Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yarı maraton yarıda kalmasın - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Yarı maraton yarıda kalmasın 15.4.2019 - 09:50:19
Edirne’de TUYUB tarafından 28 Nisan 2019 tarihinde 5’incisi düzenlenecek Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu, iş insanlarından ve esnaftan maddi ve manevi hiçbir destek göremedi. TUYUB Yönetim Kurulu Başkanı Önder Akdağ, maratonun Trakya’daki en büyük sportif faaliyet olduğuna dikkat çekerek; iş insanlarını, esnafları ve Edirnelileri desteğe davet etti. Akdağ, toplantıda; “Yalnız kaldık” ifadelerine yer verirken, maratona tek destek sivil toplum örgütlerinden geldi.Yarı maraton yarıda kalmasın

Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği (TUYUB) Yönetim Kurulu Başkanı Önder Akdağ ve yönetim kurulu üyeleri, 28 Nisan Pazar günü düzenlenecek Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu ile ilgili toplantı gerçekleştirdiler. Livera Cafe’de düzenlenen toplantıya Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK), Edirne Bisiklet ve Doğa Sporları Topluluğu (EBİDOST) ve Mahalle Afet Gönüllüleri/Acil Müdahale Derneği (MAG/AME) destek verdiler.

                Toplantıda Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nda sona doğru yaklaşıldığını belirten Akdağ; “Sancılı bir dönemden geçiyoruz. Birçok güçlüğe rağmen bu yıl da bu etkinliği gerçekleştireceğiz. Bir sivil toplum örgütü olarak üzerimize almış olduğumuz bu görevin büyüklüğünü ve şehrimize katkısını bilerek, öyle veya böyle başarıyla tamamlayacağız. Bütün kamuoyu bunu böyle bilsin. Ama gelinen noktada maalesef şehirde ve şehirdeki esnafın üzerinde bir ölü toprağı var. Şehir esnafı, şehrin ekonomisine yön verenler, herkes vurdumduymaz, tepkisiz, şehirde ne olduğunu sorgulamadan sadece bir edebiyat geliştirmiş; ‘Ülkede bir kriz var’ diyorlar. Sadece bu söylemden beslenen insanlar var. Ülkede bir kriz olduğu gerçektir ama bu krizden en az etkilenen il de Edirne’dir ve bu daha büyük bir gerçektir” ifadelerine yer verdi.

                Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nun Edirne’de gerçekleştirileceğini ve farklı şehirlerden destek sağlayabilmenin olanaksız olduğunu söyleyen Akdağ; “Çünkü bize ilk önce Edirne’nin organizasyonu olduğu, istifade ettiği, tanıtıldığı ve kalkındığı söyleniyor. Güzel bir proje, sosyal sorumluluk alanı var, her yıl bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Doğal olarak ticaret yapanlar, bunun reklam getirisine bakıyor. Edirne’den bu desteği bulamadığımız zaman dışarıdaki firmalar da bir sıkıntı olduğunu düşünüyor ve bizi bu şekilde de sıkıntıya sokuyorlar. Şehirdeki bütün insanları, üzerindeki ölü toprağını kaldırmaya davet ediyorum. Bu organizasyonu biz yapacağız. Ama kamuoyunu bilgilendirme hakkımızı, maratondan sonra düzenleyeceğimiz bir bilgilendirme toplantısıyla herkes ile paylaşacağız. Bu çorbada kimin tuzu olduğunu bütün kamuoyu bilecek. Bu bilgilendirme de bizim görevlerimizden birisidir” dedi.

