Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kocasinan’a kadın eli dayanışması - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kocasinan’a kadın eli dayanışması 28.3.2019 - 09:38:56
Kocasinan Mahallesi’nin kadınları, 31 Mart Yerel Seçimleri’nde bir araya gelerek mahalle muhtarlığı ve azalık görevlerine talip olduklarını açıkladılar. Edirne’nin ikinci büyük mahallesinden muhtar adayı olan ev kadını Cevahir Öztepe, aza adaylığı listesinde çeşitli mesleklerden emekli ve ev kadını olan Selva Atalan, Gamze Arseven, Gülcan Eseroğlu, Çiğdem Tuncer, Nilay Kıray, Zuhal Aysan, Bilge Subaşı ve Ayşe Vanii ile seçimlere katılacak. Kadın adaylar, en büyük desteği kadın seçmenlerden görürken; erkek seçmenler de destek açıklamalarında bulundular.Kocasinan’a kadın eli dayanışması

Edirne’nin 11 bin nüfusuyla ikinci büyük mahallesi olan Kocasinan Mahallesi’nde, kadınlar 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimlerde muhtarlık ve azalık adaylıklarıyla dikkat çekiyor. 7 muhtar adayı bulunan mahallede, seçmenlerin dikkatini ise aza adaylarının tamamını kadınlardan oluşturan muhtar adayı Cevahir Öztepe çekiyor. Ev kadını muhtar adayı Öztepe’nin aza adaylığı listesinde çeşitli işlerden emekli ve ev kadını olan Selva Atalan, Gamze Arseven, Gülcan Eseroğlu, Çiğdem Tuncer, Nilay Kıray, Zuhal Aysan, Bilge Subaşı ve Ayşe Vanii yer alıyor.

Kocasinan Mahallesi sakinlerini kapı kapı dolaşarak çalışmalarını anlatan Öztepe ve aza adayları, seçmenlerde yoğun ilgi görürken; Öztepe, mahalle muhtarlığı adaylığı ve aza adayları listesinin oluşturulması çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Öztepe, Kocasinan Mahallesi’nden muhtar adayı olma kararını 2018 yılında aldığını ifade ederek, aza adaylıklarının kadın arkadaşlarıyla görüştükten sonra oluştuğunu açıkladı. Öztepe, aza adaylığı listesinin oluşmasının ardından kadın adaylarıyla birlikte projeleri belirlediklerini açıklayarak; “Kadınlar, çalışmalarıyla her yerde verimli oluyorlar. Erkek egemenliği çok fazla olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Kadın olarak bu işi çok iyi yapacağımıza da inanıyoruz. Onun için azalarımı kadın olarak kurdum. Bu işte varız, cesaretliyiz, yaparız diye düşünüyorum. Vatandaşlarımızdan da çok güzel tepkiler alıyoruz. Çalışmalarımızla kadınlardan çok güzel tepkiler aldık. ‘Oyumuz sizlere’ diyen kadın sayısı çok fazla var. Bu tepkiler bizi çok umutlandırdı. Erkeklerden de çok oy alacağımız düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Öztepe, Kocasinan Mahallesi’nin sorunlarına da dikkat çekerek; “Mahallemizin bize göre ilk sırada sorunu alt yapıdır. Burada 38 yıldır alt yapı sorunu var. Kentin en eski mahallesi burası ve kaldırımlar ile yollarda da çok sorunlar var. Bu sorunları halledeceğiz. Mahallemizde yazın yağan yağmurda bile taşkınlar oluyor. Artık buna bir sorun bulacağız ve evlerin taşkından zarar görmesini önleyeceğiz. Kadınlara yönelik projelerimiz var.  Kadınlara yönelik sağlıktan hukuka, kadar kadınların sorunlarıyla ilgilenecek doktor, avukat arkadaşlarımız var. Yaşam koçluğu yapan arkadaşlarımız var. Bazı kadınlarımızın çocuklarıyla ilgili yaşadıkları sorunları yaşam koçlarına sorarak onları aydınlatmak istiyoruz. Hizmet vereceğimiz mahallemizde bir kadın evi yapacağız. Kocasinan mahallemizde çevre temizliğine önem vereceğiz. Çöp kutularını artıracağız. Geri dönüşüm kutularımız yok, bunları da artıracağız. Yollar, kaldırımlar düzensiz; düzenlenmesi için çalışacağız” dedi.

