Edirne 16°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
CHP’ye üye olacağız - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
CHP’ye üye olacağız 14.3.2019 - 09:57:54
BTP Edirne Belediye Başkan Adayı Hamdi Sedefçi, düzenlediği basın toplantısında 31 Mart Yerel Seçimleri’ni kazanması halinde CHP’ye üye olacağını açıkladı. Sedefçi, kararı Belediye Meclis Üyeliği Adayları ve ekibi ile birlikte aldıklarını söyleyerek; “CHP’yi Recep’ten, İl Başkanından kurtararak, partide temizlik yaparak, hepimiz CHP’ye üye olacağız. Hepimiz CHP’li olmaktan gurur duyacağız. CHP ve Cumhuriyet için savaşacağız” dedi. Sedefçi, toplantıda ayrıca Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından hazırlanan yerel yönetim şeffaflık taahhütnamesini imzaladı.CHP’ye üye olacağız

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Edirne Belediye Başkan Adayı Hamdi Sedefçi ve Belediye Meclis Üyeliği Adayları, 31 Mart Yerel Seçimleri çalışmaları ile ilgili basın toplantısı düzenledi. ‘David People’ işletmesinde düzenlenen toplantıda Sedefçi, 31 Mart Yerel Seçimleri’nde Edirne Belediye Başkanı seçilmesi halinde Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte CHP’ye üye olacağının sözünü verdi. Sedefçi, CHP’yi, Recep Gürkan ve CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’dan temizleyeceğini söyledi.

                Sedefçi, toplantıda 2009 yılında yüzde 58 oy ile Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Edirne Belediye Başkanı seçildiğini hatırlatarak; “2011’de Edirne Belediye Başkanıyken, Sayın Recep Gürkan, Belediye Başkanlığı’na gelerek CHP’den milletvekili olmak istediğini söylemişti. Recep ile ilgili halk arasında konuşmalar vardı ama ben iyi niyetli bir insanım ve beni ikna etti. Kendisine destek vereceğimi ve hiçbir şey istemediğimi söyledim. O da namusu, şerefi üzerine söz vererek, milletvekili olduğunda bana destek vereceğini söyledi. 2014 yılı seçimlerinden sonra bu yalancı, riyakar beyefendi, basın toplantısında aday olmayacağını, desteğinin benim yanımda olduğunu söyleyen birisidir. Daha sonra da genel başkanın baskı yaptığını belirterek aday olduğu söyledi. Edirne, bu karanlık insanla 5 yıldan bu yana hizmetsizlik yaşıyor” ifadelerine yer verdi.

                Sedefçi, BTP’den Edirne Belediye Başkan Adayı olmadan önce İYİ Parti ile de görüşmeler gerçekleştirdiğini söyleyerek; “Sami Çakırlar da İYİ Parti’den aday adayı olmuştu. Ben de gizli aday olarak görüşme yapmıştım. Adayın benim olduğunu ve beklemem gerektiğini söylediler. Bu arada da İYİ Parti anket yaptı. Edirne’de benim veya Sami Çakırlar’ın adaylığında alma olasılığı yüzde 100 olan bir partiydi. Edirne’de aday çıkarmadılar. Bir partinin genel başkanı, bir ili alacağının garanti olmasına rağmen seçimlere niye girmez? Hangi güçler seçime girmesine engel oldu? Para mı, Fettullah Gülen cemaati mi, ABD ya da Fransa mı? Hangi güçler Recep Bey’e destek vermeye zorladı? Recep Bey sanıyor mu ki İYİ Parti’nin yüzde 17 oyu ona gidecek? Kemalistler, Cumhuriyetçiler, milliyetçiler asla Recep Bey gibi karanlık bir adama oy vermezler. Bu adam sürekli CHP’yi, Mustafa Kemal Atatürk’ü kullanan, yalancı, riyakâr bir adamdır” dedi.

