Edirne 31°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Trafiğin en’lerine ödül - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Trafiğin en’lerine ödül 7.5.2019 - 10:16:54
Edirne’de Karayolu Trafik Güvenliği Günü ve Trafik Haftası açılış töreninde yılın trafik görevlileri ve sürücüleri ödüllendirildi. Törende ayrıca yıl içerisinde göstermiş oldukları gayret ve çalışmalar nedeniyle bazı trafik görevlilerine başarı belgeleri takdim edildi. Törende kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrenciler de unutulmayarak hediyeleri verildi.Trafiğin en’lerine ödül

Edirne’de Karayolu Trafik Güvenliği Günü ve Trafik Haftası açılış töreni gerçekleştirildi. Halk Eğitim Merkezi Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen törene Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, Edirne İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Edirne İl Jandarma Komutanı J. Alb. Alpaslan Doğan, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, emniyet müdürlüğü ve jandarma komutanlığı personeli ile öğrenciler katıldılar. 4-10 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanacak Trafik Haftası’nın açılış töreni, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törenin açılış konuşmasını Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdür Vekili Okan Toprak yaptı.

Toprak, konuşmasında insanların toplu halde yaşamaları sonucu ortaya çıkan önemli sorunlardan bir tanesinin de trafik sorunu olduğunu belirterek; “Toplumsal bir sorun olması sebebiyle çözümünün de toplumun tüm kesimlerinin katkısına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple toplumun her ferdinin, kurum ve kuruluşunun ayrı ayrı sorumlulukları vardır. Günümüzde trafik kazaları, yol açtığı maddi, manevi kayıpların büyüklüğüyle tüm dünyanın mücadele ettiği başlıca sorunlardan bir tanesidir. Her yıl dünya genelinde yaklaşık 1 milyon 250 bin insan trafik kazalarında hayatını kaybetmekte, 50 milyondan fazlası yaralanmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Hedef ölümlerin yüzde 50 azalması

Karayolu Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı ile Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi’nin ana hedefinin kaza sonucu ölümlerin azaltılması olduğunu söyleyen Toprak; “Korunmasız karayolu kullanıcıları olarak adlandırdığımız yayaların karışmış olduğu kazalardaki ölüm oranları, diğer kazalara göre daha yüksek olduğu göz önüne alındığında yayaların karışmış olduğu kazaların önlenmesi ve böylelikle yaya güvenliğinin sağlanması önem arz etmektedir. Bu bağlamda 2020 yılına kadar trafik kazaları sonucu meydana gelen ölümlerin yüzde 50 oranında azaltılması hedeflenmektedir. Ayrıca Karayolu Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde sürücülere; ‘Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlama, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayaya durarak ilk geçiş hakkını vermeli’ hükmü getirilmiştir” dedi.

13 Edirneli hayatını kaybetti

Toprak, Türkiye genelinde 2018 yılında meydana gelen 156 bin 850 trafik kazasından 129 bin 754’ünün yayaların karıştığı kazalar olduğunu açıklayarak; “Bu kazalarda 376 yaya, hayatını kaybetmiş, 32 bin 387 yaya ise yaralanmıştır. İlimiz genelinde 2018 yılında bin 604 trafik kazası meydana gelmiş, bu trafik kazalarının sonucunda 13 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. İlimizdeki trafik kazaları sonucu meydana gelen ölümler, bir önceki yıla göre yüzde 19 oranında azalmıştır. Vatandaşlarımızın öncelikle kendi can güvenliklerini düşünerek trafik kurallarına uyması ve trafik güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunması kaçınılmaz bir zorunluluktur” sözlerine yer verdi.

“Vatandaşlar etkin mücadeleye katılmalı”

Trafik kurallarına uyulmasının öneminin vurgulanması amacıyla Türkiye genelinde yeni projeler geliştirilerek uygulandığını söyleyerek; “Trafik kazalarını tamamen önleyebilmek zor olmakla birlikte bu kazaları sayı ve sonuçları itibariyle en aza indirmek bizlerin elindedir. İçişleri Bakanlığı’mızın da hassasiyetle üzerinde durduğu yaya öncelikli trafik güvenliğine yönelik özel denetimler, Emniyet Genel Müdürlüğü’müz koordinesinde, ilimiz genelinde trafik birimlerimizce hassasiyetle sürdürülmekte olup, trafik güvenliğinin sağlanması ve trafik kazalarının en aza indirilmesi konusunda mücadelemiz kararlılıkla devam etmektedir. Karayolları Trafik Kanununda görev, yetki ve sorumluluk verilen kurum ve kuruluşlarımızın yanında üniversitelerimizin, sivil toplum örgütlerinin, yük ve yolcu taşıyan firmalar ile basın yayın organlarımızın, kazalardan doğrudan etkilenen ve büyük acılar yaşayan vatandaşlarımızın daha etkin bir mücadeleye katılması, trafik güvenliğini başarıya ulaştıracaktır” dedi.

