Edirne 32°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Dostluk Maratonu’na sabote iddiası - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Dostluk Maratonu’na sabote iddiası 29.4.2019 - 09:48:39
TUYUB tarafından 5’incisi düzenlenen Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu, tartışmalarla sona erdi. 10 kilometre ve 21 kilometre kategorilerinin dönüş noktalarını karıştıran bazı atletler, yarı maratonun sonunda isyan ederken; TUYUB Yönetim Kurulu Başkanı Önder Akdağ, atletlerin yarışı sabote etmeye çalıştığını iddia etti. Yarı maratonun sonucunda atletlere ödülleri takdim edilirken; 10 kilometre kategorisinde yanlış dönüş yeri olan Pazarkule Sınır Kapısı’ndan dönerek yarı maratonu tamamlayan Elif Tozlu Mert’in 10 kilometre kategorisi genel kadınlarda birincilik kupasını kaldırması tartışmaları devam ettirdi.Dostluk Maratonu’na sabote iddiası

Türk Yunan Bulgar Dostluk Derneği (TUYUB) tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu gerçekleştirildi. Selimiye Camii önünden başlayan yarı maratonda özel çocuklar, 10 kilometre, 21 kilometre ve 6-12 yaş grubu çocuklar kategorilerinde sporcular yarıştılar. 750 atletin ter döktüğü yarı maratonda, özel çocuklar kategorisinde 200, 6-12 yaş grubu çocuklar kategorisinde ise 500 çocuk katıldı.

Yarı maratonun başlangıcı, özel çocuklar kategorisinde gerçekleştirildi. İstanbul ve Edirne’den yarı maratona katılan özel çocuklar kategorisi öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan TUYUB Yönetim Kurulu Başkanı Önder Akdağ, Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nun coşkuyla başladığını belirterek; “Bizim en büyük coşkumuz, özel çocuklarımızla bu maratonun başlangıcını veriyor olmaktır. Mini parkurda koşacaklar ve onların coşkusuna biz de ortak olacağız. Bu yıl toplam 750 atlet katılıyor. 500 çocuk, 200 de özel kategori çocuğumuz var. Bulgaristan, Yunanistan, Tayvan, Güney Afrika, Nijerya başta olmak üzere dünyanın birçok yerinden sporcular katıldılar. Renkli bir organizasyon oluyor. Türkiye’de alanlarında uzman koşu grupları bugün konuğumuz oldular. Organizasyonu başarıyla tamamlayarak, Edirne’mize yakışan bir organizasyonu noktalayacağız” ifadelerine yer verdi. Özel çocuklar kategorisine katılan Eda Göven ise yarı maratona İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinden katıldığını söyleyerek; “Koşu sporlarını çok seviyorum. Bu nedenle Yarı Maraton’a koşmaya geldim” dedi. Açıklamaların ardından özel çocuklar koşusu başlatıldı. Özel çocuklar, Edirne Belediyesi ile Eski Cami arasındaki kavşaktan geri dönerek koşuyu Selimiye Camii önünde tamamladılar.

Özel çocuklar kategorisinin gerçekleştirilmesinin ardından yarı maratonda 10 kilometre ve 21 kilometre koşuları düzenlendi. Koşular öncesi yarı maratona Şanlıurfa’dan katılan atletler renkli görüntüler oluştururken; katılımcıların dikkatini çektiler. Yarı maratona Şanlıurfaspor formasıyla katılan Necmi Nerede, Türkiye’nin her kentinde düzenlenen yarışmalara Şanlıurfa sporcuları olarak katıldıklarını belirterek; “Bu yıl da Edirne’ye gelmek istedik. Maratonun yanı sıra boks, karate ve bisiklet sporları da yapıyoruz. Etkinlik çok güzel. Göbeklitepe koşularımız olduğu zaman da tüm Edirnelileri bekleriz. Tüm katılımcılara başarılar dileriz” sözlerine yer verdi. Şanlıurfa ekibinde boks eldivenleri ve Ahmet Kaya tişörtü ile dikkat çeken sporcu Mehmet Polat ise yarı maratona boks sporuna dikkat çekmek için katıldığını açıklayarak; “ Tabiki herkesin sadece boks ile değil, sporla uğraşmasını istiyoruz. Şanlıurfa’da boks antrenörlüğü yapıyorum. Boks sporunu daha çok insanın yapmasını istediğim için koşulara katılıyorum” dedi. Şanlıurfa’nın milli sporcusu olduğunu açıklayan 70 yaşındaki Muharrem Karaçizmeli ise spor yaparak hayatta kaldığını açıklayarak; “Harran Üniversitesi’ndeki doktorlar, Kronik Hepatit C hastalığımdan dolayı bana 3 aylık ömrüm kaldığını söylemişlerdi. Daha sonra Gazi Üniversitesi’nde muayene oldum ve hiçbir hastalığım olmadığını, kırmızı et yemeden koşmaya devam edebileceğimi söylediler. O günden bu yana 15 senedir spora koşarak devam ediyorum. Koşarak hayatta kaldım” ifadelerine yer verdi.

