Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Eğitim çınarı 162 yaşında - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Eğitim çınarı 162 yaşında 24.4.2019 - 10:27:47
Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından olan Edirne Lisesi’nin 162’nci kuruluş yıldönümünde, mezunlar geleneksel pilav gününde bir araya geldi. Pilav günü etkinliğine Edirne Valisi Ekrem Canalp ve İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı da katıldı.Eğitim çınarı 162 yaşında

Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından olan Edirne Lisesi’nde geleneksel pilav günü etkinlikleri gerçekleştirildi. Liseden mezun olan çok sayıda mezunun katıldığı etkinlikler okulun bahçesinde öğrencilerin halk oyunları gösterisiyle başladı. Halk oyunları oynayan öğrencilere, mezunlar da eşlik etti. Bahçedeki halk oyunları gösterisinin ardından okulun konferans salonuna geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan pilav günü etkinlikleri kapsamındaki törende Edirne Lisesi Okul Müdürü Mehmet Kıyıcı yaptığı konuşmada; Edirne Lisesi’nin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararıyla ‘Proje Okullar’ kapsamına alındığı müjdesini vererek şunları ifade etti. “162 yıl önce eğitim ve öğretim hayatına başlayan, zaman ilerledikçe daha sağlam kökler üzerine inşa edilen Edirne Lisesi’nin kuruluş yıldönümünü kutluyor, bir kez daha aranızda olmaktan gurur duyuyorum. Okulumuz Edirne ve Türkiye tarihinde önemli yerleri olan, binlerce sanatçı, bilim adamı, devlet adamı yetiştirmiştir ve halen ülkesine, vatanına bağlı çalışan, doğru, dürüst, bilinçli bireyler yetiştirmektedir. Okulumuzun önüne çıkan her fırsatını değerlendirme çabası içerisindeyiz. Milli Eğitim Müdürümüzün katkılarıyla, tarihi okulların proje lisesi kapsamına alınması için müracaatımızı yaptık, Milli Eğitim Bakanlığı okulumuzun proje lisesi olmasını kabul etti. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Konserle açılacak

Edirne Lisesi Müdürü Mehmet Kıyıcı’nın konuşmasından sonra söz alan Edirne Lisesi Eğitim Vakfı (ELEV) ve Edirne Lisesinden Yetişenler Derneği (ELYD) Genel Başkanı Atıl Erman, 15 yıllık bir çalışmadan sonra lisenin yanında bulunan binaları Edirne Lisesi’ne kazandırdıklarını, bu yeni binaların açılışını önümüzdeki yıl yapmayı planladıklarını söyledi. Bu binaların açılışında önümüzdeki günlerde oluşturulacak olan ‘Edirne Lisesi Senfoni Orkestrası’nın mini bir konser vereceğini belirtti. Erman; “Biz Edirne Liseliler için 23 Nisan çok değişik anlamlar, mutluluklar ifade etmektedir. Öncelikle Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olması sebebiyle bizleri çocukluk günlerimize götürür ve o günlerde duyduğumuz heyecanı yeniden yaşarız. 23 Nisan demek bizim için pilav günü demektir. Yıllar sonra tarihi okulumuzda eski arkadaşlarla buluşmak ve kucaklaşmak demektir. Bu yıl bu heyecanlara ilave olarak tarihi Edirne Lisemizin, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınavla girilen ‘Proje Lisesi’ statüsüne alınması ve resmen ilan edilmesi oldu. Bu nedenle çok mutluyuz. Camiamıza Edirne’mize ve ülkemize hayırlı olsun. İnşallah önümüzdeki günlerde kampüs gelişim projemizin de tamamlanmasıyla okulumuz bambaşka bir boyut kazanacak. Son beş yıllık çalışmalarımız neticesinde ölçme ve değerlendirme merkezimizi de hizmete açtık. Diğer bir yandan da 20 bin kitap kapasiteli çağdaş Edirne Lisesi Kütüphanesini de, başlattığımız kitap bağışı kampanyasıyla hizmete sunacağız. Şu anda okulumuz kütüphanesinde 5 bin kitap var. Bunun yeterli olmadığını görerek yeni binalardan bir katı kütüphane olarak tahsis ettik. Bir kitap kampanyası başlattık 8 bin kitap topladık. Hedef 20 bin kitap. Bir başka çalışmamız da önümüzdeki ders yılından itibaren okulumuzda bir senfoni orkestrası kurulması için çalışmalara başladık. Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu’nun da desteklerini alarak, Trakya Üniversitesi Konservatuvarı yönetimiyle görüşmeler yaptık ve işbirliği yaptık. Gerekli enstrümanları vakıf olarak biz temin ediyoruz. Önümüzdeki hafta enstrümanlar buraya gelecek ve çocuklarımız yaz aylarında Trakya Üniversitesi’nden hocalarından aldıkları destekle bu enstrümanları kullanacaklar ve yeni binamızın açılışında mini bir konser verecekler” dedi.

