Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Balkan kardeşliğinin bayramı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Balkan kardeşliğinin bayramı 24.4.2019 - 10:08:18
Edirne Valiliği tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında bu yıl 10’uncusu düzenlenen Balkan Çocuk Şenliği programına 6 ülke ve Edirne’nin dışında 2 şehirden katılan çocuklar, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği bayramı doyasıya kutladılar. Programda konuşma yapan Edirne Valisi Ekrem Canalp, Balkan coğrafyasının gelecekteki kardeşliğinin en güzel teminatının, çocukların kuracağı diyalog ve kardeşlik ilişkileri olacağını söyledi.Balkan kardeşliğinin bayramı

Edirne Valisi Ekrem Canalp, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlenen 10’uncu Balkan Çocuk Şenliği programına Balkan ülkelerinden ve Edirne çevresindeki illerden katılan öğrencilerle bir araya geldi. Edirne Valiliği toplantı salonunda düzenlenen programa Bosna Hersek, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Sırbistan, Moldova, Kırklareli ve Çanakkale’den öğrenciler ve öğretmenler katıldılar.

Programda konuşma yapan Vali Canalp, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın, uluslararası nitelikte bir bayram olduğunu belirterek; “Devletimizin kurucusu, büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu bayramı, dünyadaki bütün çocuklara hediye olarak ilan etmiştir. Biz de her 23 Nisan’da bu bayramı hem ulusal etkinliklerle, hem de uluslararası etkinliklerle kutluyoruz. Balkan coğrafyasında yer alan sizler de bu bayramımıza iştirak ettiniz. Bizlerin sevincimizi, neşemizi paylaştınız. Bu paylaşmanızdan dolayı da bizlerle bu günümüzde beraber olduğunuz için de hepinize şükranlarımı arz ediyorum. Hepiniz hoş geldiniz” ifadelerine yer verdi.

Yurt içi ve yurt dışından katılan öğrencilerle birlikte Edirne’de çeşitli etkinlikler düzenleneceğini açıklayan Canalp; “Kortejimizi, Valilik binasın önünden başlatacağız. Saraçlar Caddesi’nde belirli etkinlikleri beraber gerçekleştireceğiz. Buradaki birlikteliğimiz, aynı zamanda Balkan coğrafyasındaki milletlerin de kardeşliğini vurgulamak anlamında çok güzel olacak. Çünkü biz, bu coğrafyada yer alan bütün milletlerle, geçmişte olduğu gibi bugün de kardeşane ilişkiler içerisinde geleceği inşa etmek istiyoruz. İnşa edeceğimiz gelecek için de en güzel, en somut göstergesi de bu geleceği, çocukların beraber inşa ediyor olmalarıdır. Çocukların inşa edeceği gelecek, en sağlam gelecektir. Sizlerin kendi aranızda kuracağınız diyalog, kardeşlik ilişkileri, Balkan coğrafyasındaki gelecekteki kardeşliğin de en güzel teminatı olacaktır. Sizleri burada misafir etmek ve beraber bu bayramı kutluyor olmak da gelecek anlamında da güzel bir etkinlik olacaktır” dedi.

Törenler Saraçlar’da devam etti

Canalp, konuşmasının ardından öğrencilerle tek tek tanışırken; hediyelerini takdim etti. Toplantının ardından Edirne Valiliği’nde oluşturulan kortej, Atatürk Anıtı’na yürüyüş gerçekleştirdi. Anıtta düzenlenen programda Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, anıta çelenk sundu. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından katılımcılar, Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen şenliklere katıldılar.

Tüm öğrenciler adına konuştu

Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen şenliğin açılış konuşmasını, çocuklar adına İstiklal Ortaokulu öğrencisi Tunç Yılmaz Hasar yaptı. Hasar, konuşmasında 23 Nisan tarihinin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olmasının yanı sıra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş tarihi olduğuna dikkat çekerek; “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan 1920 tarihi, halkın kendisinin seçtiği temsilcileri ile devletin yönetilmeye başlandığı günün adıdır. Devletimizin yönetim sisteminde bu tarihle başlayan büyük değişim, Türk ulusunun binlerce yıllık tarihindeki en büyük dönüşümü simgeleyen 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilanı ile sonuçlanmıştır” sözlerine yer verdi.

“Her türlü sorun kardeşçe çözülmeli”

Hasar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’nın her yıl Türkiye ve dış temsilciliklerinde kutlandığını belirterek; “Tüm dünyaya kardeşlik mesajlarının verildiği ve her türlü sorunun el ele, kardeşçe çözülmesi gerektiğinin hatırlatılması bakımından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, çok büyük önem taşımaktadır. Büyük önder Atatürk’ün, Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram, dünya çocukları arasındaki sevgi ve dostluk bağlarının gelişmesine katkı sağlamakta; ‘Yurtta barış dünyada barış’ ilkesi gereği tüm insanların barış içinde yaşaması gerektiğini en güzel şekilde ifade etmektedir. Haydi arkadaşlar; dünya çocukları ile birlikte kutladığımız bu özel günü, coşkuyla, heyecanla yaşayalım ve sonsuza kadar yaşatalım” dedi.