“1 TL alan şerefsizdir”

                Recep Gürkan’ın Edirne’ye zarar vermeye devam ettiğini söyleyen Sedefçi; “Yolsuzlukları, yalanları, karanlık tarafları var. Edirneliler, lütfen uyanınız. Buna izin vermeyiniz. Hiçbir parti, ‘Benim hırsızım iyidir’ diyemez. CHP’liler bunu söyleyemezler. Edirne, bu yalancı adama dur demek zorundadır. Edirne’nin 3’te 2’sinden çoğunu gezdim. Beyefendi sokağa çıkmaya yeni başlamış. Halkla konuşamıyor çünkü konuşmaya yüzü yok. 5 yılda bu hale gelmişse, utanç verici bir şey olduğunun somut ifadesidir. Bana kimse, ‘Sen ne yapmaya geldin?’ diyemiyor. Bu adam şu anda bir laf çıkartmış, ‘Hamdi Başkan, AK Parti’den para aldı. Oyları bölecek ve AK Parti’ye seçimi kazandıracak’ diyor. Ben, 11 Mart’ta Kıyık’taki 1 buçuk milyon TL’lik arsamı, 600 bin TL’ye satarak, kampanyama katkı yaptım. 1 TL para alan şerefsizdir, ahlaksızdır. Bunu söyleyen daha büyük şerefsizdir, ahlaksızdır” sözlerine yer verdi.

“Kol kola halkı söğüşlüyorlar”

                CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ve Demokrat Parti Edirne İl Başkanı İbrahim Özyılmaz’a seslenen Sedefçi; “Bu zatlar, internette yazışıyorlar. Bizim partinin ismine, ‘Bitmiş Tükenmişler Partisi’ adını takmışlar. Utansınlar. CHP’nin saç özürlü bir il başkanı var. Yemek yapan, belediyeye yemek satan, belediyeden vurgun vuran biri. Resmen belediyeyi kullanıyor. Şu anda CHP’nin başında oradan nemalanmış ve haksız yere para kazanan biri var. Recep Bey ile kol kola girmişler, her türlü pisliği yaparak Edirne halkından söğüşlemeye çalışıyorlar. Bizim partimiz, Haydar Baş’ın partisidir. Atatürkçü, Cumhuriyetçi bir partidir. Biz şu anda BTP üyesi değiliz, şu anda bağımsızız. Her an istediğimiz partiye girme şansımız mevcuttur. Biz partiyi, şemsiye olsun, belediye meclisi grubu çıkarmak için partiye girdik. Seçimi alacağımıza inanıyorum. Edirne’nin kadınları bu işe el koydular. Fabrikalarda, kadınlar gününde kadınlarla görüştüm. Türkiye’de bir halk devrimi yaratacağız. Şu anda kendi kendine örgütleniyorlar. Bu yalancıya bir kez daha Edirne’yi teslim etmek istemiyorlar. Edirne halkı bu adamdan bıkmış” dedi.

“CHP ve Cumhuriyet için savaşacağız”

                Ziyaretlerinde Edirne halkının Recep Gürkan için, ‘Yüzde 10 Recep’ dediğini iddia eden Sedefçi; “Halk bile ‘Yüzde 10 Recep’ diye lakap takmış. Kirişhane’de 2 tane kahveye gitmiş, el sıkmış, defolmuş gitmiş. Konuşma yapma şansı bile bulamamış. İki tane bitmiş, tükenmiş insan da kendilerini eğlendiriyorlar. Biz, aslan gibi dimdik ayaktayız. Bu Cumhuriyet şehrinin sahipleriyiz. Edirne bir yanlış yaptı ama biz, bu şehri, bu adamdan kurtaracağız ve aydınlık bir şehir haline getireceğiz. Edirne’de şu anda anketler yapılıyor. Birinci parti biz çıkıyoruz. İkinci Recep Bey çıkıyor. CHP demiyorum çünkü CHP’ye sonsuz saygım var. Ekip olarak karar aldık; seçimi kazandığımızda CHP’yi Recep’ten, İl Başkanından kurtararak, partide temizlik yaparak hepimiz CHP’ye üye olacağız. Hepimiz CHP’li olmaktan gurur duyacağız. CHP ve Cumhuriyet için savaşacağız. Ben anamdan CHP’li doğmadım ama ölürken CHP’li öleceğim. Bunu kimsenin engelleme şansı yok” ifadelerine yer verdi.