“Destek vermek zorundalar”

                Açıklamalarının tehdit dili olarak değil, serzeniş olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade eden Akdağ; “Bu şehirde bir şey yapmaya çalışırken, karşılığını görememiş olmanın sitemi olarak görülmesini istiyorum. Meslek odaları, esnaflar, oteller, ciğerciler, badem ezmecileri, herkes bu işten para kazanıyor. Binlerce sporcu geliyor ve bu şehirde bir etkinlik yapılıyor. Doğal olarak en azından sektörel olarak bundan dolaylı olarak para kazanan insanlar, sadece maraton için geçerli değil, bu tür işlere destek vermeleri gerekiyor. Bu bir keyfiyet de değil. Eğer bu şehirde yaşıyorlarsa bir zorunluluk olarak algılanmalıdır. Herkes bu tür organizasyonlara destek vermek zorundadır. Çünkü bu tür organizasyonları yapanlar şehre küsüyor ve bu şehir kimliğini yitirmeye başlıyor. Herkes işini yapsın ama katkı da yadsınmasın. Katkının hepsi maddi değildir. Maratonun elbette bir bütçesi var, katılan sayısı çok fazla olduğu için materyaller çok para tutuyor. Ama parayla ilgili konuların bizleri üzdüğü kadar, toplumun tepkisizliği, anlaşılabiliyor olmamak bizleri daha çok üzüyor. Sizin enerjinizi aşağıya çeken; ‘Ne gerek var? Yapmayın’ diyen insanlarla karşılaşıyorsunuz” sözlerine yer verdi.

“Belki de önümüzdeki yıl yapmayacağız”

                Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu, Trakya bölgesinin yarı maraton boyutundaki tek etkinliği olduğuna dikkat çeken Akdağ; “Gönül ister ki Kırklareli ve Tekirdağ’da da bu tür organizasyonlar yapılsın. Bu bir bayrak yarışıdır. Biz, sembol olduk ve bu sembol, başkalarına ilham kaynağı olsun. Maratondan sonra biz de şapkamızı önümüze koyup düşüneceğiz. Bundan sonrasına bu şehir değer mi, değmez mi? Buna yönetim kurulu olarak karar vereceğiz. Belki de önümüzdeki yıllarda artık bu yarışı yapmayacağız. Biz, bu yolla çevremizdeki komşu ülkelerle bir köprü görevi görüyoruz. Bu organizasyona dünyanın her yerinden sporcu geliyor. Komşu ülkelerdeki soydaşlarımıza ulaşmak, komşuluk ilişkilerimizi geliştirmek, geliştirdiğimiz ilişkilerin şehrimize ekonomik yansımaları için birçok şey yapıyoruz. İnsanlar, her şeyin durup dururken kendiliğinden geliştiğini sanıyorlar. Maalesef öyle değil. Herkes bir şey yapıyor. Çalışan insanlar bir şeyler üretiyor ve sonucunda ortaya bir şey çıkıyor. Ama diğer tarafta esnaf arkadaşımız zaten geldiklerini söylüyor. Hatta müşteriye küstahlaşan tavırla davrananlar var. Kimse bunu yapmamalı. Yapılan bu şey sadece kendilerine değil, şehre de zarar veriyor” dedi. 

“Özel çocuklarımız ile başlatacağız”

                Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nun 2019 yılı kayıt sürecinin devam ettiğini açıklayan Akdağ; “Milli Eğitim ile işbirliğimiz sayesinde 500 tane çocuğumuz organizasyonda koşacaklar. Engelliler Federasyonu’nun desteğiyle de maratonun başlangıcını özel çocuklarımızla yapacağız. Engelliler Federasyonu da etkinlik alanında olacak ve bize katkı sağlayacak. Bunun yanında sivil toplum örgütlerimiz EBİDOST ve EDOSK destek veriyorlar. Bisikletli ve gönüllü ekipleriyle parkur üzerinde bütün sporcularımıza refakat edecekler. Ayrıca Mahalle Afet Gönüllüleri/Acil Müdahale Derneği (MAG/AME), 30 kişilik bir ekiple, ilkyardım çantalarıyla, 3 tane doktoruyla hem parkur üzerinde, hem de etkinlik alanında olabilecek her olumsuzlukta ilk müdahaleyi yapacak şekilde katkı sağlayacaklar. 28 Nisan sabahı 08.30’da özel çocuklarımızla etkinliğin başlangıcını yapıyoruz. Onlar mini parkurdan döndükten sonra 09.00’da maratonun ve 10 kilometrenin başlangıcını yapıyoruz. 10.00’da da 6-12 yaş grubu 500 çocukla Selimiye’nin etrafındaki parkurda yapılacak olan mini koşuyu başlatıyoruz. 12.30’da da ödül törenimiz var. Kastanies’e sembolik bir girişimiz var. Pazarkule Sınır Kapısı’ndan çıkıyoruz ve tampon bölgeden geri dönüyoruz. Onların da paskalya süreci var. O süreçte de güvenlikle ilgili tedbirler alacak yeterince personel sağlayamayacakları yönünde bilgi paylaştılar. Biz gerekli güvenlik tedbirlerini alarak bu işi yapacağız” ifadelerine yer verdi.

