Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kadınlara Kapıkule bereketi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kadınlara Kapıkule bereketi 19.4.2019 - 09:47:48
Edirne Valisi Ekrem Canalp, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde İl Genel Meclisi’ne seçilen üyeleri tebrik etmek amacıyla gerçekleştirdiği ziyarette, Edirne’nin Bulgaristan sınırındaki Kapıkule Gümrük Kapısı’nda İl Özel İdare tarafından hazırlanmaya devam edilen alanda Kırsalın Doğal Pazarı’daki el emeği yerel ürünlerini pazarlayan kadınlar için özel bir alan oluşturulacağını açıkladı. Canalp, alanda ayrıca kent merkezindeki kadınların da el emeği ürünlerinin satışa sunulacağını açıklarken; alanın gurbetçi sezonunda dinlenme alanı olarak kullanılabileceğini söyledi. Canalp; “Bu güzergâh, Edirne’nin bereketi olmalıdır. Bunu da Edirne’nin çalışkan kadınları yapacak” dedi.Kadınlara Kapıkule bereketi

Edirne Valisi Ekrem Canalp, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nin ardından İl Genel Meclisi’ne seçilen üyeleri ziyaret etti. İl Genel Meclisi toplantı salonunda gerçekleştirilen ziyarette Canalp, meclis üyelerini tebrik etti. İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş ve meclis üyeleri tarafından İl Genel Meclisi binası önünde karşılanan Canalp, yeni meclis üyeleri ile tek tek selamlaşarak tanıştı.

                Tanışmanın ardından Canalp, geleneğini bozmayarak meclis sıralarında yeni meclis üyeleri ile sohbet etti. Canalp, İl Genel Meclisi’ne seçilen üyeleri tebrik ederek; “Allah, çıkmış olduğunuz bu yolda sizleri mahcup etmesin. Sizlere başarılar versin. Edirne halkına yüklenmiş olduğunuz sorumlulukları layıkıyla yerine getirmek için sizlere iyi bir çaba, gayret ve enerji versin” ifadelerine yer verdi.

                Ziyarette konuşma yapan Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş ise İl Genel Meclisi’nin, İl Özel İdare’nin karar organı olduğunu belirterek; “Siz de İl Özel İdaresi’nin başısınız. Birliktelik, her zaman gücü oluşturur ve iyi anlaştığımız bir valimiz var. Biz, toplumdan aldığımız memnuniyeti size belirtiyoruz. Sizinle birlikte Edirne’nin kırsal alanında bugüne kadar ötelenmiş olan sorunları ivedilikle bitireceğiz. Şehirde ne varsa köyde de olacak. Köyde çamura basan vatandaşımız kalmayacak. Sizin gösterdiğiniz perspektiflerle de yeni şeyler yapmaya başlayacağız” dedi.

“İhtiyaçların hepsini yapıyoruz”

                Geçmiş’in konuşmasının ardından ziyarette Edirne’nin köyleri ve ihtiyaçları ile ilgili konuşmasına devam eden Canalp, hem köylerde, hem de şehirlerde İl Özel İdaresi’nin yapması gereken çok iş olduğunu açıklayarak; “Bunların hepsini de çok zaman kaybetmeden, hızlı şekilde eksik gördüğümüz ne varsa tedarikine gideceğiz. Bundan önceki dönemdeki arkadaşlarımızla birlikte köylere gittik. 254 köyümüzün tamamını birlikte gezdik. Köylerimizde hem sohbet ettik, hem de köylerle ilgili beklentileri not ettik. Not ettiklerimizin hepsini de şu anda yapıyoruz. Bir kısmı bitti, bir kısmı da bitmek üzeredir. Dolayısıyla ihtiyaç olarak bildirilen konuların bitirilmesi önemli ama dünya hiçbir şekilde olduğu yerde durmuyor. İhtiyaçlar piramidi de böyledir. Çarklar da sürekli kendi kendini yeniliyor, yeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. İhtiyaç çarkları yeniden dönmeye devam edecek. Yeni ihtiyaçlar, yeniden gündeme gelecek. Bunlara da hazırlıklı olmak gerekiyor. Her ihtiyacın finansman boyutunu da beraber düşünmemiz gerekiyor. O finansman boyutunu da göz önünde bulundurmak suretiyle sahip olduğumuz kaynakları en verimli, en etkili ve en hızlı şekilde kullanacağız” sözlerine yer verdi.

