Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Boyalı yaya farkındalığı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Boyalı yaya farkındalığı 8.5.2019 - 10:24:31
Edirne Belediyesi, Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ve Edirne İl Jandarma Komutanlığı’nın işbirliğiyle Karayolu Trafik Haftası kapsamında Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen trafik stantlarının açılış töreninde, yaya geçidinde yayalara öncelik verilmesiyle ilgili değişik bir farkındalık çalışması gerçekleştirildi. İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Alpaslan Aslan, Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, ‘Önce Yaya’ yazısını boyayarak, yaya önceliğine dikkat çektiler.Boyalı yaya farkındalığı

Edirne Belediyesi, Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ve Edirne İl Jandarma Komutanlığı’nın işbirliğiyle Karayolu Trafik Haftası kapsamında trafik standının açılışı gerçekleştirildi. Saraçlar Caddesi’nde stant açılış töreninde Edirne Belediye Bandosu da mini bir konser verirken; vatandaşlar, stantlardaki trafik kurallarını ile ilgili bilgilendirme broşürleri ve ücretsiz tanıtıcı materyallere yoğun ilgi gösterdiler. Stant açılış törenine Edirne İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Edirne İl Jandarma Komutanı J. Alb. Alpaslan Aslan, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Ali Şahin ile emniyet ve jandarma ekipleri katıldılar. Stant açılışında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İl Emniyet Müdürü Kurt, Mayıs ayının ilk Cumartesi gününün Karayolu Trafik Güvenliği Günü, takip eden haftanın ise Karayolu Trafik Haftası olarak kutlandığını açıklayarak; “Bu kapsamda da 4-10 Mayıs tarihleri arasında Trafik Haftası etkinliklerimiz başladı ve devam etmektedir. Bu kapsamda bugün de trafik standımızı açtık. Tanıtım materyallerimiz ile bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerimiz devam edecek. Bu konuda İl Jandarma Komutanlığımız, Belediyemiz, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odamız, Karayolları Bölge Müdürlüğü yanımızdalar. Onlar da yol kullanıcılarından ve yol yapımından sorumlu kuruluşlarımızdır. Onlar da her konuda sorumluluklarını yerine getiriyorlar. Kendilerine de yapmış oldukları destekler ve katkılardan dolayı teşekkür ederim. Haftamızın kutlu olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Kurt, konuşmasında 2019 yılı Trafik Haftası etkinliklerinin ana temasının ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ olduğuna dikkat çekerek; “Bu kapsamda Belediyemiz ve Karayolları, Özel İdaremiz imkanlarıyla ışık olmayan yerlerde yayaların karşıdan karşıya geçmeleri için işaretlemeler yapıyorlar. Konuyla ilgili Belediyemizin çalışmaları ve desteklemeleri devam ediyor. Hava muhalefeti nedeniyle tamamlanamadı ama hava düzeldiği gibi hızlı bir şekilde yapmaya devam edecekler. Bizim de bu konuda gerek yaya ve sürücüleri bilinçlendirme, gerekse alışkanlık haline gelmesi için denetimlerimiz ve uymayanlar için de maalesef ceza işlemleri devam ediyor. Bu konularla ilgili de Edirne genel olarak bilinçli ve kültürlü insanların yaşadığı bir şehirdir. Kurallara uyar ve genel olarak uyduğunu görüyoruz. Ama biz, bu konuda biraz daha fazla dikkatli olmalarını, karşıdan karşıya geçen yayalara öncelik hakkını vermelerini bekliyoruz. Bunun da denetimini yapacağız” dedi.

“Amacımız ceza yazmak değil”

Vatandaşlarda yaya geçidinden geçen yayalara yol verme konusunda bilinç oluştuğunu söyleyen Kurt; “Yaya geçidinden geçen yayalarla ilgili bir alışkanlık ve düzelme var. Özel bir ceza standardımız yok. Bizim derdimiz ceza yazmak, vatandaşın canını yakmak değildir. Biz, kurala uyulmasını, hiçbir can ve mal kaybımız olmamasını; herkesin mutlu ve huzurlu olmasını istiyoruz. Bu durum sağlandığı sürece bizim ne denetime, ne de cezaya ihtiyacımız olacak. Ancak kurallara alışkanlık kazandırmak amacıyla denetleme ve ceza maalesef gerekiyor” sözlerine yer verdi.

‘Önce Yaya’yı boyadılar

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan J. Alb. Alpaslan Doğan ise trafiğin, modern yaşamın ve hayatın bir parçası olduğunu belirterek; “Bunun üzerinde çalışmamız, durmamız ve bilinçlendirmemiz gerekiyor. Stantlar bu amaçla kuruldu. Saraçlar Caddesi’nde toplumumuzu bilinçlendirebilirsek, yaptıklarımızla bir can kurtarabilirsek hedefimize ulaşmış olacağız. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Doğan’ın açıklamalarının ardından Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır da Trafik Haftası’nı kutladı. Çakır, Kurt ve Doğan’ı Edirne Belediyesi standına davet ederken; tören protokolü stantta bulunan ‘Önce Yaya’ yazısını boyadılar. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 263 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
 Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı 21.8.2019
Köroğlu esti gürledi Köroğlu esti gürledi 21.8.2019
Eroini tamirci koymuş olabilir Eroini tamirci koymuş olabilir 21.8.2019
200 bin TL sokağa atıldı iddiası 200 bin TL sokağa atıldı iddiası 21.8.2019
Teklif edilen sefalet zammı Teklif edilen sefalet zammı 20.8.2019
Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor 20.8.2019
Kontenjanlar dolacak Kontenjanlar dolacak 20.8.2019
Ailesiyle aynı üniversitede Ailesiyle aynı üniversitede 20.8.2019
Telefon yerine şişe çıktı Telefon yerine şişe çıktı 20.8.2019
İstismar sanığı yeniden tutuklandı İstismar sanığı yeniden tutuklandı 20.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dilimde tüy bitti
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.