Edirne 28°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sahne Edirne Kırmızısı’nın - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sahne Edirne Kırmızısı’nın 17.4.2019 - 09:42:28
Edirne’nin unutulmaya yüz tutmuş dünyaca ünlü kültürel ögesiyken araştırmacı gazeteci Orkun Akman tarafından gündeme getirilen ve gerçekleştirilen çalışmalarla birlikte yeniden eski öneminin kazandırılması amaçlanan Edirne Kırmızısı’nın tiyatro oyunu sahnelenecek. Tiyatro Sanatçısı Batuhan Öztürk tarafından ilk kez senaryosu yazılan ve yönetilen ‘Çargâh Makamı: Edirne Kırmızısı’nın Hikâyesi’ oyununun prömiyeri, 43’üncü Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında 18 Nisan Perşembe günü, 18.00’da Edirne Halk Eğitim Merkezi Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Salonu’nda ücretsiz gerçekleştirilecek.Sahne Edirne Kırmızısı’nın

Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 43’üncü Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında, özellikle son yıllarda araştırmacı-gazeteci Orkun Akman’ın gündeme getirmesiyle Edirne’nin unutulmaya yüz tutan en önemli kültürel ögelerinden biri olan Edirne Kırmızısı’nın tiyatro oyununun gösterimini gerçekleştirilecek.

                Avrupa’da ilk olarak ‘Türk Kırmızısı’ olarak bilinen, çok zahmetli bir boyama süreciyle ciddi emek ve maddiyatın harcandığı, sırrını çözenlere ise ödüller dağıtıldığı Edirne Kırmızısı’nın 1700’lü yıllara varan hikâyesi, Tiyatro Sanatçısı Batuhan Öztürk tarafından tiyatroya kazandırıldı. ‘Çargâh Makamı: Edirne Kırmızısı’nın Hikâyesi’ oyununun ilk gösterimi, 18 Nisan Perşembe günü, 18.00’da Edirne Halk Eğitim Merkezi Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Salonu’nda ücretsiz gerçekleştirilecek. Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Araştırmacı-Gazeteci Orkun Akman ve Çargâh Makamı: Edirne Kırmızısı’nın Hikâyesi oyununun Senaristi ve Yönetmeni Tiyatro Sanatçısı Batuhan Öztürk, oyunun prömiyeri öncesi toplantı düzenleyerek, hazırlanma süreci ve içeriğiyle ilgili bilgiler verdiler.

                Toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren Hacıoğlu, Edirne Kırmızısı’nın ilk defa resmi bir programda yer alacağını açıklayarak; “Biz, bunu çok önemsiyoruz. Edirne Kırmızısı’na toplumun bütün dinamiklerinin sahip çıkması kanaatini taşıyorum. Umarım diğer yapılacak çalışmalar için bu bir basamak olur. Trakya Üniversitesi başta olmak üzere bazı kamu kurum ve kuruluşları, Kırklareli Olgunlaşma Enstitüsü, Kültür Müdürlüğü, diğer vakıflar, sivil toplum örgütleri sahip çıkıyor. Bu konuda memnuniyetimizi ifade edecek kelimeler bulamıyoruz. Belki burada yanlış anlaşılan bir konu olabilir. Bazıları, ‘Edirne Kırmızısı’nı, Kırklareli Olgunlaşma Enstitüsü’ne kaptırıyoruz’ diyor; hayır, yok öyle bir şey. Eğer ilgileniyorsa kendi misyonu gereği ilgileniyor, öyle bir algı yok. O zaten işi gereği ilgilenmek zorundadır. Kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere sivil toplum örgütleriyle biz, bu işin içerisindeyiz. Bu önemli bir merhaledir. Edirne Kırmızısı, Perşembe günü sergilenecek olan ‘Çargâh Makamı: Edirne Kırmızısı’nın Hikâyesi’ tiyatrosu ile hak ettiği değerin başlangıcına ulaşacaktır. Bu yaptığımız, somut adımların en önemlilerinden birisidir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“Edirne’de festival gibi kutlanmalı”

                Hacıoğlu’nun konuşmasının ardından toplantıda bir konuşma da Orkun Akman yaptı. Akman, konuşmasında 43’üncü Turizm Haftası’nın Pazartesi günü tüm Türkiye’de kutlanmaya başladığını söyleyerek; “Bu hafta, tüm Türkiye’nin 81 ilinde kutlanan bir haftadır. Fakat Edirne gibi marka değeri yüksek olan kentlerde, Turizm Haftası’nın klasik programlardan öte daha çok festival, şenlik havasında kutlanılması gerektiğini her zaman belirttik. Edirne gibi marka kente de Turizm Haftası’nı çok daha çeşitli ve fonksiyonel bir şekilde kutlanmasının yakıştığını ifade ettik. Bu kapsamda da Edirne için çok büyük bir önem taşıdığına ve marka değerine değer katacağına inandığımız Edirne Kırmızısı’nın ilk kez resmi bir programda yer alması için teklifimizi ilettik. Sayın Müdürümüz Ahmet Hacıoğlu da büyük bir ilgiyle kabul edeceğini söyledi. Sayın Valimiz de çok değerli katkılarını sundular ve Çargâh Makamı: Edirne Kırmızısı’nın Hikâyesi oyununun sergilenmesi adına Batuhan Öztürk, kısa sürede çalışmalarına başladı” dedi.

