Edirne 29°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sözde değil özde destek çağrısı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sözde değil özde destek çağrısı 3.4.2019 - 10:23:53
Edirne Otizm Derneği, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında gerçekleştirdiği yürüyüş ile otizmli bireylerin belirli tarihlerde hatırlanmak istemediğine dikkat çekerek; “İçi boş farkındalık çalışmalarından da yorulduk” dedi. Dernek başkanı Hülya Akbulut, yürüyüşün ardından yaptığı konuşmada Otizm Eylem Planı’nda ilerleme kaydedilemediğini açıklayarak; ‘Otizm Dostu Kentler İçin Söz İstiyoruz!’ davetini kabul eden ve seçimi kazanan belediye başkanlarına seslendi.Sözde değil özde destek çağrısı

Edirne Otizm Derneği, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında yürüyüş gerçekleştirdi. Edirne Belediyesi, Edirne İl Sağlık Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de destek verdiği yürüyüşe Trakya Üniversitesi Özel Eğitim Topluluğu, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, engelli dernekleri, otizmli bireyler ve aileleri katıldılar. 25 Kasım Stadı’ndan Edirne Belediye Bandosu’nun eşliğinde başlayan yürüyüşte; ‘Otizmi fark et, kabul et, bizimle yürü’, ‘Otizm için eğitim ertelenemez’, ‘Otizmliyim ben de varım’, ‘Otizm engel değil farklılıktır’, ve ‘Otizmliyim benim de haklarım var’ gibi pankartlarla Saraçlar Caddesi’nden Atatürk Anıtı’na yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşün ardından Atatürk Anıtı’nda basın açıklamasını Edirne Otizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Akbulut okudu. Akbulut, basın açıklamasında otizmli bireyler ve ailelerinin, hayatlarından gerçekten fark yaratacak uygulamalar görmek istediğine dikkat çekerek; “Birleşmiş Milletler, 2008 yılında aldığı kararla 2 Nisan’ı, Dünya Otizm Farkındalık Günü, Nisan ayının tamamını da Dünya Otizm Farkındalık Ayı olarak ilan etmiştir. 2018 yılı verilerine göre; otizmin görülme sıklığı her 59 doğumda 1’e yükselmiştir. Bu sayının çığ gibi artmaya devam etmesi bekleniyor. Ülkemizde ise bugün 1 milyonu aşkın otizmli bireyin yaşadığı tahmin ediliyor. Anne, baba ve kardeşleriyle birlikte baktığımızda, otizm ülkemizde yaklaşık 4 milyon insanı yakından etkiliyor” ifadelerine yer verdi.

“Sözde değil, özde fark yaratın”

                Otizmin, Türkiye’nin yoğun gündemi karşısında sürekli olarak ikinci planda kaldığını ve otizmli bireylerin sorunlarının gittikçe büyüyerek içinden çıkılmaz bir hale geldiğini söyleyen Akbulut; “Otizm Dernekleri Federasyonu üyesi dernekler olarak bizler sadece 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü ya da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü gibi belli tarihlerde hatırlanmak istemiyoruz. İçi boş farkındalık çalışmalarından da yorulduk. Zaman hızla geçerken, bizden sonra çocuklarımıza ne olacağı sorusu sürekli içimizi kemiriyor. Bu ülkenin vatandaşları olarak çocuklarımızın ve bizim hayatımızda sözde değil özde fark yaracak uygulamaların artık hayata geçmesini talep ediyoruz” dedi.

“Destek ve imkâna ihtiyaç var”

                Otizm Eylem Planı’nın, 3 Aralık 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlatan Akbulut; “Yayımlandığında hepimiz çok sevinmiştik. 2019 yılına kadar tamamlanması öngörülen plan kapsamında bugüne kadar fazla bir ilerleme kaydedildiği söylemek pek mümkün değil. Otizmli evlatlarımızın, eğitimden günlük yaşama, spordan sosyal faaliyetlere, sağlık hizmetlerinden sosyal güvenceye kadar birçok konuda yasal düzenlemelere, desteğe ve imkâna ihtiyacı var. Bizler çocuklarımızın insan hak ve onuruna uygun, ayrımcılığa maruz kalmadığı bir hayat sürmesini istiyoruz” sözlerine yer verdi.

Otizm dostu kentler sözünü hatırlattı

                Otizm Dernekleri Federasyonu ve üye derneklerinin de üyeleri arasında yer aldığı Türkiye Otizm Meclisi’nin 18 Mart 2019 tarihinde ‘Otizm Dostu Kentler İçin Söz İstiyoruz!’ başlığı ile gazetelere verdiği ilanla, belediye başkan adaylarını otizm dostu kentler için söz vermeye davet ettiğini açıklayan Akbulut; “Birçok aday bu davete gönülden destek verirken bazıları da görmezden geldi. Seçimi kazanan yeni belediye başkanlarına taleplerimizi bir kez daha hatırlatıyor ve kendilerinden gereken ilgiyi göstermelerini bekliyoruz. Ayrıca bilinmelidir ki, otizmli bireyler için bugün sarf edilecek her bir çaba, yapılacak her bir düzenleme, sadece otizmli bireyler ve aileleri için değildir. Yetişkinlik çağına ulaşmış birçok gencin topluma kazandırılması, bakım hizmetlerine ihtiyaç duymayacak olması ve hatta üretime katılabilmesi ile kalan yaşam süreleri boyunca devletimizin üzerindeki maddi ve manevi yükünün de giderek azalması anlamını taşımaktadır” dedi. Akbulut’un basın açıklamasını okumasının ardından farkındalık yürüyüşü sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 364 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Cem Evi’nde aşure etkinliği Cem Evi’nde aşure etkinliği 16.9.2019
Tܒde nöbet değişimi Tܒde nöbet değişimi 16.9.2019
Türkiye Yunanistan’a fark attı Türkiye Yunanistan’a fark attı 16.9.2019
Fransa’dan Edirne’ye kaynak Fransa’dan Edirne’ye kaynak 16.9.2019
Gırnatalı bağ bozumu Gırnatalı bağ bozumu 16.9.2019
Artist değil amele Artist değil amele 16.9.2019
Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi 13.9.2019
Payitahtların çizeri Payitahtların çizeri 13.9.2019
O tabelalar kaldırıldı mı? O tabelalar kaldırıldı mı? 13.9.2019
Köprü altında define aramışlar Köprü altında define aramışlar 13.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 82
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 256 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu sorular cevaplarını arıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.