Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Hayırda yarışmaya çağırdı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Hayırda yarışmaya çağırdı 7.5.2019 - 10:36:44
Vakıf Haftası Kapsamında kutlamalar, Edirne’de Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başladı. Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren bu yılki Vakıf Haftasının sloganı “Hayırda yarışınız” olarak belirlendiğini açıkladı.Hayırda yarışmaya çağırdı

Edirne’deki Vakıf Haftası kutlamaları, Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren’in Atatürk anıtına çelenk sunmasıyla başladı. Edirne İl Mili Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı ve İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu’nun da katıldığı törende Belediye bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem’in ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Vakıflar Haftası dolayısıyla yayınladıkları mesajların okunmasıyla devam eden törende konuşan Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, bu yılki vakıf haftası sloganının “Hayırda Yarışınız” olduğunu açıkladı.  Vakıf haftasının her yıl farklı bir tema etrafında kutlandığını belirten Güneren,  Bu yılki temanın ise "Vakıf Medeniyetinde Ramazan Ayı" olduğunu belirterek şunları ifade etti. “Bu yıl Vakıf Haftası, belki olabilecek en güzel tarihe denk geldi. Şöyle ki; Vakıfların temeli biliyorsunuz,  hayırda bulunma, paylaşma ve iyilik yapma. Ramazan ayı da iyiliklerin en cömertçe yaşandığı ay. Bu nedenle bu yıl bir kat daha mutluyuz. Ramazan, vakıf medeniyetinde her dönem ön planda olmuştur. Yüzyıllarca önceden günümüze ulaşan birçok vakfiyede Ramazan ayına atıf yapılmaktadır. Mesela ramazan ayında iftar ve sahurda yemek, tatlı, ekmek ikramı yapılmasını veya şerbet dağıtılmasını, ya da ayni ve nakdi yardımlar yapılmasını, mevlit okunmasını, öğrencilerin baştan aşağı giydirilmesini, mahya asılmasını vakfeden çok sayıda vakıf bulunmaktadır. Özellikle bu Vakıf Haftası süresince de hayır işlerini mümkün mertebe gerçekleştirip, vakfiyelerin hayır şartlarını yerine getireceğiz. Bizler Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün birer ferdi olarak elimizden gelen tüm çabayı sarf ederek, ecdadın mirasına sahip çıkma gayretindeyiz. Bu doğrultuda, ecdadın vakfettiği akarların gelirlerini, hayır işleri ile Vakıf eserlerinin onarımı ve korunmasında harcıyoruz. Ne mutlu bizlere ki, dünya üzerinde tarihi eser yoğunluğu bakımından ender şehirlerden birinde bulunuyoruz. Edirne'miz; Selimiye’si, Üç Şerefelisi, Bedesteni, Arastası, Alipaşa’sıyla tarihi yapıları bakımından imrenilen bir şehir durumunda. Bizler Vakıflar Genel Müdürlüğü çalışanları olarak bunun bilinciyle çalışmalarımıza devam ediyoruz”

“El atmadığımız vakıf eseri kalmadı”

El atılmadık vakıf eseri kalmadığını belirten Güneren; “Örneğin Saatli Medrese Fatih Sultan Mehmet'in öğretim gördüğü yer olarak biliniyor. Restorasyonunda sona gelmek üzereyiz. Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı önem verdiğimiz bir onarım. Burada da önemli bir yol kat ettik. 2019 yılında inşallah bitirmiş olacağız. Bir de Enez Ayasofya’sı yani Fatih Camii var. Çok uluslu, çok önemli bir proje yürütüyoruz. Tamamlandığında Enez'in çehresinin tamamen değişeceğine inanıyoruz. İrili ufaklı, şu anda mahalle aralarında kalmış diyebileceğimiz çok sayıda vakıf eserimiz bulunmakta. Bunların tamamında ihtiyaçlar nispetinde çalışmalar yapıyoruz. Bugün itibariyle; Bölge Müdürlüğü olarak 12 ayrı şantiyemizde esaslı onarımlar gerçekleştirmekteyiz. Ayrıca 20 ayrı eserimizle ilgili olarak da proje temin çalışmalarımız sözleşmeye bağlı bir şekilde devam etmekte. Şunu gururla ifade edebilirim ki proje veya onarım anlamında el atmadığımız hiç bir vakıf eserimiz kalmamıştır. Tamamıyla ilgili çalışmalarımız mevcuttur” dedi.

Bu yılki sloganımız; hayırda yarışın

Bu yılki sloganı “Hayırda Yarışınız” olarak açıklayan Güneren, Hafta boyunca Bursa’dan gelen Hacivat ve Karagöz’ü çocuklarla buluşturacaklarını belirterek; “Vakfiyelerde geçen Ramazan'a ilişkin birçok hayır şartını bu hafta boyunca çok sayıda etkinlikle inşallah yerine getireceğiz. İftar sofraları kurulması, hatim ve mevlit okunması, öğrencilerin giydirilmesi, şerbet, su gibi ikramlar bunlardan sadece bir kaçı. Büyük camilerde mahya hizmeti de vakfiyelerde bulunmaktadır. Dünden itibaren Selimiye’deki mahyamızın da ışıldamaya başladığı malumunuz. Bu yılki Vakıf Haftasının sloganı ‘Hayırda yarışınız’ olarak belirlenmiştir” dedi. 

 

 Kaynak: Şener ŞENTÜRK 258 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
 Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı 21.8.2019
Köroğlu esti gürledi Köroğlu esti gürledi 21.8.2019
Eroini tamirci koymuş olabilir Eroini tamirci koymuş olabilir 21.8.2019
200 bin TL sokağa atıldı iddiası 200 bin TL sokağa atıldı iddiası 21.8.2019
Teklif edilen sefalet zammı Teklif edilen sefalet zammı 20.8.2019
Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor 20.8.2019
Kontenjanlar dolacak Kontenjanlar dolacak 20.8.2019
Ailesiyle aynı üniversitede Ailesiyle aynı üniversitede 20.8.2019
Telefon yerine şişe çıktı Telefon yerine şişe çıktı 20.8.2019
İstismar sanığı yeniden tutuklandı İstismar sanığı yeniden tutuklandı 20.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dilimde tüy bitti
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.