“Tüm Edirnelileri davet ediyoruz”

                Akman, Edirne Kırmızısı’nın önemini her zaman vurguladığını belirterek; “Ancak Edirne Kırmızısı, 2 yıldır ne yazık ki emekleme sürecini yaşıyor. İnanıyoruz ki yürümeye başlamadan koşacak. Bu enerjiyi çok iyi hissediyoruz. İl Kültür ve Turizm Müdürümüz, Valimiz ve diğer kurum ve kuruluşlar, Edirne Kırmızısı’na sahip çıkıyorlar. Bundan sonra da sahip çıkacaklarına eminim. Bu kapsamda da 18 Nisan Perşembe günü 18.00’da Halk Eğitim Merkezi Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Salonu’nda ücretsiz olarak sahnelenecek oyuna tüm Edirnelileri davet ediyoruz. Edirne Kırmızısı’nın hikâyesini bu yönden tanıyın, izleyin ve görün” sözlerine yer verdi.

“1 yıl boyunca çalıştık”

                Akman’ın konuşmasının ardından toplantıda oyunla ilgili bilgiler veren Öztürk, konuşmasına Fransa’nın başkenti Paris’in simgelerinden Notre Dame Katedrali’nin çatısında çıkan yangından dolayı yaşadığı üzüntüyü belirterek başlarken; “Önemli bir kültür, lakin bu topraklarda her adım başı çok daha değerli ve güzel bir kültürle karşılaşabiliyoruz. Oyunla ilgili çalışmalarımızı bir yıl boyunca yürüttük. Başta Valimiz olmak üzere, İl Kültür ve Turizm Müdürümüz bir an önce oyunu çıkarmamız gerektiğini söylediler ve bizler de oyunumuza dört bir koldan sarıldık. Perşembe günü de prömiyerimizi yaparak sunmak istiyoruz” dedi.

“Kırmızının notasıyla hikâye başladı”

                Edirne Kırmızısı ile Çargâh Makamı arasındaki kurguyu oluşturma sürecini açıklayan Öztürk; “Neden Çargâh Makamı? Edirne Kırmızısı yolunda kırmızı üzerinden yola çıktım. Renklerin nota karşılığı konusunda uzun zamandır çalışmalar yapılıyor. Kırmızı renginin nota karşılığının do notası olduğu biliniyor. Do notasının Türk müziğindeki karşılığını araştırdım ve Çargâh makamı ile karşılaştım. Aslında hikâye bundan sonra başladı. Çargâh makamı ile karşılaştıktan sonra kazdıkça çok farklı şeylerle karşılaştım. Öncelikle peygamberin, Kuran’ı tilavet ettiği makam olduğunu, Bilâl-i Habeşi’nin ezanı okuduğu makam olduğunu öğrendim. Sonsuzluğu temsil eden bir makam olduğunu gördüm. Araştırdıkça çok farklı şeylerle karşılaşmaya devam ediyoruz ama oyun içerisinde bunlardan bahsetmek istedim. Bu topraklara ait neler olabileceği ile ilgili çalışmalarımı yürütürken, bir yerden sonra çok zorlanmıyorsunuz. Edirne doğumlu Fatih Sultan Mehmet’in, Avni mahlasıyla yazdığı şiirler var. Bunları da paylaşmak istedik ve güzel bir kurgu oluşturduk. 1992 yılında Alipaşa Çarşısı’nda çıkan bir yangın var. O yangına bir kurgu ekledik. O kurguyu, Edirne’de ilerleyen zamanlarda bir film ile de sunabiliriz. Edirne Kırmızısı’nın sahte reçetelerinin ve ajanlık faaliyetlerinin hâlâ devam etmesinin, Alipaşa Çarşısı yangınıyla bize göz kırptığını kurgulayarak Çargâh Makamı: Edirne Kırmızısı’nın Hikâyesi oyununu sonlandırdık. 43’üncü Turizm Haftası’na yetiştirebilmek için çok kısa bir sürede oyunu çıkardık. İl Kültür ve Turizm Müdürümüz, bizlere çok yardımcı oldu. Valimize, müdürümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Oyun, tek perdeden oluşuyor ve yaklaşık 1 saat 10 dakika sürüyor” ifadelerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 665 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda DEVA’nın il başkanı Kerem Arda 9.7.2020
AFAD Pardus'a geçti AFAD Pardus'a geçti 8.7.2020
Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor 8.7.2020
Online doçentlik sınavı Online doçentlik sınavı 8.7.2020
65 yaş üstü mağdur edildi 65 yaş üstü mağdur edildi 8.7.2020
POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI 8.7.2020
Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın 7.7.2020
Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı 7.7.2020
Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi 7.7.2020
Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı 7.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
Edirne’de bir dönem AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı gör..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.