Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
AK Parti’den komisyon reddi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
AK Parti’den komisyon reddi 18.4.2019 - 09:04:56
Edirne İl Genel Meclisi, Nisan ayı üçüncü toplantısında İhtisas Komisyonları üyeliklerinin seçimleri gerçekleştirildi. Toplantıda, mecliste grubu olmayan İYİ Parti’nin İl Genel Meclisi Üyeleri’nin de komisyonlara seçilebilmesi amacıyla grubu bulunmayan partilerin de komisyonlara üye olabilmesi için sunulan önerge oylanırken; AK Parti grubu önergeye ret oyu verdi. CHP grubunun salt çoğunluğuyla önerge kabul edilirken; komisyonlara İYİ Partili üyeler de seçildiler. Toplantı öncesi Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a da meclisi ziyaret ederek, İl Genel Meclisi Üyeleri’ni tebrik etti.AK Parti’den komisyon reddi

Edirne İl Genel Meclisi, Nisan ayı üçüncü toplantısını gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’in başkanlığında başlayan toplantıyı, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde yeniden Edirne Belediye Başkanlığı’na seçilen Recep Gürkan ziyaret ederek, seçimlerde İl Genel Meclisi Üyeliği’ne seçilenleri tebrik etti. Toplantıda ayrıca Vilayetler Birliği Üyeliği, Edirne Katı Atık Yönetim Birliği Üyeliği ve Komisyon Üyeliği seçimleri gerçekleştirildi.

Yoklama ve bir önceki toplantıya ait tutanakların okunmasıyla başlayan toplantıda Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan konuşma yaptı. Gürkan, konuşmasında 31 Mart 2019’da gerçekleştirilen Mahalli İdareler Seçimlerinde halkın oylarıyla seçilen İl Genel Meclisi Üyeleri’ni tebrik etti. Gürkan, seçilenlerin, halkın sorunlarının mevcut yasalarla çözüme kavuşturulmasını hedeflediği belirterek, önceki dönemdeki Belediye Meclis Üyeleri ile İl Genel Meclisi Üyeleri’nin takdir toplayan çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Belediye Meclis Üyeleri ile İl Genel Meclisi Üyeleri’nin yeni dönemde de Edirne’nin ortak paydasına, parti ve kişisel beklenti gözetmeksizin hizmet edeceklerine inandığını ifade eden Gürkan; “Hizmetin siyaseti olmaz. Hizmetin anca emeği, mücadelesi olur. Çünkü halkımız bizi, elbette seçene kadar bir siyasi parti mensubiyetimiz var. Görev anında da bu sürecek. Ama bugün görüyorum ki hepinizin yakasında İl Genel Meclisi rozeti var. Bu, hepinizin siyasi parti kimliklerinizi, halkın lehine olan konularda ikinci plana koyduğunuzun da bir göstergesidir” dedi.

Gürkan, önemli olanın bütün vatandaşlara ayrım yapmaksızın hizmet vermek olduğunu belirterek; “Bugüne kadar kendi adıma bunu yaptığıma inanıyorum. Elbette eksiklerimiz, hatalarımız vardır. Netice itibariyle insanız. Önümüzdeki dönemde de İl Genel Meclisi’nin belediye ile ilgili işleri, belediyemizin İl Genel Meclisi ile ilgili işleri uzlaşma, anlaşma, Edirne’nin tarihine, kültürüne, kimliğine uygun bir şekilde büyük bir başarıyla sürdürülecektir. Bu bağlamda yolumuz açık olsun” sözlerine yer verdi. Gürkan, konuşmasının ardından toplantıdan ayrılırken; Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş de Gürkan’ı makamında ağırladı. Geçmiş’in toplantıdan ayrılmasının ardından üçüncü birleşim, bir önceki toplantıda Meclis Başkanvekilliğine seçilen Şenol Kılıç tarafından yönetildi. Kılıç, Meclis Başkanvekili olarak ilk görevini gerçekleştirdi.

Geçmiş, Vilayetler Birliği’ne

Toplantıda, Vilayetler Birliği’ne bir asil ve bir yedek üye seçimi gerçekleştirildi. Seçimlerde CHP grubundan Mehmet Geçmiş, AK Parti grubundan ise Mustafa Suiçmez asil üyelik adayı olarak gösterilirken; yedek üyeliklere ise CHP grubundan Şenol Kılıç, AK Parti grubundan ise İsmet Özçifçi aday olarak açıklandı. Seçimlerde 16 oy alan Mehmet Geçmiş ve Şenol Kılıç, Vilayetler Birliği asil ve yedek üyeliklerine seçilirken; Mustafa Suiçmez ve İsmet Özçifçi ise 11 oy aldılar.

Oy birliğiyle seçildiler

Vilayetler Birliği asil ve yedek üyeliklerinin seçiminin ardından toplantıda Edirne Katı Atık Yönetim Birliği’ne de 4 asil ve 2 yedek üyenin seçimi gerçekleştirildi. Seçimlerde CHP grubundan Mehmet Geçmiş, Önder Cin ve Serdar Çığla, AK Parti grubundan ise Secaattin Uyur asil üyeliğe aday olarak önerildi. Yedek üyelik adaylığına ise CHP grubundan Halil Akdağ, AK Parti grubundan ise Tamer Karadağ önerildi. Asil ve yedek üyeler, tüm partilerin desteğiyle oy birliği ile seçildiler.

