Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Coğrafi işaret can simidi olacak - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » ÇiğdemSubaşı
ÇiğdemSubaşı ÇiğdemSubaşı
gundemgazetesi22@gmail.com
Coğrafi işaret can simidi olacak 27.3.2019 - 11:20:28
akya Kalkınma Ajansı bir süredir Trakya Bölgesi’ndeki yöresel ürünlerle ilgili bir çalışma yürütüyor. Bölgeye ait yöresel ürünlerle ilgili yapılan geniş bir araştırmanın ardından coğrafi işaret alınabilecek ürünler belirlendi. Bölge için adeta altın madeni değeri taşıyan ürünler var bunların arasında…Tr Tekirdağ’ın Karacakılavuz Dimi Dokuması, Tekirdağ Yapıncak Asma Yaprağı, Çorlu’nun Velimeşe Bozası, Pınarhisar Poyralı Pancar Pekmezi, Kırklareli Istranca ve Meşe Propolisi… 

Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YUCİTA) işbirliğiyle ürünlerle ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla geçen aylarda bir seminer düzenledi. Seminere üniversite, oda ve borsa temsilcileri, iş adamları ve üreticilerini davet ederek coğrafi işaretin önemini anlatıldı. Geleneksel bilgi ve kültürel değerlerimizin korunması açısından önemi bir yana coğrafi işaret satış ve pazarlama açısından sihirli bir değnek gibi.

Çünkü coğrafi işaret alan ürün hem daha yüksek bir fiyatla satışa çıkıyor hem de pazar bulma konusunda sıkıntı çekmiyor. Üreticilerin derdine deva olabildiği gibi üretici de tüketici de korunmuş oluyor.

Türkiye’de coğrafi işaret tescili almış ürün sayısı 379. Trakya Bölgesi’nde ise sadece 6 işaretli ürün var. Edirne Tava Ciğeri, Keşan Satır Et, İpsala Pirinci, Edirne Beyaz Peyniri, Kırklareli Hardaliyesi ve Malkara Eski Kaşar Peyniri halihazırda bölgedeki işaretli ürünler.

Aslında potansiyel çok daha fazla. Bu potansiyeli değerlendirmek için yapılan çalışmalar sonuç verirse bu ürünlere 13 yöresel değer daha katılmış olacak. Başvurusu yapılan ürünlerden biri olan Kırklareli Meşe Balı sadece bölge halkı için değil tıp dünyası açısından da önem taşıyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sevgi Kolaylı’nın yapmış olduğu araştırmaya göz atıyoruz. “Meşe ağaçlarının salgısından elde edilen meşe balının çok kıymetli olduğunu tespit ettik. Fenolik bileşenleri yönünden zengin olup, beş kat daha fazla antioksidan karaktere sahip.”

Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Rıdvan Ulus, yapılan araştırmalar sonucunda balın içeriğinde bulunan bir maddenin kanser tedavisinde kullanılan ilaçlardaki etken maddeyle aynı olduğunu söylüyor. Bu balın coğrafi işaret almasıyla tanınacağını ve tıp dünyasına da hizmet edeceğini de sözlerine ekliyor.

Türkiye’de yeni yeni tanınmasına rağmen Amerika ve Avrupa’da bilinen ve kullanılan bir bal türü Meşe Balı. Yıldız Dağları’nın eteklerinde Demirköy civarında nem ve güneşin birleştiği iklimde oluşuyor. Halen yılda 30 ton gibi düşük kapasitede üretimi olan Kırklareli Meşe Balı’nın kilogram fiyatı 70 lira. Tanınmadığı için kilogramı 150 lira olan kestane balından çok daha ucuz olduğunu söyleyen Ulus, “Coğrafi işaret aldığımız zaman fiyatı da talebi de artacak” diyor.

Bu sayede bölgedeki üreticilerin geliri artacak bunun da üretim açısından özendirici bir etkisi olacak. Köylerdeki üreticilerin özendirilerek genç nüfusu bu yönde üretime teşvik etmek mümkün. Masraflı bir üretime sahip olduğu için daha çok bölgede yaşayanlar tarafından üretimi artırabilir. Bunun için ağaçların tek tek tespit edilmesi, yerli arıların çoğaltılması gerekiyor.

Üretim için yeterli insan kaynağı ve doğa koşullarına sahip olduklarını söylüyor Ulus. Dışarıdan yatırımcıların da meşe balına ilgi duyduğunu da sözlerine ekliyor. “Dışarıdan yatırımcının bize ihracat konusunda yardımı olabilir. Ürünümüz tüm dünyaya ihraç edilebilecek bir değer taşıyor.”

Keşfedilmeyi bekleyen yöresel ürünler için coğrafi işaret can simidi olacak. Eğer süreç engellerle karşılaşmazsa bu sayede başta Kırklareli Meşe Balı üreticilerinin olmak üzere Trakya Bölgesi’ndeki üreticilerin yüzü gülecek.

 Kaynak: ÇiğdemSubaşı 1766 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
Coğrafi işaret can simidi olacak 27.3.2019
Silivri modeli tarım ne getirir? 25.3.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 56
Web Siteleri 84
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 259 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Selimiye çukurunu kim kapatacak?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak: 2
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.