Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Türkiye’ye yemek Edirne’ye bisiklet - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Türkiye’ye yemek Edirne’ye bisiklet 8.5.2019 - 09:55:50
AB’nin Schuman Deklarasyonu anısına dünyanın dört bir yanında 9 Mayıs günü kutladığı Avrupa Günü kapsamında ETSO AB Bilgi Merkezi ve EDOSK işbirliğinde 11’inci Uluslararası Bisiklet Şenliği ve Avupa Günü etkinliği gerçekleştirilecek. Ramazan ayı nedeniyle Türkiye’nin 20 ilinde iftar yemekleriyle kutlanacak gün, Edirne’de ise gelenekselleşen bisiklet şenliğiyle kutlanacak. Şenlik, 12 Mayıs Pazar günü 12.00’da Buzhane Davet Bahçesi’nde başlayacak. Şenliğe Edirne ve yurt içi ile Yunanistan ve Bulgaristan’dan 600 bisikletlinin gelmesi bekleniyor.Türkiye’ye yemek Edirne’ye bisiklet

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi ve Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği (EDOSK), 9 Mayıs Avrupa Günü kapsamında AB Türkiye Delegasyonu ve AB Bilgi Merkezleri ortaklığında Türkiye’nin 20 kentinde 4-21 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek etkinlikler kapsamında 11’inci Uluslararası Bisiklet Şenliği ve Avrupa Günü etkinliği gerçekleştirecek.

AB’nin, Schuman Deklarasyonu’nun anısına 9 Mayıs günü dünyanın dört bir yanında etkinlikler düzenleyerek kutladığı Avrupa Günü nedeniyle 12 Mayıs Pazar günü düzenlenecek etkinlikle ilgili ETSO’da toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya ETSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yener İşbilir, AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Elif Yardımcı ve EDOSK Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Akman katıldılar. Avrupa Günü kapsamında Türk kamuoyu ile bir araya gelmek ve etkileşim sağlayabilmek amacıyla düzenlenecek 11’inci Uluslararası Bisiklet Şenliği ve Avrupa Günü etkinliğinde, AB ile Türkiye ilişkileri yeniden canlandırmak hedefleniyor. Toplantıda etkinlikle ilgili açıklamalarda bulunan AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Elif Yardımcı, yaklaşık 4 yıldan bugüne AB ile ilgili etkinlikler organize ettiklerini belirterek; “Ticaret Sanayi Odası da aslında bu işi çok etkili bir şekilde sahiplenmiş ve etkin bir vaziyette yürütüyor. Türkiye’nin 20 ilinde faaliyet gösteren bilgi merkezleri arasında Edirne AB Bilgi Merkezi de tüm Türkiye’de çalışmaları takdir edilen bir bilgi merkezi haline geldi. Bunda Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu işi sahiplenmesinin verdiği katkılar, sağladığı esneklik de hareket kabiliyetimizi çok artırıyor. Bu yıl artık şehrimizde gelenekselleşmiş hale gelen, her yıl Yunanistan ve Bulgaristan’dan da gelen uluslararası misafirleri de ağırladığımız, 9 Mayıs Avrupa Günü’ne en yakın Pazar günü kutlanan, bisiklet şenliğinin 11’incisini organize ediyoruz. Bu organizasyon, AB Bilgi Merkezi ile EDOSK işbirliğinde 11 yıldır gerçekleştirilen bir organizasyondur. Bu organizasyon ciddi anlamda çaba sarf ettiğimiz ve yorulduğumuz organizasyondur ve tüm Türkiye’de bilinen bir noktaya getirilmiştir. Daha da güzel yerlere taşıma arzusundayız” ifadelerine yer verdi.

Tüm Türkiye’de yemek düzenlenecek

Yardımcı’nın konuşmasının ardından toplantıda bir konuşma da ETSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yener İşbilir yaptı. İşbilir, konuşmasında AB’nin, Türkiye’nin dört bir yanında Avrupa Günü’nü kutladığını açıklayarak; “AB ailesi, 9 Mayıs gününü dünyanın dört bir yanında Schuman Deklarasyonu'nun anısına Avrupa Günü olarak kutlamaktadır. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve AB Bilgi Merkezleri de ortaklaşa olarak 4-21 Mayıs 2019 tarihleri arasında, Türkiye'nin 20 kentinde, bir dizi etkinlik düzenliyor. Etkinliklerin amacı, Avrupa Günü kutlamaları kapsamında Türk kamuoyu ile bir araya gelmek ve etkileşim sağlamaktır. Aynı zamanda Mayıs ayı içerisinde Ramazan ayına da tesadüf ettiği için Avrupa Birliği, Türkiye'nin farklı köşelerinde iş dünyası temsilcileri, öğrenciler, akademisyenler, basın temsilcileri, dini liderler, sivil toplum temsilcileri ve mültecilerin de katılacağı iftar yemekleri düzenleyecek” dedi.

