Edirne 29°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Balkanların yürek sızısına anma - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Balkanların yürek sızısına anma 27.3.2019 - 11:14:07
Balkan Savaşları’nın 106’ncı yıldönümünde Edirne Valiliği tarafından düzenlenen program ile savaşlarda şehit düşenler törenlerle anıldı. Balkan Şehitliği’nde başlayan ve Halk Eğitim Merkezi Mimar Kemaleddin Salonu’nda devam eden törenlerde Balkanlar’ın en acı yılları hatırlatıldı. Törende konuşma yapan Tarih Öğretmeni Fatma Nur Aktaş, Balkan Savaşları’nın, Evlad-ı Fatihan’ın hâlâ yürek sızısı olmaya devam ettiğini belirterek; “Rumeli göçmenleri hâlâ Selanik Türküsünde, Debreli Hasan Türküsünde gözleri dolan, yürekli sızlayan Evlad-ı Fatihan torunlarıyız” dedi.Balkanların yürek sızısına anma

Edirne Valiliği, Balkan Savaşları’nın 106’ncı yıldönümünde düzenlediği törenle şehit düşen 20 bin asker ve sivili andı. Balkan Şehitliği’nde düzenlenen törene Edirne Valisi Ekrem Canalp, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, 54'ncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Yüksel Erdin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,  Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Faruk Çiftçi, kurum müdürleri,  askeri erkân, şehit aileleri, gaziler ve vatandaşlar katıldılar.

Sarayiçi girişindeki Kanuni Köprüsü’nde oluşturulan kortej oluşturulması ile başlayan törende, Edirne Belediye Bandosu, Türk Bayrağı ve Atatürk portresi ile Balkan Şehitliği’ne yürüyüş gerçekleştirildi. Edirne Valisi Ekrem Canalp, 54'ncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Yüksel Erdin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Faruk Çiftçi’nin şehitlik anıtına çelenk sunması ile devam törende, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Saygı duruşu sırasında üç el saygı atışı da yapılırken; törende Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm tarafından şehitler için dua okundu. Tören, tören protokolü ve katılımcıların şehitliğe kırmızı karanfil sunması ile sona erdi.

Törenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Canalp, 26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü’nün Edirne, Trakya ve Balkanlar açısından anlamlı bir gün olduğunu belirterek; “Şehitleri anma günümüzü her yıl anıyoruz. Şehitlerimizi anmak bizim için son derece anlamlı. Edirnelilerde her yıl olduğu gibi yine Balkanlarımızın şehitliğini geçmiş yıllarda olduğu gibi acı hatıralarını unutmadılar. Bundan sonrada canlı şekilde yaşamaya yaşatmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Halk Eğitim’de devam etti

Balkan Şehitliği’nde başlayan törenler, Halk Eğitim Merkezi Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Salonu’nda devam etti. Edirne İlhami Ertem Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Programda, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Tarih Öğretmeni Fatma Nur Aktaş yaptı. Aktaş, konuşmasında Balkanlar’ın, kuruluş yıllarından bu yana Osmanlı’nın en çok önemsediği yerlerden biri olduğunu söyleyerek; “Türkler ile gayrimüslim unsurlar, barış içinde yaşamıştır. 1912’de Osmanlı Devleti’nin, Trablusgarp’ta İtalyanlarla savaşmasını fırsat bilen Balkan Devletleri, aralarında anlaşarak Osmanlı Devleti’ne saldırdılar. Bu harp hikâye değil; aksine kitlesel kıyım ve göçlerle sonuçlanacak olan Balkan Harbi’nin ta kendisiydi. Osmanlı Devleti, tarihe I. Balkan Savaşı olarak geçecek savaşta mağlup oldu” dedi.

“Evlad-ı Fatihan’ın hâlâ yürek sızısıdır”

Balkan Devleti’nin, Osmanlı’dan aldığı toprakları birbirleri arasında paylaşamaması sonucu Edirne ve Kırklareli’nin geri alındığını belirten Aktaş; “Bundan sonraki süreçte Balkanlar’da yaşayan Türkler için kara günler başlamıştır. Türk tarihinin en acı günlerinin yaşandığı 1912-13 yılları, Osmanlı Devleti’nin, Avrupa’ya dönük yüzü asil evlatlarının yetiştiği Balkanlar’ın en acı yıllarıdır. Evlad-ı Fatihan’ın hâlâ yürek sızısıdır. Rumeli göçmenleri hâlâ Selanik Türküsünde, Debreli Hasan Türküsünde gözleri dolan, yürekli sızlayan Evlad-ı Fatihan torunlarıyız. Vatanın kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ü, içimizden çıkardığımız için de gurur duymaktayız. Tüm şehitlerimizi, Balkan Şehitleri’nin huzurunda saygı ile anıyoruz” sözlerine yer verdi.

Tiyatro gösterisi duygulandırdı

Aktaş’ın konuşmasının ardından programda Balkan Savaşı yılları ve Bulgar işgali sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Program ayrıca öğrenci Petek Hesap, ‘Göç’ adlı şiiri seslendirdi. Program, Balkan Savaşları’nı anlatan tiyatro gösterisi ile sona erdi. Duygulu anların yaşandığı tiyatro gösterisinin ardından Edirne Valisi Ekrem Canalp, CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, 54'ncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Yüksel Erdin ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, tiyatro oyununda sahne alan öğrencileri tek tek kutlayarak, günün anlam ve önemi için fotoğraf çektirdiler. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 277 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Cem Evi’nde aşure etkinliği Cem Evi’nde aşure etkinliği 16.9.2019
Tܒde nöbet değişimi Tܒde nöbet değişimi 16.9.2019
Türkiye Yunanistan’a fark attı Türkiye Yunanistan’a fark attı 16.9.2019
Fransa’dan Edirne’ye kaynak Fransa’dan Edirne’ye kaynak 16.9.2019
Gırnatalı bağ bozumu Gırnatalı bağ bozumu 16.9.2019
Artist değil amele Artist değil amele 16.9.2019
Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi 13.9.2019
Payitahtların çizeri Payitahtların çizeri 13.9.2019
O tabelalar kaldırıldı mı? O tabelalar kaldırıldı mı? 13.9.2019
Köprü altında define aramışlar Köprü altında define aramışlar 13.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 82
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 256 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu sorular cevaplarını arıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.