Konuşmaların ardından 40 yılı dolduran mezunlara plaketler verildi ve ders zili çalarak mezunlar hep birlikte konferans salonundan çıkarak pilav yemeye gittiler.

Vali Canalp da katıldı

Edirne Lisesi pilav gününe Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı ile birlikte katılan Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Lisesi mezunu olan ve aynı okulda uzun yıllar coğrafya öğretmenliği yapan 95 yaşındaki Ragehan Köyatası ile bir süre sohbet etti. Vali Canalp, geleneksel pilav gününde mezunlarla birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek şunları ifade etti: “Edirne Lisesi, Edirne’nin canlı bir tarihi gibi. 95 yaşındaki eski bir öğretmenimiz buradan mezun olmuş ve öğretmenlik yapmış, gelip burada onunla sohbet ediyoruz. Çok farklı nesiller bu liseden mezun olmuş. Onlarla beraber aynı zamanda Edirne’nin tarihini de yaşıyorsunuz. Bizim köklü bir lisemiz burası. Buradan mezun olan insanlar Türkiye’nin hayatında, ekonomik hayatında, sosyal hayatında, kültürel hayatında rol oynayan insanlar. Bu köklü lisenin geleneksel pilav gününde ben de mezunlarıyla birlikte bulunmaktan mutluluk duyuyorum.”

40’ıncı Yıl Plaketi

Edirne Lisesi’ni 1979 yılında bitiren çok sayıda mezun dün kutlanan pilav gününde 40’ıncı Yıl Mezuniyet Plaketi aldı. Hem plaket anlar ve hem de diğer mezunlar birlikte oldukları anları çektikleri fotoğraflarla ölümsüzleştirdiler. Kaynak: Şener ŞENTÜRK 142 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
100’üncü yılın coşku gecesi 100’üncü yılın coşku gecesi 21.5.2019
İsim Bayramı kutlandı İsim Bayramı kutlandı 21.5.2019
Başpehlivan Tansel Umut Başpehlivan Tansel Umut 21.5.2019
Gül tarımı için start verildi Gül tarımı için start verildi 21.5.2019
Engelliler için çok ayaklı proje Engelliler için çok ayaklı proje 21.5.2019
İşadamına FETÖ davası İşadamına FETÖ davası 21.5.2019
Bravo Muhammet Yaser! Bravo Muhammet Yaser! 21.5.2019
Sanat Okulu 142 yaşında Sanat Okulu 142 yaşında 20.5.2019
19 Mayıs’a Balkan buluşması 19 Mayıs’a Balkan buluşması 20.5.2019
Gürkan’dan çift tören tepkisi Gürkan’dan çift tören tepkisi 20.5.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 93
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 237 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tekel bitiyor galiba
Murat Savaş

Recep Duymaz
Yoksulun Yanında Olan Kurum: Vakıf
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Değişim
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.