“Aynı gemideyiz”

                Canalp’in Edirne köylerindeki ihtiyaçlar için gerçekleştirdiği çalışmalarla ilgili yaptığı konuşmaya katkı sunan Meclis Başkanı Geçmiş ise 2019 yılı yatırım programının İl Genel Meclisi’nde şekillendiğini belirterek; “Ama o dünde kaldı. Bugün yeni şeyler söylememiz lazım. Siz, yeni şeyleri söylemeye başladınız ve bizden iki adım öndesiniz. Kırsalda kadınlarımızın ürettiği ürünleri ve ürün çeşitlerini ortaya çıkaracağız. Bununla ilgili Kapıkule Gümrük Kapısı’nda yeni bir alan açıyorsunuz. Bundan çok büyük mutluluk duyuyoruz. Kapıkule’deki açıldıktan sonra İpsala’da, Keşan’da da bu alanı genişletir ve kırsalın doğal ürünlerini ön plana çıkarırsak köylerde yeni ekonomik kaynaklar elde etmiş olacağız. Her türlü konuda da yanınızdayız. Bu konuda onurlu ve gururluyuz çünkü aynı gemideyiz. Bu da bize çalışma şevki veriyor” dedi.

“Edirne’nin bereketi olmalıdır”

                Geçmiş’in Edirne Valiliği tarafından Kapıkule Gümrük Kapısı’nda Kırsalın Doğal Pazarı’nın müteşebbis kadınları için proje hazırladığını açıklamasının ardından ziyarette proje ile ilgili bilgiler veren Canalp; “Kapıkule’de, İpsala’da, Hamzabeyli’de ya da turistik bölgelere açılan diğer yerlerde olsun, yerel ekonomiyi mutlaka güçlü ve dinamik şekilde kullanmaya ihtiyacımız var. Bu güzergâhtan akan transit trafik var. Hareketin olduğu yer aynı zamanda berekettir. Bu güzergâh, Edirne’nin bereketi olmalıdır. Edirne, bu transit trafikten mümkün olduğu kadar yararlanabilmelidir. Aynı şekilde Keşan bölgesinde yaz döneminde gelmiş olan yoğun trafik de civardaki köylerimiz için bir bereket haline dönüşebilmelidir. Bunu da Edirne’nin çalışkan kadınları yapacak. Temel olarak onları ekseni üzerinde yürüteceğimiz bir faaliyet olacak” ifadelerine yer verdi.

Hem köylü hem kentli kadınlar kullanacak

                Kapıkule Gümrük Kapısı’nda İl Özel İdaresi tarafından hazırlanmaya devam eden alanın çok amaçlı kullanılacağını açıklayan Canalp; “Müteşebbis kadınlarımızın Edirne merkezde Pazar günleri yapmış oldukları Kırsalın Doğal Pazarı’nda, kendi üretmiş oldukları ürünleri pazarlamalarının bir benzerini Kapıkule’nin çıkışındaki alanda yapmalarını arzu ediyoruz. Şu anda İl Özel İdare’mizin ekibi, alanda düzenleme çalışması yapıyor. Alt yapısını hazırlıyoruz. Alanda dere geçici var. O dereyi düzgün hale getirmemiz lazım. Suyun akışını net şekilde götürmemiz lazım. Bunu bitirdikten sonra üst yapı ile ilgili belli çalışmalarımız yapmamız lazım. Alanı uygun şekilde düzenledikten sonra çok fonksiyonel olarak kullanacağız. Bir tarafından köylerimizdeki kadınlarımızın ürettikleri yerel ürünleri pazarlayabileceğimiz bir alan haline gelecek. Gerektiğinde de şehirlerimizdeki kadınlarımızın kendi üretmiş oldukları ürünleri pazarlayabilecekleri bir alan halinde de kullanacağız” dedi.

