Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sağlıkta şiddete Arslan’lı çözüm - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sağlıkta şiddete Arslan’lı çözüm 15.4.2019 - 09:54:40
TTB Edirne Tabip Odası, Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde hasta yakını tarafından bıçaklanarak 17 Nisan 2012 tarihinde hayatını kaybeden Dr. Ersin Arslan’ın 7’nci ölüm yıl dönümünde sağlıkta şiddeti önleme yasasının çıkarılması için eylemler gerçekleştirecek. Eylemlerde ayrıca 17 Nisan tarihinin Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü ilan edilmesi gerektiği vurgulanacak.Sağlıkta şiddete Arslan’lı çözüm

Türk Tabipler Birliği (TTB) Edirne Tabip Odası, Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde hasta yakını tarafından bıçaklanarak 17 Nisan 2012 tarihinde hayatını kaybeden Dr. Ersin Arslan’ın 7’nci ölüm yıl dönümünde gerçekleştireceği eylemlerle sağlıkta şiddeti önleme yasasına dikkat çekecek. Edirne Tabip Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada, Dr. Arslan’ın ölüm yıl dönümünün 17 Nisan Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü ilan edilmesi gerektiği vurgulanırken; “Peşini bırakmıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Dr. Ersin Arslan’ın 17 Nisan 2012 günü ameliyattan çıkıp servisine geldiği sırada bıçaklanarak öldürülmesinin ardından TTB’nin gerçekleştirdiği açıklamaya dikkat çekilerek; “TTB olarak; ‘Hiç kimse bu cinayeti cehaletle, tepkiyle, münferit olaylıkla açıklamaya kalkmasın. Taammüden öldürüldü Dr. Ersin Arslan, göz göre göre öldürüldü. Yıllardır, sağlık ortamının vahşi bir şiddet ortamına dönüştüğünü, sürekli olarak saldırıya uğradığımızı, hekimlere-sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artık dayanılmaz boyutlara geldiğini, can güvenliğimizin olmadığını söyledik, söylüyoruz. Durumun vahametini kavrayıp tedbir alması gereken yetkililer ise kulaklarını tıkadılar, gözlerini yumdular, olan biteni seyretmekle yetindiler; daha da kötüsü hastaları hekimlere-sağlık çalışanlarına karşı kışkırtmaya devam ettiler’ diyerek kamuoyuna sağlık alanındaki şiddetin ciddiyetini aktarmıştık. Aradan 7 yıl geçti. TTB’nin tüm çabalarına, katkılarına rağmen sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik ciddi bir adım atılmadı ve bu nedenle Dr. Kamil Furtun, Dr.Aynur Dağdemir ve Dr. Fikret Hacıosman görevleri başında öldürüldüler; sağlık kurumları basıldı, kimimiz onlarca hasta yakınının saldırısına maruz kalıp yoğun bakımlara düştü, binlerce meslektaşımız ciddi saldırılara maruz kaldı, birçoğu ölümden kıl payı döndü” denildi.

Dr. Fikret Hacıosman’ın İstanbul’da görevi başında öldürülmesinin ardından bir kez daha Meclis’e gönderilen ve kamuoyuna ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ olarak ilan edilen düzenlemenin ise samimiyetten uzak bir göz boyama manevrası olduğu belirtilen açıklamada; “Düzenlemenin hiçbir işe yaramayacağını açıkladık ve illerde bir hafta boyunca tuttuğumuz nöbetlerle tepkimiz ortaya koyduk. TTB olarak sağlıkta şiddetin geldiği noktanın dayanılmaz ağırlığını her seferinde TBMM’ne, Sağlık Bakanlığı’na ısrarla ilettik ve sağlıkta şiddeti sona erdirecek önlemlerin alınmasını istedik. Ancak, başta konunun birincil derecede muhatabı Sağlık Bakanlığı olmak üzere siyasi yetkililer, ‘Görmedik, Duymadık, Bilmiyoruz’ taktiğiyle hekimlerin taleplerine kulaklarını tıkadılar” sözlerine yer verildi.

Eylem programı açıklandı

Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sağlıkta şiddete karşı başlarının çaresine bakmak ve savunma önlemlerini almak zorunda bırakılmaması gerektiği vurgulanan açıklamada; “Dr. Ersin Arslan’ın ölüm günü olan 17 Nisan, ‘Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü’ olarak ilan edilsin ve TTB’nin hazırlayıp Meclis’teki bütün siyasi partilere sunduğu Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası derhal çıkarılsın! Bu talebimizden asla vazgeçmediğimizi ve vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha göstermek için Dr. Ersin Arslanın yedinci ölüm yıl dönümünde bütün Türkiye’de uyarı eylemlerimizi gerçekleştireceğiz. 17 Nisan 2019, Çarşamba günü ülkemizdeki tüm sağlık kurumlarında sabah mesai başlangıcında saat 08.30’da şimdiye kadar kaybettiğimiz bütün meslektaşlarımızın anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunacağız. Aynı gün öğleyin saat 12.30’da Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde hekimler ve bütün sağlık çalışanı ekip arkadaşlarımız ve katkı koyacak, sağlık sendika, oda ve derneklerle birlikte basın açıklaması yapacağız. Akşam ise saat 18.00- 20.00 arasında sağlıkta şiddete karşı mücadelemize destek veren bütün dost kurumlar ve kişilerle birlikte ellerimizde fenerlerle ‘Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasasını Arıyorum!’ nöbetleri gerçekleştireceğiz. Peşini bırakmayacağız, sağlıkta şiddet sona ersin” denildi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 753 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Ciğercilerden 1 Haziran mesaisi Ciğercilerden 1 Haziran mesaisi 30.5.2020
20 yıllık hasret bitti 20 yıllık hasret bitti 30.5.2020
Kitaplar dezenfekte edilip verilecek Kitaplar dezenfekte edilip verilecek 30.5.2020
Mobil İzolasyon Sedyesi hizmette Mobil İzolasyon Sedyesi hizmette 30.5.2020
Korona tedbirli Cuma namazı Korona tedbirli Cuma namazı 29.5.2020
Kırkpınar kararı 5 Haziran'da Kırkpınar kararı 5 Haziran'da 29.5.2020
Selimiye’de şükür kurbanı kesildi Selimiye’de şükür kurbanı kesildi 29.5.2020
Ciğerciler açılışa hazırlanıyor Ciğerciler açılışa hazırlanıyor 29.5.2020
Kreşler 1 Haziran'a hazırlanıyor Kreşler 1 Haziran'a hazırlanıyor 29.5.2020
Cuma’ya seccadenle gel Cuma’ya seccadenle gel 29.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yarın seçim olsa…
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Belediye bisikletle işe gidene para veriyor
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.