Tek isyan etti

Açıklamaların ardından yarı maratonun 10 kilometre ve 21 kilometre kategorileri aynı anda başlatıldı. 10 kilometre kategorisine katılan sporcular Karaağaç Mahallesi, Lozan Caddesi üzerinden geri dönüş yaparken; 21 kilometre kategorisinde koşan atlerler ise Pazarkule Sınır Kapısı’ndan dönüş yaparak Selimiye Camii’ne koştular. 10 kilometre kategorisinde maratona katılan sporculardan Hasan Tek, Lozan Caddesi üzerindeki geri dönüş noktasını fark edemeyerek Pazarkule Sınır Kapısı’na gelmesi sonucunda yarı maratonda diskalifiye oldu. Tek, diskalifiye olmasına isyan ederek, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Vodafone İstanbul Maratonu, Gelibolu Maratonu gibi birçok maratona katıldığını belirten Tek; “Ama bu yarışta dönüş için hiçbir yönlendirme görmedim. Yazıklar olsun. Şu anda yarışı bırakırsam diskalifiye oluyorum. Normalde 10 bin metrenin burada bitmesi lazım. Benim kronometreme göre 10 bin bitti ve ben birinci bitirdim. Ama güzergâhı göstermediler. 5 bin dönüşünde halı olması lazımdı ama yok. Yaruşı bırakıyorum. Akıttığım tere yazık. Bir de ben, Edirne’nin sporcusuyum. 5 senedir böyle kötü bir organizasyon görmedim. Antrenmanlara sabahımı, akşamımı verdim. Normalde 10 kilometrenin burada bitmesi lazım. Beni nereden döndüreceksin? 21 kilometre mi koşturacaksın? Organizatörle görüşmek istiyorum. 5 bin dönüşüne bir görevli koyulmaz mı? 13-14 yaşındaki çocukları görevli diye koymuşlar. Çocuklar kaç senedir sporun içindeler? Böyle kötü bir maraton görmedim. Bu maratonun hiç mi toplantısı olmadı? Burada okul yarışı mı yapılıyor?” dedi.

Mert ve Yılmazel’den tepki

Yarışmanın tamamlanmasının ardından Tek’in yaşadığı diskalifiye sorununun 10 kilometre kategorisine katılan bazı sporcularda da yaşandığı dikkat çekti. Yarı maratonun sonunda gözyaşlarına hakim olamayan sporculardan Elif Tozlu Mert, Pazarkule Sınır Kapısı’na kadar koşarak geri döndüğünü söyleyerek; “Neredeyse 15’inci kilometreydi ve kimse yoktu. Ben 10 kilometre koşuyordum. Arkamda da kimse yoktu. Ben milli sporcuyum. Yalan söyleyecek değilim ama bana, ‘Yalan söylüyorsun’ diyorlar. Aynı sorunu yaşayan tek ben değilim, 6-7 sporcu daha var” sözlerine yer verdi. Sporculardan Zekeriya Yılmazel ise 10 kilometre kategorisi geri dönüş noktasında hakem bulunmadığını iddia ederek; “Sonradan geldiler. Elif Tozlu Mert, milli takım seçme derecesi için koşuyor. Pazarkule’ye gittik ve geri döndük. Yazıktır. Elif Tozlu Mert buradan milli takım kampına gidecek. Ayıptır, günahtır. 5 bin metre dönüşüne sandalye koymuşlar. Masterler Balkan Şampiyonuyum, 35 yıldır koşuyorum, ilk defa böyle bir rezalet görüyorum.  Böyle bir şey olmaz. 10 bin metrede birincilik için koşan sporcu, Pazarkule’den döndü” dedi.