Başarılı öğrenciler ödüllendirildi

Toprak’ın konuşmasının ardından törende trafik konulu kısa filmin gösterimi gerçekleştirildi. Gösterimin ardından Trafik Haftası nedeniyle düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan Özel Edirne Bahçeşehir Ortaokulu öğrencisi Sarp Doğu, şiirini okudu. Törende ayrıca hafta kapsamında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Şiir dalında birinci olan Özel Bahçeşehir Edirne Ortaokulu öğrencisi Sarp Doğu, kompozisyon dalında birinci olan Özel Edirne Bahçeşehir Fen Lisesi öğrencisi Yağmur Zeynep Bulut ve resim yarışmasında birinci olan 75. Yıl İlkokulu öğrencisi Feyza Kalaycı’ya ödüllerini Vali Ekrem Canalp takdim etti. Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır ise kompozisyon yarışmasında ikinci olan Emel Özgür Subaşıay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Dilanur Bulut, şiir yarışmasında ikinci olan Mimar Sinan Ortaokulu öğrencisi Nursu Kapyıkayan ve resim yarışmasında ikinci olan Kadripaşa İlkokulu öğrencisi Sıla Çorbacı’ya ödüllerini dağıttı. Kompozisyon yarışmasında üçüncü olan Akmercan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Gamze Ertav, şiir yarışmasında üçüncü olan Mithatpaşa Ortaokulu öğrencisi İrem Nur Ceylanpınar ve resim yarışmasında üçüncü olan Mehmet Erman Köseoğlu’na ödüllerini verdi.

Yılın trafik görevlileri ve sürücüleri açıklandı

Törenin ödül takdim bölümünde ayrıca yılın trafik görevlileri seçilen Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü trafik polisi memuru Niyazi Erdem, jandarma trafik görevlisi Jandarma Asb. Kd. Başçavuş Umut Kaça ve Belediye Ulaşım Hizmetleri Trafik Zabıta Memuru Erdal Dikmen ile ticari araç kullanan sürücüler arasında yapılan değerlendirme sonucunda yılın sürücüleri seçilen Haşim Güzelsev ve Nejdet Tülümen’e Jandarma Albay Alpaslan Doğan ödüllerini takdim etti.

Başarılı görevlilere başarı belgesi

Törenin sonunda ise komiser yardımları Bora Sakin ve Emin İlkay Gençmete’ye, polis memurları Hasan Özeren, Güray Yüksel, Özkan Aksoy, Ertan Sevim, İlyaz Başoğlu, Cengiz Balık ve Goncagül Bostancı’ya, Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavular Mustafa Aslan, Oğuz Koçak, Özcan Demir ve Umut Kaça’ya, Jandarma Astsubay Çavuş Yavuz Doğru’ya, Uzman Jandarma 8. Kademe Çavuş Hasan Erken’e ve Uzman Jandarma 6. Kademe Çavuş Nuri Özen’e yıl içerisinde göstermiş oldukları gayret ve çalışmalar nedeniyle başarı belgeleri takdim edildi. Ödüllerin verilmesinin ardından tören sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 734 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadınlar kaygılı Kadınlar kaygılı 6.7.2020
İtiraz edenin faturası incelenecek İtiraz edenin faturası incelenecek 6.7.2020
Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı 6.7.2020
ETSO’da organik tarım eğitimi ETSO’da organik tarım eğitimi 6.7.2020
İba’dan Özel İdare’ye ziyaret İba’dan Özel İdare’ye ziyaret 6.7.2020
Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi 6.7.2020
Bilirkişi heyeti Kavacık’a OSB olmaz dedi Bilirkişi heyeti Kavacık’a OSB olmaz dedi 6.7.2020
Esnafın elektrik isyanı Esnafın elektrik isyanı 6.7.2020
Plajlarda Kovid-19 tedbirleri Plajlarda Kovid-19 tedbirleri 6.7.2020
Kırkpınar Eylül’de yapılabilir Kırkpınar Eylül’de yapılabilir 6.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.