“AK Parti’nin kazanma ihtimali sıfır”

                Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) 31 Mart yerel seçimlerinde Edirne’den en fazla yüzde 30 oy alabileceğini söyleyen Sedefçi; “Şu anda anketlerde yüzde 25’lerde çıkıyor. Yüzde 70’lik bir oy payı kalıyor. Yüzde 70, ikiye bölünse bile AK Parti’nin kazanma şansı şu anda sıfırdır. Halktan bana oy vermelerini istiyorum. Recep Bey ise kendisine oy isteyemiyor, sadece CHP’ye oy verilmesini istiyor. Kendisine güvenmiyor, partiyi kullanıyor. Edirne’nin 5 yıldır neler çektiğini biliyoruz. Yaptığım yollar bozuk, ektiğim çiçekler kurumuş. Bir belediye başkanı için yol, sıradan bir şeydir. Ben başkanlığı bıraktığımda yollar tertemiz, pırıl pırıldı. Altyapı ile alay ediyor. Utanmadan bilbordlara vermiş. Belediyenin altyapı yapma şansı yok. Belediye, İller Bankası’na ihale yapma yetkisi verir. Recep Bey, 5 yıldan beri ihale yapacağını söyleyerek para istiyor. Recep Bey’in parayı elinde hissetmesi gerekiyor. Parayı elinde görmezse rahatlayamıyor. Recep’in derdi para meselesidir. 5 yıldan beri banka ile kavga ediyor. Edirne aşkı falan diyor ama hepsi hikâyedir. Adamın aşkı, para aşkıdır. Edirne, karanlık şehir haline geldi” dedi.

“Herkes kumar oynadığını konuşuyor”

                Recep Gürkan’a televizyon programına birlikte çıkmak için meydan okuduğunu açıklayan Sedefçi; “Yüreği varsa beraber tartışalım. Edirne’deki dinazor parkını konuşalım. Bankadan 35 trilyon borç para aldı, 5 tane müteahhite verdi. Şu anda kooperatif bölgesinde 50 tane park sahası, konut sahasına çevrildi ve bir müteahhite satıldı. Bu adam resmen katil ve şu anda şehrin kanını emiyor. Utanmadan CHP’yi kullanarak halktan oy dilenmeye çalışıyor. Birisiyle dost oluyor, onu kullanıyor ve mendil gibi kenara atıyor. Edirne kamuoyunda herkes kumar oynadığını konuşuyor. Bulgaristan’a gitmediğini söylüyor. Gittiğini herkes gayet iyi biliyor. Bu adam öğretmen ve kumar oynama şansı hiç yok. Buna da yalan söylediğimizi söyleyecek ama adamın hayatı yalan. Kimseyle bilek güreşine giremiyor, arkadan dolanıp herkesi yenmeye çalışıyor. Edirne böyle bir afetle karşı karşıyadır” sözlerine yer verdi.

“15 Temmuz darbesine kadeh kaldırdı”

                Recep Gürkan’ın, 15 Temmuz darbe gecesi, darbeye kadeh kaldırdığını iddia eden Sedefçi; “Şükrü Benli, şu anda Bulgaristan’da yaşıyor ve işkence gördü. Bu adam niye dövüldü? Recep Gürkan denen karanlık insan, 15 Temmuz akşamı resmen darbeye kadeh kaldırıyor. ‘Daha önce yaptık, bilgimiz yoktu ama şu anda bilgimiz var’ diyebiliyor. Şükrü Benli’nin elinde kaset var ve ondan alınmak için işkence yapılıyor. Korkum olmasa niye bu adamı dövdürüp işkence yaptırayım ki? Korkusu var ki bu adama işkence yaparak kaseti almaya çalışmışlar ve almışlar da. Bunu, Şükrü Benli resmen paylaştı. Bir insan, kendi kendine herhalde bu kadar aptalca bir iş yapmaz. Etek giydirildiğini resmen yazdı. Şükrü Benli’yi çok sevmem ama bir adam bu kadar yalancı da olmaz. Bunun takdirini Edirne halkına bırakıyorum. Bu adam, karanlık bir adam. Önce benden faydalandı, daha sonra Edirne ve CHP’yi kullandı. Paranın sıcaklığını seviyor” dedi.

