Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İlk imza müdüre - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İlk imza müdüre 16.4.2019 - 09:54:33
Edirne merkez Gazi Osman Paşa Ortaokulu Türkçe öğretmeni Başar Atarbay’ın genel koordinatör ve editörlüğünde okulun 8’inci sınıfında okuyan 8 öğrencinin yaklaşık 400 eseri inceleyerek yazdığı ‘Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa’ adlı kitabın imza ve dağıtımı gerçekleştirildi. Okulda düzenlenen ‘İsmiyle Müsemma Okullar’ projesi kapsamında ortaokul öğrencisi yazarlar, ilk kitabı Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı için imzalayarak hediye ettiler.İlk imza müdüre

Edirne merkez Gazi Osman Paşa Ortaokulu Türkçe öğretmeni Başar Atarbay’ın genel koordinatör ve editörlüğünde okulun 8’inci sınıfında okuyan 8 öğrencinin, okula ismini veren Gazi Osman Paşa’nın kahramanlığını kitaplaştırmasıyla ortaya çıkan ‘Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa’ adlı kitap, ‘İsmiyle Müsemma Okullar’ projesi kapsamında öğrencilere dağıtıldı.

Gazi Osman Paşa’nın adını yaşatmak, öğrencilere tanıtılmasını sağlamak ve öğrencilerin tarihe ilgisini artırarak araştırmacılığını geliştirmek amacıyla düzenlenen proje kapsamında Gazi Osman Paşa Ortaokulu’nda ‘Gazi Osman Paşa’yı Anma ve Plevne Programı’ düzenlendi. Meriç İlkokulu Mehteran Takımı’nın gösterisiyle başlayan programa Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, okul müdürü Müşerref Öz, okul öğretmenleri ve öğrenciler katıldılar.

Mehteran Takımı’nın konserinin ardından ‘Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa’ kitabının imza ve dağıtım töreni gerçekleştirildi. Ceren Yayıncılık’ta basımı gerçekleştirilen kitapta görev alan Türkçe öğretmeni Başar Atarbay’ın yanı sıra 8-A sınıfı öğrencilerinden Doğa Göksun Yıldız, Nebi Alperen Avcu ve Sude Günday ile 8-D sınıfından Azra Cicikler, Simay Erden, Bahar Özer, Ada Üzer ve Arda Üzer ilk kitabı Dr. Önder Arpacı için imzalayarak hediye ettiler.

Öğrencileri tebrik etti

Arpacı, ‘Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa’ kitabının öğrenciler tarafından imzalanarak hediye edilmesinin ardından yaptığı konuşmada, okul müdürü, okul öğretmenleri ve öğrencileri tebrik ederek; “Çok güzel bir şekilde kitap hazırlamışlar. Hem Gazi Osman Paşa’nın biyografisini, hem de savaşlarını ve kahramanlıklarını anlatmışlar. Bizler, Türk tarihinde nice destanlar yazmış şanlı kahraman ecdadın torunları olarak kendileriyle gurur duyuyoruz. Başta okulumuza ismi verilen Gazi Osman Paşa’yı ve bize, bu toprakları vatan kılan ecdadımızı rahmetle, minnetle yâd ediyorum. Ruhları şad olsun” ifadelerine yer verdi. Gazi Osman Paşa ile ilgili yaklaşık 400 eseri inceleyen Atarbay ve öğrenciler, okul tarihine ölümsüz bir eser kazandırırken; imza ve dağıtım töreninde okulda bulunan tüm öğrencilere ‘Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa’ kitabı imzalanarak hediye edildi.

