Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
23 Nisan Suriye’de de kutlansın - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
23 Nisan Suriye’de de kutlansın 24.4.2019 - 09:59:00
Edirne Valisi Ekrem Canalp, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında İstiklal Ortaokulu öğrencisi Eda Tütünlü’ye makamını bıraktı. Edirne Valiliği görevine çocukları temsilen gelen Tütünlü, temennilerini açıklarken; ziyarette yer alan İstiklal Ortaokulu’nun Suriye kökenli öğrencisi Nama Tadmuri’nin temennisi ise dikkat çekti. Tadmuri, Suriye’ye geri dönmesi halinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatacağını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlanması için çalışmalar gerçekleştireceğini söyledi.23 Nisan Suriye’de de kutlansın

Edirne’de, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında İstiklal Ortaokulu öğrencileri Eda Tütünlü, Tuğra Kaçak ve Nama Tadmuri, Edirne Valisi Ekrem Canalp’i makamında ziyaret ettiler. Ziyarete Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, İstiklal Ortaokulu Müdürü Yakup Öz ve okul öğretmenleri de katıldılar. Canalp, ziyarette öğrencilerin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlarken; koltuğunu da öğrencilerden Eda Tütünlü’ye bıraktı. Tütünlü, Edirne Valiliği makamında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı temennilerini açıkladı. Tütünlü, konuşmasında kaynaştırma öğrencilerinin eğitim sorunlarına dikkat çekerek; “İlkokul yıllarında kaynaştırma öğrencilerinin sayıları yüzde 10’lardayken, ortaokula geçiş döneminde ve geçiş döneminden sonra yüzde 1’lere kadar büyük bir düşüş gözükmektedir. Bu öğrenciler ortaokula geçiş döneminden sonra neden okula devam etmiyorlar? Bunun araştırılmasını isterim” ifadelerine yer verdi.

Edirne merkez ve köy yollarında yaşanan sıkıntıları da belirten Tütünlü; “Karaağaç Mahallesi’ne giderken özellikle yolların düzgün olmasını istiyorum. Bir yolculuğa çıkarken yolların düzgün olması çok önemlidir. Özellikle köy yollarına giderken yollarının oldukça tümsek olduğunun farkındayım. Bu yolların yapılmasını isterim” dedi. Tütünlü, son temennisinde ise İstiklal Ortaokulu bilişim sınıflarında yaşanan sorunlara dikkat çekerek; “Okulumuzda 5 ve 6’ncı sınıflar bilişim dersleri işliyorlar. Fakat bu dersleri tam anlamıyla işleyemiyorlar. Çünkü bilgisayarlarımızda çeşitli sorunlar var. Bilişim odalarına laptoplar istiyorum” dedi.

“Suriye’de Ata’mızdan bahsedeceğim”

Tütünlü’nün konuşmasının ardından ziyarette söz alan kaynaştırma öğrencisi Tuğra Kaçak ve Suriye kökenli öğrenci Nama Tadmuri de temennilerini ilettiler.  Kaçak, İstiklal Ortaokulu için 25 adet tablet istediğini belirtirken; Suriye kökenli öğrenci Nama Tadmuri’nin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile bayramı tüm dünya çocuklarına hediye eden Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, Suriye’de tanıtmak istediğini ifade etmesi takdir gördü. Tadmuri, konuşmasında; “Atatürk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tüm dünya çocuklarına armağan etmiş. Bundan çok gurur duyuyorum. Diğer ülkelerdeki çocukların da bu bayramı öğrenmesini istiyorum. Bunun için farklı projelerde bulunabiliriz. Örneğin; diğer ülkelerin valilerine, belediye başkanlarına ileterek, bütün çocuklara bildirebiliriz. Ben de Suriye’ye geri dönersem ilk önce Ata’mızdan bahsedeceğim. Orada da çocuk bayramını kutlamak istiyorum. En büyük isteğim budur” sözlerine yer verdi.

“Dünya çocuklarının bayramıdır”

Tadmuri’nin konuşmasının önemli olduğunu vurgulayan Vali Canalp, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın evrensel bir bayram olduğunu söyleyerek; “Bütün dünya çocuklarının bayramıdır. Çünkü Atatürk’ün büyüklüğünün çok güzel bir göstergesidir. Dünyada, çocuk bayramını kutlayan yegâne ülke biziz ve büyük Atatürk de çocuklara bayramı hediye edebilecek kadar büyüklüğünü göstermiştir. Dünyada da bunu yapabilen tek ülke olmamız dolayısıyla da gerçekten özellikli bir ülkeyiz. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, diğer ülkelerden gelen çocuklarla beraber kutluyoruz. Aynı zamanda Edirne olarak da Balkan coğrafyasında yer alan ülkelerle beraber bayramı kutluyoruz. O ülkelerden gelen çocuklarla ulusal olan bu bayrama, uluslararası bir nitelik kazandırmak suretiyle kutluyoruz, kutlamaya devam edeceğiz. Bundan sonra da bu bayramla ilgili heyecanımızı, çocuklarımızın beklentilerini canlı ve diri tutmaya devam edeceğiz” dedi. Canalp, konuşmasının ardından öğrencilere hediye takdim ederek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 642 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Trakya’nın sütü Çin yolcusu Trakya’nın sütü Çin yolcusu 27.5.2020
Tarihi çarşıda Fatih siftahı Tarihi çarşıda Fatih siftahı 27.5.2020
Hakim ve savcılar kuralarını çekti Hakim ve savcılar kuralarını çekti 27.5.2020
AK Parti, Kızılay’a destek verdi AK Parti, Kızılay’a destek verdi 26.5.2020
Kısıtlamada Edirneliye tam not Kısıtlamada Edirneliye tam not 26.5.2020
Dolu şaşırttı Dolu şaşırttı 26.5.2020
Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor 26.5.2020
Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı 25.5.2020
2 gün sonra ölü bulundu 2 gün sonra ölü bulundu 25.5.2020
Külliye açılışa hazırlanıyor Külliye açılışa hazırlanıyor 25.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pilavın altı tutar mı?
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Şeker bayramı
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.