“Şahsi organizasyonum değil”

                Akdağ, Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nun Edirne’den gerekli desteği alamadığını söyleyerek; “Bir şehirde sivil toplum örgütleri güzel etkinlikler yapamıyorsa, o şehirdeki yapıyı sorgulamak lazım. Duyarsızlığı sorgulamak lazım. Ben, şehrin biraz daha tepkili ve dinamik olmasını istiyorum. Yanlışımız ya da başkalarının yanlışı varsa bunları da konuşsunlar. Ama iyi şeylerle ilgili de destek olsunlar. Şu anda 400’ü geçen kaydımız var. Fakat son hafta gruplar geliyor. Onlar da kayıt yaptırdığı zaman net sayı ortaya çıkacak. Her şey sadece para ya da ekonomik materyallerle ilgili değil. Moral ve motivasyon anlamında da insanların desteği önemlidir. Parayı bir şekilde buluruz, cebimizden veririz. Biz yola çıktıysak bazı şeylere göze alarak çıkıyoruz. Geçen yıl da aynı şekilde oldu. Gönüllülük esasıyla üzerimize bir sorumluluk almışsak tamamlanana kadar olan süreçte bunun bütçesini ben de karşılarım ama şahsi organizasyonum değil” dedi.

“Sahip çıkmazsak yok olur”

                Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nun ticari bir faaliyet olmadığına dikkat çeken Akdağ; “Önemli olan insanlarla birlikte yapmak. Tek derdimiz böyle bir koşu yapmak olsa, kendi bütçeme göre planlarım. Bu organizasyon hem derneğimizin, hem de Trakya bölgesinin en büyük organizasyonudur. Aynı zamanda ülkemizin bir organizasyonudur. Çünkü Uluslararası Atletizm Federasyonu’nun faaliyet takviminde yer alan bir organizasyondur. Bizlere düşen, bu organizasyonu yaparken ülkemize, bölgemize ve ilimize yakışır şekilde yapmaktır. Üzerimizdeki sorumluluk çok büyüktür. Biz, bu organizasyonu bir şekilde yapacağız ama önümüzdeki yıl da şapkamızı önümüze koyup düşüneceğiz. Herkes bu organizasyonlara sahip çıksın. Çıkmazsak bu tür organizasyonlar yok olur. Her sene bu sorunu yaşıyoruz ve 5’inci maraton öncesinde de yalnız kaldık” sözlerine yer verdi.

“Öksüz bırakılmamalı”

                Akdağ’ın konuşmasının ardından toplantıda bir konuşma da EDOSK Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Akman yaptı. Akman, Edirne’de Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu gibi sportif faaliyetlerin desteklenmesinin gerektiğini belirterek; “Çünkü bu faaliyetlere sadece sportif anlamda bakılmaması lazım, aynı zamanda tanıtım ve turizm faaliyetidir. Şehrin tanıtımına çok fazla katkısı olan bir etkinliktir ve bu tür etkinlikler gönüllülük esasına dayanıyor. Ne yazık ki gönüllülükle de bir yere kadar gidebiliyor. Bazı kurumların ve büyük kuruluşların destekleri olmadan bu faaliyetlerin sürdürülebilir hale getirilmesi pek de mümkün değil. Kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve dernekler olarak diyalog halinde olarak, bu faaliyetlerin daha da sürdürülebilir hale getirilmesi konusunda organize çalışmalar düzenliyoruz. Edirne, sportif anlamda çok elverişli bir şehirdir. Bisiklet, kano, doğa sporlarına coğrafi anlamda çok elverişlidir. Bu tür etkinliklerin de sürdürülebilir hale getirilmesi için de öksüz bırakılmaması, herkesin elini taşın altına koymasını önemle vurguluyoruz” dedi.

