Edirne 28°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Hayırda yarışmaya çağırdı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Hayırda yarışmaya çağırdı 7.5.2019 - 10:36:44
Vakıf Haftası Kapsamında kutlamalar, Edirne’de Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başladı. Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren bu yılki Vakıf Haftasının sloganı “Hayırda yarışınız” olarak belirlendiğini açıkladı.Hayırda yarışmaya çağırdı

Edirne’deki Vakıf Haftası kutlamaları, Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren’in Atatürk anıtına çelenk sunmasıyla başladı. Edirne İl Mili Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı ve İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu’nun da katıldığı törende Belediye bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem’in ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Vakıflar Haftası dolayısıyla yayınladıkları mesajların okunmasıyla devam eden törende konuşan Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, bu yılki vakıf haftası sloganının “Hayırda Yarışınız” olduğunu açıkladı.  Vakıf haftasının her yıl farklı bir tema etrafında kutlandığını belirten Güneren,  Bu yılki temanın ise "Vakıf Medeniyetinde Ramazan Ayı" olduğunu belirterek şunları ifade etti. “Bu yıl Vakıf Haftası, belki olabilecek en güzel tarihe denk geldi. Şöyle ki; Vakıfların temeli biliyorsunuz,  hayırda bulunma, paylaşma ve iyilik yapma. Ramazan ayı da iyiliklerin en cömertçe yaşandığı ay. Bu nedenle bu yıl bir kat daha mutluyuz. Ramazan, vakıf medeniyetinde her dönem ön planda olmuştur. Yüzyıllarca önceden günümüze ulaşan birçok vakfiyede Ramazan ayına atıf yapılmaktadır. Mesela ramazan ayında iftar ve sahurda yemek, tatlı, ekmek ikramı yapılmasını veya şerbet dağıtılmasını, ya da ayni ve nakdi yardımlar yapılmasını, mevlit okunmasını, öğrencilerin baştan aşağı giydirilmesini, mahya asılmasını vakfeden çok sayıda vakıf bulunmaktadır. Özellikle bu Vakıf Haftası süresince de hayır işlerini mümkün mertebe gerçekleştirip, vakfiyelerin hayır şartlarını yerine getireceğiz. Bizler Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün birer ferdi olarak elimizden gelen tüm çabayı sarf ederek, ecdadın mirasına sahip çıkma gayretindeyiz. Bu doğrultuda, ecdadın vakfettiği akarların gelirlerini, hayır işleri ile Vakıf eserlerinin onarımı ve korunmasında harcıyoruz. Ne mutlu bizlere ki, dünya üzerinde tarihi eser yoğunluğu bakımından ender şehirlerden birinde bulunuyoruz. Edirne'miz; Selimiye’si, Üç Şerefelisi, Bedesteni, Arastası, Alipaşa’sıyla tarihi yapıları bakımından imrenilen bir şehir durumunda. Bizler Vakıflar Genel Müdürlüğü çalışanları olarak bunun bilinciyle çalışmalarımıza devam ediyoruz”

“El atmadığımız vakıf eseri kalmadı”

El atılmadık vakıf eseri kalmadığını belirten Güneren; “Örneğin Saatli Medrese Fatih Sultan Mehmet'in öğretim gördüğü yer olarak biliniyor. Restorasyonunda sona gelmek üzereyiz. Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı önem verdiğimiz bir onarım. Burada da önemli bir yol kat ettik. 2019 yılında inşallah bitirmiş olacağız. Bir de Enez Ayasofya’sı yani Fatih Camii var. Çok uluslu, çok önemli bir proje yürütüyoruz. Tamamlandığında Enez'in çehresinin tamamen değişeceğine inanıyoruz. İrili ufaklı, şu anda mahalle aralarında kalmış diyebileceğimiz çok sayıda vakıf eserimiz bulunmakta. Bunların tamamında ihtiyaçlar nispetinde çalışmalar yapıyoruz. Bugün itibariyle; Bölge Müdürlüğü olarak 12 ayrı şantiyemizde esaslı onarımlar gerçekleştirmekteyiz. Ayrıca 20 ayrı eserimizle ilgili olarak da proje temin çalışmalarımız sözleşmeye bağlı bir şekilde devam etmekte. Şunu gururla ifade edebilirim ki proje veya onarım anlamında el atmadığımız hiç bir vakıf eserimiz kalmamıştır. Tamamıyla ilgili çalışmalarımız mevcuttur” dedi.

Bu yılki sloganımız; hayırda yarışın

Bu yılki sloganı “Hayırda Yarışınız” olarak açıklayan Güneren, Hafta boyunca Bursa’dan gelen Hacivat ve Karagöz’ü çocuklarla buluşturacaklarını belirterek; “Vakfiyelerde geçen Ramazan'a ilişkin birçok hayır şartını bu hafta boyunca çok sayıda etkinlikle inşallah yerine getireceğiz. İftar sofraları kurulması, hatim ve mevlit okunması, öğrencilerin giydirilmesi, şerbet, su gibi ikramlar bunlardan sadece bir kaçı. Büyük camilerde mahya hizmeti de vakfiyelerde bulunmaktadır. Dünden itibaren Selimiye’deki mahyamızın da ışıldamaya başladığı malumunuz. Bu yılki Vakıf Haftasının sloganı ‘Hayırda yarışınız’ olarak belirlenmiştir” dedi. 

 

 Kaynak: Şener ŞENTÜRK 539 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda DEVA’nın il başkanı Kerem Arda 9.7.2020
AFAD Pardus'a geçti AFAD Pardus'a geçti 8.7.2020
Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor 8.7.2020
Online doçentlik sınavı Online doçentlik sınavı 8.7.2020
65 yaş üstü mağdur edildi 65 yaş üstü mağdur edildi 8.7.2020
POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI 8.7.2020
Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın 7.7.2020
Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı 7.7.2020
Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi 7.7.2020
Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı 7.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
Edirne’de bir dönem AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı gör..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.