Edirne 29°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Saraçlar açık hava okulu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Saraçlar açık hava okulu 3.5.2019 - 10:37:02
Edirne Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 eğitim vizyonu kapsamında, ‘Mutlu Çocuklar, Güçlü Türkiye’ ilkesiyle Edirne Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Şenliği ve Öğrenme Şenliği’ni başlattı. Şenlikler kapsamında Saraçlar Caddesi ve İlhan Koman Parkı’nda toplam 76 adet stant kurulurken; öğrenciler stantlarda gerçekleştirdikleri bilim, kültür, sanat ve spor projelerini katılımcılara tanıttılar. Şenlikte öğrencilerin teorik bilgilerinin yanı sıra yaparak öğrenmelerinin de önemine dikkat çekilirken; Saraçlar Caddesi adeta açık hava okuluna dönüştü.Saraçlar açık hava okulu

Edirne Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 eğitim vizyonu kapsamında, ‘Mutlu Çocuklar, Güçlü Türkiye’ ilkesiyle hayat boyu öğrenmeyi destekleyecek çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyor. 2023 eğitim vizyonu kapsamında Saraçlar Caddesi’nde Edirne Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Şenliği ve Öğrenme Şenliği düzenlendi. Şenliklere Edirne Valisi Ekrem Canalp, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, kamu kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törenin açılış konuşmasını Dr. Önder Arpacı gerçekleştirdi. Arpacı, konuşmasında Edirne eğitim camiasının önemli bir günü yaşadığını belirterek; “Sayın Valimizin himayelerinde, 2-3 Mayıs tarihlerinde, örgün ve yaygın eğitim kurumlarımızın, 2018-2019 eğitim öğretim yılı süresince gerçekleştirdikleri çalışmaların, bilim, kültür, sanat ve spor şenlikleri ve öğrenme şenlikleriyle sunumlarını birlikte gerçekleştireceğiz. Bu şenlikler süresince okullarımızda ve halk eğitim merkezlerimizde eğitim öğretim etkinliklerimizi, kamuoyu ile paylaşarak, bakanlığımızın 2023 eğitim vizyonu çerçevesinde eğitim öğretim kazanımlarını desteklemeyi hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Şenlikler kapsamında Saraçlar Caddesi ve İlhan Koman Parkı’nda 76 standın kurulduğunu açıklayan Arpacı; “41 standımızda okullarımızda gerçekleştirilen ve ödül kazandığımız birçok projemiz öğrencilerimiz tarafından tanıtılacaktır. 30 stantta ise Edirne merkez ve ilçelerindeki halk eğitim merkezlerimizin kursiyerlerinin ürünleri, uygulamalı olarak sergilenerek, öğrenme etkinliği gerçekleştirilecektir. Ayrıca 5 stantta da Çalışma ve İŞKUR İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından bilgilendirme ve etkinlik stantları oluşturulmuştur. Saraçlar Caddesi’nde kurulan sahnede, 2 gün süresince öğrencilerimiz tarafından halk oyunları, dans gösterileri, müzik dinletileri gibi 46 adet sahne sunumu gerçekleştirilecektir” dedi.

Bugün sona erecek

Şenlikler kapsamında çeşitli sergilerin de açılışının gerçekleştirileceğini söyleyen Arpacı; “Bilim, kültür, sanat, spor ve öğrenme şenlikleri süresince kadına yönelik şiddet temalı resim, Selimiye Camii bahçesinde geleneksel Türk-İslam sanatları, Atatürk Anıtı önünde karma resim sergisi ve Osman İnci Müzesi’nde Fırçam Tomurcuk Projesi sergilerinin açılışı yapılacaktır. 3 Mayıs 2019 Cuma günü 20.00’da Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü salonunda öğretmenlerimiz tarafından hazırlanan bahar akşamı müzik ve şiir dinletisiyle bilim, kültür, sanat, spor ve öğrenme şenliklerimiz tamamlanacaktır. İnanıyorum ki bilim, kültür, sanat, spor ve öğrenme şenliklerimiz, geleneksel hale gelecek ve önemli bir misyonu gerçekleştirecektir” sözlerine yer verdi.

