Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Romanlara örnek kent; Edirne - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Romanlara örnek kent; Edirne 1.5.2019 - 10:51:11
Edirne Valiliği’nin himayesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Roman Çalıştayında 2017-2019 yılları arasında Edirne’de Romanlara yönelik gerçekleştirilen çalışmalar açıklandı. Çalıştayda, Roman Strateji Eylem Planı kapsamında Edirne’de de yerel strateji eylem planı hazırlanacağı belirtilirken; toplantıda konuşma yapan Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne’nin, Türkiye’ye örnek olması gerektiğini söyledi. Toplantıda Romanlara 3 yılda 100 milyon TL’lik sosyal yardım ve ekonomik destek ile evde bakım ödeneği ödendiği açıklandı.Romanlara örnek kent; Edirne

Edirne Valiliği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Vali Yardımcısı Dr. Yusuf Güler, ilçe kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Alpaslan Doğan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı ve Roman sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla İl Roman Çalıştayını gerçekleştirdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Huzurevi’nin toplantı salonunda gerçekleştirilen çalıştay, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Çalıştayın açılış konuşmasını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş yaptı. Özbaş, konuşmasında Romanların daha insanca yaşam koşullarına kavuşması, fırsat eşitliğinin sağlanması, istihdam edilebilirliklerinin arttırılması, eğitim seviyelerinin yükseltilmesi, yaşam alanlarının iyileştirilmesi, temel sağlık hizmetlerine ulaşımın kolaylaştırılması, sosyal entegrasyonun kolaylaştırılması ve refahın arttırılması amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Roman açılımı sonrası, Roman Strateji Eylem Planı’nın, 30 Nisan 2016 tarihinde 29689 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğin hatırlattı.

25 milyon TL’lik sosyal yardım

Özbaş, Roman Strateji Eylem Planı doğrultusunda Edirne’deki ilgili tarafların bir araya getirilerek, Edirne yerel eylem planının oluşturulması için çalıştayın düzenlendiğini açıklayarak; Edirne il ve ilçeler genelinde Kaymakamlıklar ve Sosyal Yardımlaşma Vakıfları tarafından yapılan çalışmalar hakkında sunum gerçekleştirdi. Özbaş, sunumunda sosyal yardım ve ekonomik destek ile evde bakım ödeneklerini açıkladı. Edirne’de dezavantajlı çocukların eğitim hayatının ekonomik yoksunluklar nedeniyle sonlanmaması ve aile bütünlüğünün bozulmaması amacıyla 2017-2019 yılları arasında toplam 25 milyon 189 bin 263,89 TL’lik sosyal yardım ve ekonomik destek sağlandığını belirten Özbaş; “2019 yılı içerisinde de ihtiyaç sahiplerine düzenli olarak ödemeler yapılmaya devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

3 yılda 100 milyon TL ödendi

Edirne’de dezavantajlı mahallelerde yaşayan ve ekonomik sıkıntısı bulunan ailelere gerekli koşullarının sağlanması şartıyla evde bakım ödemesi yapıldığını açıklayan Özbaş; “2017, 2018 ve 2019 yıllarında toplam 64 milyon 254 bin 556,04 TL evde bakım ödeneği sağlanmış olup, 2019 yılı içerisinde de ihtiyaç sahiplerine düzenli olarak ödemeler yapılmaya devam etmektedir. Son 3 yılda ödediğimiz para, yaklaşık 100 milyon TL’ye yakındır” dedi.

“Daha çok çalışmalıyız”

Romanlara yönelik sürdürülen hizmetler kapsamında il genelinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Özbaş; “Elimizden geldiği kadar çalışıyoruz ama maalesef eğitim, istihdam, konut, çocuk suçluluğu, kadına yönelik şiddet, sağlık, küçük yaş evlilikler, suç oranlarının azaltılması konusunda daha çok çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Bugün bu projede tüm taraflar olarak buradayız. Ulusal bazda hazırlanan stratejik eylem planında biz ilimiz için yerel bazda, somut, gözle görülür bir eylem planı oluşturmak adına burada toplandık” sözlerine yer verdi.

“Edirne, Türkiye’ye örnek olmak zorunda”

Özbaş’ın sunumunun ardından çalıştayda bir konuşma da Edirne Valisi Ekrem Canalp yaptı. Canalp, konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, bugüne kadar Romanlara yönelik pek çok çalışma yaptığını söyleyerek; “Türkiye genelinde Roman nüfusunun olduğu her vilayette belli çalışmalar yapıldı. Ancak Türkiye'de Romanların en yoğun bulunduğu illerin başında Edirne geldiği için Romanlara yönelik yapacağımız çalışmalarda da Edirne, Türkiye’ye örnek olmak zorunda. Bizim de daha önce yapmış olduğumuz belli çalışmalar var, yakın zamanda yapılan bu çalışmaları derleyip, toparlayıp kendimiz yeni bir eylem planı hazırlayalım istedik. Ama bu eylem planını yaparken de mutlaka bütün tarafların bir araya gelerek beraber şekillendirmesi hepsinden daha anlamlı ve kıymetli olacağı için de bugün buradaki hazirunu bir araya getirdik. Bu çalıştaydan elde edeceğimiz sonuçlar, her bir masanın yapacağı analizler ve bunların çalışma takvimi, daha sonra Edirne'de romanlara yönelik yapacağımız bütün çalışmalar için hem bir yön gösterici olacak, hem de nelerin yapılacağına ilişkin temel belirleyici olacak. Dolayısıyla bugün yapacağımız çalışmadan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” dedi. Canalp’in konuşmasının ardından çalıştaya ara verilirken; aranın ardından çalıştay, basına kapalı olarak devam etti. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 292 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
MHP Edirne’de yeni yönetim MHP Edirne’de yeni yönetim 21.9.2019
Vali Özdemir unutmadı Vali Özdemir unutmadı 21.9.2019
40 yıllık dayanışma 40 yıllık dayanışma 21.9.2019
Gürkan’dan ‘Oldtown’ açıklaması Gürkan’dan ‘Oldtown’ açıklaması 21.9.2019
Çamur kokusuymuş Çamur kokusuymuş 21.9.2019
SGK borcuna arsa teminatı SGK borcuna arsa teminatı 21.9.2019
Erdoğan’a İpsala pirinci Erdoğan’a İpsala pirinci 20.9.2019
Türkiye, Rumelisiz düşünülemez Türkiye, Rumelisiz düşünülemez 20.9.2019
Sergi açtılar, şed kuşandılar Sergi açtılar, şed kuşandılar 20.9.2019
Şans Topu talihlisinin formülü Şans Topu talihlisinin formülü 20.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 83
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 257 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Babacan ve Davutoğlu Edirne’de ne yapar?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.