AK Parti’den ret

Edirne Katı Atık Yönetim Birliği seçimlerinin ardından toplantıda ihtisas komisyonlarının üyelik seçimleri gerçekleştirildi. Seçimlerden önce İmar ve Bayındır Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu, Araştırma ve İnceleme Komisyonu, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu, Tarım ve Hayvancılık Komisyonu, Köylere Yönelik Hizmetler ve Orköy Komisyonu, Turizm Komisyonu, Gençlik ve Spor Komisyonu, İdari ve Mali İşler Komisyonu ile Su, Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu’nun kurulmasına oy birliğiyle karar verilirken; komisyon üyeliklerine mecliste grubu bulunmayan İYİ Parti’li üyelerin komisyon üyeliklerine seçilmesine ise AK Parti grubu ret oyu verdi. Oylamanın sonucunda CHP’li üyelerin salt çoğunluğunun oyları ile İYİ Partili üyelerin de komisyonlarda görev almasına karar verildi.

Komisyon seçimleri gerçekleştirildi

Toplantıda önergelerin görüşülmesinin ardından gerçekleştirilen seçimlerde İmar ve Bayındır Komisyonu’na Mehmet Geçmiş, Şenol Kılıç, Sezgin Gündoğdu, Yaşar Sasa, Tamer Karadağ, Nedret Akbulut ve İsmail Keleş; Plan ve Bütçe Komisyonu’na Şenol Kılıç, Sezgin Gündoğdu, Yaşar Sasa, Mehmet Geçmiş, Tamer Karadağ, Nedret Akbulut ve İsmail Keleş; Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu’na Kutay Özköse, Önder Cin, Halil Akdağ, Ahmet Demircan ve Hüseyin Filiz; Çevre ve Sağlık Komisyonu’na Erdoğan Gümülcineli, Serdar Çığla, İsmail Alış, Halil Bayazıt ve İbrahim Dalkıran; Araştırma ve İnceleme Komisyonu’na Çiğdem Gegeoğlu, Zafer Sünter, Erdoğan Gümülcineli, Halil Bayazıt ve İsmet Özçifçi; Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu’na Zafer Sünter, Önder Cin, Yaşar Sasa, İbrahim Dalkıran ve Hüseyin Filiz; Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’na Önder Cin, Mustafa Üstün, Ahmet Sarıgül, Secaattin Uyur ve Mustafa Suiçmez; Köylere Yönelik Hizmetler ve Orköy Komisyonu’na Hüseyin Erbay, İsmail Alış, Erdinç Can, Mustafa Suiçmez ve Secaattin Uyur; Turizm Komisyonu’na Çiğdem Gegeoğlu, Serdar Çığla, Tuncay Taşkın, Secaattin Uyur ve İsmet Özçifçi; Gençlik ve Spor Komisyonu’na Kutay Özköse, Mustafa Üstün, Ahmet Sarıgül, Halil Bayazıt ve Ahmet Demircan; İdari ve Mali İşler Komisyonu’na Çiğdem Gegeoğlu, Halil Akdağ, Zafer Sünter, Halil Bayazıt ve İsmet Özçifçi ile Su, Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonu’na Serdar Çığla, Halil Akdağ, İsmail Alış, İbrahim Dalkıran ve Melek Uzgör oy birliğiyle seçildiler.

Uzgör, kadınlara dikkat çekti

Toplantının sonunda ise AK Parti grubundan Merkez İl Genel Meclisi üyesi Melek Uzgör söz aldı. Uzgör, konuşmasında uzun yıllar sonra İl Genel Meclisi’nde ilk kez 2 kadın üyenin görev aldığını belirterek; “Türkiye’de ve dünyada yıllardır tartışılan kadınların aktif siyasette karar alma organlarında görev alması konusuyla kadınların, her geçen gün tüm siyasi partilerde artması beklenmektedir. Bu dönemde 2 kadın üye olarak ilk defa İl Genel Meclisi’ndeyiz. Bunun getirdiği farklı sorumluluklar var. Bizler sadece Meclis saatinde buraya gelerek, sadece Meclis ile ilgilenmiyoruz. Meclis dışında okuldan gelen çocuklarımız, ütülerimiz, yemek yapmalarımız ve genellikle evdeki işleri aksatmama gibi misyonlarımız var. Eğer bunları aksatırsak doğal olarak siyaset yapmamız zorlanır. Biz, buradaki toplantı ve çıkış saatlerine çok düzgün bir şekilde uyarsak, hem bizim için, hem de diğer erkek üyeler için daha sağlıklı çalışma ortamı olacağını düşünüyorum” dedi. Uzgör’ün konuşmasında Meclis Başkanvekili Şenol Kılıç da destek verdi. Uzgör’ün konuşmasının ardından toplantı sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1165 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Trakya’nın sütü Çin yolcusu Trakya’nın sütü Çin yolcusu 27.5.2020
Tarihi çarşıda Fatih siftahı Tarihi çarşıda Fatih siftahı 27.5.2020
Hakim ve savcılar kuralarını çekti Hakim ve savcılar kuralarını çekti 27.5.2020
AK Parti, Kızılay’a destek verdi AK Parti, Kızılay’a destek verdi 26.5.2020
Kısıtlamada Edirneliye tam not Kısıtlamada Edirneliye tam not 26.5.2020
Dolu şaşırttı Dolu şaşırttı 26.5.2020
Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor 26.5.2020
Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı 25.5.2020
2 gün sonra ölü bulundu 2 gün sonra ölü bulundu 25.5.2020
Külliye açılışa hazırlanıyor Külliye açılışa hazırlanıyor 25.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pilavın altı tutar mı?
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Şeker bayramı
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.