Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Belediye, ETUS’a teslim - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Belediye, ETUS’a teslim 13.3.2019 - 09:46:58
AK Parti Edirne İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Kadınlar şehri konuşuyor’ programına katılan Cumhur İttifakı Edirne Belediye Başkan Adayı Av. Koray Uymaz, kadınların sorularını yanıtladı. Kadınların ulaşımda gecikmeler ve ETUS şoförleriyle tartışmalarını dile getirmeleri üzerine cevap veren Uymaz; “Edirne Belediye Başkanlığı, ETUS’a teslim olmuş durumdadır. Biz, ETUS tarafından idare edilen değil; ETUS’u idare eden olmak zorundayız. Eğer çözmezlerse, Eylül ayında okullar açıldığında yeni bir sistemle tekrar ulaşımı ele almış olarak ortaya çıkaracağız” dedi.Belediye, ETUS’a teslim

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Edirne İl Kadın Kolları Başkanlığı, AK Parti Kadın Kolları tarafından 81 ilde düzenlenen ‘Kadınlar şehri konuşuyor’ etkinliğini gerçekleştirdi. Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Aliço Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, AK Parti Edirne İl Kadın Kolları Başkanı Nergiz İnce, Cumhur İttifakı (AK Parti-MHP) Edirne Belediye Başkan Adayı Av. Koray Uymaz ile parti üyesi kadınlar katıldılar.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda açılış konuşmasını İl Kadın Kolları Başkanı Nergiz İnce yaptı. İnce, konuşmasında ‘Kadınlar şehri konuşuyor’ etkinliğinin 81 ilde gerçekleştirildiğini söyledi. İnce, tüm katılımcılara teşekkür etti.

İnce’nin açılış konuşmasının ardından bir konuşma da İl Başkanı İlyas Akmeşe yaptı. Akmeşe, konuşmasında kadınlarının elinin değdiği her işin daha güzel olduğunu söyleyerek; “Kadın demek her şey demektir” dedi. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 1994 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerinde kadınlarla birlikte başarılı olduğunu hatırlatarak; “Edirne’de de yerel seçimleri almak, sizlerin sayesinde olacak. Sizlere güveniyoruz” sözlerine yer verdi.

“Kadınlarımızın zarafetini seçimlere yansıtacağız”

Akmeşe’nin konuşmasının ardından programda bir konuşma da Belediye Başkan Adayı Koray Uymaz yaptı. Uymaz, siyasette kadınların önemli olduğunu söyleyerek; “6 Aralık’ta seçim çalışmalarına başlarken, ‘Kadınımızın zarafetini bu seçime yansıtacağız’ dedik. Bu sözün altında ezilmemek için de mücadele ettik. 400 civarında ev ziyareti yaptık. Bu ziyaretlerde bulunanların yüzde 80’i kadınlardı. Bütün amacımız, derdimizi kadınlara anlattık. Edirne’de sular kötü akıyorsa, ulaşım sorunu varsa bunun acısını en çok kadınlarımız çekiyor. Edirne’de, Anadolu’nun herhangi bir şehri kadar bile kadınlarımıza yönelik bir faaliyetin olmadığını gördük. Bir kadın, Mevlana Camii’nin oradan Cumartesi Pazarı’na minibüsle gelemiyor. Kadınların zarafeti dediğimiz zaman da sözümüzü tutmak için de seçim kampanyasını çirkinleştirmedik. Bazen dediler ki, ‘Belediye Başkanına vurmuyorsun’. Biz de dedik ki, ‘Halk zaten ona vuruyor. Halk zaten Belediye Başkanını çizmiş’ dedik. 31 Mart’ta da vatandaşlarımız bu çiziği oy olarak ortaya koyacak” dedi.

“Ulaşımı çözemezsem kendimi yakarım”

Seçim çalışmalarında Edirne’nin sorunlarıyla ilgili birçok şeyi kadınların söylediğini belirten Uymaz; “Suyla, ulaşımla ilgili problemi olan, altyapısı ve kanalizasyonu bitmemiş bir şehirden bahsediyoruz. Biz, Belediye Başkanı olduğumuz zaman, önümüzdeki 5 yılda altyapıyı bitirmiş bir belediye başkanı olarak bahsedilmek istiyoruz. Önümüzdeki 5 yılda ulaşım problemini çözmüş, kadınlara nezaket gösterilen bir ulaşım sistemi olan bir sistemden bahsetmek istiyoruz. ETUS ziyaretimizde bir arkadaşımız, ‘Sen bunu çözersen, ben kendimi yakarım’ dedi. Ben de, ‘Eğer çözemezsem ben de Selimiye Meydanı’nda kendimi yakacağım’ dedim. Bu ulaşım sorunu çözülmeden Edirne’de modern bir şehir kurulmasına imkân yok. Toplu ulaşım kanayan bir yara haline gelmiş. Kadınların zarafeti 31 Mart günü değişime yönelsin” ifadelerine yer verdi.

