Edirne 33°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sınav stresi için yoga - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar »

Sınav stresi için yoga 8.4.2019 - 10:33:01
Ortaokul, lise, üniversite, iş, iş hayatında terfi derken tüm yaşam bir sınav maratonuna dönüşüyor ve sürekli bir sınava hazırlanma ve sınava girme döngüsü içinde yaşam hızla akıp geçiyor.Kişinin kendisinden ve çevrenin kişiden beklentileri stresi tetikliyor. Bazen bu stres kaygı bozukluklarına yol açabiliyor. Sınav kaygısı nelere neden oluyor: huzursuzluk, dikkatsizlik, konsantrasyonda azalma, çalışmakta isteksizlik, tedirginlik, endişe, özgüven eksikliği, kendini yeteriz ve değersiz hissetme, mide problemleri, uyku bozuklukları, karın ağrıları. Eğer kişi çalışmayı erteliyor, performansı düşüyor, sınav ve hazırlık konusundan konuşmayı istemiyorsa, rahatsızlık duyuyorsa sınav kaygısı bünyesine yerleşmiş demektir. Bu durumlarda yapılması gerekenler hakkında farklı yaklaşımlar var ve bunlarda biri düzenli nefes ve gevşeme tekniklerinin uygulanması.

Bu teknikler düzenli uygulandığında oluşacak olumlu etkiler şunlardır:

1-Beyin kapasitesi artar: Uygulanan tam Yoga nefesinin az bilinen mucizevi etkilerinden biri beynin genelde uyuşuk olan üst korteksinin canlandırmasıdır.

2-Konsantrasyon gelişir: Yoga teknikleri sayesinde öncelikle beden ve zihin rahatlar odaklanmak için bu çok önemlidir çünkü gevşeyen zihnin konsantre olması çok daha kolaydır.

3-Stresle kolaylıkla başa çıkılır: Nefes ve vücut çalıştırma tekniklerinin yanında Yoga çalışması gevşeme teknikleri ile taçlanır. Bu sayede birey vücudunu nasıl gevşeteceğini öğrenir.

4-Uyku kalitesi artar: Tüm vücudun ayarının düzene girmesiyle uyku problem olmaktan çıkar. Gün içinde uygulanan Yoga çalışması yeterli bir gevşeme sağlayacaktır.

5-Korkular kaybolur: Korkularının kaynağının farkına varmak bireyin kendisiyle ilgili olan imajını da değiştirir. Başaramama, kabul görmeme, takdir edilmeme, yetersizlik, değersizlik korkusu bireyin potansiyellerini engellemektedir. Birey bu korkuları içsel olarak kendi yarattığının farkına vardığında sınav stresini tetikleyen bir unsur daha ortadan kaybolmuş olur.

6-Sindirim sistemi düzene girer: vücut geliştirme teknikleri organların fonksiyonlarını canlandırır, organlara bol oksijenli kanın ulaşmasını ve kirli kanın dolaşım sistemine dönmesini sağlar. Böyle mide, pankreas ve bağırsaklar çok daha iyi çalışmaya başlar.

7-Hormonal sistem düzene girer: Hem tam Yoga nefesi sayesinde hem de vücut çalıştırma teknikleri sayesinde hormonal bezler uyarılır ve bunların düzenli çalışması sağlanır.

8-Zaman yönetimi: Stresin azalması ve odaklanmanın artması zaman yönetiminde de başarılı olmayı sağlar. Birey kapasitesinin farkında olarak bedenin ihtiyaçlarını göç önünde bulundurarak bir çalışma programı düzenleye bilir.

9-Özgüven gelişir: Bedenin, zihnin, duyguların, içsel dünyanın farkına varmak; konsantrasyonu artırmak, kapasiteyi genişletmek; stresi ve zamanı daha iyi yönetmek bireyde özgüven hissini artırır.

10-İletişim yeteneği gelişir: Birey Yoga teknikleri ile içsel farkındalığını geliştirir. Böylece birey stresi, kaygıları, korkuları, endişeleri, beklentileri, idealleri ve bunların aslında nereden kaynaklandığını görmeye başlar. Bu sayede kendini onlarla özdeşleştirmek yerine köklerini tespit ederek rahatça çevresindeki kişilere bunları ifade edebilir, iletişimini güçlendirerek sorunlara çözüm odaklı yaklaşır.Kaynak: Nefize Ramadan 3614 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
İç doğamız ve YOGA 27.10.2020
Kıtlık 19.10.2020
Döndü Tersine 5.10.2020
Bulgaristan’da Türkçe Dili 28.9.2020
Bir zamanlar… 21.9.2020
Başlıksız yazı 14.9.2020
Kimim ben? 24.8.2020
Günümüzün Panoptikonu 17.8.2020
Bunu Kişisel Algılama 10.8.2020
Özsaygı 4.8.2020
Kolay yolu seçen insanların, hayatları zordur 24.7.2020
Odaklanma, odaklanamama arası ince çizgi 15.7.2020
Maske gerekli midir? 6.7.2020
Huzur, uyum yeterince mutluluğun gizemi 1.7.2020
Güzellik Nedir? 11.7.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 95
Web Siteleri 143
Facebook 128
Twitter 10
Instagram 7
Youtube 14


Ankete 397 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Cüneyt Özdemir
Kotalı Ruhsat Uygulaması
Cüneyt Özdemir
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2021 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.