Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Nice 162’lere Edirne Lisesi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Nice 162’lere Edirne Lisesi 23.4.2019 - 13:19:23
Edirne ve Trakya’nın tarihi en köklü liselerinden biri olan Edirne Lisesi, 162’nci kuruluş yıl dönümünü kutlamaya başladı. 29 Nisan Pazartesi gününe kadar devam edecek kutlamalar, ELYD ve ELEV’in gerçekleştirdiği anıt törenleri ve açılışlarla başlarken; 162 yıllık tarihinde sayısız mezun veren okulun mezunları ile öğrencileri bir araya geldiler. Progam kapsamında Atatürk Anıtı ve 150 Yıl Anıtı’nda çelenk törenleri düzenlenirken; Optik Ölçme ve Değerlendirme Merkezi ve ‘ELYD 85 Yaşında’ sergisinin açılışı gerçekleştirildi.Nice 162’lere Edirne Lisesi

Edirne Lisesi’nden Yetişenler Derneği (ELYD) ve Edirne Lisesi Eğitim Vakfı (ELEV), Edirne Lisesi’nin 162’nci kuruluş yıl dönümünü gerçekleştirdiği törenlerle kutladı. Atatürk Anıtı’nda başlayan kutlama töreni, lisede devam etti. Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene ELYD ve ELEV Başkanı Atıl Erman, ELYD Edirne Şubesi Başkanı Tunç Üçer, Okul Müdürü Mehmet Kıyıcı, okul mezunları ve öğrenciler katıldılar.

                Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başlayan törende; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Törende basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Erman, Edirne Lisesi’nden yetişenler camiasının, Edirne Lisesi’nin kuruluşunun 162’nci yılınu idrak etmenin mutluluğu, heyecanı ve sevincini yaşadığını belirterek; “Bu yıl, bizim mutluluğumuz, diğer 23 Nisan’lardan daha farklı. Çünkü bu yıl okulumuz aynı zamanda Türkiye’de sınavla girilen proje liseleri arasına alındı. Geçen yıl da böyle bir başvurumuz vardı. O zaman bir yol kazasına uğradık ama geçen sene de söylemiştim; cevher, yere düşmekle kıymetinden bir şey kaybetmez. Bu sene gerçeğin ne olduğunu ilgililer de gördüler. Bunun sonucunda hakkımızı bize verdiler. Bu nedenle çok mutluyuz” ifadelerine yer verdi.

                Erman, törenler kapsamında ELYD’nin 85’inci yıl dönümü kapsamında 85’inci yıl sergisinin de açılışını gerçekleştireceklerini söyleyerek; “Sergide de derneğimizin neler yaptığını görsellerle anlatacağız. Derneğimiz, sadece mezunlarına hizmet eden bir dernek değildir. Aynı zamanda okula da hizmet eden bir dernektir. Gücü yettiği oranda da sosyal sorumluluk projeleri de yapıyor. Bununla ilgili de bütün yaptığımız çalışmaları sergide bir araya getirdik” dedi.

Sınavları makineler okuyacak

                Tören programı kapsamında Optik Ölçme ve Değerlendirme Merkezi’nin de açılışının gerçekleştirileceğini açıklayan Erman; “Öğrencilerimizin test sınavlarında deneyim kazanmaları için okulumuzda yapılan sınavların test yöntemiyle yapılmasını istiyoruz ki çocuklarımız, üniversite sınavında daha deneyimli olsunlar. Bu değerlendirmeyi yapacak yeni makineler ve programlar satın aldık. Sınav sonuçlarını öğretmenler değerlendirmeyecek. Elektronik düzene sınav kartlarını verecekler, makineler sonuçları değerlendirecek. Sadece sınav kâğıtlarını değerlendirmeyecek, aynı zamanda öğretmene de raporlar verecek. Örneğin; 27 numaralı soruyu 100 öğrenciden 94 öğrenci yapmışsa, sorunun kolay olduğunu rapor edecek. Tam tersi durumda da konunun iyi işlenmediğini ya da çok zor bir soru sorulduğunu rapor edecek. Bunları da değerlendiren bir elektronik sistem ve program aldık” sözlerine yer verdi.

Geleneksel pilav günü bugün

                Erman’ın açıklamalarının ardından anıt töreni sona ererken; katılımcılar, Edirne Lisesi bandosu eşliğinde Saraçlar Caddesi’nden geçerek okula yürüyüş gerçekleştirdiler. Edirne Lisesi bahçesindeki 150’nci Yıl Anıtı’nda devam eden törenlerde, ELYD ve ELEV Başkanı Atıl Erman, anıta çelenk sundu. Törene, mezunların yanı sıra Edirne Lisesi öğrencileri de katılım gösterirken; törende İstiklal Marşı ve Edirne Lisesi Marşı birlikte okundu. 150’nci Yıl Anıtı’ndaki törenin ardından Optik Ölçme ve Değerlendirme Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılış töreninde kurdeleyi mezunlarla birlikte kesen Erman, merkez için alınan elektronik sistem ve programları katılımcılara tanıttı. Törenler kapsamında son açılış ise ELYD’nin 85’nci yıl dönümü kapsamında ‘ELYD 85 Yaşında’ sergisi oldu. Erman, tüm katılımcılara ELYD’nin kuruluşundan bugüne gerçekleştirdiği projeleri tek tek anlatırken; serginin sonunda kokteyl düzenlendi. Kutlama törenleri, her yıl geleneksel olarak düzenlenen pilav günü ile bugün devam edecek. Kutlama törenleri kapsamında Perşembe günü ise Trakya Üniversitesi Konservatuvarı Salonu’nda ‘Dokuz Canlı’ adlı tiyatro gösterimi gerçekleştirilecek. Törenler, 29 Nisan Pazartesi günü Trakya Üniversitesi Konservatuvarı Salonu’nda düzenlenecek müzik şenliği ile sona erecek. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 191 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
100’üncü yılın coşku gecesi 100’üncü yılın coşku gecesi 21.5.2019
İsim Bayramı kutlandı İsim Bayramı kutlandı 21.5.2019
Başpehlivan Tansel Umut Başpehlivan Tansel Umut 21.5.2019
Gül tarımı için start verildi Gül tarımı için start verildi 21.5.2019
Engelliler için çok ayaklı proje Engelliler için çok ayaklı proje 21.5.2019
İşadamına FETÖ davası İşadamına FETÖ davası 21.5.2019
Bravo Muhammet Yaser! Bravo Muhammet Yaser! 21.5.2019
Sanat Okulu 142 yaşında Sanat Okulu 142 yaşında 20.5.2019
19 Mayıs’a Balkan buluşması 19 Mayıs’a Balkan buluşması 20.5.2019
Gürkan’dan çift tören tepkisi Gürkan’dan çift tören tepkisi 20.5.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 93
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 237 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tekel bitiyor galiba
Murat Savaş

Recep Duymaz
Yoksulun Yanında Olan Kurum: Vakıf
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Değişim
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.