“Kapı çalmak dahi zor”

                Akman’ın konuşmasının ardından toplantıda söz alan EBİDOST Başkanı Barış Yalçındağ ise Edirne’de etkinlikler düzenleyen sivil toplum kuruluşlarına çok fazla değer verilmediğini söyleyerek; “Bu noktada herhangi bir şeye ihtiyacınız olduğunda, herhangi bir kurumun kapısını çalmak dahi çok zor oluyor. Bunların önüne geçilmesi çok önemlidir. Biz, sivil toplum kuruluşları olarak mümkün olduğu kadar beraber hareket etmeye çalışıyoruz. Geçen yıl yaklaşık 30 bisikletli arkadaşımız maratonda görev almıştı. Bu yıl da 30-35 civarında bisikletli arkadaşlarımızla beraber görev alacağız. Sonuna kadar da bu organizasyonun yanında olacağız. Bu tür organizasyonların devam etmesi ve Edirne’nin tanıtılması gerektiğini düşünüyoruz. Edirne’deki iş insanlarının mümkün olduğu kadar bizlere destek olması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

“STK’lar birleşirse büyük etkinlikler düzenleyebilir”

                Yalçındağ’ın açıklamalarının ardından söz alan MAG/AME Edirne İl Koordinatörü Tuğberk Emre Aktaş ise Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’na katılan sporculara ve misafirlere yardımcı olmak ve güvenli bir şekilde sporlarını icra etmelerini sağlamak amacıyla etkinlik alanında bulunacaklarını söyleyerek; “Şu anda 30 kişilik ekibimiz ile birlikte etkinlik sahasında olacağız. 3 tane doktorumuz gelecek. Ayrıca 3 tane de motosikletli timimiz var. Motosikletli timlerimiz, koşu güzergâhlarında sürekli devriye atacaklar. 112 acil ile birlikte koordineli çalışmayı düşünüyoruz. İlde de tüm acil durumlarda AFAD ile birlikte çalışıyoruz. Bu etkinlikte de sadece 4-5 sivil toplum kuruluşu değil, Edirne’deki tüm sivil toplum kuruluşlarının destek vermesini istiyoruz. Hangi gönüllülüğü icra ediyorlarsa hepsinin bu etkinlikte bizle birlikte yol almalarını istiyoruz. Tüm sivil toplum kuruluşları birleşirsek Edirne’de büyük etkinler yapabilir ya da iş yükünü hafifletebiliriz. Biz de bu şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Biz de maratonun her zaman yanındayız. Edirne’de olacak bütün düzenlenecek etkinliklerde, bize düşen görev ne ise icra edeceğiz. Gerekli ilkyardım ekiplerini de doktorumuz kuracak. Bütün gönüllü ekibimizin eğitimleri tamdır. İstanbul’dan da ekstra ekibimiz gelecek” dedi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 343 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
MHP Edirne’de yeni yönetim MHP Edirne’de yeni yönetim 21.9.2019
Vali Özdemir unutmadı Vali Özdemir unutmadı 21.9.2019
40 yıllık dayanışma 40 yıllık dayanışma 21.9.2019
Gürkan’dan ‘Oldtown’ açıklaması Gürkan’dan ‘Oldtown’ açıklaması 21.9.2019
Çamur kokusuymuş Çamur kokusuymuş 21.9.2019
SGK borcuna arsa teminatı SGK borcuna arsa teminatı 21.9.2019
Erdoğan’a İpsala pirinci Erdoğan’a İpsala pirinci 20.9.2019
Türkiye, Rumelisiz düşünülemez Türkiye, Rumelisiz düşünülemez 20.9.2019
Sergi açtılar, şed kuşandılar Sergi açtılar, şed kuşandılar 20.9.2019
Şans Topu talihlisinin formülü Şans Topu talihlisinin formülü 20.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 83
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 257 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Babacan ve Davutoğlu Edirne’de ne yapar?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.