Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Edirne Kanalı’na olimpik öneri - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Edirne Kanalı’na olimpik öneri 19.4.2019 - 10:06:59
EDOSK Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Akman ve EDOSK Kano Antrenörü Mustafa Çelik, 20 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirilecek Edirne 2’nci Kano Kayak Maraton Yarışması ile ilgili düzenledikleri basın toplantısında, DSİ’ye çağrıda bulunarak; Edirne Kanalı’nın su ve kano sporlarına açılmasını önerdiler. Akman, Edirne Kanalı’nda Balkan Kupası düzenlenebileceğini belirtirken; Çelik ise kanalın olimpik ölçülerde olduğuna dikkat çekerek; “Türkiye, su sporları olimpiyatlarına hazırlanıyor ama su sporları ve yelken alanında milli takımların çalışabileceği kapsamda bir tesis yok. Tesisin kurulabilmesi için Edirne’de her şey hazır” dedi.Edirne Kanalı’na olimpik öneri

Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği (EDOSK), Edirne Valiliği ve Edirne Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün desteğiyle, 20 Nisan Cumartesi günü 16.00’da Meriç Nehri’nde, Edirne 2’nci Kano Kayak Maraton Yarışması’nı gerçekleştirecek. Yarışma öncesi EDOSK Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Akman, EDOSK Kano Antrenörü Mustafa Çelik ve EDOSK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Neslihan Çakır, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği’nde basın mensupları ile bir araya geldi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Akman, 43’üncü Turizm Haftası’nın Türkiye’nin 81 ilinde çeşitli etkinliklerle kutlandığını belirterek; “Edirne gibi marka değeri yüksek olan bir kentte, Turizm Haftası’nın çok daha renkli ve çeşitli aktivitelerle kutlanması gerekiyor. Bu kapsamda da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’müz çok güzel etkinlikler düzenliyor. En renkli etkinliklerden biri de Cumartesi günü derneğimiz öncülüğünde yapılacak olan Edirne 2’nci Kano Kayak Festivali’dir. Festivalimizi Meriç Nehri’nde yapıyoruz. EDOSK olarak 2012 yılından beri Edirne nehirlerinde kano sporlarının yapılabilirliğini göstermek adına çok büyük uğraş ve emekler sarf ediyoruz. Bu etkinliklerimizi sadece Edirne merkez odaklı yapmıyor, Trakya’nın bütün bölgelerine yayıyoruz. Tekirdağ, Kırklareli hatta Çanakkale’de bile kanolarımızla birtakım etkinlikler düzenlemekteyiz” ifadelerine yer verdi.

EDOSK’un, Edirne’nin en önemli turizm paydaşlarından biri olduğunu söyleyen Akman; “Cumartesi günü yapacağımız etkinlik her ne kadar sportif bir etkinlik olsa da aynı zamanda Edirne’nin tanıtımı ve turizmine katkı sağlayan bir etkinlik olacak. Buna da EDOSK olarak öncülük etmekten ötürü büyük bir gurur ve mutluluk içerisindeyiz. Etkinliğin ilkini 2017 yılında yaptık. Geçen yıl çeşitli nedenlerden dolayı yapamadık ve ara verdik. Bu yıl tekrar Sayın Valimizin, Sayın Kültür ve Turizm Müdürümüzün himayelerinde desteklerini alarak biraz daha kapsamlı bir şekilde etkinliğimizi organize edeceğiz” dedi.

“Kanal Edirne’yi kano sporuna açalım”

Akman, Türkiye’de ve dünyada içerisinden 3 nehrin geçtiği başka bir kent hatırlamadığını ve olsa bile nadir kentler olduğunu ifade ederek; “Bu yüzden Edirne çok özel, güzel ve müthiş bir kent. EDOSK olarak bu nehirlerde su sporlarının, özellikle kano sporunun yapılabilirliğini vurgulamak adına yoğun emek ve uğraşlarımız var. DSİ’nin Kanal Edirne projesi var. Büyük bir kısmı bitti diye biliyorum. Biz, Kanal Edirne’nin de kano sporu için büyük bir avantaj olduğunu düşünüyoruz. DSİ başta olmak üzere tüm yetkili kurum ve kuruluşlara çağrıda bulunuyoruz; gelin beraber işbirliği yapalım, Kanal Edirne’yi kano sporuna açalım. Edirne turizmine kazandıralım. Belki ileriki dönemlerde Balkan ve Türkiye şampiyonaları burada yapılabilir. Biz bir fitili ateşledik ve 2’ncisini Cumartesi günü yapacağız. Bunu geleneksel hale getirmek istiyoruz. EDOSK olarak tamamen gönüllülük esasıyla çalışıyoruz. Gönüllü olarak da bir yere kadar yapabiliyoruz. Bu kapsamda da Valilik ve diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparsak çok daha nitelikli etkinlikler yapacağımızı düşünüyorum” sözlerine yer verdi.

“Neden Balkan Kupası yapmayalım?”