“Su fiyatlarını ucuzlatacağız”

Uymaz, konuşmasının ardından programa katılan kadınların sorularını yanıtladı. Kadınlarda en çok dile getirilen konular ise işsizlik, su fiyatları ve toplu taşıma sorunu oldu. Uymaz, Edirne Belediye Başkanı seçilmesi halinde kadınlara istihdam yaratabilmek amacıyla çalışacağını söyleyerek; “Edirne’yi cazibe merkezi haline getireceğiz ki iş sorunu ortadan kalksın” dedi. Programa katılan bir kadının ise su fiyatlarının yüksek olduğunu söylemesi üzerine cevap veren Uymaz; “Su fiyatlarını ucuzlatacağız. Suyu yüzde 100 ucuzlatacağız. İlk 3 ay içerisinde bunu çözeceğiz. Edirne’de su çok pahalı” sözlerine yer verdi.

“Yeni sistemle ulaşımı tekrar ele alırız”

Programa katılan kadınların ulaşımda gecikmeler ve ETUS şoförleriyle tartışmalarını dile getirmeleri üzerine cevap veren Uymaz; “Toplu ulaşım sistemini 3 ay içinde bizim istediğimiz şekilde çözmelerini isteyeceğiz. Eğer çözmezlerse, Eylül ayında okullar açıldığında yeni bir sistemle tekrar ulaşımı ele almış olarak ortaya çıkaracağız. Buna belediye otobüsü almak, ETUS araçlarının denetimini yapmak da dâhildir. Şoförler bir kere kravatlarını takacaklar. Şoförler ne söylediğini, ne söylemediğini bilecek. Uçaktaki hostesler kadar olmasa da vatandaşlara kibar davranacak. Hem ondan ekmek yiyorsun, hem de, ’65 yaşın üzerinde ceset taşıyorum’ diye tantana yapıyorsun. Engelliyi araca almıyorsun. Engelliler, yaşlılar çok şikâyetçi. Bu işten kim memnun? Şoförler de memnun değil. Ulaşım sistemini çözmeden, Edirne’yi başarılı bir şekilde yönettiğimizi iddia edemeyiz. Ulaşım sistemini kökten çözeceğiz” dedi.

Gürkan’a hafif raylı sistem hatırlatması

Uymaz, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın 2014 yılında gerçekleştirilen yerel seçimler öncesi vaatleri arasında hafif raylı sistem olduğunu hatırlatarak; “Bugüne kadar gündeme geldi mi? Gelmedi çünkü Edirne Belediye Başkanlığı, ETUS’a teslim olmuş durumdadır. Biz, ETUS tarafından idare edilen değil; ETUS’u idare eden olmak zorundayız” ifadelerine yer verdi. Program, Uymaz’ın kadınların sorunlarını yanıtlamasının ardından sona erdi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 477 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Zehir, Ergene’ye ulaşabilir Zehir, Ergene’ye ulaşabilir 24.5.2019
Tapu işlemlerinde artış Tapu işlemlerinde artış 24.5.2019
Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli 24.5.2019
Oyun oynayarak ders yaptılar Oyun oynayarak ders yaptılar 24.5.2019
İpek Yolu hayata geçecek İpek Yolu hayata geçecek 24.5.2019
Yeni yönetime yeni renk Yeni yönetime yeni renk 24.5.2019
Korkutmak için ateş ettim Korkutmak için ateş ettim 24.5.2019
Moldovalı Olga fakülte birincisi Moldovalı Olga fakülte birincisi 24.5.2019
Türkiye’yi temsil edecekler Türkiye’yi temsil edecekler 23.5.2019
Filibe ile Edirne arası tren seferi Filibe ile Edirne arası tren seferi 23.5.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 94
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 238 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tekel bitiyor galiba
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Değişim
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.