Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Nice 162’lere Edirne Lisesi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Nice 162’lere Edirne Lisesi 23.4.2019 - 13:19:23
Edirne ve Trakya’nın tarihi en köklü liselerinden biri olan Edirne Lisesi, 162’nci kuruluş yıl dönümünü kutlamaya başladı. 29 Nisan Pazartesi gününe kadar devam edecek kutlamalar, ELYD ve ELEV’in gerçekleştirdiği anıt törenleri ve açılışlarla başlarken; 162 yıllık tarihinde sayısız mezun veren okulun mezunları ile öğrencileri bir araya geldiler. Progam kapsamında Atatürk Anıtı ve 150 Yıl Anıtı’nda çelenk törenleri düzenlenirken; Optik Ölçme ve Değerlendirme Merkezi ve ‘ELYD 85 Yaşında’ sergisinin açılışı gerçekleştirildi.Nice 162’lere Edirne Lisesi

Edirne Lisesi’nden Yetişenler Derneği (ELYD) ve Edirne Lisesi Eğitim Vakfı (ELEV), Edirne Lisesi’nin 162’nci kuruluş yıl dönümünü gerçekleştirdiği törenlerle kutladı. Atatürk Anıtı’nda başlayan kutlama töreni, lisede devam etti. Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene ELYD ve ELEV Başkanı Atıl Erman, ELYD Edirne Şubesi Başkanı Tunç Üçer, Okul Müdürü Mehmet Kıyıcı, okul mezunları ve öğrenciler katıldılar.

                Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başlayan törende; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Törende basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Erman, Edirne Lisesi’nden yetişenler camiasının, Edirne Lisesi’nin kuruluşunun 162’nci yılınu idrak etmenin mutluluğu, heyecanı ve sevincini yaşadığını belirterek; “Bu yıl, bizim mutluluğumuz, diğer 23 Nisan’lardan daha farklı. Çünkü bu yıl okulumuz aynı zamanda Türkiye’de sınavla girilen proje liseleri arasına alındı. Geçen yıl da böyle bir başvurumuz vardı. O zaman bir yol kazasına uğradık ama geçen sene de söylemiştim; cevher, yere düşmekle kıymetinden bir şey kaybetmez. Bu sene gerçeğin ne olduğunu ilgililer de gördüler. Bunun sonucunda hakkımızı bize verdiler. Bu nedenle çok mutluyuz” ifadelerine yer verdi.

                Erman, törenler kapsamında ELYD’nin 85’inci yıl dönümü kapsamında 85’inci yıl sergisinin de açılışını gerçekleştireceklerini söyleyerek; “Sergide de derneğimizin neler yaptığını görsellerle anlatacağız. Derneğimiz, sadece mezunlarına hizmet eden bir dernek değildir. Aynı zamanda okula da hizmet eden bir dernektir. Gücü yettiği oranda da sosyal sorumluluk projeleri de yapıyor. Bununla ilgili de bütün yaptığımız çalışmaları sergide bir araya getirdik” dedi.

Sınavları makineler okuyacak

                Tören programı kapsamında Optik Ölçme ve Değerlendirme Merkezi’nin de açılışının gerçekleştirileceğini açıklayan Erman; “Öğrencilerimizin test sınavlarında deneyim kazanmaları için okulumuzda yapılan sınavların test yöntemiyle yapılmasını istiyoruz ki çocuklarımız, üniversite sınavında daha deneyimli olsunlar. Bu değerlendirmeyi yapacak yeni makineler ve programlar satın aldık. Sınav sonuçlarını öğretmenler değerlendirmeyecek. Elektronik düzene sınav kartlarını verecekler, makineler sonuçları değerlendirecek. Sadece sınav kâğıtlarını değerlendirmeyecek, aynı zamanda öğretmene de raporlar verecek. Örneğin; 27 numaralı soruyu 100 öğrenciden 94 öğrenci yapmışsa, sorunun kolay olduğunu rapor edecek. Tam tersi durumda da konunun iyi işlenmediğini ya da çok zor bir soru sorulduğunu rapor edecek. Bunları da değerlendiren bir elektronik sistem ve program aldık” sözlerine yer verdi.

Geleneksel pilav günü bugün

                Erman’ın açıklamalarının ardından anıt töreni sona ererken; katılımcılar, Edirne Lisesi bandosu eşliğinde Saraçlar Caddesi’nden geçerek okula yürüyüş gerçekleştirdiler. Edirne Lisesi bahçesindeki 150’nci Yıl Anıtı’nda devam eden törenlerde, ELYD ve ELEV Başkanı Atıl Erman, anıta çelenk sundu. Törene, mezunların yanı sıra Edirne Lisesi öğrencileri de katılım gösterirken; törende İstiklal Marşı ve Edirne Lisesi Marşı birlikte okundu. 150’nci Yıl Anıtı’ndaki törenin ardından Optik Ölçme ve Değerlendirme Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılış töreninde kurdeleyi mezunlarla birlikte kesen Erman, merkez için alınan elektronik sistem ve programları katılımcılara tanıttı. Törenler kapsamında son açılış ise ELYD’nin 85’nci yıl dönümü kapsamında ‘ELYD 85 Yaşında’ sergisi oldu. Erman, tüm katılımcılara ELYD’nin kuruluşundan bugüne gerçekleştirdiği projeleri tek tek anlatırken; serginin sonunda kokteyl düzenlendi. Kutlama törenleri, her yıl geleneksel olarak düzenlenen pilav günü ile bugün devam edecek. Kutlama törenleri kapsamında Perşembe günü ise Trakya Üniversitesi Konservatuvarı Salonu’nda ‘Dokuz Canlı’ adlı tiyatro gösterimi gerçekleştirilecek. Törenler, 29 Nisan Pazartesi günü Trakya Üniversitesi Konservatuvarı Salonu’nda düzenlenecek müzik şenliği ile sona erecek. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 695 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Trakya’nın sütü Çin yolcusu Trakya’nın sütü Çin yolcusu 27.5.2020
Tarihi çarşıda Fatih siftahı Tarihi çarşıda Fatih siftahı 27.5.2020
Hakim ve savcılar kuralarını çekti Hakim ve savcılar kuralarını çekti 27.5.2020
AK Parti, Kızılay’a destek verdi AK Parti, Kızılay’a destek verdi 26.5.2020
Kısıtlamada Edirneliye tam not Kısıtlamada Edirneliye tam not 26.5.2020
Dolu şaşırttı Dolu şaşırttı 26.5.2020
Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor 26.5.2020
Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı 25.5.2020
2 gün sonra ölü bulundu 2 gün sonra ölü bulundu 25.5.2020
Külliye açılışa hazırlanıyor Külliye açılışa hazırlanıyor 25.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pilavın altı tutar mı?
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Şeker bayramı
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.