Edirne 13°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Çevreci köyler yolda - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Çevreci köyler yolda 13.4.2019 - 11:28:34
Edirne Valiliği ve Edirne Süt Üreticileri Birliği’nin Katı Gübre Atma Makineleri projesi kapsamında alınan 7 adet katı gübre atma makinesi, üreticilerle buluştu. Makinelerin teslim töreninde konuşma yapan Edirne Valisi Ekrem Canalp, köylerdeki kanalizasyon sorununa da dikkat çekti. Canalp, hem katı gübre atma makineleri, hem de vidanjörlerle birlikte köylerdeki derelerin kirletilmesinin sona ereceğini söyleyerek; “Hem katı gübre atma makineleri, hem de vidanjörler çevreci projelerdir. Sürdürülebilir, çevreci bir yaklaşımdır. Artık dereleri kirletmek yok” dedi.Çevreci köyler yolda

Edirne Valiliği ve Edirne Süt Üreticileri Birliği’nin ortak çalışmalarıyla gerçekleştirilen Katı Gübre Atma Makineleri projesi kapsamında alınan makineler dağıtıldı. Edirne Valisi Ekrem Canalp, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Alaaddin Uğur, Edirne Süt Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Suiçmez, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt, kurum müdürleri ve köy muhtarlarının katıldığı tören, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Törende konuşma gerçekleştiren Mustafa Suiçmez, 2 yıl önceki hayalin Edirne Valisi Ekrem Canalp’in desteğiyle hizmete dönüştüğünü söyleyerek; “Birliğimize bağlı 900 üreticimiz adına Sayın Valimize şükranlarımı arz ediyorum. Sayın Valimiz olmasaydı biz bu hayalimizi hizmete dönüştürebilmek için çok zaman bekleyecektik. Bugün birazdan dağıtımını yapacağımız katı atık gübre makineleri, son teknolojide gelişmiş ülkelerin de kullanmış olduğu makinelerdir. Kullanılan makineler artık ülkemizde üretiliyor ve tamamen yerli malıdır. Uzun yıllardan beri büyük çiftliklerde, gelişmiş ülkelerde kullanılmaktadır. Ancak bizim üyelerimiz, genelde aile işletmeleri olduğundan tedarik etme ve imkan dahiline alma konusunda maddi açıdan zor durumdadırlar. SÜTÜB olarak hedefimiz, gelecekteki hayvancılığın en büyük söz sahibi ve değişmez kuralı olan aile işletmelerine destek vermektir. Aile işletmelerine bu hizmeti götürebilmek için hayal ettik, Sayın Valimizin Edirne’ye gelişiyle de bu hayalimiz hizmete dönüştü” ifadelerine yer verdi.

Aile işletmelerinin ve köylünün ayakta durması ve desteklenmesi gerektiğini belirten Suiçmez; “Biz de üretici ve devlet işbirliğiyle bu hizmeti sunmuş bulunmaktayız. Biz, toprak anaya bugüne kadar çok fazla bir şey vermedik. Ancak toprak ana bugüne kadar bize her istediğimizden fazlasını verdi. Biz de ona bir şeyler verdik ama maalesef istediğini veremedik. Hiçbir tahlil yapmadık, bilinçsiz gübreleme, ilaç atımlarıyla toprak anaya adeta tansiyon hastasına turşu suyu verir gibi bilinçsizce bir şeyler verdik. Ancak son 10 yıldan beri hükümetimizin, bakanlığımızın ve bölgede bulunan Sayın Valimiz gibi bürokratlarımızın işbirliğiyle ve verilen desteklerle tarımda gelişiyoruz. Biz, kendimizi küçümsemeyelim. Bizim şu anda gelişmiş ülkeler dediğimiz ülkelerden modernizasyon konusunda hiçbir eksiğimiz yok. Sadece özgüven eksikliğimiz var. Ufuklarımızı, hayallerimizi büyük tutacağız” dedi.

“Kara propagandalara kulak asmayalım”

