Edirne 29°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Doğaya dost festival - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Doğaya dost festival 6.5.2019 - 09:45:43
Trakya Üniversitesi Çevrecilik ve Geri Dönüşüm Topluluğu, Karaağaç Yerleşkesi ve Söğütlük Kent Ormanı’nda iki gün boyunca düzenlediği etkinliklerle Edirne 1’inci Çevre Festivali’ni gerçekleştirdi. Üniversite toplulukları ve sivil toplum örgütlerinin katıldığı etkinliklerde doğa dostu yaşam için natif üretimlerin sunulduğu doğa dostu festivalde, Edirnelilere ve kent dışından gelen misafirlere temiz bir gelecek için atılması gereken adımlar atölyelerde gerçekleştirilen pratikler ve söyleşiler ile anlatıldı.Doğaya dost festival

Trakya Üniversitesi Çevrecilik ve Geri Dönüşüm Topluluğu, Edirne 1’inci Çevre Festivali’nin doğa dostu etkinliklerle gerçekleştirdi. Trakya Üniversitesi Karaağaç Yerleşkesinde düzenlenen festivalde Trakya Üniversitesi Hayvan Dostları Topluluğu, Trakya Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Trakya Üniversitesi Güç ve Enerji Topluluğu (IEEE), Edirne Bisiklet ve Doğa Sporları Topluluğu (EBİDOST), Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) ve Doğaya Dönüş Derneği de stantlar açarak çeşitli atölyeler ve bilgilendirmeler gerçekleştirerek, doğa dostu materyallerin üretimine dikkat çektiler.

Sağlıklı bir yaşam için güvenli bisiklet kullanımından doğal sabun yapımına, güç ve enerji farkındalığından sokak hayvanları için çekiliş ve mama bağışına, kano, bisiklet ve dağcılık sporlarının doğaya zarar vermeden ve en az atık ile gerçekleştirilmesinden ikinci el eşyalardan sokak hayvanları için battaniye üretilmesine, sigara izmaritlerinin doğaya olan zararına dikkat çekilmesinden çevre dostu evlerin oluşturulmasına, kitap takasından seramik ve biyoplastik üretimi atölyelerine kadar pek çok doğa dostu etkinliklerin gerçekleştirildiği festivalde ayrıca Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu yazar ve şair Altay Öktem söyleşisi gerçekleştirildi.

İki gün süren festivalde Pazar günü ise Söğütlük Kent Ormanı’nda doğada yoga, zumba ve yürüyüş etkinlikleri düzenlenirken; fotoğraf sanatçısı Ali Çıtak ile doğa fotoğrafçılığı ve Edirne’nin endemik türleri söyleşisi gerçekleştirildi. Festival, Tunca Nehri, Meriç Nehri ve Söğütlük Kent Ormanı’nda gerçekleştirilen temizlik ile sona erdi.

Patili dostlar unutulmadı

Trakya Üniversitesi Çevrecilik ve Geri Dönüşüm Topluluğu Başkanı Selin Can, Edirne Çevre Festivali’ni 2019 yılında ilk kez gerçekleştirdiklerini belirterek; “Festivali düzenlememizin amacı; Edirne’de etkinlik gösteren tüm doğa dostu toplulukları bir araya almak ve turistik yerlerden biri olan Karaağaç Yerleşkesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde elimizden geldiğince daha fazla insana nasıl doğa dostu yaşayabileceğimizi alternatifleriyle birlikte gösterip, yardımcı olmaktır. Bugün festivalde birçok standımız var. Trakya Üniversitesi Hayvan Dostları Topluluğu’nun açtığı stantta mama bağışı alıyoruz ve insanlara internetten nasıl mama bağışı yapabildiklerini anlatıyoruz. Bir diğer standımızda ise evimizde kullanmadığımız kıyafetleri ve bezleri getirdik. Bu bezlerden, hayvanların kışın kullanabilmesi için battaniye dikiyoruz. Bir standımızda ise çekiliş oyunu düzenliyoruz. Geri dönüşüm olması ve insanların tekrar kullanabilmesi için çekiliş gerçekleştiriyoruz. Buradan elde ettiğimiz gelirle de hem hayvanlar için mama bağışı yapacağız, hem de kullanmadığımız hediyelerimizi tekrar değerlendirmiş olacağız. Böylece özellikle çocukların sürpriz hediyelerle eğlendiği bir oyun ortaya çıkıyor” ifadelerine yer verdi.

Sigara izmariti tehlikesine derbili çözüm

Sigara izmaritlerinin doğaya olan zararlarına dikkat çekmek amacıyla ilgi çekici bir sistem hazırladıklarını açıklayan Can; “Etkinliğimizde ayrıca alanda topladığımız sigara izmaritlerini şişelere dolduruyoruz. Bu işlemi de, ‘Derbiyi Galatasaray mı, Beşiktaş mı kazanır?’ başlığında bir oyun haline getirdik. Böylece insanların sigara izmaritlerini doğru bir yere atmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Ama hiç sigara içmeseler daha iyidir. İçiyorlarsa da doğru yere atsınlar. Trakya Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından açılan standımızda da çevre dostu evlerin oluşturulması için alternatif ürünler sunuyoruz. Stantta plastik diş fırçası yerine bambudan diş fırçası ve pipetlerin neden kullanılmaması ile ilgili uyarılar var. Ayrıca plastik şişeler yerine cam mataralar bulunuyor. Tek kullanımlık plastik tıraş bıçakları yerine de uzun süre kullanılabilecek metal tıraş bıçakları var” dedi.