“Türkiye bölgede kilit oyuncudur”

Avrupa Günü’nün, Türk kamuoyu ile bir araya gelmenin ve AB ile Türkiye’nin ilişkilerinin yeniden canlandırılması için fırsat sunduğunu söyleyen İşbilir; “Türkiye ve AB, birbirinin uzun vadeli stratejik ortağıdır; hem ikili düzeyde hem de komşuluk bölgemizde paylaştığımız ortak menfaatler ve hedeflerimiz var. Avrupa Birliği'nin stratejik açıdan ilgi duyduğu bir bölgede Türkiye, kilit bir oyuncudur ve kilit bir oyuncu olmaya devam edecektir. Herkesi, 20 kentte AB Bilgi Merkezleri tarafından düzenlenen etkinliklere davet ediyoruz. Edirne ise Avrupa Günü’nü, her yıl olduğu gibi Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu katkılarıyla Edirne Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi ve Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği işbirliği ile 11’inci Uluslararası Bisiklet Şenliği ve Avrupa Günü etkinliği ile kutluyor” sözlerine yer verdi.

“Bisiklet yolu sıkıntımız var”

İşbilir, Edirne’nin bir turizm kenti olduğunun altını çizerek; “Edirne’miz turizmi çok ön plana çıkardı. Bisiklet sporunu yapanlar, dünyada artık daha varlıklı bir turizmi takip eden kişilerdir. Bizim artık bir bisiklet kenti olmamız da ön plana çıkıyor. Bununla ilgili olarak da Avrupa Günü dışında da düzenlenen çeşitli etkinlikler var. EDOSK’un ve diğer bisiklet kulüplerinin de bu konuda katkıları var. Bunlara ek olarak festivaller ilave edilecektir ama Edirne’de bisiklet yolu ile ilgili sıkıntılarımız var. Bunu her platformda konuşmamız lazım. Edirne’de bisiklet yolları ile ilgili hâlâ düzgün bir çalışma olmadı. Bunu, belediye ile bir araya gelerek dile getirmek lazım. Bisiklet sporunu yapanlar artık turizmi seven ve varlıklı kişilerdir. Edirne’miz için de bu durum çok önemlidir. Karbon salınımı konusunda da bisiklet sporu teşvik edilmelidir” dedi.

Herkesi davet etti

İşbilir’in konuşmasının ardından toplantıda bir konuşma da EDOSK Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Akman yaptı. Akman, konuşmasında EDOSK’un, 11 yıldır düzenlenen Uluslararası Bisiklet Şenliği ve Avrupa Günü etkinliğinin bir paydaşı olmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek; “Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu katkılarıyla, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde AB Bilgi Merkezi’nin destekleriyle birlikte 11’incisi düzenlenecek bisiklet festivalimize herkesi davet ediyoruz. EDOSK olarak 11 yıl önce böyle bir girişimde bulunduk. Sonraki süreçte şanslıyız ki AB Delegasyonu ile bir işbirliğine gittik. Türkiye’de 20 tane AB Bilgi Merkezi var ve Edirne de bu 20 şehirden biridir. EDOSK olarak başka bir yönden de şanslıyız. Bu dönemde ETSO yönetiminde Yener İşbilir gibi bisikleti bilen ve seven bir başkan yardımcısı var. Dolayısıyla tüm bu bileşenler bir araya geldiğinde, festivalin çok daha renkli ve güzel geçmesi adına temennilerimiz bulunuyor” ifadelerine yer verdi.

“3 ülkenin bisikletlileri buluşacak”

Akman, 11’inci Uluslararası Bisiklet Şenliği ve Avrupa Günü etkinliği gibi organizasyonların her ne kadar spor organizasyonu gibi görünse de aynı zamanda kentin tanıtımı ve turizmine de çok büyük katkılar sağladığına dikkat çekerek; “Edirne, coğrafi anlamda bisiklet sporu için çok uygun bir kenttir. Aynı zamanda jeopolitik anlamda da 3 ülkenin buluştuğu bir merkezdir. Dolayısıyla Pazar günü yapacağımız bu etkinlik, hem 3 ülkenin bisikletlilerini bir araya getiriyor, hem de Edirne’deki bisiklet turizmine dikkat çekmeyi amaçlıyor. Edirne gibi şehirlerin bu avantajlarını kullanması, bizler adına da çok önemli. Edirne, gerçekten bir turizm kenti olma yolunda ilerliyor. Fakat Edirne’de o kadar çok turizm çeşidi yapılıyor ki sadece tarih ya da kültür değil; son zamanlarda gastronomi turizmi ön plana çıktı. Bunlara ilave olarak da Edirne, bisiklet turizminin de yapılabileceği bir kent olduğunu gösterdi. Aynı zamanda doğa sporlarının da yapılabileceği çok güzel, nadide ve ender kentlerden biri Edirne’dir” dedi.