“Sabote etmeye çalışıyorlar”

Atletlerin tepkileri üzerine basın mensuplarına açıklamalarda bulunan TUYUB Yönetim Kurulu Başkanı Önder Akdağ ise 10 kilometre kategorisi geri dönüş noktasında hakem bulunduğunu söyleyerek; “Dönenler nasıl döndü? 4 tane hakem var.  Oraya saat 07.00’da hakem kondu. Benim görevlilerim her noktada var. Bu organizasyonu sabote ediyorsunuz. Bu çok yanlış bir şeydir. Varsa dereceniz göreceksiniz, yoksa göremeyeceksiniz. Burada her şey kayıtlı. Parkur üzerinde resmi hakemler var. Dönüş noktalarının hepsi belli. Bazı arkadaşlarımız kasıtlı olarak bunu sabote etmeye çalışıyor ama 10 kilometre dönüşlerinde su istasyonu, polis ekipleri ve hakemler var. Telefonla iletişim kurmuşuz. Noktada olup olmadıklarını sormuşuz. Arkadaşların söyledikleri biraz havada kalıyor. Oradaki hakemi dikkate almadan geçtiyse, dikkatsizliği sonucudur. Bu diskalifiye olması demektir. Diskalifiye olmamak için kendilerini çamura atıyorlar” ifadelerine yer verdi.

Birincilik Elif Tozlu Mert’in

Yarı maratonun tamamlanmasının ardından ödül töreni, Selimiye Camii ile Edirne Belediye Başkanlığı binası arasındaki otoparkta kurulan platformda gerçekleşti. Ödül törenine Edirne Valisi Ekrem Canalp, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir katıldılar. Yarı maratonun sonucunda 21 kilometre kategorisi genel erkeklerde birinci Şaban Mustafa, ikinci Recep Tekin ve üçüncü Erkan Bacak olarak açıklandı. 21 kilometre kategorisi genel kadınlarda ise birinci Duygu Turgut Doyan, ikinci Kumsal Pınargözü ve üçüncü Hülya Tanrıyaşükür olmayı başardılar. Yarı maratonun 10 kilometre kategorisi genel erkeklerde birinci Umut Işık, ikinci Serkan Turhan ve üçüncü Yasin Avcı; 10 kilometre kategorisi genel kadınlarda birinci Halime Çakmak, ikinci Zuhal Kaya ve üçüncü Petek Balaban olarak açıklandı. Ödül töreni sırasında 10 kilometre kategorisi genel kadınlar birinciliğinde ise Halime Çakmak’ın yerine birincilik kürsüsüne Pazarkule Sınır Kapısı’na koşarak diskalifiye olması beklenen Elif Tozlu Mert’in çıkması dikkat çekti. Mert, birincilik kupasını kaldırırken; bazı sporcular ise TUYUB Yönetim Kurulu Başkanı Önder Akdağ’a itirazlarda bulundular. Tartışmalarla geçen ödül töreninin ardından Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu sona erdi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1163 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın 7.7.2020
Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı 7.7.2020
Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi 7.7.2020
Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı 7.7.2020
Kadınlar kaygılı Kadınlar kaygılı 6.7.2020
İtiraz edenin faturası incelenecek İtiraz edenin faturası incelenecek 6.7.2020
Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı Elektrik faiz kampanyasında süre uzadı 6.7.2020
ETSO’da organik tarım eğitimi ETSO’da organik tarım eğitimi 6.7.2020
İba’dan Özel İdare’ye ziyaret İba’dan Özel İdare’ye ziyaret 6.7.2020
Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi Avukatlar yürüyerek tepki gösterdi 6.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.