Gurbetçiler de dinlenecek

                Canalp, çok amaçlı kullanılması planlanan alanda gurbetçiler için de dinlenme alanı hazırlanacağını açıklayarak; “TIR kuyruklarından sadece TIR’cılarımızın çilesi yok. Avrupa’nın değişik ülkelerinden gelen insanlarımızın da dönüşlerinde çile çekmesinler diye Temmuz ve Ağustos ayındaki sıcak dönemdeki zor günlerde, arabada dur kalk yapmak yerine şu andaki alanı ikinci bir fonksiyon olarak değerlendireceğiz. 18 gün boyunca araçların park edebileceği ve insanların da çile çekmeden uygun koşullar altında bekleme yapabileceği bir alan olarak dizayn etmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki gurbetçi dönemine yetiştireceğiz. Bu alandaki Kırsalın Doğal Pazarı, bir günden fazla açık olacak. Sürekli belli bir devinim halinde sistemin çarklarını sürdürmeye devam edeceğiz. Kırsal pazarımızı diğer alanlara taşımayı, haftanın birden fazla gününde böyle bir modelleme ile götüreceğiz. Diğer gümrük kapılarında da belirli güzergâhlarda tespit ettiğimiz belirli noktalar var. Onları da kapılarda değil de belirli güzergâhlar üzerinde yöresel ürünlerin satışını yapabileceğimiz yerler var. Oralardaki işlemler biraz daha zaman alacak. Ama oralarda da çalışma yapacağız” sözlerine yer verdi.

Meclis üyelerine tavsiyeler

                Canalp, toplantıda ayrıca İl Genel Meclisi Üyeleri’nin iletişiminin güçlendirilmesi amacıyla tavsiyelerde bulunarak; “İl Genel Meclisi’nin toplantıları dışında meclis üyelerimizin bir araya gelmesinde çok fayda vardır. Eğer düşündüğünüz ve birlikte yapabileceğiniz etkinlikler olursa çok güzel olabilir. Örneğin; günübirlik Çanakkale turları olabilir. Günübirlik Topkapı Sarayı ziyareti de olabilir. Böyle etkinlikleri düzenlemekte fayda vardır. Böyle etkinliklerin, herkesi birbirini tanımasında güzel bir vesile olur. Beraber yolculuk yapmak, bizim kültürümüzde de önemlidir. Demokrasi çarkları çok güzel işliyor. Edirne’de bunu gördük ve herkes de buna şahit olmuştur. Sadece Edirne özelini bile incelerseniz, demokrasinin ne kadar güçlü bir dinamizme sahip olduğunu, kendi gücünün de kendi kendini nasıl ortaya koyduğunu görebilirsiniz. İl Genel Meclisi’mizdeki değişim profiline bir bakın; kaç arkadaşımız değişti? Bazı arkadaşlarımız hiç aday olmadı, bazı arkadaşlarımız aday oldu ve yeniden seçildiniz. Belediyelerimize bakın; belediyelerimizdeki değişimi görün. Ya adaylar değişti ya da partiler değişti. Değişmeyen çok az sayıdadır” dedi. 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 614 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Trakya’nın sütü Çin yolcusu Trakya’nın sütü Çin yolcusu 27.5.2020
Tarihi çarşıda Fatih siftahı Tarihi çarşıda Fatih siftahı 27.5.2020
Hakim ve savcılar kuralarını çekti Hakim ve savcılar kuralarını çekti 27.5.2020
AK Parti, Kızılay’a destek verdi AK Parti, Kızılay’a destek verdi 26.5.2020
Kısıtlamada Edirneliye tam not Kısıtlamada Edirneliye tam not 26.5.2020
Dolu şaşırttı Dolu şaşırttı 26.5.2020
Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor 26.5.2020
Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı 25.5.2020
2 gün sonra ölü bulundu 2 gün sonra ölü bulundu 25.5.2020
Külliye açılışa hazırlanıyor Külliye açılışa hazırlanıyor 25.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pilavın altı tutar mı?
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Şeker bayramı
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.