Biyoplastik ürettiler

Can, Trakya Üniversitesi Güç ve Enerji Topluluğu’nun ise yenilenebilir enerji kaynakları, Trakya bölgesinde yenilenebilir enerji çalışmalarında neler yapılabileceğini ve ev ekonomisine etkilerini katılımcılarla paylaştığını söyleyerek; “Gün içinde hangi saatlerde elektriği veya suyu kullanmamız gerektiğini açıklıyorlar. Elektrik ve su resmen borsa gibiymiş. Ayrıca biyoplastik elde edeceğiz. Trakya Üniversitesi Güç ve Enerji Topluluğu’nun biyoloji, tıp ve doğa ile alakalı bilimler üzerine olan alt grubu olan arkadaşlarımız bunu anlatacak. Nişastayı evde elde ediyorlar. Sirke, nişasta ve birkaç materyalden biyoplastik üretiyorlar. Doğada daha çabuk çözünüyor ve su geçirmiyor” sözlerine yer verdi.

Sıfır atığa dikkat çektiler

Festivalde el yapımı sabun atölyesinin de bulunduğunu açıklayan Can; “Dışarıdan sıvı sabun almak iyi bir şey değil. Özellikle su kirliliği üzerinde çok etkililer. Bunun yerine doğal sabunlar tercih edilebilir. Festivalimize Edirne Bisiklet ve Doğa Sporları Topluluğu (EBİDOST) da katıldı. Bizi, bisikletli bir yaşama davet etmek amacıyla stant açtılar. Kent içerisinde daha güvenli nasıl bisiklet kullanabiliriz ve hangi malzemelerin olmazsa olmaz olduğunu anlatıyorlar. Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) da festivalimize katkı veriyor. Doğa sporları yaparken ihtiyaç duyulan malzemeleri, doğa sporlarını doğaya zarar vermeden nasıl sıfır atık ile yapılabileceğini anlatıyorlar. İnsanları, doğaya dönmeye, hareket etmeye, spora teşvik ediyorlar” dedi.

Yazar ve şair Öktem de katıldı

Festivalde kitap takası standının da bulunduğunu ve festival kapsamında yazar ve şair Altay Öktem ile de çevre ve kitaplarıyla ilgili söyleşi gerçekleştireceklerini açıklayan Can; “Geri dönüşümden önce asıl hedefimiz daha az kullanmak, gerekmediği zaman satın almamak, aldığımız ürünleri tekrar tekrar kullanmak ve en son aşamada geri dönüşüme vermekten bahsediyoruz. Festivalimizde ayrıca kitap takası masamız var. Burada da evde okuduğumuz kitaplarımızı getirdik. Hem kitaplar üzerine sohbet ediyoruz, hem de yeniden kitap almak yerine kitapları birbirimizle takas edip kitaplarımızı değiştirmiş oluyoruz. Gün içinde ayrıca şair, yazar ve Doktor Altay Öktem söyleşisi olacak. Altay Öktem ile de hem kitapları üzerine, hem de çevre üzerine söyleşeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Seramik ve balmumu bez çanta ürettiler

Doğaya Geri Dönüş Derneği’nin de festivalde stant açtığını belirten Can; “Burada seramik atölyesi olacak. Seramik de plastiğe güzel bir alternatiftir. Ayrıca balmumu bez çanta atölyemiz olacak. Bu atölyede bez, balmumu ile kaplanıyor ve su geçirmez oluyor. Bez çantaların kullanılmamasındaki en önemli handikaplardan biri de su geçiriyor diye insanların istememesidir. Balmumu zaten yenilenebilir bir materyaldir. O yüzden sağlığa hiçbir zararı yok. Sadece balmumu bez çantaların içine çok sıcak bir materyal atarsanız erir” dedi.

“İnsanları doğaya çağırdık”

Festivalin ikinci günü ise Söğütlük Kent Ormanı’nda devam etti. Festivalin ikinci gününde insanları doğaya davet ettiklerini söyleyen Can; “Doğada yoga, zumba ve yürüyüş yapıyoruz. Ayrıca iklim adalet oyunumuz var. Bu oyunda toplumun farklı sosyo-ekonomik sınıflarının, farklı kesimlerinden insanların iklim probleminden nasıl etkilendiklerini göreceğiz. Bir olayın bizi hiç etkilemezken, başka bir insanın hayatında ne kadar büyük değişimlere sebep olabileceğini empati yapabileceğimiz bir oyun olacak” sözlerine yer verdi. Festival, Tunca ve Meriç nehirleri ile Söğütlük Kent Ormanı’nda gerçekleştirilen temizlik ile sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 287 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Cem Evi’nde aşure etkinliği Cem Evi’nde aşure etkinliği 16.9.2019
Tܒde nöbet değişimi Tܒde nöbet değişimi 16.9.2019
Türkiye Yunanistan’a fark attı Türkiye Yunanistan’a fark attı 16.9.2019
Fransa’dan Edirne’ye kaynak Fransa’dan Edirne’ye kaynak 16.9.2019
Gırnatalı bağ bozumu Gırnatalı bağ bozumu 16.9.2019
Artist değil amele Artist değil amele 16.9.2019
Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi 13.9.2019
Payitahtların çizeri Payitahtların çizeri 13.9.2019
O tabelalar kaldırıldı mı? O tabelalar kaldırıldı mı? 13.9.2019
Köprü altında define aramışlar Köprü altında define aramışlar 13.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 82
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 256 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu sorular cevaplarını arıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.