Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Eğitimimiz nereye ? - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Recep Duymaz
Recep Duymaz Recep Duymaz
rduymaz@gmail.com
Eğitimimiz nereye ? 5.4.2019 - 10:31:21
Ülkemizde geçen hafta sonu yapılan yerel seçimler, uzun süreden beri haklı olarak gündemi meşgul etmiştir. Hem siyasetçiler, hem basın organlarımız, bu seçimlere içerdiğinden daha fazla anlamlar yüklemiş ve dikkatlerin uzun süre siyaset ve ekonomik konular üzerinde odaklanmasına sebep olmuşlardır.Seçimlerin sonuçları üzerinde siyaset bilimcilerimiz, sosyologlarımız ve iletişim uzmanlarımız kuşkusuz ayrıntılı olarak duracak ve bu sonuçların ülkemizin geleceğine dair getirilerini veya götürülerini ayrıntılı olarak önümüzdeki günlerde gözlerimizin önüne sereceklerdir. Ayrıntılı bir değerlendirme ve çözümlemeyi uzmanlarına bırakarak, biz burada iki noktaya dikkatleri çekmekle yetineceğiz.

Birincisi, Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere ülkemizin ekonomisinin yanında bilim ve kültür merkezleri de olan büyük şehirlerin, resmi olmayan sonuçlara göre, Ak Parti’den Cumhuriyet Halk Partisi’nin yönetimine, geçmiş olmasıdır. Umarım önümüzdeki dönemde bu merkezlerde uygulanacak büyük sanat ve kültür programlarının dar ve halktan kopuk bir sanat anlayışı yerine, bütün ülkeyi ve insanımızı kucaklayıcı sanat ve estetik özelliği olan yerli ve millî programlara yer verilir.

İkincisi, ülkemizde hala ırkçılık anlayışına göre oy veren insanların bulunmasıdır. Siyaset, içinde yaşadığımız şehir, bölge ve ülkemize hizmet etmek alanıdır. Belediye başkanı, o şehre hizmet etmesi için seçilir. Çöpleri toplamak, sokakları, meydanları temiz tutmak, ağaçlandırmak, temiz su getirmek, ulaşımı kolaylaştırmak, hayvan barınakları yapmak, şehirde canlı bir sanat ve kültür ortamı oluşturmak, kısacası içinde yaşamaktan güven ve huzur duyulan bir şehir meydana getirmek belediye başkanının başlıca hizmet alanlarıdır. Vatandaştan bu hizmetleri yerine getiren yönetici veya siyasetçiye oy vermesi beklenir. Buna göre oy hizmete verilir. Hizmete verilen oy birleştiricidir. Bu açıdan baktığımızda Diyarbakır, Van, Mardin ve Hakkâri… de oylar, hizmete değil, Kürtçülüğe verilmiştir. Bu yol, ayrıştırıcı ve bölücüdür. Bölge halkının bundan sonraki seçimlerde sağduyusuna uyarak bizi birleşmeye götüren yolda oy kullanacağını ve hizmete oy vereceğini bekleyelim.

Aylardan beri kafamızı meşgul eden bütün bu siyaset ve seçim dalgaları arasında asıl konumuzu, eğitim sistemimizi ele almayı hep ihmal ettik, ediyoruz. Hâlbuki bir düşünsek, eğitimde yapacağımız güzel bir düzenleme, durgun suya atılan bir taşın meydana getireceği dalgalar gibi, toplumun diğer alanlarına, ekonomi, hukuk ve siyaset alanlarına da yayılır ve oralarda da bir düzen ve güzellik meydana getirir. Kaldı ki son olay, eğitim sistemimizin artık uyarı zillerini çalmaya başladığını gösteren çarpıcı bir örnektir.       

Gebze Atatürk Lisesi’nde görev yapan Müdür Başyardımcısı Necmettin Kuyucu’nun, öğrencisi tarafından bıçaklanarak öldürülmesi, eğitim sisteminin en önemli unsuru olan öğretmene uygulanan şiddetin boyutunu gösteren düşündürücü bir olaydır. Bu olay, sadece eğitimcilerimizi değil, siyasetçilerimizi, devlet adamlarımızı, bilim adamlarımızı ve din adamlarımızı da ilgilendirmesi gereken ibretlik bir olaydır. Köklü bir eğitim tarihi ve geleneğimiz vardır. Bu gelenekte bilim ve öğretmen, baş tacı edilmiştir. “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” cümlesi, bu anlayışı özetleyen bir cümledir. Hangi hatayı yaptık da bu anlayıştan, öğretmenine bıçakla saldıracak nesiller yetiştirecek kadar uzaklaştık… Hem de bir eğitim kurumu olan okulun müdür yardımcısının odasında.

Okumak, düşünmek, yazmak, öğretmek gibi eğitim eylemleri, her şeyden önce sakin ve huzurlu ortamlar ister. Öğretmen, okuduğu kitap, düşündüğü konu, yazdığı eser üzerinde odaklanmak zorundadır. İyi ve başarılı üretimler, ancak bu yolla ortaya çıkar. Öğretmene uygulanan şiddet haberleri arasında bu odaklanma mümkün müdür? Öğretmenin hayatını tedirgin etmekle, ülkemizin geleceğini tedirgin ettiğimizin ve tehlikeye attığımızın artık farkına varmak zamanı gelmiştir.   

Eğitimde öğretimin gerçekleştiği sınıfta canlı bir unsur olan öğretmenin yerini, hiçbir cansız bina, program, kitap, görsel ve işitsel teknolojik malzeme tutamaz. Bunlar öğretimi çekici bir duruma getirebilir, bu sebeple bir ölçüde kolaylaştırabilir; ama hiçbiri, tekrar edelim, öğretmenin yerine geçemez. Bunun sebebi, öğretmenin sınıfta öğrencilerine bilgi aktarırken, ses tonu, vurgusu ve davranışıyla ona bir duygu, bir ruh katabilme gücüne sahip olmasıdır; öğretime, “eğitim”i katabilmesidir. Bundan dolayı, “bir okul ancak içindeki öğretmenler kadar iyidir” denilebilir.

Öğretmenleri sınıflarında öldürülen ülkede eğitim mi kalır?.. Eğitimi kalmayan bir ülkede aylarca seçim mi konuşulur?.. Konuşulsa bile kime faydası olur?..

Milletçe toparlanmalıyız. Eğitimimizi sürüklenmekte olduğu girdaptan kurtarmaya öğretmenlerimizin güvenliğini sağlamak ve itibarını derhal yükseltmekle başlamamız en uygun yoldur.         

 

 

 

 Kaynak: Recep Duymaz 773 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak – 3 18.10.2019
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak: 2 11.10.2019
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak 4.10.2019
Güzelliklere Açılış 27.9.2019
Büyüyen Beklentiler 24.5.2019
Yoksulun Yanında Olan Kurum: Vakıf 17.5.2019
Bilgi mi, Duygu mu Daha Etkileyicidir - 2 10.5.2019
Bilgi mi, duygu mu daha etkileyicidir? 3.5.2019
Üç Kitap 26.4.2019
Filibe’nin “Gayret”i 19.4.2019
Acıyı azaltan mermerler saltanatı 12.4.2019
Eğitimimiz nereye ? 5.4.2019
Hasan Rıza’ya sesleniş 29.3.2019
Terör mü, medeniyetler çatışması mı? 22.3.2019
Millî Mücadele’mizin Manevi Gücü: İstiklal Marşı’mız 15.3.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 56
Web Siteleri 85
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 261 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Otogar(gara) – 2
Murat Savaş

Recep Duymaz
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak – 3
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.