Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Savcı görüşünü açıkladı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Savcı görüşünü açıkladı 24.4.2019 - 10:01:49
Edirne'de yasa dışı yollardan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) şüphelilerini yurt dışına kaçırmaya çalıştıkları iddiasıyla tutuklanan ve haklarında “Göçmen kaçaklığı” suçundan dava açılan 3 Bulgaristan vatandaşının yargılandığı davada, savcı esas hakkındaki görüşünü bildirdi.Savcı görüşünü açıkladı

Edirne 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 Bulgar vatandaşının FETÖ şüphelilerini yurtdışına kaçırmaya çalışmanın yanı sıra haklarında “göçmen kaçakçılığı” suçlamasıyla açılan davanın son duruşmasına duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklar Nikolay M. K., Gyursel U. M. ve avukatları katıldı. 

Duruşma savcısı önceki celse bildirdiği esas hakkındaki görüşünü tekrarladı. Savcı esas hakkındaki görüşünde; sanıklar Shaban H. M. ve Gyursel U. M.’nin sanık Nikolay M. K.’yi tanımadıklarını beyan etmelerine rağmen; fiziki takip esnasında sanıkların araç içerisinde beraber bulundukları, daha sonra sanık Gyursel U. M.’nin araçtan ayrılarak başka bir aracın direksiyonuna geçtiği, her iki aracın da önlü arkalı seyrettiklerini belirtti.
“Fikir ve eylem birliği”

Esas hakkındaki görüşünün devamında sanıkların fikir ve eylem birliği içerisinde “Göçmen kaçakçılığı” suçunu işledikleri, araçlardan birinin diğerine eskortluk yaparak şahısları yurtdışına kaçırmaya çalıştıklarının sabit olduğunu belirten savcı, sanıkların TCK 79/1-b maddesi gereğince 3 yıldan 8 yıla kadar hapis ve 10 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılmalarını talep etti. Savcı ayrıca, suçta kullanılan iki otomobil ve sanıklardan ele geçirilen toplam 9 bin 900 Avro’nun da müsaderesini talep etti.
“Mobese kayıtları ile fiziki takip tutanağı uyumlu değil”

Duruşmaya katılan sanıklar esas hakkındaki görüşe ilişkin avukatlarının beyanda bulunacağını ifade etmeleri üzerine mahkeme heyeti, avukatlara söz verdi. Sanık Nikolay M. K.’nin avukatı, esas hakkındaki görüşü kabul etmediklerini ifade ederek, yüklenen suç açısından müvekkilinin aleyhine bir delil olmadığını savundu. Sanık avukatı, “Sadece fiziki takip tutanağı delil olarak gösterilmiştir. Fiziki takip tutanağı da doğru tutulmamıştır. Doğru olsaydı Mobese kayıtları dosyaya aleyhe delil olarak sunulurdu. Mobese kayıtları ile fiziki takip tutanağı uyumlu olmadığı için dosyaya sunulamamıştır. Tanık olarak dinlenen kişilerin ve göçmenlerin beyanları ile fiziki takip tutanağı uyuşmamaktadır. Dinlenen göçmenler de müvekkilimi tanımadıklarını söylemiştir. Müvekkilimin maddi menfaat temin ettiğine dair herhangi bir delil de yoktur” şeklinde konuştu. Sanık avukatı müvekkilinin beraatını ve el konulan eşyalar ile para ve arabanın müvekkiline iadesini talep etti.
“İfadesi tercümansız alınmış”

Gyursel Y. M.’nin avukatı da soruşturma aşamasında müvekkilinin ifadesinin ve tutanaklara imzasının tercüman olmadan alındığını ifade ederek, “Bu nedenlerle o ifade ve tutanaklar geçersizdir. Müvekkilim Türkçe konuşup anlayabilmektedir, fakat Türkçe okuyup yazamamaktadır” dedi. Sanık Gyursel Y. M.’nin Edirne’de karşılaştığı bir arkadaşının teklifi üzerine İstanbul’dan Edirne’ye şoförlük yapmak üzere geldiğini ifade ederek, “Bu anlaşma göçmen kaçakçılığına ilişkin değildir. Ayrıca aracın durdurulduğu yer benzin istasyonudur. Müvekkilim şoförlük için 300 TL para almak hususunda anlaşmıştır. Zaten üzerinden para da çıkmamıştır. Herhangi bir maddi menfaat elde etmemiştir. Bu nedenle bu hususta dinlenilen kişilerin aleyhe beyanları doğru değildir. Beraatına karar verilmesini talep ederiz” dedi.

Mahkeme heyeti, duruşmaya katılmayan sanık Shaban H. M.’nin avukatının sunduğu mazeret dilekçesini kabul ederek, yargılamayı ileri bir tarihe erteledi.
Ne olmuştu?

2017 yılının Kasım ayında Edirne Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Yenikadın köyünde şüphelenilen bir minibüsü durdurdu. Minibüste yapılan kontrolde, sınırı yasa dışı yollardan geçmeye hazırlanan 6 FETÖ şüphelisi yakalanmış, şüphelilere yurt dışına çıkmak için yardım ettiği iddia edilen Nikolay M. K., Gyursel Y. M. ve Shaban H. M. çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklanmıştı. Haklarında “Göçmen kaçakçılığı” ve “Silahlı terör örgütüne yardım etme” suçlarından iki ayrı dava açılan 3 sanığın yargılamaları sürüyor. Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 353 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Birlikte Kapıkule’yi incelediler Birlikte Kapıkule’yi incelediler 23.7.2019
Pascal’dan alıntıyla başladı Pascal’dan alıntıyla başladı 23.7.2019
4 can toprağa verildi 4 can toprağa verildi 23.7.2019
Rumeli’nin Aile Akademisi Rumeli’nin Aile Akademisi 23.7.2019
Saraçlar’da Gagavuz halayı Saraçlar’da Gagavuz halayı 23.7.2019
Diyanet’ten kurbanlık merkezi Diyanet’ten kurbanlık merkezi 23.7.2019
Karaağaç’a çöl manzarası Karaağaç’a çöl manzarası 23.7.2019
Tarımın imkânsız tablosu Tarımın imkânsız tablosu 22.7.2019
Edirne'de kaza: 4 ölü, 2 yaralı Edirne'de kaza: 4 ölü, 2 yaralı 22.7.2019
Çakırlar’dan Sadık Ahmet teklifi Çakırlar’dan Sadık Ahmet teklifi 22.7.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 53
Web Siteleri 80
Facebook 98
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 246 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dingo’nun ahırı mı orası?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.