Edirne 29°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kitaptan sanata Edirne tarihi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kitaptan sanata Edirne tarihi 25.3.2019 - 10:06:01
Edirne kökenli bir ailenin mensubu Roy Arakelian’ın ‘Edirne ve Ermeni Toplumu’ kitabında yer alan fotoğraf ve kartpostalların kuratör Rakel Meşulam tarafından tek tek incelenmesi sonucunda ortaya çıkan ‘Edirne ve Ermeni Toplumu’ sergisi, Edirne Büyük Sinagog Vakıf Sanat Evi’nde açıldı. 28 Nisan’a kadar sanatseverler için açık kalacak serginin açılışı nedeniyle Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Balkan Senfoni Orkestrası da Büyük Sinagog’ta unutulmayacak bir konsere imza attı.Kitaptan sanata Edirne tarihi

Edirne kökenli bir ailenin mensubu Roy Arakelian tarafından kaleme alınan ‘Edirne ve Ermeni Toplumu’ kitabında yer alan fotoğraf ve kartpostalların sergisi, Edirne Büyük Sinagog Vakıf Sanat Evi’nde açıldı. Kuratörlüğünü Rakel Meşulam’ın yaptığı serginin açılış törenine Edirne İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Türk Yahudi Toplumu Geçmiş Dönem Başkanı Silvyo Ovadya, sanatseverler ve tarih meraklıları katıldılar. Etkinlikte sergi açılışı nedeniyle Edirne Büyük Sinagog’ta Balkan Senfoni Orkestrası da sahne aldı.

                28 Nisan’a kadar açık kalacak serginin açılış konuşmasını gerçekleştiren Silvyo Ovadya, serginin konusuna dikkat çekerek; “Yeni bir serginin açılışı için yine bir aradayız. Bugünkü serginin konusu biraz daha ilginç oldu. Edirne Ermenilerinin geçmişi ile ilgili hazırlanan bir sergi ortaya çıktı. Serginin akışını Rakel Meşulam hazırladı. Aslında Edirne kökenli bir ailenin Fransa’da yaşayan oğlu tarafından kitaplaştırılan bir konuydu. Edirne Büyük Sinagog Vakıf Sanat Evi’nde sadece Yahudilik ile ilgili değil, Edirne’yi içeren her türlü konuya yer vermek istiyoruz. Bu da ilginç olduğunu düşündüğümüz bir konuydu. Çoğumuzun da bilmediği bir konudur. O nedenle paylaşmak istedik. 28 Nisan’a kadar bu sergi mevcudiyetini sürdürecek. 28 Nisan’da da büyük bir konserimiz var. Muhtemelen Edirne kartpostallarından oluşan bir önemli sergi de var” ifadelerine yer verdi.

                Ovadya’nın konuşmasının ardından bir konuşma da Osman Güneren yaptı. Güneren, konuşmasında Edirne Büyük Sinagog’un açılış tarihini hatırlatarak; “Zaman çabuk geçiyor. Edirne Büyük Sinagog, 2015’in Mart ayında açılmıştı. 4 uzun yıl geçti ve nihayetinde burada bir sergiyle daha beraberiz. Burada birçok sergi açtık ve birçok konser verdik. Bugün de Edirne’nin çok kültürlülüğünü, kültürel yapısını ve mozaiği gösteren bir sergiyle karşı karşıyayız. Kuratörlüğünü Rakel Meşulam’ın yaptığı, Edirne’deki Ermeni yaşamını dikkate alan ve ağırlıklı olarak eski fotoğraflardan oluşan bir sergidir. Akabinde de Balkan Senfoni Orkestrası’nın bir dinletisi olacak. Sergi, 28 Nisan’a kadar açık kalacak. 28 Nisan’da da birtakım etkinlikler yapacağız” dedi.

“Heyecan verici bir sergi”

                Güneren’in konuşmasının ardından serginin hazırlık sürecinde yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulunan Rakel Meşulam, serginin heyecan verici bir çalışma olduğunu belirterek; “Özellikle Edirne’nin bu kadar geçmişine gitmek, o kartpostalları tek tek incelemek, bunları sizin beğenisine sunabilmek adına bu hazırlığı yaparken biz çok heyecanlandık. Sizlerin de bu heyecanı paylaştığınızı görüyorum. Çok teşekkür ediyorum. Umarım sergiyi gezdiğinizde bu heyecanınıza karşılık alırsınız. Edirne çok kültürlü bir yer, birçok azınlığa ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Biz de elimizden geldiği müddetçe bunu yaşatmaya, etkinliklerimizle Edirne Sinagogu’nda sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bu yolda bizimle yürüdüğünüz ve yürümeye devam edeceğiniz için özellikle teşekkür ederim” sözlerine yer verdi.

‘Sholem Alekhem’ ile sona erdi

                Açılış konuşmalarının ardından Güneren, sergi kuratörü Meşulam’a çiçek takdim etti. Sergi açılışının ardından katılımcılar sergiyi gezerken; Meşulam da katılımcılara sergideki eserlerle ilgili bilgi verdi. Serginin gezilmesinin ardından Edirne Büyük Sinagog’ta, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer’in şefliğinde, Balkan Senfoni Orkestrası konseri düzenlendi. Dr. Öğr. Üyesi Çisem Önver Zafer’in solistliğinde İtalyan besteci Giovanni Battista Pergolesi’nin sol majör flüt konçertosu ile başlayan konserde; düzenlemesi M. Mekhmandarov’a ait ‘Üsküdar’, düzenlemesi Cihat Aşkın’a ait ‘Sarı Gelin’, Manos Hajzidakis’in ‘Mikri Ralou’, Kevser Hanım’ın ‘Nihavent Longa’, İ. Dede Efendi’nin ‘Yine Bir Gülnihal’ eserleri icra edildi. Konserde ayrıca Dr. Öğr. Üyesi Musa Eren İşkodralı’nın solistliğinde Johann Anton Reichenauer’in re majör viyolonsel konçertosu da sahnelenirken; konser, Şerif Bağırov’un solistliğinde Bela Kovacs’ın ‘Sholem Alekhem rov Feidman’ eserinin icra edilmesi ile sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 256 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Cem Evi’nde aşure etkinliği Cem Evi’nde aşure etkinliği 16.9.2019
Tܒde nöbet değişimi Tܒde nöbet değişimi 16.9.2019
Türkiye Yunanistan’a fark attı Türkiye Yunanistan’a fark attı 16.9.2019
Fransa’dan Edirne’ye kaynak Fransa’dan Edirne’ye kaynak 16.9.2019
Gırnatalı bağ bozumu Gırnatalı bağ bozumu 16.9.2019
Artist değil amele Artist değil amele 16.9.2019
Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi 13.9.2019
Payitahtların çizeri Payitahtların çizeri 13.9.2019
O tabelalar kaldırıldı mı? O tabelalar kaldırıldı mı? 13.9.2019
Köprü altında define aramışlar Köprü altında define aramışlar 13.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 82
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 256 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu sorular cevaplarını arıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.