“Güzergâhımızda bisiklet yolu yok”

Edirne’nin bisiklet yolları konusunda sıkıntıları bulunduğunu söyleyen Akman; “Hâlbuki Edirne gibi coğrafi anlamda kolay bir kentin bisiklet yolları konusunda çok daha ileri bir düzeyde olması gerektiğine inanıyoruz. Bugün Edirne’de 6 veya 7 tane bisiklet derneği var. 160 bin nüfuslu bir şehirde binlerce insanın bisiklet kullanması çok güzel. Fakat bu da birtakım tehlikeleri beraberinde getiriyor. Pazar günü şehir turumuzda da güzergâhlarımızın üzerinde ne yazık ki hiçbir bisiklet yolu yok. Umuyoruz ki bisiklet yolları konusunda hızlı bir şekilde adımlar atılır. Bu yıl programda, Ramazan’a denk gelmesi nedeniyle küçük bir değişiklik yaptık. Başlangıç noktasını Karaağaç Mahallesi’ndeki Buzhane Davet Bahçesi’nden vereceğiz. Bitiş de orada olacak. Yaklaşık 15 kilometrelik bir şehir turu olacak. Önceki yıllarda Saraçlar Caddesi’nde yapıyorduk ama bu yıl yapmayacağız” sözlerine yer verdi.

“Araçları üzerimize sürüyorlar”

Açıklamaların ardından Yardımcı, İşbilir ve Akman, basın mensuplarının sorularını yanıtladılar. İşbilir, toplantıda Edirne’de yaya geçitlerinde yayalara yol verilmeye başlandığına ve aynı özenin bisikletlilere gösterilmediğini açıklayarak; “Bisiklet ile araç arasında en az bir buçuk metre gibi bir mesafe bırakmaları lazım. Biz, yurt dışında turlara çıkıyoruz ve bizi bir araç sollar gibi solluyorlar. Ama maalesef Edirne’de yaşadığımız olaylarda; biz en sağdan gidiyoruz, araçlardan kaçıyoruz ama üzerimize sürüyorlar. En azından üzerimize sürmemeleri gerekiyor. Bu konuda da biraz dertliyiz” dedi.

“Bisikletçiler ortada kalmış”

Akman ise Edirne’deki tek sorunun bisiklet yolu olmadığını, sürücülerin de problemi bulunduğunu belirterek; “Edirne’de bisiklet sürmek gerçekten zor bir eylem olmaya başladı. Yoldan gittiğinizde araçların sürücüleriyle, kaldırımdan gitseniz yayalarla tartışıyorsunuz. Bisikletliler ortada kalmış, nereden giderlerse sorun yaşayacakmışlar gibi. O yüzden hem bisiklet yollarının yapılması lazım, hem de halkın ve sürücülerin de bisikletlilere olan bakış açısını değiştirmesi lazım” ifadelerine yer verdi.

600 sporcunun katılması bekleniyor

11’inci Uluslararası Bisiklet Şenliği ve Avrupa Günü etkinliğine katılım sayısının sorulması üzerine cevap veren Yardımcı ise katılım sayısının 2018 yılına oranla daha yüksek olacağını açıklayarak; “Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelenler ile Edirne ve yurt içinden katılacaklarla birlikte 600’ü bulacağımızı düşünüyoruz. Kültürün yaygınlaşması, sürücülerin, yayaların ve herkesin bu kültürü benimsemesi çok önemlidir. Tüm Türkiye’de bu yıl 9 Mayıs iftarlarla kutlanıyor. Mersin’den tutun da Van’a, Ankara’ya, Eskişehir’e, İzmir’e, Denizli’ye kadar 20 ilde çok çeşitli gruplara iftarlar veriyorlar. Edirne’yi bundan muaf tutuyorlar. Çünkü Edirne’de 11 yıldır geleneksel hale gelmiş olan ve AB’nin de gerçekten arzuladığı temaya katkı yapan bir etkinlik var. Avrupa’nın da çok gündeminde olan karbon salınımını tek bir isim altında topluyorlar. ‘Akıllı Hareketlilik’ adı verilen temaya 11 yıldır katkı sunmaya çalışıyoruz. Doğayı kirletmeyen, doğa dostu hareketlilikten yana bir kültürü yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Edirne’nin de bu yıl, böyle bir farkı var” sözlerine yer verdi. Yardımcı, etkinliklerin 12.00’da Buzhane Davet Bahçesi’nde başlayacağını söyledi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 436 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi 13.9.2019
Payitahtların çizeri Payitahtların çizeri 13.9.2019
O tabelalar kaldırıldı mı? O tabelalar kaldırıldı mı? 13.9.2019
Köprü altında define aramışlar Köprü altında define aramışlar 13.9.2019
Yapma ilaçta alkol sıkıntısı Yapma ilaçta alkol sıkıntısı 13.9.2019
Çetin’den tezgah iddiası Çetin’den tezgah iddiası 13.9.2019
Darbe sabahı Demirel’le görüştüm Darbe sabahı Demirel’le görüştüm 13.9.2019
İtfaiye numarası da 112 oldu İtfaiye numarası da 112 oldu 12.9.2019
Yolun ortasında devrildi Yolun ortasında devrildi 12.9.2019
Ağalık müessesesi zarar görür Ağalık müessesesi zarar görür 12.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 82
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 256 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu sorular cevaplarını arıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.