Edirne Kano Kayak Maraton Yarışması’na Bulgaristan’dan da bir sporcunun katılacağını açıklayan Akman; “Bunu da yarışmanın uluslararası boyuta geçmesi adına önemli bir adım olarak görüyoruz. İlerleyen dönemde isteriz ki daha çok kanomuz olsun, daha çok yarışmacı katılsın. Yunanistan’dan, Bulgaristan’dan yarışmacılar katılsın. Hatta Balkanlar Kupası yapalım istiyoruz. Bu işler hemen olmuyor. Biz, böyle bir adımı başlattık. Bundan sonra bizlerle işbirliği yapmak isteyen kurumlarla, bunu daha da büyütebiliriz. Sadece sportif bir olay değil, Edirne’nin tanıtımı ve turizmine gerçekten büyük bir katkı sağlayacağına inanıyoruz. Geleneksel hale getirmek istiyoruz. Edirne, Balkanlar’ın başkenti olarak anılıyor. Neden burada Balkanlar Kupası yapmayalım? Kanal Edirne projesi tamamlandığı zaman kano sporunun yanı sıra farklı su sporları da yapılabilir” dedi.

“Önemli olan sürdürülebilir olması”

Akman, EDOSK’un Trakya genelindeki dernekler arasında Kano Federasyonu’na tescilli tek dernek olduğuna dikkat çekerek; “Trakya’da, EDOSK’tan başka kano sporuyla uğraşan yok. Bunun da avantajını kullanmak istiyoruz. Fakat bu işler gönüllülük esasına dayandığı için bir yere kadar gidiyor. Bazı kurumların da aslında desteğini almak istiyoruz. Destek olsun ya da olmasınlar EDOSK olarak tek başımıza da bu işleri götürmeye hazırız. Bu yarışmada İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’müz, Valiliğimiz, İl Özel İdaremiz ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü gibi kurumlarımızın çok katkıları oldu. Ama önemli olan bu işlerin sürdürülebilir hale getirilmesidir. Bu işler, yapılmak için yapılırsa hiç sorun değil, yaparız. Ama sürdürülebilir hale getirmek, aynı zamanda Edirne’ye ayrı bir değer ve nitelik katacaktır. Edirne’nin marka kent olduğunu söylüyoruz. Edirne’nin de marka kent olması için EDOSK, bu kentin bir turizm paydaşı olarak üzerine düşeni zaten yapıyor. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

“Su aksın ama biz bakmayalım”

Edirne’nin 3 saat içerisinde, 3 ayrı ülkenin gezilebileceği bir destinasyonu olduğunu belirten Akman; “Aynı zamanda 3 saat içinde, 3 ayrı nehirde de kano veya su sporu yapabilme imkânına sahibiz. Aslında Edirne için bu durum inanılmaz bir değerdir. O yüzden su aksın ama biz bakmayalım” dedi. Akman’ın konuşmasının ardından toplantıda EDOSK Kano Antrenörü Mustafa Çelik de Edirne 2’nci Kano Kayak Maraton Yarışması ile ilgili bilgiler verdi.

12 takımda 24 sporcu yarışacak

Çelik, Edirne Kano Kayak Maraton Yarışması’nın ilk kez 2017 yılında gerçekleştirildiğini, 2019 yılında da ikincisinin gerçekleştirileceğini söyleyerek; “Edirne Valiliği ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün destekleriyle bunu geleneksel hale getirmek istiyoruz. Yarışma kategorisi, deniz kanosu kategorisinde olacak. 2 buçuk kilometrelik bir parkur düşünüyoruz. Parkur, Karaağaç’taki yeni köprüden başlayıp tarihi Meriç Köprüsü’nde son bulacak. Oradan da Protokol Evi’nde ödül törenini gerçekleştireceğiz. Yarışma statüsü, Türkiye’de pek gerçekleşmeyen ama yurt dışında ve özellikle Balkan ve Avrupa ülkelerinde yaygın olan kano maratonudur. 12 takım ve 24 kişiyle yarışacağız. Başlangıcı normalde tüm katılımcılar aynı anda kanolarına koşup, kanolarına binmesiyle yapıyorduk ama şu anda su seviyesinin yükselmesinden dolayı Yıldırım’daki kum ocağının önündeki setten başlayıp, Meriç Köprüsü’nde sonlandıracağız. Diğer müdürlüklerimiz de özellikle güvenlik ve sağlık konusunda her türlü desteği sağladılar” sözlerine yer verdi.