Şeffaflık taahhütnamesini imzaladı

                Sedefçi, konuşmasının ardından Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından hazırlanan yerel yönetim şeffaflık taahhütnamesini imzaladı. Taahhütnamede şu ifadelere yer verildi; “Belediye Başkanı olarak birinci derece akrabalarımı da içeren malvarlığı bildirimlerimin yıllık olarak ilan edilmesini sağlayacağım. Belediye yönetimi ve çalışanlarının işe alım ve terfi süreçlerinin liyakat ilkesi doğrultusunda, kayırmacılıktan uzak bir anlayışla yürütülmesini sağlayacağım. Belediye Meclisi kararlarını, toplantı tutanaklarını, komisyon raporlarını, yıllık bütçe ve performans programını, denetim ve faaliyet raporlarını Belediye internet sitesinden yayınlayacağım. Belediye Meclisi toplantılarının gündemini önceden duyuracağım, internetten canlı yayınlayarak kamunun bilgisine açacağım. Belediye ihalelerinin önemli bir bölümünün şeffaflık ve hesap verebilirliği sağlayan açık ihale usulüyle yapılmasını sağlayacağım. Pazarlık/doğrudan temin yöntemlerini istisnai durumlar haline getireceğim. Teknik şartnameleri ve ihale sonuçlarını (kazanan şirket, teklif miktarı ve şirket performansı) kamuoyuyla paylaşacağım. Belediye çalışanlarına yönelik etik kod ve davranış kuralları ile çıkar çatışması tanımlarının geliştirilmesini sağlayacağım. Etik Komisyon’un kurulmasını ve etkin bir biçimde bu ilke ve kurallara uyumun takip edilmesini sağlayacağım. Hesap verebilirliği sağlamak üzere, görevi ihmal, kötüye kullanma gibi vakalarla karşılaşan vatandaşların şikâyetlerini iletebilecekleri bir mekanizma kuracağım. Kent Konseylerinin, ayrımcılık yapmadan, toplumun tüm kesimlerini içerecek şekilde oluşturulmasını ve aktif biçimde çalışmasını sağlayacağım. Belediyenin, hizmet ve faaliyetlerinde STK’larla iş birliği kurmasını sağlayacağım. Belediye Meclisi ve komisyon toplantılarında gündemin ilgili olduğu mahalleleri, STK’ları bilgilendirerek muhtarların, ilgili STK temsilcilerinin ve yurttaşların bu toplantılara katılmalarını sağlayacağım. İmar planlaması, imar değişiklikleri, kritik ihaleler gibi mahalleleri doğrudan etkileyecek konularda katılımcı yönetim anlayışını esas alacağım. Her yıl bütçe hazırlanırken vatandaşlara, mahalle meclisleri, kent konseyleri ve benzeri mekanizmaları kullanarak danışacağım, internet imkânlarını kullanarak katılımcı bütçe ilkelerini hayata geçirmeye gayret göstereceğim. Kentin tarihi, doğal ve kültürel mirasını, ekolojisini, varlıklarını, değerlerini değiştirme kapasitesi taşıyan projelerin kentin imar planlarında yer almadan önce gerekli etki analizlerin yapılması ve sürecin şeffaf ve katılımcı bir şekilde yürütülmesi için çalışacağım. Seçilmem durumunda; şeffaf, dürüst, hesap verebilir, katılımcı ve kapsayıcı bir yönetim anlayışı doğrultusunda faaliyet göstereceğimi taahhüt ederim”. Taahhütnameyi Sedefçi’nin ardından Belediye Meclis Üyeliği Adayları da imzaladılar. Sedefçi, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1728 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
AK Parti, Kızılay’a destek verdi AK Parti, Kızılay’a destek verdi 26.5.2020
Kısıtlamada Edirneliye tam not Kısıtlamada Edirneliye tam not 26.5.2020
Dolu şaşırttı Dolu şaşırttı 26.5.2020
Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor 26.5.2020
Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı 25.5.2020
2 gün sonra ölü bulundu 2 gün sonra ölü bulundu 25.5.2020
Külliye açılışa hazırlanıyor Külliye açılışa hazırlanıyor 25.5.2020
Ekmeği oyun havası ile sattı Ekmeği oyun havası ile sattı 25.5.2020
Şehit babasından teşekkür Şehit babasından teşekkür 25.5.2020
Dijital bayramlaşma Dijital bayramlaşma 24.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pilavın altı tutar mı?
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Şeker bayramı
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Valilikten Keşan açıklaması
Valilikten Keşan açıklaması
Keşan’da bayramın birinci günü meydana gelen olayla ilg..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.