Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kadın varsa başarı var - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kadın varsa başarı var 23.4.2019 - 13:15:55
TOBB Edirne Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğiyle düzenlenen “Ezber Bozan Kadınlar” paneli, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Panele katılan Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, iş dünyasında kadınları çok önemli aktörler olduğunu vurgulayarak “Kadın varsa başarı var” dedi.Kadın varsa başarı var

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu ve Trakya Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ebru Zümrüt Boyacıoğlu’nun konuşmacı olarak yer aldığı panele; ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, TOBB Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, MMO Edirne Şube Başkanı Aziz Avukatoğlu, Edirne Belediye Başkan yardımcısı Yaver Tetik, Kırsalın Doğal Pazarı girişimcileri ve kadın girişimciler katıldı. Panele, Edirne Valisi Ekrem Canalp’in eşi Dr. Ayten Canalp de katıldı. TOBB Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik’in konuşmalarının ardından panel MMO Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu’nun sunumuyla başladı. 

“Eğitim seviyesi yükseldikçe işgücüne katılım artıyor”

Sunumunda toplumsal cinsiyet eşitsizliği konusunda açıklamalarda bulunan Hamamcıoğlu, kadının işgücüne katılımının önündeki en büyük engellerden birinin eğitim düzeyinin ve mesleki eğitim düzeyinin düşüklüğü olduğunu vurguladı. Hamamcıoğlu, TÜİK verilerine göre, ülkemizdeki okuma yazma bilmeyen kadın oranının erkeklerden beş kat daha fazla olduğunu ifade ederek, “Eğitim seviyesi yükseldikçe kadınların işgücüne katılma oranları da artıyor” şeklinde konuştu.
“İş dünyasında kadın varsa başarı var”

İş dünyasında kadınları çok önemli aktörler olduğunu vurgulayan Hamamcıoğlu, “Kadın varsa başarı var” dedi. Türkiye’nin önde gelen 102 şirketinde kadın temsiliyetinin yüzde 41 olduğunu aktaran Hamamcıoğlu, önde gelen şirketler arasında ilk 10’da yer alan şirketlerin üst yönetimindeki kadın oranının ise yüzde 53 olduğuna dikkati çekti. Hamamcıoğlu sunumunun devamında gelecekteki teknolojik gelişmeler ve kadının gelecekteki rolü hakkında da bilgiler verdi.
“Gelecek, kadınları sevecek”

Hamamcıoğlu, geleceğin kadınları seveceğini ifade ederek, “Gelecek kadınları sevecek. Artık, tasarlamasını bilen, icat edebilen, hayal edebilen yapan, icat ettiğini projeye dökebilen, bilgisayar üzerinde onu takip edebilen, kontrol eden ve imalata ve üretime geçen kadınlar işin başında olacak. Kadınları sevecek çünkü artık güç yok. Sadece beyin gücü var o da kadınlarda fazlasıyla var” şeklinde konuştu.
“Kadınların her alanda var olmadığı toplumlar kalkınamaz”

Hamamcıoğlu’nun ardından konuşan Trakya Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ebru Zümrüt Boyacıoğlu da Türkiye’de ve dünyada kadının durumuna ilişkin bilgiler paylaştı.  Boyacıoğlu, “Kadınların her alanda var olmadığı toplumların kalkınmayı sağlayabilmesi, güçlenebilmesi ve ilerlemesi çok mümkün değil. O yüzden toplumsal cinsiyet eşitliğinin her alanda sağlanarak, toplumun ileriye gitmesi, toplumun refah seviyesinin artması, yaşam standartlarının artması sonucunun gerçekleşeceğine inanıyorum” dedi.
“Edirne toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı”

Boyacıoğlu, dünyada ve Türkiye’de kadının durumuna ilişkin paylaştığı bilgilerin ve istatistiklerin ardından Edirne özelinde de örnekler verdi. Edirne’de toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı bir çevrenin mevcut olduğunu belirten Boyacıoğlu, Edirne’de çalışmak isteyen ve kendi işini kurmak isteyen genç kadın potansiyelinin yüksek olduğunu ve kadınlara kurumsal desteğin var olduğunu ifade etti.
“Edirne’de kadın her alanda”

Edirne’de kadının her alanda yer aldığını ifade eden Boyacıoğlu, “Edirne’de kadın her alanda. 31 Mart’taki seçimlerden sonra 7 kadın meclis üyemiz var. Bir kadın muhtarımız var. İl Genel Meclisi’nde 2 kadın var. Ticaret Odası Yönetim Kurulu’nda kadınlarımız var. Kırsalın Doğal Pazarı, Edirne’nin gurur kaynağı. Her birinizi içten kutluyorum” şeklinde konuştu.
“Yasaların dışında özel önlemler de gerekiyor”

Boyacıoğlu, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için kamu politikası oluşturulması gerektiğini belirterek, kadın erkek eşitliğinin olduğu ortamları sağlayan yasaların dışında özel önlemler de alınması gerektiğine dikkat çekti. Boyacıoğlu, kadınların eğitim, sağlık, istihdam, aile içi şiddet ve siyasette eksik temsil sorunlarının çözümü için kadınların “karar verici konumda yer almaları” ile mümkün olabileceğinin altını çizdi. Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 579 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Trakya’nın sütü Çin yolcusu Trakya’nın sütü Çin yolcusu 27.5.2020
Tarihi çarşıda Fatih siftahı Tarihi çarşıda Fatih siftahı 27.5.2020
Hakim ve savcılar kuralarını çekti Hakim ve savcılar kuralarını çekti 27.5.2020
AK Parti, Kızılay’a destek verdi AK Parti, Kızılay’a destek verdi 26.5.2020
Kısıtlamada Edirneliye tam not Kısıtlamada Edirneliye tam not 26.5.2020
Dolu şaşırttı Dolu şaşırttı 26.5.2020
Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor 26.5.2020
Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı 25.5.2020
2 gün sonra ölü bulundu 2 gün sonra ölü bulundu 25.5.2020
Külliye açılışa hazırlanıyor Külliye açılışa hazırlanıyor 25.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pilavın altı tutar mı?
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Şeker bayramı
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.