Edirne 5°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Vizyon çok, içi yok - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Vizyon çok, içi yok 30.4.2019 - 11:13:35
Trakya Üniversitesi Rektörlüğü, Trakya Üniversitesi Kalite ve Strateji Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Trakya Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu işbirliğinde Üniversitelerde Kalite ve Strateji Ekseninde Planlama konferansında açıklamalarda bulunan Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Türkiye’deki üniversitelerin vizyon ve misyon çalışmalarının dünya çapında olduğunu söyledi. Elmas, üniversitelerin bu çalışmaları uygulamadığına dikkat çekerek; “Bir değerlendirici geldiğinde daha çok onları konuşuyorlar. Ama içi nasıl? İçi yok” dedi.Vizyon çok, içi yok

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü, Trakya Üniversitesi Kalite ve Strateji Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Trakya Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu işbirliğinde Üniversitelerde Kalite ve Strateji Ekseninde Planlama konferansı düzenlendi. Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen konferansa Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Fenerbahçe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Rıza Büyükuslu, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Trakya Üniversitesi Kalite ve Strateji Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mahmut Güler, akademisyenler ve öğrenciler katıldılar.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan konferansta, Trakya Üniversitesi’nin tanıtım filminin gösterimi de gerçekleştirildi. Konferansın açılış konuşmasını Prof. Dr. Mahmut Güler yaptı. Güler, konuşmasında 21’inci yüzyılda kalite, strateji, planlama ve kamusal hizmetin önemini koruyarak devam edeceğini belirterek; “Bu kapsamda yöresel düzeyde son 20 yıldan beri birtakım düzenlemeler yapılmaktadır. Planlama kavramına çok yabancı değiliz. Dünya genelinde ilk modern planlama örgütleri, 1917’den sonra Sovyetler Birliği’nde başlamıştır. Dünya ekonomik bunalımından sonra ise 1945’li yıllardan sonra Batılı kapitalist ülkeler de plana bağlı kalarak kalkınma anlayışına geçmiş ve bu bağlamda ülkemizde de benzer planlamalar yapılmıştır” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin planlama deneyiminin 1923’te Cumhuriyet’in ilanı öncesi ve sonrasında yaşandığını açıklayan Güler; “Örneğin; İzmir İktisat Kongresi’de yaşanmıştır. Plana bağlı kalma, bir kalkınma anlamı taşır. Biz, 1945 yılı sonrası gelişmelerini, 1961 yasası yürürlüğe girdikten sonra hayata soktuk. Bunun için Devlet Planlama Teşkilatı’nı kurduk. 61 Anayasası’nın sosyal ve ekonomik hükümler başlığı altında bir planlama anlayışına geçişimiz söz konusu oldu ve bu bağlamda da ilk 5 yıllık kalkınma planımızı yürürlüğe soktuk. Bu 5 yıllık kalkınma planına dayalı planlamamız hâlâ devam ediyor. Şu anda da 11’inci planın içinde bulunuyoruz” dedi.

“İlk stratejik planımız 2006’da”

1980’li yıllardan sonra dünyanın refah devleti anlayışından, yeni bir liberal anlayışa geçtiğini söyleyen Güler; “Sadece 5 yılda bir yapılan planlamaların yeterli olmadığı görüldü. Bu yüzden de daha başka planlar da hayatımıza girdi. Pek çok plan yapar hale geldik ve sektörel düzeye kadar inen stratejik planlar da pek çok planın bir parçası oldu. Çok sayıda planın birbiriyle uyum içerisinde olması gerekir. Üniversitemiz de ilk stratejik planını 2006 yılında yaparak yürürlüğe soktu. Genel olarak nerede olduğumuzdan başlayarak, nerede olmak istediğimize kadar 5-6 sorudan oluşan ve soruların genel olarak cevaplarını aldığımız bir planlama var. Bu planmaya tümden baktığımızda hedef, kaliteye ulaşmaktır. 2006 yılında başlayan serüvenimiz, 3’üncüsünü hazırladığımız ve senatomuz tarafından yürürlüğe giren strateji planlama sürecinin içerisindeyiz” sözlerine yer verdi.