“Başaracağız”

Öztepe’nin listesinden aza adayı olan Zuhal Aysan ise Kocasinan Mahallesi’nin sorunlarının çözülmesi amacıyla kadın eline ihtiyaç olduğunu söyleyerek; “Biz de bunu yapmaya severek niyetlendik. Çok güzel tepkiler alıyoruz. Seçildiğimizde çevremizi temizleyeceğiz, temiz tutacağız. Mahallede seçmenleri gezdiğimizde bize, ‘Sizi destekleyeceğiz’ diyorlar.  Elimizi taşın altına koyduk, başaracağız. Biz bir anneyiz; her şeyden önce kadınlar evi yönetir.  Evi yönetenler olarak canla, başla mahallemizi yöneteceğimiz için aday olduk” sözlerine yer verdi.

“Sanat Sokağı kuracağız”

Aza adaylarından Selva Atalan ise 31 Mart Yerel Seçimlerini kazanmaları halinde gerçekleştirecekleri projeleri açıklayarak; “Şehrimizin en büyük açığı bir Sanat Sokağı olmayışı. Biz eğer seçilirsek mahallemize bir Sanat Sokağı kuracağız. Çünkü mahallemizde el emeği işi yapan çok kadınımız var. Onların el emeğinin değerlendirilmesi için böyle bir proje başlatılmasını düşünüyoruz. Diğer projemiz de evcil hayvanlarla ilgilidir. Mahallemizde evcil hayvan bakan çok sayıda arkadaşımız var. Evcil hayvanların özgürce koşup oynayabileceği bir parka ihtiyaç var. Bunu yapmayı düşünüyoruz.  Kocasinan Mahallesi olarak çevremizi temizlemek, sitelerimizi çiçeklendirmek ile ilgili projeler düşünüyoruz. Ayın sokağı, ayın sitesi, ayın balkonu gibi etkinlikler yapacağız. Bu sokakları, siteleri fotoğraflayıp farkındalık yaratmayı düşünüyoruz. Bu çalışmalarla mahallemiz daha güzelleşecek. Bunlar, hep beraber yapılabilecek projelerdir ve ön ayak olmak istiyoruz” dedi.

Erkek seçmenlerden destek sözü

Öztepe ve aza adaylarının konuşmalarının ardından mahalle esnaflarından Serkan Sert, kadın muhtar adayı ve azalara desteğini açıkladı. Sert, Kocasinan Mahallesi kadın eli değmesini istediğini belirterek; “Kadınların aday olmasından çok mutlu olduk. Kadınlar yönetimde olursa daha iyi bir yönetim oluyor. Bunu apartman yöneticiliğinde gördük. Mahallemize kadın elinin değmesi için destek vereceğiz. Bugüne kadar sürekli erkek adayları destekledik. Şimdi kadın adayımız var ve destek vereceğiz. Mahallenin en büyük sorunu alt yapı eksikliğidir. Çevre düzeni, yolların bakımsızlığı, çöp kutularının eksikliği tabi ki onların görevi değil ama yapılması için çalışmalarını zorlamalarını isteriz” ifadelerine yer verdi. Mahalle sakinlerinden Mustafa Kutbay ise kadınların muhtarlık ve azalık görevlerinde daha faal ve aktif olabileceğini söyleyerek; “Benim 12 oyum var. İnşallah kendilerine destek olacağım” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 481 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
MHP Edirne’de yeni yönetim MHP Edirne’de yeni yönetim 21.9.2019
Vali Özdemir unutmadı Vali Özdemir unutmadı 21.9.2019
40 yıllık dayanışma 40 yıllık dayanışma 21.9.2019
Gürkan’dan ‘Oldtown’ açıklaması Gürkan’dan ‘Oldtown’ açıklaması 21.9.2019
Çamur kokusuymuş Çamur kokusuymuş 21.9.2019
SGK borcuna arsa teminatı SGK borcuna arsa teminatı 21.9.2019
Erdoğan’a İpsala pirinci Erdoğan’a İpsala pirinci 20.9.2019
Türkiye, Rumelisiz düşünülemez Türkiye, Rumelisiz düşünülemez 20.9.2019
Sergi açtılar, şed kuşandılar Sergi açtılar, şed kuşandılar 20.9.2019
Şans Topu talihlisinin formülü Şans Topu talihlisinin formülü 20.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 83
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 257 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Babacan ve Davutoğlu Edirne’de ne yapar?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.