“Kurumların desteğini bekliyoruz”

Edirne Kanalı’nda, Meriç, Tunca ve Arda nehirlerinde olduğu gibi su sporları gerçekleştirmek istediklerini belirten Çelik; “Eğer orası da su sporları için değerlendirilirse, Edirne için hem turizm, hem de spor alanında farklı bir yer kazandırmış olacağız. Biz de bunun için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Kurumların da desteğini bekliyoruz. Şu anda DSİ’nin kanal projesi tam anlamıyla bitmediği için kanolarımızı suya ulaştırmada zorluk çekiyoruz. Sınır bölgesine yaklaşıyoruz, Karaağaç’taki Fen Lisesi’nin oradan girmeye çalışıyoruz. Çünkü Söğütlük ve karşısındaki DSİ Sosyal Tesisleri’nin olduğu alanlardan girişimiz setlerden dolayı imkânsız. Özellikle Meriç Nehri’nde sıkıntımız oluyor. Ama Tunca etkinliklerimizde herhangi bir problem olmuyor. İstediğimiz yerden rahatlıkla girerek kano sporunu yapabiliyoruz” dedi.

“Türkiye’nin hiçbir yerinde yok”

Edirne 2’nci Kano Kayak Maraton Yarışması’nın katılımcılar arasında Bulgaristan ve Edirne’den sporcular olduğu gibi Edirne dışından da katılanların bulunduğunu açıklayan Çelik; “Edirne dışından gelmek isteyenler var. Fakat şu anda kano ve su sporlarının kupaları var. Biz, daha tanıtıcı olması amacıyla Turizm Haftası içerisinde yapmak istedik. Dışarıda daha çok festivaller ve özellikle Kano Federasyonu’nun Türkiye Kupası var. Bu nedenle bu hafta olduğu için gelemiyorlar. Farklı haftalarda olsaydı dışarıdan da çok sayıda sporcu katılacaktı. Edirne, 3 nehri merkezinde barındıran bir şehirdir. Biz, etkinliklerimizde Meriç Nehri’nden giriyoruz ve akıntıya karşı yukarıya doğru kürek çekiyoruz. Arda Nehri’ne giriyoruz, sınıra yaklaşıyoruz. Sınırdan, tekrar Meriç’ten Tunca Nehri’ne giriyoruz. Bunu aynı anda 2-3 saatlik süre içerisinde yapıyoruz. Bu durum, Türkiye’nin hiçbir yerinde yok. Bu, hem turizm açısından, hem de su sporlarının gelişmesi açısından çok önemlidir” ifadelerine yer verdi.

“Edirne Kanalı, olimpik yarış ölçülerinde”

Edirne’nin destinasyonuna Edirne Kanalı’nın da eklenebileceğini söyleyen Çelik; “Bu kanal da olimpik anlamında yarışların yapılabileceği ölçülerdedir. Kanalın yaklaşık 7 kilometre uzunluğu, 60 metre genişliği var. Bunu, Edirne’ye gelen Bakan Yardımcımıza da belirttik. Türkiye, su sporları olimpiyatlarına hazırlanıyor ama su sporları ve yelken alanında milli takımların çalışabileceği kapsamda bir tesis yok. Tesisin kurulabilmesi için Edirne’de her şey hazır. Bunun üzerinde biraz revizyon ve değişikliklerle Edirne’de olimpiyatlara hazırlanılabilecek alan yaratılabilir. Sadece Türkiye için değil; aynı zamanda Balkanlar, su sporları ve özellikle kano ve yelkende çok iyiler. Onları da çekebileceğimiz bir alan yaratmış oluruz. Konuyu, Bakan Yardımcımıza da ilettik. Onlar da ilgileneceklerini söylediler. Bu anlamda Edirne Kanalı, sadece suyun tahliyesi değil; aynı zamanda su sporları olarak da değerlendirilirse, Edirne’ye güzel katkıları olacağını düşünüyoruz. Türkiye’de bu anlamda Edirne’de fiziki olarak hazırlanmış bir yer var. Edirne’nin avantajı İstanbul’a yakın ve yurt dışından herkesin ulaşabileceği bir yer olmasıdır. Bulgaristan’ın Filibe (Plovdiv) kentinde bu tesis var. Meriç Nehri’nin kenarına yapmışlar. Edirne’den 150 kilometre ileride ve 1980’lerde bu tesisi yapmışlar. Bulgaristan, kano ve yelkende birçok olimpiyat sporcunu çıkardı ve dereceleri var. Nehrin bu yakasında da bunu gerçekleştirebiliriz. Sadece bir yerden başlamak lazım” dedi. 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 726 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Trakya’nın sütü Çin yolcusu Trakya’nın sütü Çin yolcusu 27.5.2020
Tarihi çarşıda Fatih siftahı Tarihi çarşıda Fatih siftahı 27.5.2020
Hakim ve savcılar kuralarını çekti Hakim ve savcılar kuralarını çekti 27.5.2020
AK Parti, Kızılay’a destek verdi AK Parti, Kızılay’a destek verdi 26.5.2020
Kısıtlamada Edirneliye tam not Kısıtlamada Edirneliye tam not 26.5.2020
Dolu şaşırttı Dolu şaşırttı 26.5.2020
Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor 26.5.2020
Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı 25.5.2020
2 gün sonra ölü bulundu 2 gün sonra ölü bulundu 25.5.2020
Külliye açılışa hazırlanıyor Külliye açılışa hazırlanıyor 25.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pilavın altı tutar mı?
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Şeker bayramı
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.