“Hedefimiz, Balkanları ve bölgeyi geliştirmek”

Güler’in konuşmasının ardından konferansta bir konuşma da Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu yaptı. Tabakoğlu, konuşmasında Trakya Üniversitesi’nin, Balkanları ve bölgeyi geliştirmeyi hedef almış bir üniversite olduğunu söyleyerek; “Sayısal üstünlüklerin yavaş yavaş nitelik anlamına dönüştüğü bugünlerde, var olan niteliği ve kaliteyi nasıl artıracağımızı, hem var olan serüvenimizi açıklamak, hem bu konuda Türkiye’nin en otorite isimlerinin tecrübelerini paylaşmak için konferansı düzenleyen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Radikal değişim zamanıdır”

Tabakoğlu’nun konuşmasının ardından konferansta bir konuşma da Prof. Dr. Muzaffer Elmas yaptı. Elmas, konuşmasında Yükseköğretim Kalite Kurulu’nun, üniversitelerin amaçladığı mezunu yetiştirebildiğine, yetiştirdiği mezunların karşılığına, öğrenci yetiştirecek atmosferine ve öğrenci yetiştirecek öğretim elemanlarına dikkat ettiğini belirterek; “Bunlar için bir yol haritası belirleniyor. Üniversitelerde radikal değişim ve dönüşümlerin olma zamanıdır. Dünya bunu hızla yapmaya çalışıyor. Bizim ülkemizde de var. Üniversiteleri karmaşık hale getiren bu dönüşümü tetikleyen ana unsur da bilişim ve teknolojideki gelişmelerdir” ifadelerine yer verdi.

“Dersleri 3’e böleceğiz”

Öğrencilerin, mesleki bilgiler dışında, kendilerini dünyada ayakta tutabilecek beceri ve bilgilere sahip olması gerektiğini söyleyen Elmas; “Dünyadaki üniversiteler bunu yapıyor. Türkiye’deki vakıf üniversiteleri ile bazı devlet üniversiteleri de yapmaya başladılar. Bu artık yapılmak zorundadır. Artık dersleri; temel alan dersleri, küresel beceri kazandıran dersler ve bireysel, bireyi yetkin yapacak dersler olarak dersleri 3’e böleceğiz. Asıl değişiklik dediğimiz budur” dedi.

“Dünya çapında çalışmalarımız var”

Üniversitelerin kendi vizyon ve misyonunu, stratejik hedeflerini, politikalarını, performans göstergelerini hazırladıklarını belirten Elmas; “Stratejik plan, genellikle bu aşamalarda belirlenir. Türkiye’deki vizyon ve misyon çalışmalarımız dünya çapındadır. Her üniversiteye baktığınızda bugün MIT, Harvard’a benzerdir. Politikalarımız da hemen hemen öyledir. Ama biz bunu uygulamıyoruz. Üniversite çapında belirlediğimiz misyonu işletme veya coğrafya bölümündeki öğrencinin veya hocanın haberi yok. Üniversitelerimizin vizyonu, misyonu ve politikaları çok güzel. O yüzden bunu uygulamıyorlar. Ama bir değerlendirici geldiğinde daha çok onları konuşuyorlar. Ama içi nasıl? İçi yok” sözlerine yer verdi.

3 oturum gerçekleşti

Elmas’ın konuşmasının ardından konferans, kalite ve strateji ekseninde üniversite deneyimleri konulu birinci oturum ile devam etti. Başkanlığını Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ın yaptığı oturumda Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Fenerbahçe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Rıza Büyükuslu, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin ve Medipol Üniversitesi’nden Prof. Dr. Recep Öztürk kalite ve strateji ekseninde üniversite deneyimleri konusunda sunumlarını gerçekleştirdiler. Konferans, üniversitelerde planlama süreci ve yükseköğretimde kalite süreci konularında oturumların gerçekleştirilmesi ile sona erdi. 

 

 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 390 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Akşener bu açıklamaya ne diyecek? Akşener bu açıklamaya ne diyecek? 24.2.2020
4’üncü kez Suiçmez 4’üncü kez Suiçmez 24.2.2020
Şehitleri buluşturan proje Şehitleri buluşturan proje 24.2.2020
Kışlıklar elde kaldı Kışlıklar elde kaldı 24.2.2020
Temiz galibiyet Temiz galibiyet 24.2.2020
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.