Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Saraçlar’dan istifa çağrısı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Saraçlar’dan istifa çağrısı 23.4.2019 - 13:40:32
CHP Edirne İl Örgütü’nün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’nın Çubuk ilçesinde önceki gün katıldığı şehit cenazesinde saldırıya uğramasını protesto ettiği eylemde konuşma yapan CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı’nı istifaya davet etti. Pekcanlı, açıklamasında Savunma Bakanı Hulusi Akar’a da tepki gösterdi. Protestoya Edirne’den çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü de destek verdi.Saraçlar’dan istifa çağrısı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Örgütü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’nın Çubuk ilçesinde önceki gün katıldığı şehit cenazesinde saldırıya uğramasını protesto etti. Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen protestoya CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Nedim İşcan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, il ve ilçe kadın ve gençlik kolları örgütleri ve partililer katılırken; protestoya İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı, Özgürlük ve Dayanışma Partisi İl Başkanlığı, Saadet Partisi İl Başkanlığı, Demokrat Parti Edirne İl Başkanlığı, Demokratik Sol Parti İl Başkanlığı, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İl Temsilciliği, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Edirne İl Temsilciliği, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Edirne İl Temsilciliği, Cumhuriyetçi Eğitim Vakfı Edirne Şubesi, Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası, Cumhuriyet Kadınları Derneği Edirne Şubesi, Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi, Emekli-Sen Edirne Şubesi, Türk Kadınlar Birliği Edirne Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Edirne Şubesi, Edirne Emekli Öğretmenler Derneği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Edirne Şubesi, Edirne Muhtarlar Derneği, Edirne Kadın Dayanışma Merkezi, Kent Konseyi Kadın Meclisi, Haziran Hareketi, Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve vatandaşlar destek verdiler.

Protestoda basın açıklamasını İl Başkanı Fevzi Pekcanlı okudu. Pekcanlı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, Ankara’da düzenlenen şehit cenaze töreninde hain bir saldırıda bulunulduğunu söyleyerek; “Bu hain saldırı aynı zamanda şehidimiz Yener Kırıkçı’ya ve onun ailesine karşı da yaplmış buyük bir saygısızlıktır. Yapılan sıradan bir protesto değildir. Yapılan sıradan bir provokasyon da değildir. Bu, son derece organize bir eylemdir. Bu hain saldırı, ülkemizin demokrasisine, birlik ve beraberliğine ve iç huzuruna karşı yapılmıştır” ifadelerine yer verdi.

Pekcanlı, saldırının azmettiricilerinin belli olduğunu belirterek; “Adına gazete denen bir takım paçavralarda kimler Cumhuriyet Halk Partisi’ni ve Cumhuriyet Halk Partilileri hedef gösterdiyse; bir takım operasyon kanallarında kimler sayın genel başkanımıza idam tehditlerinde bulunduysa; Cumhuriyet Halk Partililerin şehit cenazelerine alınmaması için kim talimat verdiyse; meydanlarda bu ülkenin kurucu partisine, Gazi Mustafa Kemal’in, ‘iki büyük eserimden biri’ dediği Cumhuriyet Halk Partisi’ne kimler ağıza alınmayacak hakaret ve tehditlerde bulunduysa, bu saldırının alt yapısını hazırlayanlar onlardır” dedi.

“Dimdik ayaktayız”

Topluma kin ve nefret tohumu eken ve siyasi rant bekleyen zehirli dil ve dilin sahiplerinin, Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıda pay sahibi olduğunu söyleyen Pekcanlı; “Askerimize kurşun sıkarak, bu ülkeyi bölüp parçalamaya çalışan hainlerle, attığı manşetlerle milleti şehit cenazeleri üzerinden bölüp parçalamaya çalışan edepsizler, aynı emperyalist güçlerin hizmetkârıdır. Aralarında açıkça bir amaç birliği vardır. Bunların ipini tutan odaklar da aynıdır. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi’nin her bir üyesi olarak, bu hain saldırıyı gerçekleştiren zavallıların arkasındaki güçlere karşı dimdik ayaktaydık, ayakta durmaya da devam edeceğiz. Türkiye’yi korku ve terör ortamına sürüklemeye çalışanlara karşı uyanığız” sözlerine yer verdi.

“Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı istifa etmeli”

Türkiye’yi korku ve terör ortamına sürüklemeye çalışanlara fırsat vermeyeceklerini belirten Pekcanlı; “Gün kızgın demiri soğutma günü ise, herkes de buna göre davranmalıdır. Ancak demiri bugün bile kızdırmak için çaba gösteren siyasiler olduğunu üzülerek görüyoruz. Bunları sağduyuya davet ediyoruz. Basit siyasi menfaatler için ülkemizin tüm demokratik birikimi, birlik ve bütünlüğü feda edilemez. Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı derhal istifa etmelidir. Bu saldırıların ardındaki güç ve azmettiriciler derhal yargı önüne çıkarılmalıdırlar. Cevaplandırılması gereken çok sayıda soru vardır, bu sorular mutlaka cevaplandırılmalıdır, kamuoyu rahatlatılmalıdır. Bu girişimin failleri bellidir. Bu güvenlik zafiyetine sebebiyet verenler, saldırının büyümesine seyirci kalanlar hakkında derhal gereken işlemler yapılmalıdır. Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı, daha önce sarf etmiş olduğu sözler de dikkate alınarak derhal istifa etmelidir” dedi.

Akar’a yüklendi

Pekcanlı, açıklamada Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a da seslenerek; “Bu arada Milli Savunma Bakanı’na da bir sorumuz vardır. Genel başkanımızı linç etmek isteyen, ‘O evi yakın’ diye bağıran hainlere dönüp de ‘Mesajlarınızı verdiniz’ demek ne anlama gelmektedir? Bu organize güruh ne mesajını vermiştir, bu nasıl bir cümledir? Bu kendini bilmezlerin vermek istediği mesaj bellidir. Kimlerin değirmenine su taşıdıkları da bellidir. Bugün ve bu saatten sonra artık sorumluluk makamındakiler kullandıkları dile özen göstermelidirler. Herkes müsterih olsun, bizler ve aziz milletimiz soğukkanlılıkla, oynanmak istenen bu oyunu bozacak güçteyiz. Bizler, Kuva-İ Milliye’nin devamı olan Cumhuriyet Halk Partisi’yiz” ifadelerine yer verdi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 220 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
100’üncü yılın coşku gecesi 100’üncü yılın coşku gecesi 21.5.2019
İsim Bayramı kutlandı İsim Bayramı kutlandı 21.5.2019
Başpehlivan Tansel Umut Başpehlivan Tansel Umut 21.5.2019
Gül tarımı için start verildi Gül tarımı için start verildi 21.5.2019
Engelliler için çok ayaklı proje Engelliler için çok ayaklı proje 21.5.2019
İşadamına FETÖ davası İşadamına FETÖ davası 21.5.2019
Bravo Muhammet Yaser! Bravo Muhammet Yaser! 21.5.2019
Sanat Okulu 142 yaşında Sanat Okulu 142 yaşında 20.5.2019
19 Mayıs’a Balkan buluşması 19 Mayıs’a Balkan buluşması 20.5.2019
Gürkan’dan çift tören tepkisi Gürkan’dan çift tören tepkisi 20.5.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 93
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 237 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tekel bitiyor galiba
Murat Savaş

Recep Duymaz
Yoksulun Yanında Olan Kurum: Vakıf
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Değişim
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.