Tarımda sürekli gelişmiş ülkelerden bahsedildiğini söyleyen Suiçmez; “2018 tarım verilerinde Türkiye Cumhuriyeti 20,6 milyar dolar tarımsal ürün ihraç etmiştir. Bizim ithalatımız 17,7 milyar dolardır. Yani 3,3 milyar dolar gibi genel katma bütçeye fazla vermişizdir. Biz üretimde büyüğüz, güçlüyüz. Bazı sosyal medyada ve basın organlarında; ‘Tarım ve hayvancılık bitti’ diye kara propagandalara asla kulak asmayalım. Gerçek böyle değildir. Gerçek rakamlara bakalım ve son 10-15 yılda modernizasyon ve inovasyonda nereden nereye geldiğimizi görelim. Bu makineler, Edirne merkez köyleri ve Süloğlu ilçesinde toplam 47 köyümüze hizmet verecek. Bunların organizasyonlarını muhtarlarımız ve yönetim kurulu üyelerimiz ile birlikte yapacağız. Şu anda gidecek yerleri belirlemek için sahada 30 personelimiz var. Bunlardan da destek alacağız. Muhtarlarla iletişim içerisinde olacağız. Aile işletmelerinin bugüne kadar mera kenarlarına ya da sağda solda ziyan ettiği gübrelerimizi, bilinçli ve modern tekniklerle tarlalarımıza yayacağız. Hem verim artışını, hem de maliyet girdilerini kısa ve uzun vadede olmak üzere fayda sağlayacağız. Bu bir başlangıçtır, biz meşaleyi yaktık ve bunun arkası gelecektir. Ufkumuzu, hayalimizi büyük tutalım. Biz her şeyi yaparız. Yeter ki kendimize güvenelim. Birlik ve beraberlik içerisinde olalım” sözlerine yer verdi.

Kurban kesiminde alandan ayrıldı

Suiçmez’in konuşmasının ardından programda 7 adet katı gübre atma makinesi, üreticilerle buluştu. Katı gübre atma makineleriyle birlikte üreticilere destek vermeye devam edeceklerini söyleyen Vali Canalp; “Önemli olan işlevini yapıyor olmaktır. İyi bir planlamayla bundan sonra Edirne’mizin diğer ilçelerinde de tarım alanındaki benzer ihtiyaçları karşılamaya devam edeceğiz. Yapacağımız her çalışmayı da buradaki örnekte olduğu gibi birliklerimiz yapmaya devam edeceğiz. Ama sağlam altyapısı olan, işleri göğüsleyebilen, hevesli ve istekli birliklerle çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Vali Canalp’in konuşmasının ardından Suiçmez, minyatür tınaz makinası hediye takdiminde bulunurken; törende kurban kesimi gerçekleştirildi. Kurban kesimi sırasında Vali Canalp’in alandan ayrılması ise dikkat çekti.

Çevreci projeler gerçekleşecek

Vali Canalp, katı gübre atma makinelerinin dağıtımının ardından tören alanında bulunan vidanjörü inceledi. Canalp, köy ziyaretlerinde köylülerin kanalizasyon ile ilgili şikâyetlerini dinlediğini belirterek; “Köylerinde kanalizasyonları dolduğu için derelerin kirletildiğini söylediler. Pek çok köyde bu sıkıntıyı görünce akla gelen tek şey, yeni bir kanalizasyon yapmak oluyor. Yapalım fakat 2 sene sonra o da dolacak. Dolayısıyla bunun çözümü yeni bir kanalizasyon yapmak değil. Bunun çözümü dolan kanalizasyonu boşaltmaktır. 2 tane vidanjör almak suretiyle bütün Edirne’deki köylerdeki derelere akan kanalizasyon sorununu bitiriyoruz. Şu anda gördüğünüz vidanjör ve gelecek ikinci vidanjör ile birlikte köylerimizde, ‘Vali Bey, bizim kanalizasyon deremizi kirletiyor’ sözünü duymayacağız. İyi bir planlama ile beraber bütün köylerimizde dolmuş olan kanalizasyonlardaki sıkıntılı bölümleri vidanjörlerle alacaklar ve arıtma tesislerimize götüreceğiz. Böylece atıkları arıtacağız. Dolayısıyla sistemin sürdürülebilirliğini sağlayacağız. Aslında hem katı gübre atma makineleri, hem de vidanjörler çevreci projelerdir. Sürdürülebilir, çevreci bir yaklaşımdır. Bundan sonra her şey böyle olacak. Artık dereleri kirletmek yok. İkinci vidanjörümüz de yakında gelecek” ifadelerine yer verdi. 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 707 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Trakya’nın sütü Çin yolcusu Trakya’nın sütü Çin yolcusu 27.5.2020
Tarihi çarşıda Fatih siftahı Tarihi çarşıda Fatih siftahı 27.5.2020
Hakim ve savcılar kuralarını çekti Hakim ve savcılar kuralarını çekti 27.5.2020
AK Parti, Kızılay’a destek verdi AK Parti, Kızılay’a destek verdi 26.5.2020
Kısıtlamada Edirneliye tam not Kısıtlamada Edirneliye tam not 26.5.2020
Dolu şaşırttı Dolu şaşırttı 26.5.2020
Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor 26.5.2020
Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı 25.5.2020
2 gün sonra ölü bulundu 2 gün sonra ölü bulundu 25.5.2020
Külliye açılışa hazırlanıyor Külliye açılışa hazırlanıyor 25.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pilavın altı tutar mı?
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Şeker bayramı
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.