“Klasik yaklaşım değişmek zorunda”

Arpacı’nın konuşmasının ardından tören protokolü, sahnede şenlikleri kurdele keserek başlattılar. Kurdele kesiminden önce konuşma yapan Edirne Valisi Ekrem Canalp ise eğitimde dünyada ve Türkiye’de her zaman yeni yaklaşımların ve arayışların söz konusu olduğunu belirterek; “Bizim ülkemizde de sürekli yeni arayışların içerisindeyiz. Bilim ve teknoloji, dünyada da, Türkiye’de de sürekli gelişim ve değişim içerisindedir. Bu gelişim de bazen eğitimden, bazen de teknoloji ve bilimdeki değişim ve gelişim eğitimi de etkiliyor. Bugün Türkiye’de artık yeni bir eğitim paradigması gündemdedir. Eğitimde 2023 vizyonu çerçevesinde artık okullarımızdan, klasik eğitim misyonunun çok daha ötesinde, yeni eğitim yaklaşımları söz konusudur. Bugün burada açılışını yapmış olduğumuz bu etkinlik de esas itibariyle eğitimdeki bu yeni anlayışın, felsefenin, paradigmanın uygulamasıdır. Bununla birlikte öğrencilerimizdeki değişimi hep beraber göreceğiz. Bu atölyeler ve etkinlikler, Edirne’nin öğrencilerinin önümüzdeki yıllarda nasıl bir yaklaşımla eğitim öğretim göreceklerinin en somut göstergesi olacaktır. Bizler biliyoruz ki eğitimdeki klasik yaklaşım artık değişmek zorundadır. Mutlaka teorik eğitim yine anlamlı ve önemlidir ancak bu teorik eğitimin çok daha dışında, yaşayarak, hayatın içerisinde bilerek öğrenmek çok daha kıymetli hale geliyor” dedi.

Okullarda ihtiyaç analizine devam

Edirne’deki okullarda eğitimdeki yeni anlayışı yakalayabilmek amacıyla ihtiyaç analizi gerçekleştirilmeye devam ettiğini açıklayan Canalp; “Hangi okulda, hangi atölyeye bu yeni yaklaşıma uygun olarak ne tür bir ihtiyaç varsa, bu ihtiyaçların hepsini tespit edip, eğitim öğretim yılına başladığımız zaman bu ihtiyaçları gidermiş olarak başlamak istiyoruz. Bu amaca uygun şekilde çalışıyoruz. Yapacağımız etkinliklerle yapmak istediğimiz şey,  Edirne’nin gençlerinin ve çocuklarının geleceğe çok güçlü ve iyi bir şekilde hazırlanmalarını sağlamaktır” ifadelerine yer verdi. Canalp’in konuşmasının ardından şenlikler başlatıldı. Kurdele kesiminin ardından Saraçlar Caddesi’ndeki stantları gezen tören protokolü, projeler ve el emeği ürünlerle ilgili bilgiler aldılar. Şenlikte ayrıca halk oyunları gösterileri sunuldu. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 209 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Bilimin Edirne laboratuvarı Bilimin Edirne laboratuvarı 25.6.2019
Kırkpınar programı belli oldu Kırkpınar programı belli oldu 25.6.2019
Gürkan’ın erken seçim dileği Gürkan’ın erken seçim dileği 25.6.2019
Savcı, 4 sanığa ceza istedi Savcı, 4 sanığa ceza istedi 25.6.2019
Gürkan’dan soruşturma cevabı Gürkan’dan soruşturma cevabı 25.6.2019
Tܒden şoför şiddetine kınama Tܒden şoför şiddetine kınama 25.6.2019
Kıskançlık cinayetinde karar Kıskançlık cinayetinde karar 25.6.2019
Fidanlara çocuk ismi Fidanlara çocuk ismi 24.6.2019
Cem’in kadınları kahvaltıda buluştu Cem’in kadınları kahvaltıda buluştu 24.6.2019
Ayçiçeğinde kara tablo Ayçiçeğinde kara tablo 24.6.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 95
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 239 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Basın bu olayı neden yazmadı?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Sorumluluk nedir? Ne kadar sorumluluk sahibiy..
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.