Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Geleceğin çevreci başkanı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Geleceğin çevreci başkanı 24.4.2019 - 10:05:22
Edirne’de, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Edirne Belediye Başkanlığı makamına oturan Mithatpaşa İlkokulu öğrencisi Selda Naz Tunca, bir günlük görevinde çevre dostu mesajlarıyla dikkat çekti. Tunca, çocuklar için ücretsiz meyve bahçeleri, oyun parkları oluşturmak istediğini belirtirken; yeşil alanların temiz tutulması için çağrıda bulundu. Temizlik İşleri Müdürü Sefa Pirko’ya da telefon eden Tunca, yeşil alanların temizlenmesi ve temiz tutulması amacıyla vatandaşların uyarılması konusunda çalışmaların başlatılması talimatını verdi.Geleceğin çevreci başkanı

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında makamını bir günlüğüne Mithatpaşa İlkokulu öğrencisi Selda Naz Tunca’ya bıraktı. Mithatpaşa İlkokulu öğrencileri, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Gürkan’ı ziyaret ederken; Gürkan da makamını bir günlüğüne Selda Naz Tunca’ya teslim etti. Belediye Başkanlığı makamında öğrencileri kabul eden Gürkan, öğrencilerin bayramını kutlayarak; “O büyük yürek, Cumhuriyet’i sizin gibi minik kalplere emanet etti. Bu da Atatürk’ün, sizlere ne kadar güvendiğini kanıtlıyor. Türk çocuklarına ve gençlerine ne kadar değer verdiğini gösteriyor. O yüzden ben de bugün, koltuğumu sizlere emanet etmekten mutluluk duyuyorum” ifadelerine yer verdi.

Gürkan’ın konuşmasının ardından belediye başkanlığı makamına oturan Selda Naz Tunca ise görevinde gerçekleştireceği çalışmaları açıkladı. Tunca, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocukları temsilen belediye başkanlığı makamına oturmaktan dolayı mutlu ve gururlu olduğunu söyleyerek; “Bana bu imkânı tanıyan herkese, özellikle öğretmenlerime çok teşekkür ediyorum. Önceliğimiz okullarımız olacaktır. Okullarımıza, belediyemizin imkânlarıyla yapabileceğimiz her türlü desteği sağlayacağım. Edirne’de sadece çocuklara ait bir festival düzenleyeceğim. Bu festivali her yıl yapacağım” dedi.

“Meyve bahçeleri oluşturacağım”

Tunca, ziyaret öncesi okuldaki arkadaşlarının da fikirlerini alarak projeler oluşturduğunu belirterek; “Onlar, en çok oyun alanlarının azlığından, yeşil alanların kirliliğinden bahsettiler. Ben de onlara, bu konu üzerinde çalışacağıma söz verdim. Ayrıca belediyemize ait büyük, her çeşit meyve ağacının olduğu bir bahçe oluşturacağım. Edirne’mizin çocukları, bu bahçeden istedikleri gibi dalından meyveleri koparıp yiyebilecekler. Bu bahçeden ücretsiz faydalanacaklar. Ben, bir günlük başkanım. Bir günlük bu kadar çalışmanın yeterli olduğunu düşünüyorum. Ama Edirne’mizin kalkınması, Edirne halkının mutlu, huzurlu yaşamı için elimden geleni yapacağıma söz veriyorum. Herkese teşekkür ederim” sözlerine yer verdi.

“Etrafı temiz tutsunlar”

Tunca’nın konuşmasının ardından çocuk parkları ve yeşil alanlarla ilgili açıklamalarda bulunan Gürkan; “5 yılda 45 olan çocuk parkı sayısını 110’a çıkardık. Yaklaşık 3 katı kadar artırdık. Önümüzdeki dönemde daha da çok artıracağız. Ama burada bir sorunumuz var. Yeşil alanlar, insanlar kullansın diye varlar. Biz bunun için yapıyoruz. Oralarda gezinsinler, otursunlar, piknik yapsınlar, doğa ile iç içe olsunlar ama bir şartla; çöplerini sağa sola bırakmamak şartıyla yapsınlar. Etrafı temiz tutsunlar. Çocuk oyun parklarında oynayacaklar, yeşil alanlarda oturacaklar ama kalkarken de çöplerimizi temizleyeceğiz ve çöpe atacağız. Orada bırakırsak, bizden sonra gelen insanlar, orasını kullanamaz. Belediye sürekli o çöpleri temizleyemez, yetişemez. O yüzden hepimizin temiz olması gerekiyor. Öğretmenleriniz, mutlaka okulda size öğretiyordur; herkes evinin önünü temizlerse, şehir pırıl pırıl olur. Bu durum yeşil alanlar için de geçerlidir. Herkes yeşil alanları temiz tutarsa, bizden sonra gelenler de orasını temiz ve sağlıklı bir şekilde kullanabilirler” dedi.

Edirnelilere birlikte seslendiler

Gürkan, konuşmasının ardından Tunca ile birlikte Edirnelilere seslendi. Tunca ve Gürkan, birlikte yaptıkları konuşmada; “Sevgili Edirneliler; yeşil alanları sizler için yapıyoruz. Oraları istediğiniz gibi kullanın ama ayrılırken lütfen çöp bırakmayın, çöplerinizi toplayıp temiz bırakın” ifadelerine yer verdiler. Açıklamaların ardından Tunca, Edirne Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Sefa Pirko’ya telefon ederek, yeşil alanların temizlenmesi ve temiz tutulması amacıyla vatandaşların uyarılması konusunda çalışmaların başlatılması talimatını verdi. Gürkan, ziyaretin sonunda öğrencilere hediye takdim etti. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 119 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
100’üncü yılın coşku gecesi 100’üncü yılın coşku gecesi 21.5.2019
İsim Bayramı kutlandı İsim Bayramı kutlandı 21.5.2019
Başpehlivan Tansel Umut Başpehlivan Tansel Umut 21.5.2019
Gül tarımı için start verildi Gül tarımı için start verildi 21.5.2019
Engelliler için çok ayaklı proje Engelliler için çok ayaklı proje 21.5.2019
İşadamına FETÖ davası İşadamına FETÖ davası 21.5.2019
Bravo Muhammet Yaser! Bravo Muhammet Yaser! 21.5.2019
Sanat Okulu 142 yaşında Sanat Okulu 142 yaşında 20.5.2019
19 Mayıs’a Balkan buluşması 19 Mayıs’a Balkan buluşması 20.5.2019
Gürkan’dan çift tören tepkisi Gürkan’dan çift tören tepkisi 20.5.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 93
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 237 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tekel bitiyor galiba
Murat Savaş

Recep Duymaz
Yoksulun Yanında Olan Kurum: Vakıf
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Değişim
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.