“99’uncu yıldönümünü coşkuyla yaşıyoruz”

Hasar’ın konuşmasının ardından törende bir konuşma da İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı yaptı. Arpacı, konuşmasında tüm katılımcıların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak; “Unutulmaz zaferler, kahramanlıklar ve başarılarla dolu tarihimiz, çocuğundan gencine ve yaşlısına kadar her Türk evladına gurur vermektedir. Bugün ülkemizin her bir ferdiyle birlikte tarihimizin en parlak başarılarından biri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin açılmasının 99’uncu yıldönümünde büyük bir coşku, heyecan ve gururu yaşıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Demokrasinin başlangıç noktasıdır”

Arpacı, 23 Nisan 1920 tarihinin TBMM’nin açılış tarihi olmasının yanı sıra millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı önemli bir gün olduğunu belirterek; “Türk milleti, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından yurdumuzun parçalanmak istenmesi üzerine, yurdumuzu işgal eden güçlere karşı Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde, tarihin en büyük savaşlarından birini vermiştir. Bugünü anlamlı kılan, 99 yıldır büyük bir coşkuyla kutladığımız 23 Nisan, çocuklarımızın mutluluğu ile ülkemizin yarınlarını özdeşleştiren demokrasinin başlangıç noktasıdır. Medeniyette ilerlemenin, millete değer vermenin ve tek yürek olmanın adıdır. Bugün; özgürlüğü karakteri ve kaderi haline getiren aziz Türk milletinin bağımsızlık günüdür” dedi.

Atatürk’ün sözleriyle seslendi

Konuşmasında öğrencilere de seslenen Arpacı; “Sevgili öğrenciler; bugün hem Ulusal Egemenlik Bayramı, hem de Çocuk Bayramı’dır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, çocukları çok sevdiği için bu bayramı sizlere ve tüm dünya çocuklarına armağan etmiştir. Atatürk, çocuklara olan güvenini şöyle belirtiyor; ‘Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler, hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek, ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.’ Bizler de eğitim camiası olarak en öncelikli sorumluluğumuzun bilincinde, Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet yaşatma gayesiyle, Bakanlığımızın çizdiği 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye yolunda kararlı adımlarla ilerlemekteyiz. Çok iyi biliyoruz ki demokrasiye hayat veren güç, eğitimdir” sözlerine yer verdi.

9 bisiklet hediye edildi

Arpacı’nın konuşmasının ardından törende 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilkokul ve ortaokullar arasında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. Yarışmalarda üçüncü olan Utku Yüceer, Barkın Bekler ve Bingül Aleyna Tıklar’a bisiklet ödüllerini Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdullah Bülbül takdim etti. Yarışmalarda ikinci olan Eslem Topaç, Dilan Pasut ve Dilara Şahin’e bisiklet ödüllerini İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt takdim etti. Yarışmalarda birinci olmayı başaran Çınar Ada Gürel, Nilüfer Yıldız ve Özüm Öyküm Erdemir’e bisiklet ödüllerini ise İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı takdim etti. Ödüllerin takdiminin ardından şiir yarışmasında birinci olan Çınar Ada Gürel ve kompozisyon yarışmasında birinci olan Özüm Öyküm Erdemir, eserlerini seslendirdiler. Erdemir’in kompozisyonunu okumasının ardından şenlikler başlatıldı. Meriç İlkokulu Mehteran Takımı’nın gösteriyle başlayan program, gün boyunca çeşitli etkinliklerle devam etti. 

 

 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 468 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Trakya’nın sütü Çin yolcusu Trakya’nın sütü Çin yolcusu 27.5.2020
Tarihi çarşıda Fatih siftahı Tarihi çarşıda Fatih siftahı 27.5.2020
Hakim ve savcılar kuralarını çekti Hakim ve savcılar kuralarını çekti 27.5.2020
AK Parti, Kızılay’a destek verdi AK Parti, Kızılay’a destek verdi 26.5.2020
Kısıtlamada Edirneliye tam not Kısıtlamada Edirneliye tam not 26.5.2020
Dolu şaşırttı Dolu şaşırttı 26.5.2020
Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor 26.5.2020
Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı 25.5.2020
2 gün sonra ölü bulundu 2 gün sonra ölü bulundu 25.5.2020
Külliye açılışa hazırlanıyor Külliye açılışa hazırlanıyor 25.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pilavın altı tutar mı?
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Şeker bayramı
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.