“Öğrencilerin okuyabileceği bir kitap”

‘Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa’ kitabıyla ilgili bilgiler veren Türkçe öğretmeni Başar Atarbay, öğrencilerin proje kapsamında Kasım ayından bu yana çalışma gerçekleştirdiklerini açıklayarak; “Benimle birlikte sekizinci sınıftan 8 öğrenci çalıştı. Gazi Osman Paşa hakkında piyasada bulabildiğimiz tüm kitapları aldık ve okuduk. Daha sonra ise İstanbul’un Gazi Osman Paşa Belediyesi ile irtibat kurarak, bu konu hakkında ellerinde olan bilgi, belge ve dokümanları istedik. Onlar da sahip oldukları her şeyi gönderdiler. Tokat’taki Gazi Osman Paşa Üniversitesi’nden de sempozyum bildirisi istedik. Onlar da bildiriyi gönderdiler. Ayrıca Gazi Osman Paşa ile ilgili çekilmiş belgeseller vardı. O belgesellerin hepsini izledik. Bunların hepsinin bir araya gelmesiyle de ortaokul seviyesine indirgenecek, öğrencilerin okuyabileceği bir kitap oluşturduk. Tamamlanması yaklaşık 5 ay sürdü” dedi.

“Gazi Osman Paşa’yı artık hepsi biliyor”

Atarbay, Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa ile ilgili Edirne’nin yanı sıra Türkiye’de de yeterli sayıda kaynağın bulunmadığına dikkat çekerek; “Bu nedenle Gazi Osman Paşa’nın değerini öğretmek amacıyla projeyi gerçekleştirdik. Bizim öğrencilerimiz bile Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa ile Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’yi karıştırıyorlardı. Kitapla birlikte bunun ayrımını yapabildiler. Ayrıca birçok öğrenci de Gazi Osman Paşa’yı bilmiyordu. Şu anda hepsi biliyor. Kitabımızın basılmasının ardından yazar kadrosunda yer alan öğrencilerimiz imzalayarak sınıf arkadaşlarına ücretsiz bir şekilde bugün dağıttılar. Kitabı bin adet basabildik. İmkânlarımız elverirse devamının gelmesini umuyorum” sözlerine yer verdi.

Söyleşi ile sona erdi

İmza ve dağıtım töreninin ardından programda, Dr. Önder Arpacı tarafından Gazi Osman Paşa ve Plevne sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Arpacı, sergide yer alan eserlerle ilgili bilgi aldıktan sonra okulun çok amaçlı salonunda düzenlenen törene katıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını okul müdürü Müşerref Öz gerçekleştirdi. Öz, konuşmasında okula ismi verilen Gazi Osman Paşa’nın kahramanlıklarına ve önemine dikkat çekti. Öz’ün konuşmasının ardından törende proje kapsamında düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Törende ayrıca ‘Gazi Osman Paşa ve Plevne’ adlı tiyatro oyunu sahnelenirken; program, müzik dinletisi ile sona erdi. Programın ardından Atarbay ve kitapta görev alan sekiz öğrenci, ‘Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa’ kitabı söyleşisinde öğrencilerin sorularını yanıtladılar. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 836 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Akşener bu açıklamaya ne diyecek? Akşener bu açıklamaya ne diyecek? 24.2.2020
4’üncü kez Suiçmez 4’üncü kez Suiçmez 24.2.2020
Şehitleri buluşturan proje Şehitleri buluşturan proje 24.2.2020
Kışlıklar elde kaldı Kışlıklar elde kaldı 24.2.2020
Temiz galibiyet Temiz galibiyet 24.2.2020
Naylon faturaya 8 gözaltı Naylon faturaya 8 gözaltı 22.2.2020
Bu restoranda anneler üretiyor Bu restoranda anneler üretiyor 22.2.2020
Barodan HSK kararına tepki Barodan HSK kararına tepki 22.2.2020
Çocuktan öğren tarihi Çocuktan öğren tarihi 22.2.2020
Cepkin:  ÇOCUK İSTİSMARI Cepkin: ÇOCUK İSTİSMARI 22.2.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 61
Web Siteleri 95
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 285 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
UNESCO, Balgat’a mı taşınmış?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Balkanlardan Dünyaya Açılan Hikâyecimiz
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Fuarları Korona (Corona) Vurdu
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.