başvuruların azaltılabildiği saptanmıştır.”
“Sigara ve obezite kontrolü güçleştiriyor”
      

Astımlı hastaların doktor tanılı besin alerjileri olmadıkça özel bir diyet yapmalarına gerek olmadığını ifade eden Hatipoğlu,  “Sağlıklı beslenmenin temel ilkeleri astımlı hastalar için de geçerlidir. Ülkemizde astımlı hastaların yüzde 10’undan fazlasının halen sigara içmekte olduğu ve %30-40’nın obez olduğu bildirilmiştir” dedi. Hatipoğlu astım kontrolünü güçleştiren etkenleri sayarak, “Bunlar arasında ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmamasının yanı sıra, sigara dumanı, alerjenler ve kimyasallar gibi tetikleyicilere maruz kalmak ve obezite sayılabilir. Yapılan araştırmalarda hastaların ilaçlarını doktorunun önerdiği şekilde kullanmasının, sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, sağlıklı ve dengeli beslenmenin, düzenli egzersiz yapmanın, solunan ortam havasını temiz tutmanın astımın kontrolünü kolaylaştırdığı gösterilmiştir” dedi.
“Düzenli kontrol şart”

Astım tanısının hastanın öyküsüyle anlaşıldığını ifade eden Hatipoğlu, “Önemli olan atakların belli periyotlarla devam ettiğini görmek. Öte yandan astımlı hastaların şikayetleri olmasa bile düzenli kontrole girmesi gerek. Hem kendi doktorluklarını yapacaklar hem de belli aralıklarla kontrole gelecekler” şeklinde konuştu.


 Kaynak: Şener ŞENTÜRK 569 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadınlar kaygılı Kadınlar kaygılı 6.7.2020
İtiraz edenin faturası incelenecek İtiraz edenin faturası incelenecek 6.7.2020
Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı 6.7.2020
ETSO’da organik tarım eğitimi ETSO’da organik tarım eğitimi 6.7.2020
İba’dan Özel İdare’ye ziyaret İba’dan Özel İdare’ye ziyaret 6.7.2020
Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi 6.7.2020
Bilirkişi heyeti Kavacık’a OSB olmaz dedi Bilirkişi heyeti Kavacık’a OSB olmaz dedi 6.7.2020
Esnafın elektrik isyanı Esnafın elektrik isyanı 6.7.2020
Plajlarda Kovid-19 tedbirleri Plajlarda Kovid-19 tedbirleri 6.7.2020
Kırkpınar Eylül’de yapılabilir Kırkpınar Eylül’de yapılabilir 6.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.